Mc4 pro 16mm2?

Diskuze ohledně rozvodů, kabeláže, způsobů využití stávajících rozvodů, vhodných průřezů dle potřebného výkonu, plánování rozvodů, atd.
glottis
Příspěvky: 2070
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Mc4 pro 16mm2?

Příspěvek od glottis »

Juras66 píše:
kodl69 píše:Zase to uteklo někam jinam... Dýlka + a - je jedno kolik je, ale měla by být co nejmenší plocha smyčky, kterou string zaujímá. tj když budou tři panely vedle sebe a rozvaděč někde pod nima, tak vývody mají vést hned vedle propojů panelů a hned vedle sebe až do rozvaděče. Na téhle ploše se indukuje napětí i ze vzdálených úderů blesku. Někde jsem viděl pěkný obrázky, a úspora kabelu je taky důvod, proč se používá zapojení "leap frog" tady jsou ty obrázky: https://www.winaico.com.au/solar-wiring-techniques
Podla toho co si napisal teraz neviem ako bude lepsie viest + a - pol HV stringu (370V) pod strechu do boxu. Nachystane mam 2 chranicky vedene rozdielnou trasou. Budu 2 stringy. Spolu v chranicke viest + aj - jedneho stringu, alebo v jednej + oboch stringov a v druhej - ?
kodl myslel plochu smycky jednoho stringu. Kdyz uz to vede v dvoulince, je to ok ale aby nenastalo ze si dvoulinku roztrhnes, plusem obehnes celou strechu dokola a minusem ne :) Kdyz bys to chtel udelat, mel bys i minusem jit okolo a co nejvic se drzet u plusu. Nebo to udelat jak poslal na odkaze
cipis
Příspěvky: 4361
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Mc4 pro 16mm2?

Příspěvek od cipis »

Ta první varianta je proveditelná u panelů, co mají delší vývody. Pokud je ale vývod jen cancour, který sotva došáhne do vedlejšího, tak je asi lepší použít metodu číslo dva, tj. tu daisy, než tam dávat "prodlužky" na šířku panelu.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Mc4 pro 16mm2?

Příspěvek od kodl69 »

to je otázka... Obě varianty mají svoje pro a proti. Podle normy mají být vodiče jednoho obvodu ve společném obložení (tím se myslí jako v jednom kabelu) a asi by se to mělo vztahovat i na chráničky. Já odobně dávám solarkabel do tenké chránicčky samostatně, teda aspoň na místech, kde je buď na slunci nebo prostupy přes střechu a podobně. Je to další stupeň odolnosti. Solarkabel je izolovanej min na 1000V, tam jistě problém nevznikne. Jediný, z čeho mám strach, když je + a - v jedné trubce, tak jsou hlodající tvorové - kuně je v noci celkem jedno, jestli jsou ty izolace na drátech stejnýho potenciálu nebo na nich bude ráno 600V...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
cipis
Příspěvky: 4361
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Mc4 pro 16mm2?

Příspěvek od cipis »

Proto ta chránička nemůže být tenká :D Ale chce to tuším min. 32, to už nejsou schopni tak otevřít tlamu, aby hryznuly.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Uživatelský avatar
bublich
Příspěvky: 407
Registrován: sob črc 11, 2020 12:42 am

Re: Mc4 pro 16mm2?

Příspěvek od bublich »

Tak dejte 4 chráničky.2 x 0V a 2 x + a máte klid.Vdyt nějaká 16/10 trubka a pár příchytek stojí pár korun.Já bych si s těmito DC napětími také nezahrával.Jak píše Kodl sekvence kuna/jiné mech.poškození izolace-slunce-oblouk-hasiči nic moc.Na nějaký hlásiče izolačního stavu se navíc až na výjimky peče.
Uživatelský avatar
Lubik
Příspěvky: 437
Registrován: pon úno 15, 2021 10:04 pm
Lokalita: Praha
Bydliště: Praha

Re: Mc4 pro 16mm2?

Příspěvek od Lubik »

Já mám nějakou solární dvoulinku. 2x 6mm2 + stínění. Tak to nemusím řešit
Panely 4x 280W , 4x330W Isolar 5kVA,48V 230 Ah
Uživatelský avatar
bublich
Příspěvky: 407
Registrován: sob črc 11, 2020 12:42 am

Re: Mc4 pro 16mm2?

Příspěvek od bublich »

A jak konkrétně pomůže to stínění když oba póly HV stringu jsou plovoucí?Tedy kromě toho že ty drobné drátky stínění po zakousnutí/poškození usnadní vytažení oblouku.
Uživatelský avatar
Lubik
Příspěvky: 437
Registrován: pon úno 15, 2021 10:04 pm
Lokalita: Praha
Bydliště: Praha

Re: Mc4 pro 16mm2?

Příspěvek od Lubik »

Stínění asi nijak, ale nemusím řešit jestli povedu plusy a mínusy zvlášť.
Kabel jsem našel ve sběrně. Bylo ho tam několik km, úplně nový
Panely 4x 280W , 4x330W Isolar 5kVA,48V 230 Ah
Uživatelský avatar
bublich
Příspěvky: 407
Registrován: sob črc 11, 2020 12:42 am

Re: Mc4 pro 16mm2?

Příspěvek od bublich »

Lubik píše:Stínění asi nijak, ale nemusím řešit jestli povedu plusy a mínusy zvlášť.
Kabel jsem našel ve sběrně. Bylo ho tam několik km, úplně nový
Tak to jo.Vztahl jsem to k tomu stínění.Pardon.