Solax G4 nastavení Dry contactu

Hybridní elektrárny připojené do rozvodné sítě pro rodinné domy a bytové zástavby s možností plynulého řízení toku energie, popis, technické detaily, celkový výkon, fotografie.
viprcz
Příspěvky: 11
Registrován: úte zář 06, 2022 9:40 pm

Re: Solax G4 nastavení Dry contactu

Příspěvek od viprcz »

slavek2215 píše:
viprcz píše:Zdravím a děkuji.
Znamená to (pro vyzkoušení), že pokud dám mezi 7 a 8 nějaký zdroj (třeba baterii 9V) bude sepnutí obvodu (7-baterie-8) reagovat na rozpojení/zapojení obvodu podle pokynů střídače?
Dejte sem raději nějaký nákres jak si to představujete, ať nedojde k nějakému nedorozumění.
Zdravím a hezký den,
nic moc to není, jde mi o to, abych vyzkoušel kdy a za jakých podmínek nastává zap/vyp. Snad by posloužila baterie 9V a žárovka, popř.12 V. Nákres přikládám
Přílohy
zapoj_DP_pokus.pdf
(5.68 KiB) Staženo 455 x
cipis
Příspěvky: 4330
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Solax G4 nastavení Dry contactu

Příspěvek od cipis »

Jo, to je dobře, ekvivalent toho, co posílal kolega výše. Místo baterie zdroj, místo žárovky cívka stykače.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
viprcz
Příspěvky: 11
Registrován: úte zář 06, 2022 9:40 pm

Re: Solax G4 nastavení Dry contactu

Příspěvek od viprcz »

Dobrý den.
Ještě si dovolím dotaz, mám tedy 3f topnou spirálu 3x500W v bojleru - domníváte se, že by bylo možno nějaké nastavení smart modu tak aby při sepnutém DP bojler necucal z DS? Příklad: Výkon FVE 1500W, normální spotřeba 500W, celková spotřeba by tedy byla 2000W, to zn. 500W z DS, je to tak? Je mi jasné, že od jara do podzimu s tím starost patrně nebude, ale teď je teď.
Uživatelský avatar
smoo
Příspěvky: 1
Registrován: čtv říj 06, 2022 8:59 am

Re: Solax G4 nastavení Dry contactu

Příspěvek od smoo »

Dobrý den,

rád bych se zeptal zda je nějaká možnost jak nastavit spínání dry contactu při momentální výrobě panelů např. při úrovni 3000W (svítí=>dry contact se sepne).

Díky,

Ondra
KoronCZ
Příspěvky: 3
Registrován: ned lis 07, 2021 12:20 pm

Re: Solax G4 nastavení Dry contactu

Příspěvek od KoronCZ »

Dobrý den,
podíval jsem se do manuálu k měniči a pokud jsem to správně pochopil, tak COM port obsahuje dva bezpotencialové kontakty A a B. Kontakt A je mezi piny 1 a 7, kontakt B je mezi piny 2 a 8 a to zapojení s piny 7 a 8 se týká zapojení s adaptér boxem. Jaké je napětové/proudové zatížení kontaktů v měniči(30V/2A)?
Přílohy
IMG_20221010_125205.jpg
Screenshot_2022-10-10-12-55-03-20_e2d5b3f32b79de1d45acd1fad96fbb0f.jpg
Uživatelský avatar
sharkys
Příspěvky: 2
Registrován: sob říj 22, 2022 8:12 pm

Re: Solax G4 nastavení Dry contactu

Příspěvek od sharkys »

Mohu se zeptat, COM port při použití Solax Adapter Boxu se musí přepnout do řežimu RS485, tzn. že pokud bych jej chtěl paralelně ještě použít pro TCP/IP připojení, musel bych použít RS485 - Ethernet TCP IP převodník ? Bude to fungovat souběžně ? Díky

Chci Solax napojit na chytrou domácnost a zdá se, že pro přímou ModBus komunikaci je nutné použití COM port a nikoliv např. Wifi dongle, tak zjišťuji možnosti (druhá možnost je vytvořit si chytrý dry contact ve formě spínaného relé, které bude řízeno chytrou domácností, ale raději bych spoléhal přímo na Adapter box resp. Solax řešení)
Uživatelský avatar
sharkys
Příspěvky: 2
Registrován: sob říj 22, 2022 8:12 pm

Re: Solax G4 nastavení Dry contactu

Příspěvek od sharkys »

KoronCZ píše:Dobrý den,
podíval jsem se do manuálu k měniči a pokud jsem to správně pochopil, tak COM port obsahuje dva bezpotencialové kontakty A a B. Kontakt A je mezi piny 1 a 7, kontakt B je mezi piny 2 a 8 a to zapojení s piny 7 a 8 se týká zapojení s adaptér boxem.
Teda prd tomu rozumím, ale myslím si, že pro Adapter Box se použijí piny 3 (+13V),6 (zem) a 7,8 (spínaný kontakt)
2022-10-22 20_45_50-Window.png
2022-10-22 20_46_24-Window.png
KoronCZ píše:Jaké je napětové/proudové zatížení kontaktů v měniči(30V/2A)?
Jako příklad bylo výše uvedeno 30V/1A - nicméně zřejmě by řekl přímo Solax.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Solax G4 nastavení Dry contactu

Příspěvek od tomas »

V manuálu bude asi chyba, dva kontakty tam nejsou, pouze jeden ani v nastavení nevidím možnost nastavení dvou kontaktů.
Propojil jsem pin 1 s 3 a střídač se úplně vypnul (zhasl i displej) a po chvíli se zase spustil. Obvodová zkoušečka píská mezi pinem 1 a 6. Takže to vypadá že na pinu 1 je také GND a já jsem tak zkratoval ovládací napětí.
Bohužel pro ostrov je to k ničemu, spíná to na základě velikosti přetoku do DS :( . Lepší by bylo kdyby to spínalo dle SOC, například při 90% SOC sepnout a 85% vypnout. Tak je to pro ostrov maximálně pro ovládaní centrály ale nikde tam nevidím kde nastavit při jakém SOC má sepnout centrála, to by se potom mohlo použít pro ty i přebytky ostrovu.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Salada
Příspěvky: 2
Registrován: pát kvě 07, 2021 3:40 pm

Re: Solax G4 nastavení Dry contactu

Příspěvek od Salada »

mito píše:Adaptér Box nemám, mám z COM portu vytažený pouze pin 7 a 8.
Pokud v manuálním modu spínám ručně ON a OFF, kontakty se spínají a nebo rozpínají dle nastavení.
Ale v Smart Save to nefunguje, ikdyž jsou i splněny podmínky pro sepnutí.
Napadá mne jestli není problém v tom, že nemám povolené přetoky do sítě a tudíž měnič neví jaký je přebytek a tudíž to nefunguje???
Podle mě to bez povolených přetoků fungovat nebude. Měnič totiž neví, kolik výkonu jde z panelů získat dokud to nezkusí. Pokud je již na limitu nabíjení baterek (a nebo jsou baterky nabity na max) tak jen ví, zda zvládá pokrývat spotřebu domu nebo ne. Pokud ano, nemá jak zjistit, jaká rezerva tal ještě je. To zjistí pouze měřením na hlavním jističi kolik energie je schopný exportovat.

Jinak mnohem sofistikovanější je toto: https://gbc-solino.cz/headpage/e-prislu ... MAIL_ID%5D
Ale bohužel u mě to zabíjí ta cena.
Weizeer
Příspěvky: 7
Registrován: úte zář 13, 2022 2:48 pm

Re: Solax G4 nastavení Dry contactu

Příspěvek od Weizeer »

Salada píše:
mito píše:Adaptér Box nemám, mám z COM portu vytažený pouze pin 7 a 8.
Pokud v manuálním modu spínám ručně ON a OFF, kontakty se spínají a nebo rozpínají dle nastavení.
Ale v Smart Save to nefunguje, ikdyž jsou i splněny podmínky pro sepnutí.
Napadá mne jestli není problém v tom, že nemám povolené přetoky do sítě a tudíž měnič neví jaký je přebytek a tudíž to nefunguje???
Podle mě to bez povolených přetoků fungovat nebude. Měnič totiž neví, kolik výkonu jde z panelů získat dokud to nezkusí. Pokud je již na limitu nabíjení baterek (a nebo jsou baterky nabity na max) tak jen ví, zda zvládá pokrývat spotřebu domu nebo ne. Pokud ano, nemá jak zjistit, jaká rezerva tal ještě je. To zjistí pouze měřením na hlavním jističi kolik energie je schopný exportovat.

Jinak mnohem sofistikovanější je toto: https://gbc-solino.cz/headpage/e-prislu ... MAIL_ID%5D
Ale bohužel u mě to zabíjí ta cena.
A ta cenovka je tedy jaká?
viprcz
Příspěvky: 11
Registrován: úte zář 06, 2022 9:40 pm

Re: Solax G4 nastavení Dry contactu

Příspěvek od viprcz »

Zdravím, cca 20.000,- vč 6 ks relé viz https:x
zbynek_
Příspěvky: 10
Registrován: pát kvě 13, 2022 9:20 am

Re: Solax G4 nastavení Dry contactu

Příspěvek od zbynek_ »

Chtěl bych se zeptat, je zde někdo komu tento Dry kontakt funguje bez adapter boxu? Mě to vždycky spolehlivě sepne při splnění nastavených podmínek při přetoku, ale při poklesu už nerozepne a zůstane sepnut až do večera. Ten original box nemám, mám tam jen žárovku pro indikaci z pinů 7 a 8. Jde mi o to, jestli je to tím, že ten box má ještě nějakou další komunikaci s měničem, nebo jestli je to měničem, nastavením, atd....
Uživatelský avatar
lukash
Příspěvky: 2
Registrován: úte bře 21, 2023 2:46 pm

Re: Solax G4 nastavení Dry contactu

Příspěvek od lukash »

Chci také ukládat přetoky do vody a měl bych dotaz, jak to řešíte pokud teplota užitkové vody není dostatečná? Tedy je třeba přiohřívat boiler ráno v 08:00 protože v boileru je 20C a je požadavek na vodu. Použití toho DryContactu se mi zdá spíš taková pomocná informace k řízení další zátěže, ale nijak extra použitelná.

Momentálně ze solax čtu data přes MODBUS TCPIP do HomeAssistatnt a zde lze udělat SmartKontakt po vyhodnocění informací o aktuální teplotě / přetoku / baterie .... Chtěl bych boiler s více spirálama a je v plánu spínat počet spirál podle přebytků + jednu spirálu jako nouzovou, která by se spínala termostatem boileru třeba při 40C. Respektive v zimě by se na boileru nechalo manuálně nastavit třeba na více v léte na méně.

Jak to kdo řešíte? díky
viprcz
Příspěvky: 11
Registrován: úte zář 06, 2022 9:40 pm

Re: Solax G4 nastavení Dry contactu

Příspěvek od viprcz »

Zdravím. Osobně neumím něco jako modbus a tak jsme vycházel z logiky. Mám 2 bojlery, elektrický 1f 50l na sprchování a 300l zapojený se soláry. V tom 300l jsem si nechal udělat 3f těleso, jako doplněk. Zapojení je na schematu-nejsem elektrikář, takže výtky uvítám pouze jako upozornění.
Funkce-logika činnosti: Malý bojler má přívod chladné vody z velkého bojleru. Pokud nejsou přetoky a malý bojler si řekne termostatem o proud, dostane ho bez ohledu na teplotu velkého bojleru, pokud neshodím jistič 4. Pokud sepne adapter rele na základě přetoku, rele sepne stykač a podle toho, kolik je nahozeno jističů jde proud do jednotlivých topných spirál. Takže jde o to, jak se nakonfigurují termostaty na bojlerech ve vztahu na teplotu velkého bojleru (voda z velkého bojleru krmí malý bojler, v případě od jara do podzimu mám bypasem teplou vodu přímo z velkého bojleru. ale bohužel tento systém nefunguje automaticky (mimo přepínání přetoky ano/ne, což obsluhuje adapter box a rele se stykačem).
Funguje to, je potřeba vyzkoušet nastavení dry contactu ve všech parametrech, patrně to u nás na střední Moravě bude jiné než na jihu nebo severu republiky a parametry měnit podle ročních období. Holt přes zimu si nic moc neškrtneme :-) :-)
Přílohy
zapojení bojlerů_adapter box.pdf
(20.5 KiB) Staženo 272 x
Uživatelský avatar
lukash
Příspěvky: 2
Registrován: úte bře 21, 2023 2:46 pm

Re: Solax G4 nastavení Dry contactu

Příspěvek od lukash »

Díky za odpověď a inspiraci, na dvoj boiler system jsem snad ještě nenarazil. Zdá se to být takové nějaké komplikované na instalatérské práce, zase je to spíš "mechanické" řízení což můj plánovaný SmartSensor když se porouchá tak to nikdo moc neopraví, pokud nebudu přítoment.
Najde se prosím i někdo další kdo by se podělil o své řešení?
viprcz
Příspěvky: 11
Registrován: úte zář 06, 2022 9:40 pm

Re: Solax G4 nastavení Dry contactu

Příspěvek od viprcz »

Dobrý den, máte i nemáte pravdu. Instalatérské práce spočívají v přivedení chladné vody do malého bojleru namísto z vodovod.řadu, tak z velkého bojleru. Bypas z velkého bojleru je otázka cca 2 hodin + pár fitinek a PPR trubek, což si troufám tvrdit, že pro lidi tady na foru je to brnkačka. To řízení-máte pravdu je mechanické, ale jsme doma, takže se občas podle počasí podívám na teplotu vody ve velkém bojleru a podle toho shodím nebo nahodím jistič 4 (OBČAS je v řádu dnů, nikoli hodin či minut :-) ) Toť vše. Ale do sofistikovaného řízení třeba SSR to má daleko :-) Jak jsem psal, pro mne zase např. MODBUS a nějaké programování je Terra incognita :-). S. Přeji hezký den a úspěšné vyřešení
Uživatelský avatar
masnulka
Příspěvky: 1
Registrován: čtv dub 06, 2023 8:32 am

Re: Solax G4 nastavení Dry contactu

Příspěvek od masnulka »

Dobý den. Prosím o informaci pokud můžete.
Přijde situace, že je spuštěn DRY CONTACT (tedy mám přetoky např. 100W a baterii nabitou na podmíněnou hodnotu např. 80%) připojím navíc cca 5kW 3f zátěž.
Bude tato zátěž pokryta ze 100W přetoků (tedy zaniknou) a z nabité baterie (4900W) až po vybití např na 50%? Jde mi o nekupovat kvůli 100W nadvýroby dalších 4900kW s distribuce. Velice Vám Děkuji.
viprcz
Příspěvky: 11
Registrován: úte zář 06, 2022 9:40 pm

Re: Solax G4 nastavení Dry contactu

Příspěvek od viprcz »

Dobrý den.
Mám takovou "polozkušenost a polodomněnku".Podle toho co píšete se domnívám, že je jedno, jestli je momentální přetok nebo ne ale jak vznikne zátěž, tak bude čerpána energie prioritně z nabité baterie, vyjma několika okamžiků, než se vzpamatuje střídač, který si na chvilku "přisosne" z DS.
Ale moc nerozumím poslední větě dotazu - z DS bude odebírána energie až po dosažení Vámi nastavené spodní hranice SoC baterie.
Jan Novak
Příspěvky: 11
Registrován: pon čer 06, 2022 10:35 am

Re: Solax G4 nastavení Dry contactu

Příspěvek od Jan Novak »

Dobrý deň,

+ iná inšpirácia ako na to
https://www.youtube.com/watch?v=LVpNYNJZCC4

;)

https://www.youtube.com/watch?v=xwjwmeov054 (... aby nebola závislosť od cloudu )
lukaszagata
Příspěvky: 3
Registrován: úte pro 27, 2022 11:12 am
Lokalita: Písek

Re: Solax G4 nastavení Dry contactu

Příspěvek od lukaszagata »

viprcz píše:Dobrý den.
Ještě si dovolím dotaz, mám tedy 3f topnou spirálu 3x500W v bojleru - domníváte se, že by bylo možno nějaké nastavení smart modu tak aby při sepnutém DP bojler necucal z DS? Příklad: Výkon FVE 1500W, normální spotřeba 500W, celková spotřeba by tedy byla 2000W, to zn. 500W z DS, je to tak? Je mi jasné, že od jara do podzimu s tím starost patrně nebude, ale teď je teď.
Dobrý den,
viděl jsem vaše příspěvky týkající se Dry Contactu ve střídači Solax s použitím továrního Adapter Boxu. Vymýšlím, jak optimálně nastavit vytěžování přebytků. Jak jste s tímto řešením spokojený? Funguje vše dle očekávání, nebo byste něco řešil jinak? Děkuji za odpověď.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek