Průměr chráničky

Diskuze ohledně rozvodů, kabeláže, způsobů využití stávajících rozvodů, vhodných průřezů dle potřebného výkonu, plánování rozvodů, atd.
sikec
Příspěvky: 131
Registrován: čtv kvě 26, 2022 2:13 pm
Reputace: -4

Průměr chráničky

Příspěvek od sikec »

Tak opět jsem dostal zvídavý dotaz od známého, který si na chatu chce nechat udělat FVE. Nebo postavit sám. Začal dobře, dá novou střechu, krokve, OSB desky, asi nějaký asfaltový šindel a ptá se, jaký průměr chráničky má použít dolů do "technického kouta", kde bude baterie, střídač, rozvaděč FVE...Dolů předpokládá z 18 panelů 2x string, takže 4 kabely zakončené MC4 konektorem. Máte nějak odzkoušeno, jakou chráničku (červenou Kopoflex?) použít a jaký průměr na tuto běžnou konfiguraci použít? Chráničku plánuje ze střechy "durch" stropem nějak dolů. Na barvě asi nezáleží, nebude to vidět. Díky
Soban
Příspěvky: 3351
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Reputace: 164
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Průměr chráničky

Příspěvek od Soban »

Čím větší tím lepší.......

Samozřejmě nebudu tam dávat o 0,5m v průměru. :-)

4—10cm?
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
sikec
Příspěvky: 131
Registrován: čtv kvě 26, 2022 2:13 pm
Reputace: -4

Re: Průměr chráničky

Příspěvek od sikec »

Jo ale zdá se mi kopos 63 (vnitřek 52) celkem hovado...a kopos 50 (vnitřek 41) malý ...
PetrDubi
Příspěvky: 1327
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Reputace: 208
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Průměr chráničky

Příspěvek od PetrDubi »

Ne že bych byl proti většímu průměru chráničky, to určitě ne, akorát ty kabely snad nebudete protahovat s nakrimpovanýma konektorama ne?
Jinak u té chráničky si spíš dát pozor, aby na ní nikde nesvítilo sluníčko, protože potom časem degraduje (i ta červená). Existuje i speciální s ochranou proti UV, ale ta už potom stojí raketu..
Jo a pokud nebude úplně rovná odshora až dolu, tak není špatný dát do tý chráničky nějaký provázky na protahování, dost to potom usnadní práci.
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
sikec
Příspěvky: 131
Registrován: čtv kvě 26, 2022 2:13 pm
Reputace: -4

Re: Průměr chráničky

Příspěvek od sikec »

No právě to si myslím, že to bude s nakrimpovanýma konektorama. Pokud je techniky roh se střídačem cca 4 metry od panelů...tak prož nekoupit prodlužky už nakrimpované, ne?
PetrDubi
Příspěvky: 1327
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Reputace: 208
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Průměr chráničky

Příspěvek od PetrDubi »

Já osobně vždycky všechny kabely zapojuju až podle potřebné délky (abych to neměl moc knopový nebo mi naopak nepřebývalo plno kabelu, který potom budu někde smotávat), ale pokud jsi se pro to rozhodnul, tak je to samozřejmě tvoje volba :)
Každopádně chránička pro kabely s konektorama musí mít znatelně větší průměr než jenom chránička pro kabely. Ty 4 kabely (4mm2) je možný při +/- rovný trase protáhnout stejnou chráničkou, jaká je potřeba na protažení jednoho kabelu s konektorem, tak aby jsi s tím počítal..
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
cipis
Příspěvky: 4212
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Reputace: 454
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Průměr chráničky

Příspěvek od cipis »

Jestli jsou to 4 metry, tak proč je problém 13 mm navíc na průměru větší koposky?

Navíc snad to bude nakrimpované jen na jedné straně, ne? Dole to přece do přepěťovky/pojistkového odpínače/něco_na_ten_způsob nebudeš cpát s konektorem.
sikec píše:No právě to si myslím, že to bude s nakrimpovanýma konektorama. Pokud je techniky roh se střídačem cca 4 metry od panelů...tak prož nekoupit prodlužky už nakrimpované, ne?
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd.)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
sikec
Příspěvky: 131
Registrován: čtv kvě 26, 2022 2:13 pm
Reputace: -4

Re: Průměr chráničky

Příspěvek od sikec »

Ajo vlastně...vzdyt tam to jde do prepetovky...tam zádnej konektor není...takže stačí vlastně chránička 32 mm třeba...jsem se nějak asi zamyslel, když jsem ten dotaz psal... :-)
glottis
Příspěvky: 1914
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Reputace: 179
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Průměr chráničky

Příspěvek od glottis »

ja mam radsi vic chranicek mensich. Prumeru aby tam sel kabel protahnout. Na pudu mam treba 4x 18mm? nebo 22. a v kazde jeden vodic. Dela to fyzicke oddeleni ale i je jendodusi protazeni nebo vytazeni. Protahnotu dalsi kabel chranickou kde uz neco je se muze stat nemoznym.
cipis
Příspěvky: 4212
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Reputace: 454
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Průměr chráničky

Příspěvek od cipis »

18 je ještě myslím rozkousatelná, ty větší už ne. Proto je lepší táhnout větší, resp. úplně nejlépe více větších, aby nedošlo k tomu, co popisuješ, že prostě sice místo je, ale nejde to protáhnout, protože ohyby a zasukované kabely. To pak nezbude nic jiného, než to vytahat a protáhnout znovu.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd.)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Neo
Příspěvky: 255
Registrován: pát kvě 27, 2022 8:40 pm
Reputace: 36
Bydliště: naplavenina u OL.

Re: Průměr chráničky

Příspěvek od Neo »

Určitě si dejte pozor na značení chrániček- vnější či vnitřní průměr. 18tkou bych dva sorlární kabely nechtěl tahat, na přímo asi ano, ale se dvěma zatáčkama 90°už bude problém.
Pamatujte na rezervu, ze dvou stringů budou časem čtyři či šest :)
Nezapoňte ucpat chráničky tak aby neproudil vzduch- kondenzace vodní páry je sviňa
Chránička je tepelný izolant a při výpočtu zatížení by se mělo počítat se spůsobem uložení kabelu.
++
Uživatelský avatar
bublich
Příspěvky: 407
Registrován: sob črc 11, 2020 12:42 am
Reputace: 67

Re: Průměr chráničky

Příspěvek od bublich »

2 x 40-50mm.
Quickyprd
Příspěvky: 246
Registrován: úte kvě 26, 2020 3:50 pm
Reputace: 23

Re: Průměr chráničky

Příspěvek od Quickyprd »

Ještě kam bude svedeno uzemnění, eventuálně ještě uzemnění od svodiče, který by měl být pod střechou. Uzemnění oboje bych vedl raději samostatně. Jinak z praxe do DN50 jsem nacpal trojici gumových kabelů k 3F kalovému čerpadlu + plovákovým snímačům v pohodě a to jsou tlustá hovada. 4x6-10mm2 solární kabel podle mě vleze i do DN40 jako nic. Stačí se podívat na tabulku průměrů...ideálně žádné ostré úhly a tu část která bude na slunci dát v UV stabilní černé, metr tolik nestojí. Spojí se to normálně kvalitní páskou. A protahování pérem či pevným drátem je v pohodě. Při delších trasách je také fajn tam stříknout silikonový sprej a z druhé strany to nasát vysavačem (průmyslovým co mu nevadí chemie). Krásně to pak klouže.
Jarin
Příspěvky: 102
Registrován: ned říj 24, 2021 10:07 pm
Reputace: 1

Re: Průměr chráničky

Příspěvek od Jarin »

Právě řeším přotažení 2 solár. kabelů 6mm2 poměrně úzkou chráničkou. Vejdou se, ale zadrhávají po pár metrech. Celkem to bude asi 15 m. Zvažuju použití silikonového oleje, jen nevím, jestli třeba časem nebude degradovat izolace kabelů. Ale od silikonu by snad nemělo.

Druhá varianta je chráničku po pár metrech vždy ustřihnout a protahovat kabel kratšími částmi a pak to celé zase spojit.
glottis
Příspěvky: 1914
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Reputace: 179
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Průměr chráničky

Příspěvek od glottis »

Jarin píše:Právě řeším přotažení 2 solár. kabelů 6mm2 poměrně úzkou chráničkou. Vejdou se, ale zadrhávají po pár metrech. Celkem to bude asi 15 m. Zvažuju použití silikonového oleje, jen nevím, jestli třeba časem nebude degradovat izolace kabelů. Ale od silikonu by snad nemělo.

Druhá varianta je chráničku po pár metrech vždy ustřihnout a protahovat kabel kratšími částmi a pak to celé zase spojit.
tahas z druhe strany protahovacim perem? Kdyz bys nechtel silikon olej prodava se jeste specialni lubrikant na protahovani kabelu. Pozor na ostre hrany na konci kabelu :)

https://www.kvelektro.cz/kabelovy-lubri ... l-p1154148

ja nakonec v baraku strikal silikonovy olej ... na hadr a protahl tim kabel.
Jarin
Příspěvky: 102
Registrován: ned říj 24, 2021 10:07 pm
Reputace: 1

Re: Průměr chráničky

Příspěvek od Jarin »

Právě že tak dlouhé pero nemám. Dle popisu na pixle by to žádným materiálům škodit nemělo, naopak. Takže jak píšeš, přes hadr nasáklý silikonem to teď tlačím. Odhadem jsem tak v půlce, možná 10m a už končím asi. Dál to nejde. Asi chráničku preruším, protahnu celý zbytek tou první části a pak ho náladujuv do zbytku. A chráničku zase spojím.
glottis
Příspěvky: 1914
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Reputace: 179
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Průměr chráničky

Příspěvek od glottis »

Jarin píše:Právě že tak dlouhé pero nemám. Dle popisu na pixle by to žádným materiálům škodit nemělo, naopak. Takže jak píšeš, přes hadr nasáklý silikonem to teď tlačím. Odhadem jsem tak v půlce, možná 10m a už končím asi. Dál to nejde. Asi chráničku preruším, protahnu celý zbytek tou první části a pak ho náladujuv do zbytku. A chráničku zase spojím.
bez pera to podle me nedas. Muzes spojit jednou dve pera zasebe. Svazal jsem je dratem a prelepil izolackou. Jestli si muzes pujcit, zkus to.
Uživatelský avatar
sindyk
Příspěvky: 519
Registrován: pát kvě 21, 2021 12:53 pm
Reputace: 38
Bydliště: Semily

Re: Průměr chráničky

Příspěvek od sindyk »

Já si pomáhal provázkem - na jeden konec jsem uvázal zmuchlanej papír a vysavačem jsem to na druhý straně trubky vycucnul. Pro usnadnění jsem pak taky použil silikonový olej. Když pak může jeden tlačit a druhej tahat, tak to jde samo.
3800 Wp (10s Elerix 380 Wp) | Deye SUN-3.6K-SG03LP1-EU | 14 kWh olova (4s2p JPC12-100 + 4s 12V92F)
Domovské vlákno: FVE Pojizeří, povinná četba: Victron Wiring Unlimited
glottis
Příspěvky: 1914
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Reputace: 179
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Průměr chráničky

Příspěvek od glottis »

sindyk píše:Já si pomáhal provázkem - na jeden konec jsem uvázal zmuchlanej papír a vysavačem jsem to na druhý straně trubky vycucnul. Pro usnadnění jsem pak taky použil silikonový olej. Když pak může jeden tlačit a druhej tahat, tak to jde samo.
taky cesta. muzes to zkusit. Pero ma vyhodu, ze muzes i trosku tlacit. kdyz se zaseknes, mzue ti to pomoct a usetrit spoustu sprostych slov. A pozor netahat moc rychle, jinak ti provazek prorizne chranicku a ... :D
JiříK
Příspěvky: 1020
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Reputace: 65
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: Průměr chráničky

Příspěvek od JiříK »

Nejlepší speciální lubrikant je tekuté mýdlo. A na protažení prádelní šňůra daná dvojmo. Samozřejmě dva lidi. Jeden táhne, druhý tlačí a matlá na kabel tekuté mýdlo.
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek