Měření spotřeby bojleru z BEL

Home Assistant, Arduino, SDS, Raspberry, Linux, vzdálený dohled, automatizace, měření, opensource, closedsource, hotová řešení, DIY, stavebnice, komponenty, software, postupy, návody, schémata, rady, zkušenosti ...
cejnik
Příspěvky: 7
Registrován: pon bře 14, 2022 10:30 pm

Měření spotřeby bojleru z BEL

Příspěvek od cejnik »

Ahoj,
mám spirálu do bojleru napájenou z panelů přez BEL regulátor.
Chtěl bych si něčím měrit kolik jsem vyrobil a kolik zrovna jde W do spirály.
Mám doma klasický měřák do zásuvky, ale ten předpokládám ,že by výstup z BELu nevydžel.
https://www.czc.cz/solight-dt27-meric-s ... 13/produkt


Měly by jste prosím nějaký tip čím to měřit? Klidně něco z Ali.

děkuji
thomas.007
Příspěvky: 346
Registrován: pát říj 28, 2016 2:30 pm

Re: Měření spotřeby bojleru z BEL

Příspěvek od thomas.007 »

Obávám se že levné měřiče spotřeby budou měřit nesmysly. Muselo by to mít označení TrueRMS, protože výstup z regulátoru BEL se obdélník a mění se jen střída. Pan Budínský prodává přímo svůj Wattmetr: https://www.bel-shop.eu/ac-dc-wattmetr-s-pameti-w4320/

Jinde se to dá koupit samozřejmě taky, musí ale nést označení TrueRMS...jinak jsou to jen vyhozené peníze.
cejnik
Příspěvky: 7
Registrován: pon bře 14, 2022 10:30 pm

Re: Měření spotřeby bojleru z BEL

Příspěvek od cejnik »

Děkuji.
Doufal jsem,že bude levnější řešení.

Tak jedině nějaký DC před BEL a měřit alespoň přibližně?
mám 6 panelů s Vmp 41,3v je 248v tak by mohl být nějaký do 300V.
Něco takového:

toto



šlo by to?

Nebo je to blbost?

Jestli máte nějaký odzkoušený ,budu rád za doporučení.
díky
cipis
Příspěvky: 4361
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Měření spotřeby bojleru z BEL

Příspěvek od cipis »

Levnější? To snad ani levněji nejde. Podívej se, kolik stojí normální elektroměr a ne čínské zobrazovadla. Myslím, že za dvojku je to dobrá cena. Nehledě na to, že podpoříš českého výrobce.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Měření spotřeby bojleru z BEL

Příspěvek od kodl69 »

A nebo prodej BEL a pořiď si Siton, tam máš displej už v základu. Ale jsou to jenom čísla pro dobrej pocit, znám lidi, kteří jsou rádi, že BEL žádnej displej nemá.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
mati
Příspěvky: 363
Registrován: ned bře 03, 2013 12:11 pm
Bydliště: Paka - city

Re: Měření spotřeby bojleru z BEL

Příspěvek od mati »

kodl69 píše:Ale jsou to jenom čísla pro dobrej pocit, znám lidi, kteří jsou rádi, že BEL žádnej displej nemá.
Přesně tak ..

Důležitej parametr je : je teplá voda v baráku -- O.K. , Není teplá voda - nebude večeře ani laškování pod dekou.
2x 390Wp Trina Solar ,6x 240Wp Schutten, 10x NexPower 145Wp ,2x Solyndra 200Wp, Victron SmartSolar MPPT 150/35 ,Victron SmartSolar MPPT 250/60 , Victron BlueSolar MPPT 100/50 , Axpert MKS2400WPlus , 2x200Ah 24V Winston LiFePo4 , 4x Pylontech UP2500 , Victron Multiplus II 24/3000/32
eman
Příspěvky: 998
Registrován: pát srp 31, 2012 9:20 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Měření spotřeby bojleru z BEL

Příspěvek od eman »

Mám BEL a tohle jsem také řešil. :) Nakonec mě ty kWh z FVE nezajímají. Měřím přes HA teploty v bojleru a pokud se bojler nahřeje v celém objemu na 70°C, vím, že jsem ušetřil cca 12kWh (máme 300l). Takže mě potěší 0kWh na spirále připojené k DS. :D
3,3kWp + 3,4kWp JJZ, 2x SmartSolar 150/85, 3xVictron MP II 5kVA v 3F režimu, Smartshunt, Cerbo GX, 16x120Ah LiFePO4 s JK BMS B2A24S20P.
pekoz
Příspěvky: 72
Registrován: úte srp 31, 2021 12:16 pm
Bydliště: vedle Ostravy

Re: Měření spotřeby bojleru z BEL

Příspěvek od pekoz »

Asi tak nějak to řeším. Pokud nesvítí signálka externí spirály (pod 40°), je to OK.
IMG_2668.JPG
Jo zrovna tenhle "měřák" funguje ale je to opravdu jenom orientační měření na DC straně.
Pokud mu kolísá napájení z panelů (hlavně ráno) má nepěknou vlastnost že se sekne výpočet kWh (ukazuje HHHHHH - asi jako Hov...no a musí se to restartovat (vynulovat). Nedělá to často ale je to otravné.
Tuším jeden člen fora tady udělal úpravu napájecího zdroje v tom měřáku na vyšší napětí - pozdější start
Nechal jsem ho tam , vypadá hezky.
Měření na výstupu samozřejmě jedině TrueRMS ale... je tam 120 Hz!
Netuším který malý napájecí zdroj to vydrží, teda vím minimálně o jednom co to nevydrží. Takový pěkný panelový měřák to byl. Moje blbost. Takže měření na výstupu napájet externě z DS.
Jinak nic.
cejnik
Příspěvky: 7
Registrován: pon bře 14, 2022 10:30 pm

Re: Měření spotřeby bojleru z BEL

Příspěvek od cejnik »

Díky za rady

Tak chtěl jsem to jen tak pro zajímavost abych viděl přibližně kolik to vyrábí.
Nechtěl jsem do toho moc investovat,protože na to budu stejně koukat tak první dva měsíce :-)

Asi tedy vyzkouším ten co jsem linkoval a má ho i pekoz. Jen mě tedy mrzí,že se bude muset nulovat.

Jestli teda nemá někdo vyzkoušený podobný co by šel bez problémů?

díky

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek