Vhodny bojler na ohrev TUV

Ohřev TUV, aku nádrže, boilery, ohřívače vody, vytápění, klimatizace
patrik.kloucek
Příspěvky: 3
Registrován: stř bře 23, 2022 10:53 am

Vhodny bojler na ohrev TUV

Příspěvek od patrik.kloucek »

Ahoj vsem, rad bych vas zkusenejsi pozadal o radu jaky pouzit bojler pro uhrev TUV. Ma predstava o funkci je takova ze chci TUV nahrivat POUZE prebytkama ktere by odesli do site. Tedy pouze z panelu a NIKDY z baterek nebo ze site. Lze tohoto docilit pomocí Green Bona? A lze pro toto vyuzit bojler OKCE 200l 4KW 400V bez nejake upravy(treba spiraly atp)? Stridac je solax hybrid 10kw 4gen -proto myslim ze 3f spirala bude nejlepsí. dekuji za kazdy nazor a zkusenost
Diablo1st
Příspěvky: 1614
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Vhodny bojler na ohrev TUV

Příspěvek od Diablo1st »

Spomínaný bojler bude vhodný. Príp. sa dá využiť akumulačná nádoba s nerezovým hadom, záleží či len meníte bojler alebo prerábate kúrenie.
To ohrievanie len na prebytky GB dokáže, ale musí byť zapojené medzi elektromer a smartmeter od Solaxu. Potom sa Vám nestane, že bojler nabíjate baterkou.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
patrik.kloucek
Příspěvky: 3
Registrován: stř bře 23, 2022 10:53 am

Re: Vhodny bojler na ohrev TUV

Příspěvek od patrik.kloucek »

Diablo1st píše:Spomínaný bojler bude vhodný. Príp. sa dá využiť akumulačná nádoba s nerezovým hadom, záleží či len meníte bojler alebo prerábate kúrenie.
To ohrievanie len na prebytky GB dokáže, ale musí byť zapojené medzi elektromer a smartmeter od Solaxu. Potom sa Vám nestane, že bojler nabíjate baterkou.
No vice mene bojler nemenim ale kupuji dalsi. Dosud ohrivam TUV pomoci kond.kotle kterym mam i reseno vytapeni do podl.topeni. Ale mam tam pouze 100l coz je malo pouze pro ohrev pomoci FVE.Takze chci dat jeste jeden 200l kter bude jen napajen pomoci FVE pokud bude svitit. Kdyz nebude tak ohrev hold prebere plyn.
Jedine z cim laboruji a zatim se to ve me pere je zda nebudu v budoucnu prechazet na tepelne cerpadlo kvuli tomu co se kolem plynu deje. To bych musel zase dat bojler pro TC. Ale tezko se rozhodnout kdyz s cenou plynu nahoru leze i elektrina a TC neni za par kacek a nejsem si uplne jistej navratnosti.

Jeste 2 otazky ...je moje uvaha vyuzit 3f topne teleso v bojleru spravna a nebo je to jedno a klidne by jsem mohl dat 1f topnou patronu???
- kolik spotrebicu lze pomoci GBO ovladat a napajet prebytky?
diky :-)
Diablo1st
Příspěvky: 1614
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Vhodny bojler na ohrev TUV

Příspěvek od Diablo1st »

Tú 10kWp FVE už máte namontovanú aj s tým GBO? Či ako to máte?

Riešení je viacero, pri 10kWp FVE bude tých prebytkov dosť, takže možno by stálo za úvahu dať miesto bojlera akumulačnú nádrž s nerezovým hadom, kde viete dať viac špirál podľa potreby.

Btw. GBO vie riadiť 6x SSR, pre 3f špirálu potrebujete 3xSSR.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
patrik.kloucek
Příspěvky: 3
Registrován: stř bře 23, 2022 10:53 am

Re: Vhodny bojler na ohrev TUV

Příspěvek od patrik.kloucek »

Diablo1st píše:Tú 10kWp FVE už máte namontovanú aj s tým GBO? Či ako to máte?

Riešení je viacero, pri 10kWp FVE bude tých prebytkov dosť, takže možno by stálo za úvahu dať miesto bojlera akumulačnú nádrž s nerezovým hadom, kde viete dať viac špirál podľa potreby.

Btw. GBO vie riadiť 6x SSR, pre 3f špirálu potrebujete 3xSSR.
jeste nemam namontovano. Budou montovat behem mesice. Jinak vykon FVE bude 6kWp ne 10 ale je jasny ze prebytky budou. Spis nevim jakou velikost bojleru zvolit...je stli je lepsi koupit 200l s tim ze mam jeste 100l napojenych na plyn a nebo koupit 300l. U te 300l mam obavu aby se to mnozstvi vody stihlo ohrat ..v lete asi problem nebude. Zktatka jestli by nebylo lepsi ohrivat dva mensi postupne nez jeden velkej. NA druhou stranu ten velkej se bude asi muset dohrivat mene bo celou naplne nevypotrebuju.... Uz vidim ze neco koupim a pak budu nadavat ze jsem to mel udelat jinak.Hold chybi zkusenosti....
jahodovák
Příspěvky: 1924
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Vhodny bojler na ohrev TUV

Příspěvek od jahodovák »

Pokud koupíš 300 tak jde namontovat doprostřed topné těleso a ohřívat jen horní polovinu,alespon to tak mám udělané já,pokud použiješ termostat s přepínacím kontaktem,tak po nahřátí horní půlky se začne ohřívat spodní,je to ale boiler s možností ohřevu ještě v zimním období kotlem...má to výhodu,pokud nesvítí déle slunko,ta zásoba se později hodí...
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
Diablo1st
Příspěvky: 1614
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Vhodny bojler na ohrev TUV

Příspěvek od Diablo1st »

Asi by som to nekomplikoval. Kúpte ten 200L a dajte ho za ten súčasný, aby sa plynom ohrieval len ten 100L a 200L bol len na FVE.
Zaberie to troška viac priestoru, ale inak je to ok.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
cipis
Příspěvky: 4320
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Vhodny bojler na ohrev TUV

Příspěvek od cipis »

Před, ne za :) Plyn to kdyžtak dožene, když nebude dost teplé vody ze sluníčka.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Diablo1st
Příspěvky: 1614
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Vhodny bojler na ohrev TUV

Příspěvek od Diablo1st »

Záleží odkiaľ sa pozeráš, ja som to bral zo strany teplej vody, t.z. teplá voda z bojlera ide zo 100L bojlera a až za ním je 200L bojler. Pri pohľade zo strany studenej vody je to naopak. :D
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
Mart
Příspěvky: 179
Registrován: ned kvě 01, 2022 2:02 pm
Bydliště: Prostejov

Re: Vhodny bojler na ohrev TUV

Příspěvek od Mart »

Já mám Dražice OKCE 160. Má těleso 2,2kW v suché jímce. V tělese jsou dvě paralelně spojené spirály z odporového drátu. Po napojení na solár jsem těleso vytáhnul a spirály rozpojit a doplnil třetí svorník. Jeden svorník je společný a na těch dvou jsou konce spirál. Provozuju teď jen jednu spirálu (1,1 kW) a druhou můžu v případě potřeby stykačem připojit paralelně.
Existuje i varianta bojleru OKCE 160 2/2, kdy jsou v přírubě tělesa dvě, jedno menší 2kW a druhé větší 2,2kW (viz foto). Každé těleso má vlastní termostat, to menší má termostat volně přístupný a počítá se u něj s připojením na DS, to větší těleso má termostat pod krytem a počítá se s připojením na FV.
Příruby jsou shodné, takže se pokusím kontaktovat Dražice a budu chtít koupit tu přírubu na dvě tělesa, malé těleso a termostat, abych výměnou příruby udělal tu variantu 2/2 kW.
zavesny-bojler-drazice-okce-160-se-22-kw.jpg
měnič GW3648D-ES, baterie 4x Pylontech US3000C (celkově 14,4 kWh)
panely mono 1920 Wp východ (sklon 20°) + 1920 Wp západ (sklon 16°)
rob.brno
Příspěvky: 957
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am

Re: Vhodny bojler na ohrev TUV

Příspěvek od rob.brno »

Šel bych určitě do průtokového ohřevu(v bečce je topná voda), takový systém pak vydrží "navěky". Jakýkoliv bojler s pitnou vodou uvnitř zhruba za 10let prohnije a jednak je z něj po čase ta voda pěkný "fujtajbl". Dobré ceny se spoustou variant má https://www.akumulacni-nadrz.cz/
Pawel
Příspěvky: 812
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am

Re: Vhodny bojler na ohrev TUV

Příspěvek od Pawel »

Asi zásadní potřeba je to mít TUV co nejdříve a ne až se mi ohřeje 300l vody. Dva zapojené bojlery do série nic moc neřeší. Za mě je dobré řešení s tím 300l bojlerem a 2 tělesa. Nejdříve se ohřeje někde 160l. Jen to hoření těleso je do vody a dole suché s tím přepínacím kontaktem na termostatu to tady už někdo psal. Dva bojlery se musí přepínat ventily. Jakmile FV pokryje ohřev vody tak by měl být tento bojler zapojený jako druhý a v době kdy dokáže jen vodu předehřát tak by měl být zapojený před tím plynovým tz první.
rva
Příspěvky: 3512
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Vhodny bojler na ohrev TUV

Příspěvek od rva »

Moje řešení, ke kterému to nějak dokonvertovalo jsou dva 300 l boilery paralelně, ohřev se odehrává jenom v jednom - horní polovina elektricky (Fotovoltaika nebo DS) a spodek fototermikou. Mezi nimi je oběhové čerpadlo, které zapnu když je první boiler přiměřeně nahřátý. Tím je možné zajistit aby byla teplá voda i když je (dočasně) energie na ohřev málo.
Spotřeba TUV
Spotřeba TUV
Snaha o snížení spotřeby TUV je u nás marná (naštěstí jde vše ze studny) - holky v pubertě a kuchařka preferuje ruční mytí, takže myčka jen zabírá místo. A přes léto se voda upouští do bazénu, protože by u fototermiky hrozila stagnace.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
crc32
Příspěvky: 35
Registrován: ned čer 26, 2022 6:48 pm

Re: Vhodny bojler na ohrev TUV

Příspěvek od crc32 »

rob.brno píše:Šel bych určitě do průtokového ohřevu(v bečce je topná voda), takový systém pak vydrží "navěky". Jakýkoliv bojler s pitnou vodou uvnitř zhruba za 10let prohnije a jednak je z něj po čase ta voda pěkný "fujtajbl". Dobré ceny se spoustou variant má https://www.akumulacni-nadrz.cz/
Mluvite mi z duse akorat nemuzu najit rozumnou nadrz ktera by sla instalovat na lezato, mimochodem u nadrzi na ktere poukazujete jsem z jejich webu pochopil ze vnitrek je neosetreny (surova ocel) pak je tedy asi potreba aby topna voda byl nejaky antikorozni sajrajt predpokladam.

Ohrev budu delat pomoci externiho ohrivace (klasicke topne teleso v PPR svarenci), jako vymenik pouziju externi deskovy vymenik, takze nadrz bude opravdu jen cista nadrz.
Uživatelský avatar
sindyk
Příspěvky: 525
Registrován: pát kvě 21, 2021 12:53 pm
Bydliště: Semily

Re: Vhodny bojler na ohrev TUV

Příspěvek od sindyk »

Právě proto, že v nádrži je topná voda, tak to hnít nebude, pokud ji teda nebudete obden měnit. Nedávno jsem si připojoval tepelko, jen jsem upustil z nádrže tlak a vyměnil zátky za redukční vsuvky s našroubovaným kulovým ventilem "za mokra". Cca pětiletá voda, co mi utekla z nádrže při výměně, byla úplně čistá.
3800 Wp (10s Elerix 380 Wp) | Deye SUN-3.6K-SG03LP1-EU | 14 kWh olova (4s2p JPC12-100 + 4s 12V92F)
Domovské vlákno: FVE Pojizeří, povinná četba: Victron Wiring Unlimited
crc32
Příspěvky: 35
Registrován: ned čer 26, 2022 6:48 pm

Re: Vhodny bojler na ohrev TUV

Příspěvek od crc32 »

sindyk píše:Právě proto, že v nádrži je topná voda, tak to hnít nebude, pokud ji teda nebudete obden měnit. Nedávno jsem si připojoval tepelko, jen jsem upustil z nádrže tlak a vyměnil zátky za redukční vsuvky s našroubovaným kulovým ventilem "za mokra". Cca pětiletá voda, co mi utekla z nádrže při výměně, byla úplně čistá.
A pojem "topna voda" znamena jednoduse nemenena obycejna voda (ktera se tedy jednou nazere tim zelezem a pak uz je plna a nehnije to dal) nebo nejaky specialni roztok cehosi ? VIz napriklad chladici okruh v aute. Ono mit doma kubik vody nebo kubik nejake chemie je rozdil.
Vase nadrz je take jen ciste ze surove ocele ? Delaji se i nerezove (drahe jak pes) nebo osetrene naterem. Na kolik nadrz temperujete ?

Diky
Uživatelský avatar
sindyk
Příspěvky: 525
Registrován: pát kvě 21, 2021 12:53 pm
Bydliště: Semily

Re: Vhodny bojler na ohrev TUV

Příspěvek od sindyk »

Jj, chápete to správně, jen voda, co se tam honí pořád dokola. Nádrž mám DZD NADO 500/25v6, v návodu píšou, že je to uvnitř bez povrchové úpravy. Nerezová je jen trubka na průtokový ohřev vody. Ohřívám plus minus kolem 60°C.
3800 Wp (10s Elerix 380 Wp) | Deye SUN-3.6K-SG03LP1-EU | 14 kWh olova (4s2p JPC12-100 + 4s 12V92F)
Domovské vlákno: FVE Pojizeří, povinná četba: Victron Wiring Unlimited
berry
Příspěvky: 99
Registrován: ned dub 05, 2020 7:39 pm
Lokalita: Olomouc
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5445
Kapacita baterie [kWh]: 15,4
Bydliště: Olomouc

Re: Vhodny bojler na ohrev TUV

Příspěvek od berry »

Mart píše: Existuje i varianta bojleru OKCE 160 2/2, kdy jsou v přírubě tělesa dvě, jedno menší 2kW a druhé větší 2,2kW (viz foto). Každé těleso má vlastní termostat, to menší má termostat volně přístupný a počítá se u něj s připojením na DS, to větší těleso má termostat pod krytem a počítá se s připojením na FV.
A můžu dát OKCE XXX 2/2 před průtokový kondenzační kotel?
Že by se brala předehřátá voda z bojleru a jen se případně dohřála průtokovým ohřevem kondenzačním kotlem?
Díky berry
9x JinKO 54HL4-(V) 415W, EASUN iGrid SV IV 5,6kW, LiFePO4 15,4 kWh, 6x Poly AS-EU-6P30-285Wp, GF-SUN-1000G2H, fangpusun MPPT 150/45, LiFePO4 sadomo z 32700 asi 78Ah/48V
Dagus
Příspěvky: 1946
Registrován: ned úno 17, 2019 9:07 pm
Lokalita: Liberec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7820
Kapacita baterie [kWh]: 32
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Vhodny bojler na ohrev TUV

Příspěvek od Dagus »

Nevím jestli to povolije každý kotel, každopádně můj tak zapojím. Zrovna v pondělí přijde topenář. Když jsem včera pročítal manual ke kotli, tak jsem zjistil, že má i možnost připojit teplotní čidlo do nádrže, pokud by byl nejdřív plyn a pak teprve el bojler a aby se zapnul až když poklesne teplota vody. Kvůli velikosti musím volit malej, ale i tak by to mělo ušetřit.
7820Wp, SV 12° 1710Wp Poly, J 90° 1820Wp Mono, JZ 12° 1680Wp Poly, JZ2 12° 1800Wp Mono, J 40° 810Wp Hyundai
MP2 5000VA, MPPT1 150/60tr, MPPT2 150/60tr, 16.8kWh 17S 310Ah AKU1, 15.2kWh 17S 280Ah AKU 2, 2xJK-BMS
berry
Příspěvky: 99
Registrován: ned dub 05, 2020 7:39 pm
Lokalita: Olomouc
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5445
Kapacita baterie [kWh]: 15,4
Bydliště: Olomouc

Re: Vhodny bojler na ohrev TUV

Příspěvek od berry »

Takže BELem (případně jinak přebytky z FVE) ohřev/náhřev v bojleru, pak kdyžtak dohřev v plyn. kotli a šup s tím do vany? Chápu to dobře? Můžeš prosím Dagusi napsat, jaký jsi vybral kotel? Díky berry
9x JinKO 54HL4-(V) 415W, EASUN iGrid SV IV 5,6kW, LiFePO4 15,4 kWh, 6x Poly AS-EU-6P30-285Wp, GF-SUN-1000G2H, fangpusun MPPT 150/45, LiFePO4 sadomo z 32700 asi 78Ah/48V

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek