Bojler a rezavá voda

Ohřev TUV, aku nádrže, boilery, ohřívače vody, vytápění, klimatizace
lzahradil
Site Admin
Příspěvky: 925
Registrován: ned srp 12, 2012 1:18 am
Lokalita: blízko Plzně
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5840
Kapacita baterie [kWh]: 28
Bydliště: CZ

Bojler a rezavá voda

Příspěvek od lzahradil »

Posílil jsem na chatě FV abych mohl přejít z plynového ohřevu TUV na elektrickou.
Vše mám už hotové ale řeším problém v tom, že mi jde z bojleru rezavá voda.
Voda je z 27m vrtu. Měla hodnoty s vysokým obsahem železa a manganu. To se zcela vyřešilo úpravnou vody.

Teď když vodu proženu pres nově nainstalovaný bojler, teplá voda je nažloutlá a je z ní cítit železo.
Při ohřevu plynem byla čistá a bez jakéhokoli zápachu.

Bojler má suchou spirálu. Nebyl nový, byl však vyčištěn, vyměněné těsnění a nová anodová tyč.

Gůglil jsem a pár článků mě nasměrovalo k tomu že by to mohla dělat právě anodová tyč ?
Je to možné? Měl bych ji teda vymontovat ven a provozovat bez ni?
FVE 5,84kWp [Axpert 5048MK - LiFePO4 580Ah@48V (zatím) | 3x Axpert MSXE 2400W - NiCd 800Ah@24V]
misa84
Příspěvky: 98
Registrován: úte říj 19, 2021 10:21 pm

Re: Bojler a rezavá voda

Příspěvek od misa84 »

u nás je voda rezatá když vypnou vodu pak se tlakem bordel natlačí všude-stačí odtočit vanu dvě... jestli se nejdřív napouštěl bojler a pak odpouštěla voda....jen sem tím chtěl naznačit že problém nemusí být v bojleru :-) a jak je to u nás s špinavou vodou...
Franta2776
Příspěvky: 2429
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm

Re: Bojler a rezavá voda

Příspěvek od Franta2776 »

lzahradil píše:Posílil jsem na chatě FV abych mohl přejít z plynového ohřevu TUV na elektrickou.
Vše mám už hotové ale řeším problém v tom, že mi jde z bojleru rezavá voda.
Voda je z 27m vrtu. Měla hodnoty s vysokým obsahem železa a manganu. To se zcela vyřešilo úpravnou vody.

Teď když vodu proženu pres nově nainstalovaný bojler, teplá voda je nažloutlá a je z ní cítit železo.
Při ohřevu plynem byla čistá a bez jakéhokoli zápachu.

Bojler má suchou spirálu. Nebyl nový, byl však vyčištěn, vyměněné těsnění a nová anodová tyč.

Gůglil jsem a pár článků mě nasměrovalo k tomu že by to mohla dělat právě anodová tyč ?
Je to možné? Měl bych ji teda vymontovat ven a provozovat bez ni?
Jojo může se stát.Na tyči se množi bakterie.Je to potřeba vyzkoušet bez tyče.
18190Wp=13500Wp jihovýchod 27x500Wp, 4690Wpjihozápad Leapton 14x335Wp, cca 8000W 90ks vakuové trubice jihozápad, baterie štítkových 73kWh(Lifepo4 17Sx260Ah, trakční gel štítkových 1230Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Mppt Easun 6048
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
lzahradil
Site Admin
Příspěvky: 925
Registrován: ned srp 12, 2012 1:18 am
Lokalita: blízko Plzně
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5840
Kapacita baterie [kWh]: 28
Bydliště: CZ

Re: Bojler a rezavá voda

Příspěvek od lzahradil »

anodová tyč je fungl nová. Zprovoznil jsem to tenhle víkend.
Přes bojler jsem nechal protékat vodu aby se dočistil po mechanickém vyčištění při výměně těsnění příruby a anodové tyče.
Zdálo se mi, že v případě studené vody která tím protéká je to v pořádku a voda teče čistá. To ale teď ještě ověřím napuštěním studené vody přes boiler do nějaké nádoby a pak ho vyzkouším nahřát a vyzkouším to samé..

Vím že je-li voda železitá, reakce rzi se začne ukazovat v případě že přijde do styku se vzduchem. To se dělo i u studené vody pokud bych ji odebral přímo z vrtu, teda před úpravnou vody. Za úpravnou vody už je to železa zbavené a voda teče čistá a "nekoroduje" :) Takto upravená voda jde i do bojleru.

Je možné že by anodová tyč provedla s takto upravenou vodou ještě nějakou další akci která by naopak tu "korodující" reakci zase oživila ? Anodová tyč by měla být na změkčení vody? Ta už je ale taktéž úpravnou vody změkčena.
Tyto problémy na netu popisují lidé, kteří mají studniční vodu. Já mám sice z vrtu ale asi bude podobná. Ale i za tou úpravnou ?

Nebo to může být tím že v bojleru ta voda stojí, když se ohřává ? Ale zase by tam neměl být ten vzduch, takže by k ničemu docházet nemělo.
FVE 5,84kWp [Axpert 5048MK - LiFePO4 580Ah@48V (zatím) | 3x Axpert MSXE 2400W - NiCd 800Ah@24V]
soami
Příspěvky: 555
Registrován: pon lis 08, 2021 9:10 pm
Lokalita: Posázaví
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Posázaví

Re: Bojler a rezavá voda

Příspěvek od soami »

Před tím byl ohřev vody plynem průtokový? Při vysokém obsahu železa se vlivem ohřevu železo uvolňuje do vody, takže v bojleru se to více projeví. Je také možné, že už je filtrační schopnost úpravny vyčerpaná. Řešil jsem v minulosti to samé-železo sice na hraně, ale mangan 20x překročen. Funguje mi na to ecomix c. Regenerace směsi je solným roztokem. Zároveň vodu změkčí, takže s TUV vodou žádný problém a bojler čistý.
Uživatelský avatar
stano22
Příspěvky: 485
Registrován: ned čer 13, 2021 1:43 pm
Lokalita: SK-ZA
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6500
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: SK (ZA)

Re: Bojler a rezavá voda

Příspěvek od stano22 »

Anodová tyč nezmäkčuje vodu.

Preberalo sa to tu:
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... da#p167934
lzahradil
Site Admin
Příspěvky: 925
Registrován: ned srp 12, 2012 1:18 am
Lokalita: blízko Plzně
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5840
Kapacita baterie [kWh]: 28
Bydliště: CZ

Re: Bojler a rezavá voda

Příspěvek od lzahradil »

soami píše:Před tím byl ohřev vody plynem průtokový? Při vysokém obsahu železa se vlivem ohřevu železo uvolňuje do vody, takže v bojleru se to více projeví. Je také možné, že už je filtrační schopnost úpravny vyčerpaná. Řešil jsem v minulosti to samé-železo sice na hraně, ale mangan 20x překročen. Funguje mi na to ecomix c. Regenerace směsi je solným roztokem. Zároveň vodu změkčí, takže s TUV vodou žádný problém a bojler čistý.
Pomocí plynu byl ohřev průtokem.
Mám Ecomix 5v1. (bomba s náplní a k tomu zásobník na solné tablety s automatickým ventilem)
Voda bez úpravny tekla po ohřátí i průtokem do žluta. S úpravnou je to průtokem v pořádku ale přes bojler to tam je.
Žeby to bylo stojatou vodou si úplně nemyslím. Když průtokem napustím horkou vanu, je to čisté i po delší době a při styku se vzduchem.
FVE 5,84kWp [Axpert 5048MK - LiFePO4 580Ah@48V (zatím) | 3x Axpert MSXE 2400W - NiCd 800Ah@24V]
soami
Příspěvky: 555
Registrován: pon lis 08, 2021 9:10 pm
Lokalita: Posázaví
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Posázaví

Re: Bojler a rezavá voda

Příspěvek od soami »

A dělá to i hned po regeneraci ecomixu? Tak pokud jsou hodnoty železa za úpravou OK (rozbor), tak bych hledal problém v bojleru. Přesto si myslím, že jde zbytkové železo nebo mangan, které se při vyšší teplotě uvolňují do stojaté vody v bojleru. Lokálně je teplota vyšší po delší dobu. To je rozdíl oproti průtokovému ohřevu. Vidím to na UV lampě v kuchyni, když ráno pustím vodu - přes noc se v ní voda ohřeje a vysráží se železo. Mj. je to pro mě ukazatel, že třeba provést regeneraci filtru. Po regeneraci je voda čistá i po celonočním ohřevu UV lampou.
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Bojler a rezavá voda

Příspěvek od kodl69 »

Jak dlouho tam ten boiler máš? Pokud jsou to zánovní dražice, tak určitě železo nepochází ze stěn boileru. U nás je voda taky železitá, z boileru jsem po 5-ti letech vytáhle půl kyble červenýho bláta, ale zakalená je jenom když se s tím dýt než 14 dní nepohne (po dovolené)
a to mi přijde, že většina toho kalu je z pozink trubek, co už něco pamatují.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
lzahradil
Site Admin
Příspěvky: 925
Registrován: ned srp 12, 2012 1:18 am
Lokalita: blízko Plzně
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5840
Kapacita baterie [kWh]: 28
Bydliště: CZ

Re: Bojler a rezavá voda

Příspěvek od lzahradil »

soami píše:A dělá to i hned po regeneraci ecomixu? Tak pokud jsou hodnoty železa za úpravou OK (rozbor), tak bych hledal problém v bojleru. Přesto si myslím, že jde zbytkové železo nebo mangan, které se při vyšší teplotě uvolňují do stojaté vody v bojleru. Lokálně je teplota vyšší po delší dobu. To je rozdíl oproti průtokovému ohřevu. Vidím to na UV lampě v kuchyni, když ráno pustím vodu - přes noc se v ní voda ohřeje a vysráží se železo. Mj. je to pro mě ukazatel, že třeba provést regeneraci filtru. Po regeneraci je voda čistá i po celonočním ohřevu UV lampou.
Vytiskl jsem si Gardena konektor na připojení zahradní hadice do baterie v koupelně a natáhl hadici. Nechal jsem hodinu a půl protékat vodu přes bojler. Aby se vyměnila/propláchla všechna voda v bojleru i trubkách. Možná jsem ho měl spíš vypustit a napustit.. studená je čistá.
Regeneraci dělá automat na základě počítání průtoku a množství odebrané vody. V noci jsem ji pustil ručně abych to na ty dnešní testy měl čisté :-)
To že se spustí v noci regenerace poznám i na chuti vody. Na studené se sice nezabarví ale po chuti je z toho železo cítit. Při ohřevu pak i cítit po čichu. Ale barva tam pořád žádná nebyla.
Přes bojler je železo jak cítit, tak i vidět. Přes průtok je to v pořádku.

Jakou máš na tom tvém řídící jednotku? Nějakou RX6x?
Jaké tam máš kdyžtak hodnoty v menu?
Já to tenkrát nastavil podle nějaké doporučených hodnot a pak jsem si hrál s délkou proplachu atd protože se mi zdálo že při proplachu z odpadu teče stále moc rezavého sajrajtu. Tak aby se to víc propláchlo :-) ale jestli to tak je dobré nevím. Voda je OK ale možná jen zbytečně plejtvám vodou..
FVE 5,84kWp [Axpert 5048MK - LiFePO4 580Ah@48V (zatím) | 3x Axpert MSXE 2400W - NiCd 800Ah@24V]
lzahradil
Site Admin
Příspěvky: 925
Registrován: ned srp 12, 2012 1:18 am
Lokalita: blízko Plzně
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5840
Kapacita baterie [kWh]: 28
Bydliště: CZ

Re: Bojler a rezavá voda

Příspěvek od lzahradil »

kodl69 píše:Jak dlouho tam ten boiler máš? Pokud jsou to zánovní dražice, tak určitě železo nepochází ze stěn boileru. U nás je voda taky železitá, z boileru jsem po 5-ti letech vytáhle půl kyble červenýho bláta, ale zakalená je jenom když se s tím dýt než 14 dní nepohne (po dovolené)
a to mi přijde, že většina toho kalu je z pozink trubek, co už něco pamatují.
Od včera :-) ale novej nebyl. Dostal jsem ho. Jen jsem ho vyčistil. Bylo tam dole skoro kýbl takového písečku a tvrdých šupin. Asi vodní kámen a anodová tyč úplně sežraná. Tu jsem dal novou vč výměny těsnění. Z bojleru by to teda bejt nemělo ale po ohřevu se tam něco děje
FVE 5,84kWp [Axpert 5048MK - LiFePO4 580Ah@48V (zatím) | 3x Axpert MSXE 2400W - NiCd 800Ah@24V]
cipis
Příspěvky: 4361
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Bojler a rezavá voda

Příspěvek od cipis »

A jak dlouho byl odstaveny pred tim, nez jsi ho dostal?
Asi bych ho zkusil nahrat na technicke maximum a vypustit, i vickrat. Ale to pak kubiky jen leti. Nemyslim si, ze se to vubec da vycistit do cista, ze tam neco vzdycky zbude a ted se to postupne uvolnuje.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
lzahradil
Site Admin
Příspěvky: 925
Registrován: ned srp 12, 2012 1:18 am
Lokalita: blízko Plzně
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5840
Kapacita baterie [kWh]: 28
Bydliště: CZ

Re: Bojler a rezavá voda

Příspěvek od lzahradil »

Teď mi ještě ta moje říká když se tu o tom bavíme. Ohřev na tu upravenou vodu asi mít vliv nebude. Když vaří, tak ji ohřívá do bodu varu a je stále čistá.
Když se ohřívala ta neupravená, tak ta zežloutla.
FVE 5,84kWp [Axpert 5048MK - LiFePO4 580Ah@48V (zatím) | 3x Axpert MSXE 2400W - NiCd 800Ah@24V]
soami
Příspěvky: 555
Registrován: pon lis 08, 2021 9:10 pm
Lokalita: Posázaví
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Posázaví

Re: Bojler a rezavá voda

Příspěvek od soami »

Pokud teče při proplachu pořád rezavá, je třeba prodloužit čas.
Na nádobě mám automatický ventil F69A3. Časy mám nastavené zpětný proplach 40min, solný roztok 25min., doplnění nádrže tuším 15min (do vypnutí plovákem), proplach 20min.
Hodnoty manganu z vrtu mám 2,1 mg/l (limit je 0,05), železo 0,1 mg/l (limit je 0,2). Za filtrací mangan 0,029, železo jsem neměřil.
Jaké máš hodnoty železa a manganu? Pokud jsou železo v bojleru, pak je dobré ho párkrát nahřát a vypustit - jak píše cipis.
lzahradil
Site Admin
Příspěvky: 925
Registrován: ned srp 12, 2012 1:18 am
Lokalita: blízko Plzně
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5840
Kapacita baterie [kWh]: 28
Bydliště: CZ

Re: Bojler a rezavá voda

Příspěvek od lzahradil »

soami píše:Pokud teče při proplachu pořád rezavá, je třeba prodloužit čas.
Na nádobě mám automatický ventil F69A3. Časy mám nastavené zpětný proplach 40min, solný roztok 25min., doplnění nádrže tuším 15min (do vypnutí plovákem), proplach 20min.
Hodnoty manganu z vrtu mám 2,1 mg/l (limit je 0,05), železo 0,1 mg/l (limit je 0,2). Za filtrací mangan 0,029, železo jsem neměřil.
Jaké máš hodnoty železa a manganu? Pokud jsou železo v bojleru, pak je dobré ho párkrát nahřát a vypustit - jak píše cipis.
To máš úplně krásné hodnoty železa. Koukni na můj rozbor bez úpravy. A Ecomix si s tím hravě poradí...
IMG_20200211_154842~2.jpg
FVE 5,84kWp [Axpert 5048MK - LiFePO4 580Ah@48V (zatím) | 3x Axpert MSXE 2400W - NiCd 800Ah@24V]
soami
Příspěvky: 555
Registrován: pon lis 08, 2021 9:10 pm
Lokalita: Posázaví
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Posázaví

Re: Bojler a rezavá voda

Příspěvek od soami »

Tak já zase řeším abnormální mangan... Ale i na ten funguje ecomix výborně. Tak když jsme se shodli, jak je ecomix super věc na železo a mangan, tak je třeba vyčistit bojler. Pokud by byla vůle a čas, udělal bych kontrolu vnitřku, jestli tam není nějaká výrazná koroze, která by časem přešla do havárie.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek