Testování střídače

Benzinové, naftové, LPG a jiné elektrocentrály, alternátory poháněné parou, stirglingův motor, atd.
sikec
Příspěvky: 131
Registrován: čtv kvě 26, 2022 2:13 pm
Reputace: -4

Testování střídače

Příspěvek od sikec »

Ahoj všem,
dá se koupit zdroj DC třeba 0-300 V /0-15 A a pomocí něho testovat střídače? Jako že si prostě z tohoto zdroje vytořím virtuální string místo panelů, takže můžu zkoušet i v noci.
Příklad - MPPT na střídači je od 200 V, já si na zdroji DC nasimuluji např. 6x35V=210V string a nastavím proudové omezení zdroje na třeba 12 A. Vytvořím tím přibližně reálný string?
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2176
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Reputace: 96
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Testování střídače

Příspěvek od gupa »

Řekl bych, že nejlepší simulace je Slunce, panel, regulátor. Pokud ho chceš simulovat v noci, tak bych si pořídil osvit s cca 100-1000W na m2 a může se simulovat MPP do haleluja.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
sikec
Příspěvky: 131
Registrován: čtv kvě 26, 2022 2:13 pm
Reputace: -4

Re: Testování střídače

Příspěvek od sikec »

No jako jo, ale to potřebuješ moc prostoru (6 panelů), regulaci osvitu, moc tepla z halogenů...zdroj je zdroj.
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2176
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Reputace: 96
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Testování střídače

Příspěvek od gupa »

Jak si myslíš že je třídí když je vyrobí. Vždy je tabulka, od výkonově nejhorších po nejpovedenější. Mpp je ryzí charakteristika polovodiče. Nasimulovat nějakým vymyšleným algoritmem určitě jde, ale není to ono. U regulátorů bych očekával základní uživatelskou blbuvzdornost. A té lze docílit hlavně reálnými testy přímo v terénu.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
Soban
Příspěvky: 3354
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Reputace: 164
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Testování střídače

Příspěvek od Soban »

Zdroj neodsimuluje panel jednoduše proto že panel je proudový zdroj, kdežto různé DC zdroje jsou napěťové.

Takže mppt stejně potom nenajde bod výkonu, protože je to napěťový zdroj, čili nic nepoznáš, jedině zda to funguje, ale jak neotestuješ.
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
sikec
Příspěvky: 131
Registrován: čtv kvě 26, 2022 2:13 pm
Reputace: -4

Re: Testování střídače

Příspěvek od sikec »

Hmmm, myslíš že je FV panel proudový zdroj? Já bych řekl že je napěťový...
PetrDubi
Příspěvky: 1327
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Reputace: 208
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Testování střídače

Příspěvek od PetrDubi »

sikec:
Tak to by jsi řekl špatně :D
Dám ti sem jeden obrázek. Když se na něj podíváš, tak uvidíš, že při různém slunečním ozáření G se téměř nemění napětí, ale proud se mění (podle ozáření) v rozmezí 1-4,8 A. Když se podíváš do datasheetu nějakého panelu, tak tam najdeš obdobný obrázek jenom s hodnotama pro ten konkrétní typ, ale ty křivky jsou +/- stejné.
Přílohy
V-curve-of-solar-radiation.png
V-curve-of-solar-radiation.png (71.38 KiB) Zobrazeno 616 x
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
cipis
Příspěvky: 4212
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Reputace: 454
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Testování střídače

Příspěvek od cipis »

Dá se to odsimulovat se zdrojem, co umí CC (konstantní proud). A to umí všechny ty čínské krámy, co se dají sehnat, ty jakože laboratorní zdroje. Akorát jsem nikdy nehledal větší než 120V.
Každopádně při zapojení na MPPT to funguje jako panel, prvně svítí CV (konstantní napětí), pak začne růst proud až do nastavené hodnoty CC, kterou drží. Je z toho trochu diskotéka (problikává CV a CC).
Zvládnou to i ty plechové zdroje třeba 24V/20A, používal jsem to jako automatické dobíjení. Na zdroji nastavil něco okolo 27V, aby to začalo přicucávat, až olovo začlo klesat k 24V. Bylo krásně vidět, jak mppt začal zvyšovat odběr, až se dostal na proudové omezení zdroje.

Jinak z napěťového se dá proudový zdroj udělat celkem jednoduše, vřadí se sériový odpor, snímá se na něm úbytek napětí a tím se reguluje vstupní napětí. Takže teoreticky by se dalo něco naprogramovat podle těch výše uvedených grafů.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd.)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
sikec
Příspěvky: 131
Registrován: čtv kvě 26, 2022 2:13 pm
Reputace: -4

Re: Testování střídače

Příspěvek od sikec »

To PetrDubi: No však ano. Z toho obrázku vycházím přece i já. Pokud se téměř nemění napětí, ale proud se mění - jde o napěťový zdroj.

https://www.eshop-meanwell.cz/rozdil-me ... m-zdrojem/

Pokud by zůstával konstantní proud při různém osvitu a měnilo se výrazně napětí, tak je to proudový zdroj.
PetrDubi
Příspěvky: 1327
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Reputace: 208
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Testování střídače

Příspěvek od PetrDubi »

sikec:
Jo máš pravdu, zamotal jsem se do toho a prohodil to :yes:

Akorát vzhledem k tomu, jak fungují regulátory potřebuješ napěťový zdroj s omezením proudu, protože MPP bod který hledají MPPT regulátory není už na rovné části křivky, ale v místě, kde už napětí klesá. V MPP bodě ale stoupne proud víc než klesne napětí a panel dává největší výkon a nevím jestli je tuhle funkci schopný klasický (nebo laboratorní) zdroj poskytnout..
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
mihlit
Příspěvky: 488
Registrován: ned říj 17, 2021 7:43 pm
Reputace: 62
Lokalita: okr. Vyškov
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Testování střídače

Příspěvek od mihlit »

Vždyť to v tom odkazu je vysvětleno. Proud se nemění, napětí ano. Stejně jako u zdroje konstantního proudu. Proto je taky zkratový proud skoro stejný jako pracovní. Když budu mít zdroj konstantního proudu, kde si nastavuji hodnotu potenciometrem, tak je to furt zdroj konstantního proudu. Stejně jako pro několik pozic natočení potenciometru si vynesu graf na několik hodnot intenzity záření a budou oba grafy vypadat úplně stejně. Tady jen tím nastavením točí sluníčko. Je tam závislost na síle záření, ale v každém okamžiku se to furt chová jako zdroj proudu, ne jako zdroj napětí.
PetrDubi
Příspěvky: 1327
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Reputace: 208
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Testování střídače

Příspěvek od PetrDubi »

mihlit:
Jo, zblbnul mě dokonale :D

On to holt není ani úplně napěťový zdroj ani proudový zdroj ale v MPP bodě se chová jako proudový zdroj.

Tady je ještě jeden diagram rovnou i s různýma výkonama. Ale nevím, jestli je schopný běžný proudový nebo laboratorní zdroj nasimulovat různý výkon a MPP bod - pokud není programovatelný, tak nejspíš ne a po zapojení MPPT regulátoru vyjede na nejvyšší výstupní napětí zdroje a tam zůstane, protože tam bude nejvyšší napětí a k němu nastavený proud, takže maximální výkon.

Každopadně pokud budu brát maximální výkon konkrétního panelu při různých úrovních osvětlení tak se bude chovat jako zdroj proudu, ale pokud beru jeho charakteristiku při konkrétním neměnném osvětlení, tak do určitého proudu se chová jako zdroj napětí a od určitého proudu je to zase pro změnu zdroj proudu. Proto je problém ho rozumně změřit jinak než pomocí nějakého regulátoru (po zatížení odporovou zátěží jsou výsledky nesmysl). A nahradit panel zdrojem znamená mít programovatelný zdroj, do kterého nastavím výstupní křivku panelu a potom teprve můžu měřit regulátor nebo měnič.
Přílohy
MPPT_knee_diagram.jpg
MPPT_knee_diagram.jpg (27.97 KiB) Zobrazeno 553 x
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
sikec
Příspěvky: 131
Registrován: čtv kvě 26, 2022 2:13 pm
Reputace: -4

Re: Testování střídače

Příspěvek od sikec »

No když si nastavím na zdroji 220V a budu snižovat proud z 13A (maximum, co mi dá teoretický FV panel) třeba na 2A (jakoby zataženo) tak si můžu proměřit, co mi vlastně dává na výstupu invertor - zda dává 230 V, jaký proud, co jde do baterky a celou tuto křivku (křivky) si můžu zrekonstruovat. Jde mi o funkci střídače, ne panelů...
mihlit
Příspěvky: 488
Registrován: ned říj 17, 2021 7:43 pm
Reputace: 62
Lokalita: okr. Vyškov
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Testování střídače

Příspěvek od mihlit »

sikec: Co přesně chceš testovat a na jakém hw? Zmiňuješ stranu panelů a pak střídač a MPPT... takže chceš testovat regulátor, co máš v all-in-one krabici s měničem nebo nějaký jednoduchý měnič pro bojler (BEL,...) a nebo nějaký grid-free měnič?

PetrDubi: MPP bod je jen jeden bod na křivce, takže nejde říct, že v tom bodě se chová jako zdroj proudu, je to obráceně, že ten MPP je jeden bod té křivky. Tedy ne, že se v tom bodě chová jako zdroj proudu, on se tak chová všude a MPP je jen jedna kombinace hodnot. Jinak ono nasimulovat něco by i šlo. Pomocí zdroje proudu a odporu. Dokud bude mít zátěž odpor výrazně větší, než odpor zdroje, bude se to chovat jako ta rovná část křivky a pak to postupně přejde na větší význam toho odporu, až ten určí zkratový proud. Bude tam to koleno, co může MPPT chtít hledat. Problém spíš je, že reálný panel je něco jako string 72 jednočlánkových panelů a tak ta křivka je víc hrbolatá, s čímž si pak ty regulátory lépe (victron) či hůře(axpert) poradí a to by se simulovalo hodně blbě.
sikec
Příspěvky: 131
Registrován: čtv kvě 26, 2022 2:13 pm
Reputace: -4

Re: Testování střídače

Příspěvek od sikec »

No jde spíše o teoretickou možnost testování komerčních střídačů (hybridních) v ostrovním provozu, tj. střídač, baterie a místo panelů mít zdroj DC napětí. Nejde o testování v noci ale spíše možnost laboratorního testování bez nutnosti mít panely na střeše.
mihlit
Příspěvky: 488
Registrován: ned říj 17, 2021 7:43 pm
Reputace: 62
Lokalita: okr. Vyškov
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Testování střídače

Příspěvek od mihlit »

To mi stále nic moc neříká o co přesně jde. Tebe zajímá celková účinnost nebo jen schopnost nalézt MPP bod, tedy otestovat jen samostatný reguáltor? Nebo to má být jen charakteristika podobná panelu, aby to šlo vůbec zapnout a tomu regulátoru se neudělalo špatně?
sikec
Příspěvky: 131
Registrován: čtv kvě 26, 2022 2:13 pm
Reputace: -4

Re: Testování střídače

Příspěvek od sikec »

Poslední věta - to bude to, co hledám.
mihlit
Příspěvky: 488
Registrován: ned říj 17, 2021 7:43 pm
Reputace: 62
Lokalita: okr. Vyškov
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Testování střídače

Příspěvek od mihlit »

Tak na to by stačila přibližná křivka. Tedy vzít CCCV regulovaný zdroj. Nastavit proud Isc. Nastavit napětí na Voc. Tím to udělá lomenou čáru a pro zakulacení do křivky, tak tam přidat do série žárovku. Problém je, že takový zdroj pro výkon odpovídající běžnému stringu panelů je festovně drahý mít to jen na hraní.
Matess
Příspěvky: 1506
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Reputace: 158
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Testování střídače

Příspěvek od Matess »

a co to zkusit v konbinaci s proudovým zdrojem (teoreticky baterií) na solárním vstupu s odporem v sérii ( tak aby se z toho stal o něco měkčí zdroj) a případným zvětšováním odporu simulovat měkkost panelu okolo mpp?
sikec
Příspěvky: 131
Registrován: čtv kvě 26, 2022 2:13 pm
Reputace: -4

Re: Testování střídače

Příspěvek od sikec »

Kde chceš vzít baterii 230 Voltů/10 A?

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek