Stavba Elektrárny 10kWh/den

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
kappa
Příspěvky: 12
Registrován: čtv dub 28, 2022 4:45 pm

Stavba Elektrárny 10kWh/den

Příspěvek od kappa »

Dobrý den,
chystám se příbuzným stavět solární elektrárnu. Nemám s tím žádné předchozí zkušenosti, proto prosím o ověření.

Dům má denní spotřebu 6-10kWh, průměr 8,8kWh/den. Cílem bylo mít především zálohu energie pro běh nejdůležitějších spotřebičů - čerpadlo, mrazák, lednice. Pokrytí celé spotřeby (stačí během léta) je však vítané. Investice max asi 200k na výstavbu byl dar, tj. na návratnost se nehledí.

:home: Plánuji ideálně "solárně napájet" jednu fázi/větev s důležitými spotřebiči. Ale to, že při případném výpadku DS se mají používat pouze důležité spotřebiče si mohou hlídat sami, takže není nutnost je mít na jedné větvi, nebo to řešit automaticky. Do rozvodnice domu je vedené 3F, jediné 3F spotřebiče s příkonem přes 5kW jsou ale na zahradě, povedu tam teda jednu 3F větev přímo z DS a dům tak bude čistě 1F. Aktuálně je zátěž v domě rozložena mezi 3F, nevím, zdali měnič dokáže správně sfázovat jednu dvojici s ostatními co nejsou připojené na měnič, nebo bude lepší všechno připojit na stejnou fázi vedoucí z měniče, což je jistota.

Potřebuji připojit k DS v případě nedostatku energie ze solárních panelů a kapacity baterie, případně přetížení měniče a nutně zajistit bezpřetokovost.

Z toho co jsem zde pročetl se zdá že podmínky splňují měniče Axpert King, uvažuji variantu 5kW. V poslední době jde však o nedostatkové zboží. Našel jsem, že je stále skladem varianta RACK, která by mi nevadila
https://www.bch-battery.cz/Kombi-menic- ... parameters
nejsem si však plně jistý, zdali se v některých důležitých parametrech neliší, dokumentace k němu odkazuje pouze na nástěnnou verzi, což naznačuje že ne. V ní jsem zatím načetl, že potřebuji konfiguraci SBU. Co se stane ve chvíli, kdy jsou akumulátory nabité a spotřeba nepokrývá výrobu energie? Promrhanou energii, pokud nějaká bude, budu řešit v budoucnu, jde mi o to, aby nedošlo např. k nějakému nežádoucímu chování měniče.

*batt* Baterie bych chtěl 3 x LiFePO4 Pylontech US3000C Plus 48V 3,6kWh, které by měly paralelně 5kW bez problému pokrýt. Bude však nutné si na ně nějakou dobu počkat, jde opět o nedostatkové zboží.

::pv:: Solární panely plánuji celkově kolem 3kWp, nejlépe od někoho zde na fóru, navhuji 6 x AMERI SOLAR AS-7M144-HC-550Wp. Panely mají udávané Voc 50V, Vmc 41.8V, Imc 13.6V. Zmiňovaný měnič má udávané operační napětí 60V-115V, tj. mělo by teoreticky fungovat zapojení 2s3p. Do každé série pak pojistka 20A a na celý obvod jistič 50A.

Děkuji za přečtení a budu se těšit na Vaše postřehy.
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Stavba Elektrárny 10kWh/den

Příspěvek od kodl69 »

Panelů dej víc, je to ta nejmenší položka. 3 cihly 3.6kWh pylontechu jsou skoro minimum. A spotřeba poroste, protože "máme to zadarmo, tak si užijem" :) a nainstaluje se nějaká klimatizace, příp na jaře el. dotápění, ohřev bazénu přes léto...
Denní spotřeba je nějak málo, tam se neohřívá TUV? to je dalších 5-20kWh denně navíc, podle počtu lidí a jejich vodomilnosti...
P.S: Zrovna si trochu přitápím klimatizací, která je napájená přes měnič z baterek. Kdybych měl jenom 10kWh v baterkách, tak bych si to musel v tuhle hodinu rozmyslet, pokud nechci do rána jet z DS. (od večera už na baterky jela myčka - cca 2kWh, 4h pažravá televize televize cca 2kWh, celej večer se svítí a tak nějak normálně, vařila se večeře...) Takhle mám rezervu na provoz domu na celej další den, a ty 4kWh co sežere klima přes noc se ztratí...
Systém jsem pozvolna rozšiřoval od 1.5kWp+ 2kWh baterka, kdy bylo dobrý, když to vydrželo s omezením někdy v létě přes noc, přes 4kWp a 13kWh baterek, kdy už po většinu roku je energie přebytek, a poslední rozšíření na 6kWp a 20kWh baterky už je o tom, že najednou i při zamracčené obloze od března je energie dost, i ve dnech, kdy to loni nestačilo. Ale už mi došla střecha, a asi i peníze...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Dagus
Příspěvky: 1951
Registrován: ned úno 17, 2019 9:07 pm
Lokalita: Liberec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7820
Kapacita baterie [kWh]: 32
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Stavba Elektrárny 10kWh/den

Příspěvek od Dagus »

Za mě jsem začínal s 1.6kWp a to je jen hračka. Pak jsem šel na 3.6kWp to už bylo fajn, ale stejně to v kombinaci s klimou bylo málo, takže teď 4.5kWp a za chvíli 6.3kWp jako final co se střechy týče a asi i financí. Aku jsem začal rovnou na 6kWh a není to zlé, ale člověk se musí omezovat speciálně s klimou. Teď jen co přijde bms bude 20kWh a to už bude dokonalé. Tuv zatím nemám, plánuji 100l malej bojler, ale spíš protože mě štve brát teplou z plynu, když mi zůstává na střeše proud. Takže Kodla chápu, že ho nemotivuje dále pokračovat a tenhle setup na je dostačující na běžnou domácnost. Jinak já mám průměr spotřeby právě těch 10kWh/den.
7820Wp, SV 12° 1710Wp Poly, J 90° 1820Wp Mono, JZ 12° 1680Wp Poly, JZ2 12° 1800Wp Mono, J 40° 810Wp Hyundai
MP2 5000VA, MPPT1 150/60tr, MPPT2 150/60tr, 16.8kWh 17S 310Ah AKU1, 15.2kWh 17S 280Ah AKU 2, 2xJK-BMS
kappa
Příspěvky: 12
Registrován: čtv dub 28, 2022 4:45 pm

Re: Stavba Elektrárny 10kWh/den

Příspěvek od kappa »

Děkuji za reakce. Rodina je to velká, ale ohřev vody je na dřevo, takže největší díl spotřeby budou počítače. Televize, myčka, klimatizace se neplánují (radši jim nebudu zmiňovat, aby je nenapadla :) (navíc je to částečně kamenný dům, takže v létě se tam chladno dá najít a v zimě se zatopí)), ale je dobrý postřeh, že až se zavede ohřev vody na přebytky, tak zrovna ten by se mohl zalíbit a poptávka by se výrazně zvýšila. Baterie půjdou snadno rozšiřovat, takže toho se nebojím, panely můžu přihodit rovnou, je to o trochu víc zapojování než u těch baterek.
Jak je to kdyby nějaký string musel náhodou být na východ/západ, tj. jiný azimut než ostatní panely? Je nutné mít další regulátor, pokud jsou panely v každém stringu v podobných světelných podmínkách?
Dagus
Příspěvky: 1951
Registrován: ned úno 17, 2019 9:07 pm
Lokalita: Liberec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7820
Kapacita baterie [kWh]: 32
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Stavba Elektrárny 10kWh/den

Příspěvek od Dagus »

Není třeba. Kombinuji sv jz a v poho.
7820Wp, SV 12° 1710Wp Poly, J 90° 1820Wp Mono, JZ 12° 1680Wp Poly, JZ2 12° 1800Wp Mono, J 40° 810Wp Hyundai
MP2 5000VA, MPPT1 150/60tr, MPPT2 150/60tr, 16.8kWh 17S 310Ah AKU1, 15.2kWh 17S 280Ah AKU 2, 2xJK-BMS
cipis
Příspěvky: 4362
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Stavba Elektrárny 10kWh/den

Příspěvek od cipis »

TUVko určitě doplnit. Minimálně jako předehřev k těm lázeňským kamnům nebo co to mají teď.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
kappa
Příspěvky: 12
Registrován: čtv dub 28, 2022 4:45 pm

Re: Stavba Elektrárny 10kWh/den

Příspěvek od kappa »

Dagus píše:Není třeba. Kombinuji sv jz a v poho.
Děkuji, to rád slyším.
cipis píše:TUVko určitě doplnit. Minimálně jako předehřev k těm lázeňským kamnům nebo co to mají teď.
Jasně, to zní rozumně. Zajímá mě, jestli je to skutečně nutnost (jak jsem se již původně ptal) aby ke stavu, kdy jsou nabité baterie a výroba větší než spotřeba nedocházelo, nebo jen rada co s tou energií.
Bude pak nutné vymyslet mechanismus spínání boileru při těchto podmínkách, existuje na to nějaký doporučený koncept?

Jinak to vypadá, že poté co jsem napsal už ani RACK verze Axpert Kinga není k dispozici :(

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek