Marco Siton Bel Kerberos a další měniče pro ohřev vody

Ohřev TUV, aku nádrže, boilery, ohřívače vody, vytápění, klimatizace
Odpovědět
paja777
Příspěvky: 3
Registrován: čtv led 09, 2014 10:16 pm
Reputace: 0

Marco Siton Bel Kerberos a další měniče pro ohřev vody

Příspěvek od paja777 »

Ahoj všem,
googlil jsem a našel tyhle 4 měniče vhodné pro ohřev vody FVE panely.
Marco
Siton 210
Bel
Kerberos - asi nejdražší

Je tu někdo, kdo by mi byl schopný nějak ve stručnosti napsat jaké jsou mezi nimi zásadní rozdíly? ...případně tip na nějaký další vhodný...
Pak taky zda by mi prosím někdo osvětlil, jak to je, když budu mít např. napětí z panelů 400V a budou dávat 10A, jak to můžu připojit na bojler který je konstruovaná na 230V? Nebo musím mít panely tak, aby při optimální osvitu nedaly větší napětí? V tomhle zatím tápu. Omlouvám se , pokud je můj dotaz moc triviální a děkuju předem za případné odpovědi.
berry
Příspěvky: 99
Registrován: ned dub 05, 2020 7:39 pm
Reputace: 0
Lokalita: Olomouc
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5445
Kapacita baterie [kWh]: 15,4
Bydliště: Olomouc

Re: Marco Siton Bel Kerberos a další měniče pro ohřev vody

Příspěvek od berry »

K BELu se na stránce prodejce dozvíš:
Optimální napájení regulátoru:

Aby mohl regulátor pracovat v rozumných podmínkách je vhodné zvolit napětí a výkon panelů v určitém rozmezí. Napětí panelů nesmí být ani příliš nízké ani příliš vysoké. Při nízkém napětí nebude možné výkon panelů do zátěže protlačit, příliš vysoké napětí by mohlo regulátor poškodit. Maximální počet panelů v sérii může být jen takový, aby jejich napětí bez zatížení nikdy nepřesáhlo 430 V. Kontrola je snadná. V dokumentaci k panelů naleznete napětí naprázdno (je to nejvyšší hodnota udávaná v dokumentaci), to vynásobíte koeficientem 1,15, tím vypočítáte napětí panelů při teplotě -25 st. C. Výsledné napětí vynásobíte počtem panelů v sérii. Vypočítané napětí musí být vždy nižší než 430 V. Pokud není, je nutné snížit počet panelů. Z pohledu regulace by optimální napájecí napětí mělo být v rozmezí 100 až 125 % jmenovitého napětí zátěže (to je obvykle 230 V). Napájecí napětí se vypočítá jako součin počtu panelů v sérii a jejich napětí v pracovním bodě (nižší hodnota napětí v dokumentaci k panelům). Optimální špičkový výkon panelů (opět viz dokumentace k panelům) by měl být v rozmezí 100 až 125 % příkonu zátěže. Dodržením těchto podmínek získáte nejvýhodnější poměr mezi náklady a získanou energií.

Na výstup lze připojit boiler s příkonem až 4000 W. Vstupní napětí může být od 60 do 430 V. Regulátor může výstupní napětí jen snižovat, proto je nutné zvolit počet a výkon panelů přiměřeně napětí a příkonu zátěže.Vstupní proud může být do 16 A. Regulátor při napájení boileru používá novou metodu aktivního vyhledávání optimálního pracovního bodu (MPPS – Maximum Power Point Searching).


Já si to vysvětluju takhle - najdu nějaké panely na skladě (dnes asi zázrak), zjistím si jmenovitý proud: 12,98 A - fajn je to míň než 16A.
Tak můžu dál - napětí naprázdno (Voc): 41,25 V a jmenovité napětí v zátěži (Vmp): 34,67 V.
Pro napájení 230 V topné spirály potřebuji optimálně 230 V - 287,5 V. Min. 230/34,67 = 6,63 panelů v sérii, 287,5 / 34,67 = 8,29 max. panelů v sérii, . Takže bych jich vzal 7-8 a jsem v rozpětí.
A bacha - nepřekročí mi napětí naprázdno hodnotu 430V? 7*41,25=288,75V - a to je OK :-)
Pro jiné panely to bude podobné.

A pro ostatní nesinusové měniče pro ohřev vody v "hloupých" bojlerech s termostatem najdeš informace na webu taky, jen hledat a číst.
9x JinKO 54HL4-(V) 415W, EASUN iGrid SV IV 5,6kW, LiFePO4 15,4 kWh, 6x Poly AS-EU-6P30-285Wp, GF-SUN-1000G2H, fangpusun MPPT 150/45, LiFePO4 sadomo z 32700 asi 78Ah/48V
Matess
Příspěvky: 1506
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Reputace: 158
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Marco Siton Bel Kerberos a další měniče pro ohřev vody

Příspěvek od Matess »

obávám se že málokdo bude mít otestované tyto produkty proti sobě. Každý zvolí něco a fungují nějak všechny, takže se účinnost moc neřeší. Je potřeba si uvědomit jak tyto zařízení vznikly. Panely jdou na suché těleso připojit i na přímo, ale pokud nejsou panely plně osvícené výkon je o dost nižší než by mohl být. Ze začátku se to moc neřešilo a dvoutělesový bojler od dražic to tak měl. Potom někoho napadlo udělat tam nějakou logiku a rozstřídat to aby se to dalo použít i na mokrá tělesa a tak vznikly tyto kousky.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek