FV ohřev vody anebo klasika s přetoky?

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
sun123
Příspěvky: 3
Registrován: pon čer 06, 2022 5:03 am

FV ohřev vody anebo klasika s přetoky?

Příspěvek od sun123 »

Zdravím,
mám dilema a chtěl bych se zde dozvědět co nejvíce názorů lidí, kteří již provozují FV systém na střeše....

Dlouhou dobu plánuju fotovoltaický ohřev bojleru, ale pořád se k tomu nemůžu dostat...zdá se, že už nastal ten správný čas..pár informací - spotřeba bojleru - Dražice 160l za rok 2021 je zhruba 4,8 MWh! plánoval jsem proto nějaký nejlevnější FV ohřev vody s tím abych zatím nemusel nic řešit s bojlerem ( je vcelku nový... ), ale už teď asi vím, že 160l je málo a co pak? Nehledě na to, že v situaci kdy se celá rodina večer osprchuje a začne nahřívat bojler tak slunce už nesvítí anebo jen minimálně..... :eek2:

A proto mě napadlo i vzhledem k tomu, že se dokážu dostat za super peníze k použitému střídači ( 10kW ) jestli nejít spíše do klasického systému a přetoky do sítě s využitím VB..... nainstaluju si sám......

Jen by mě zajímalo jak je to s VB u EONU? U Čezu vím, že funguje jakýsik ČEZ SOLÁR za 199 kč měsíčně...pořád si myslím, že to je dobrá cena za "uložení" energie... oproti cenám baterií..... jsem totiž u EONU s fixem do konce roku 2023 za super cenu ( cca 3,2 kč komplet se vším všudy ).....

Ještě pár informací...topím elektrikou ( odporové dráty v podlaze )..... a žena strašně ráda pere, suší a vaří :lol: :D spotřeba celého baráku za rok cca 12 MWh...

PS: nevím jestli se mi všechny panely vlezou na JZ stranu.... možná budu muset pár panelů uložit na skoro čistý JIH....

díky moc všem
Quickyprd
Příspěvky: 246
Registrován: úte kvě 26, 2020 3:50 pm

Re: FV ohřev vody anebo klasika s přetoky?

Příspěvek od Quickyprd »

Já bych se na nějaké VB vykašlal. Podívej jak se mění tarify, produkty a ceny poslední roky...já prosazuji řešení co je doma to se počítá. Otázka je kolik do toho chceš vrazit. Co si uděláš sám, co udělá firma...legální přifázování potřebuje spoustu papírů a nikdo Ti nenaistaluje použití střídač, firma Ti vždy vrazí to co dělá sama....a rozdíl mezi použitým a novým střídačem bude v celkovém součtu instalace to nejmenší. A až Ti skončí fixace, tak budeš s touhle spotřebou platit i 100tisíc za rok....to už se vyplatí i velký 3F hybrid, který se vrátí ještě za dobu své životnosti.

Pokud si uděláš hodě sám, tak ostrov, silný 1F, pořádná baterie, bojler.

Pokud firma, tak oficiálně přifázovaný hybrid 10kW 3F asymetrický, panelů co se vejde na JIH a baterie aspoň 15kWh a legální přetoky v letní měsíce si můžeš poslat třeba to té VB...ale raději to nějak využít doma...

A nebo ekonomická cesta...když jen ohřev vody dělá 30% spotřeby...větší nádrž, ohřev jen přes den, a přímý ohřev vody.
cipis
Příspěvky: 4361
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: FV ohřev vody anebo klasika s přetoky?

Příspěvek od cipis »

Kolik je vas, ze nestaci 160l bojler? Deset?
Navic to pak vyjde jinak, protoze budes nahrivat vodu na mnohem vetsi teplotu, takze po namixovani ji budes mit vic nez dost. Tj. ve svych planech nezapomenout na ESBE ventil, termostaticke baterie atd.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
sun123
Příspěvky: 3
Registrován: pon čer 06, 2022 5:03 am

Re: FV ohřev vody anebo klasika s přetoky?

Příspěvek od sun123 »

No firmu nepotřebuju, protože já sám jsem elektro firma...jen jsem FV systémy nepolíben.... Dotaci požadovat rozhodně nebudu...z principu jsem proti jakékoliv dotaci... Takže přece nemusím být registrován v tom srandovním systému zelená dotacim a certifikát nepotřebují? Revize a další věci jsou samozřejmostí.... Jinak střídač je Kostal PIKO 10.1 ...

Ještě prosím v řeči konkrétních čísel.... Kolik mě bude stát poradny nový 3f střídač a kolik 15kW baterií? Jen ty baterie tipuju na 300 tisíc....
dusanmsk
Příspěvky: 315
Registrován: pát říj 15, 2021 10:41 am
Lokalita: Stredocesky kraj
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 11250
Kapacita baterie [kWh]: 9.6
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FV ohřev vody anebo klasika s přetoky?

Příspěvek od dusanmsk »

Baterky asi ako chce clovek prilozit ruku k dielu. Od 5k kc/kWh samodomo cez 10k kc/kwh pylontech az po uplne nezmyselne komercne instalacie s cenou mimo moje chapanie
30*375 Wp JJZ, 2xXTM4000, 2xVT-80, 2xUS5000
Quickyprd
Příspěvky: 246
Registrován: úte kvě 26, 2020 3:50 pm

Re: FV ohřev vody anebo klasika s přetoky?

Příspěvek od Quickyprd »

Stačí chvilku googlit. Měnič 70tisíc, baterie jak píšou kluci, Pylonech za 10tiíc/kWh...svodiče, odpínače, kabely, rack....jinak pokud chceš být legálně přifázován, tak potřebuje revizi, projektovou dokumentaci, schéma zapojení, nastavení ochran s protokolem atd. A dost bych se divil, že by to někdo kdo má na FVE kulaté razítko udělal jen jako papíry...většinou chtějí dělat i instalaci. A pokud někdo udělá jen papíry, tak si je jistě nechá hezky zaplatit...a nebo opět znova píšeme udělat off-grid, nepřifázován, 1F s pořádným výkonem a to co ušetříš na 3F asymetru, HV bateriích a dokumentaci se ti ve VB stejně možná nevrátí, nehledě na mnohem lepší efektivitu 1F systému a můžeš si to do budoucna upravovat jak se ti líbí. Při přifázované FVe každou změnu by jsi měl hlásit distributorovi...každý panel, změnu měniče, další baterie atd. Nehledě na limity od distributora...
glottis
Příspěvky: 2070
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: FV ohřev vody anebo klasika s přetoky?

Příspěvek od glottis »

Quickyprd píše:Stačí chvilku googlit. Měnič 70tisíc, baterie jak píšou kluci, Pylonech za 10tiíc/kWh...svodiče, odpínače, kabely, rack....jinak pokud chceš být legálně přifázován, tak potřebuje revizi, projektovou dokumentaci, schéma zapojení, nastavení ochran s protokolem atd. A dost bych se divil, že by to někdo kdo má na FVE kulaté razítko udělal jen jako papíry...většinou chtějí dělat i instalaci. A pokud někdo udělá jen papíry, tak si je jistě nechá hezky zaplatit...a nebo opět znova píšeme udělat off-grid, nepřifázován, 1F s pořádným výkonem a to co ušetříš na 3F asymetru, HV bateriích a dokumentaci se ti ve VB stejně možná nevrátí, nehledě na mnohem lepší efektivitu 1F systému a můžeš si to do budoucna upravovat jak se ti líbí. Při přifázované FVe každou změnu by jsi měl hlásit distributorovi...každý panel, změnu měniče, další baterie atd. Nehledě na limity od distributora...
kdyz vyberes menic, co omezuje pretoky, muzes jit cestou pripojeni ve zjednodusenem rezimu. Pak staci od revizaka (asi jakehokoliv) mereni impedance v miste pripojeni a z prava o nastaveni ochran. A jinak si to cele udelat sam jak ostrov.
sun123
Příspěvky: 3
Registrován: pon čer 06, 2022 5:03 am

Re: FV ohřev vody anebo klasika s přetoky?

Příspěvek od sun123 »

Mohl bych Vás poprosit o nějaké konkrétní typy těch měničů? abych se přiznal zajímá mne více ten měnič, který nepouští přetoky...ale chtěl bych prostudovat i ten měnič o kterém píše Quickyprd... v kombinaci s Pylontech bateriemi..
PS: co znamená přiložit ruku k dílu co se týče AKU? :D
Diablo1st
Příspěvky: 1623
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: FV ohřev vody anebo klasika s přetoky?

Příspěvek od Diablo1st »

sun123 píše: PS: co znamená přiložit ruku k dílu co se týče AKU? :D
Baterky si môžeš kúpiť už hotové cihly ala Pylontech alebo si ich môžeš sám vyskladať z článkov a pridať BMS. Vychádza to asi o polovicu lacnejšie, ale nie je to také rýchle a uhladené ako keď natrepeš rackové batérie do racku.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek