Prosím o radu návrh FVE

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
kuli
Příspěvky: 441
Registrován: pon bře 01, 2021 10:27 am
Lokalita: Horná Orava
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Prosím o radu návrh FVE

Příspěvek od kuli »

Sitra myslel " el. vlastnosti ( vzadu na štítku panelu ), alebo technický list.

Od toho sa odvíjajú ostatné veci. Napr. napätie a prúd do meniča. Ďalej rozmery strechy atď.
Treba poštudovať fórum - plánované elektrárne. Zadal si málo informácií.

Je toho hodne, čomu treba porozumieť a hlavne súvislosti.
8,64 kWp JJZ 12 % sklon, 24 x 360 Wp Longi Full Black , 3 x PIP 5048 MK na 1 f, Batéria Li-ion Tesla 12s - 40 kWh/ pracovný rozsah batérii 42 - 49 V
Tomka
Příspěvky: 50
Registrován: ned dub 24, 2022 2:03 pm

Re: Prosím o radu návrh FVE

Příspěvek od Tomka »

Technický list od panelu je zde v příloze (chtěl bych jít do těch 430w panelu), střídač bude Solax G4 15 KW.. Velikost střechy 80m2.. Baterie Pylontech H48050 7x 2,4kwh+ Pylontech SC0500A.. Na každém panelu bude Tigo Optimalizér TS4-A-0 700W + k tomukoupím 1x Tigo Cloud Connect Advance..
Přílohy
sp_mst_112c_max3_415-430w_ds_a4_mc4_539975_21-09_cz_solsol_vz_0 (1).pdf
(1.69 MiB) Staženo 72 x
Tomka
Příspěvky: 50
Registrován: ned dub 24, 2022 2:03 pm

Re: Prosím o radu návrh FVE

Příspěvek od Tomka »

Co říkáte na sestavu??
Tomka
Příspěvky: 50
Registrován: ned dub 24, 2022 2:03 pm

Re: Prosím o radu návrh FVE

Příspěvek od Tomka »

Nikdo nic???
Dagus
Příspěvky: 1951
Registrován: ned úno 17, 2019 9:07 pm
Lokalita: Liberec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7820
Kapacita baterie [kWh]: 32
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Prosím o radu návrh FVE

Příspěvek od Dagus »

Co chceš slyšet? Že dotačky máš řešit na jiném fóru? Stačí to takhle slušně? :wall:
7820Wp, SV 12° 1710Wp Poly, J 90° 1820Wp Mono, JZ 12° 1680Wp Poly, JZ2 12° 1800Wp Mono, J 40° 810Wp Hyundai
MP2 5000VA, MPPT1 150/60tr, MPPT2 150/60tr, 16.8kWh 17S 310Ah AKU1, 15.2kWh 17S 280Ah AKU 2, 2xJK-BMS
rva
Příspěvky: 3536
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Prosím o radu návrh FVE

Příspěvek od rva »

Začít takhle rozmáchle z voleje bez zkušeností je celkem odvaha a pravděpodobně zklamání z výsledku. To vidím spíš na realizaci firmou, která za to ponese záruku.
Já bych si vybral jinak abych měl za mé peníze vyšší užitek a nemusel jsem se moc trápit s chytrým softwarem, který na mě výrobci nalíčili.
3f je téměř vždy nevýhoda, 15 kW na jedné fázi udělá podstatně více muziky.
Pylontech jsou fajn a za dobrou cenu, ale z článků + BMS si poskládám vyšší kapacitu a vše budu mít pod svou kontrolou (když bude např. s jedním článkem problém).
A FV panely? Tak to je téměř jedno a klidně se dá orientovat podle ceny za Wp nebo podle toho jak se to pěkně poskládá na střechu nebo podle toho, abych to sám bez problémů na střechu dostal.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
kuli
Příspěvky: 441
Registrován: pon bře 01, 2021 10:27 am
Lokalita: Horná Orava
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Prosím o radu návrh FVE

Příspěvek od kuli »

Pozri služobne starší solárnici sa ti snažia pomôcť a poradiť. Už vôbec nie ťa odhovárať od fotovoltiky.
( Na Slovensku je spisovný tento výraz, v Čechách je fotovoltaika.)

Len ideš na to zhurta. Musíš veľa študovať aj mesiace ak to chceš urobiť sám až potom sa pýtať.
Realizovať to chceš na jar, tak máš času dosť.

Skús napríklad
1 fázová :
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=23&t=2328

3 fázová :
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=23&t=4724

od Youdu :
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=3&t=4326

alebo pozri sériu
https://www.youtube.com/watch?v=9nkCFEf ... rt_radio=1

Ostatný sa neurazte, je tu veľa elektrárni ktoré sú super.


Ak to chceš dať firme, tak oslov 5 firiem, najlepšie z okolia. 1 - 2 sa ti ani neozvú, možno majú veľa prace.
S tých troch čo ti ostanú vyraď ešte jednu, ktorá ti nesedí. A budeš spokojný ak ti to zrealizujú do pol roka.

Ak si zaťažený na Střídač Solax G4 15KW, tak oficialne On grid môžeš zapojiť iba do 10 kWp panelov na 10 kW menič,
ale to tiež musí urobiť inštalačná firma a prihlásiť do DS.

Ak chceš ostrov s prepínaním na sieť, tak sú vhodnejšie meniče Axpert, Victron, Studer.
Tam ťa už nikto s kW obmedzovať nebude, ale tam ti treba zase veľa kWh v batériach.
8,64 kWp JJZ 12 % sklon, 24 x 360 Wp Longi Full Black , 3 x PIP 5048 MK na 1 f, Batéria Li-ion Tesla 12s - 40 kWh/ pracovný rozsah batérii 42 - 49 V
Tomka
Příspěvky: 50
Registrován: ned dub 24, 2022 2:03 pm

Re: Prosím o radu návrh FVE

Příspěvek od Tomka »

Dagus píše:Co chceš slyšet? Že dotačky máš řešit na jiném fóru? Stačí to takhle slušně? :wall:

Dobrý den, jen bych se chtěl zeptat, jak jste přišel k názoru, že budu mít dotaci?? Asi v tomto případě víte více než já.. Jak již jsem psal, provozují už 7 let tepelné čerpadlo IVT AirX 170 a to bez dotace, v té době jsem za něho dal s nerez. bojlerem a instalaci 300 000,- Kč a žádnou dotaci jsem nevyužil a vyplatilo se mi to.. Tak se vás chci jen zeptat, jak jste přišel na to, že chci dotaci?? Víte, existují i lidé co si vydělají měsíčně více než 15 000,- Kč a jen umí lidí napadat že určitě využijí dotaci na fve která stojí více peněz.. Zamyslete se nad sebou, než začnete psát takové bludy.. Myslel jsem že jsem na diskusním fóru a ne na fóru, kde když chce někdo něco dražšího, tak hned využívá dotaci..

Mrkněte se sem, přečtěte si text který jsem psal v roce 2015, takhle si představuji radu a předávání zkušeností jiným lidem, ale být tlučhuba je asi lehčí, že??

https://www.abeceda-cerpadel.cz/cz/pora ... 1&idp=3035
Tomka
Příspěvky: 50
Registrován: ned dub 24, 2022 2:03 pm

Re: Prosím o radu návrh FVE

Příspěvek od Tomka »

U mě na baráku se bylo dívat kolem 100 lidí na tepelné čerpadlo, rád jsem jim vše ukázal a vysvětlil výhody i nevýhody, vše jsem dělal zcela nezjištně a zdarma, protože je to také věc za více peněz a co já bych dal za to, kdybych se před těmi 7 lety taky mohl o tom s někým poradit a td. Ale to zabšklá osoba nepochopí, co???
Diablo1st
Příspěvky: 1625
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Prosím o radu návrh FVE

Příspěvek od Diablo1st »

Tomka píše:Technický list od panelu je zde v příloze (chtěl bych jít do těch 430w panelu), střídač bude Solax G4 15 KW.. Velikost střechy 80m2.. Baterie Pylontech H48050 7x 2,4kwh+ Pylontech SC0500A.. Na každém panelu bude Tigo Optimalizér TS4-A-0 700W + k tomukoupím 1x Tigo Cloud Connect Advance..
To máte na streche toľko tieňov, že chcete kupovať na každý panel optimizér? Podľa mňa vyhodené peniaze.
Chcete si túto FVE robiť svojpomocne, či cez firmu? Lebo 12kWp v paneloch a 15kW menič nepripojíte v zjednodušenom konaní.
S panelmi sa nefixujte na konkrétnu značku. Niekedy sa dajú zohnať v dobrej cene aj menej výkonné. Netreba zabúdať na montážnu konštrukciu, ktorá priamo súvisí s počtom panelov. Niekedy je lepšie zobrať menej 500Wp a inokedy zasa viac 350Wp. Treba myslieť aj na estetickú stránku, aby to aj nejako vyzeralo.
Potrebujete 3f systém?
Máte premyslené vyťažovanie?
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
Tomka
Příspěvky: 50
Registrován: ned dub 24, 2022 2:03 pm

Re: Prosím o radu návrh FVE

Příspěvek od Tomka »

Dobrý den, stín na střeše nemám, ale líbí se mi , že uvidím výrobu každého panelu zvlášť a zároveň když budou panely např. zastíněny sněhem a pod. nebudou ostatní omezovány.. FVE budu asi řešit napůl přes firmu a napůl sám.. Ano, 3 f potřebují a chci ( tepelné čerpadlo, občas bruska) a td. Rozfázování dům mám celkem dobře, je to 3 roky zpátky, když jsem dával celý dům komplet do mědi z hliníku a rozvaděč mám taky nově udělaný, jako vyučený elektrikář občas ještě něco s elektřinou zvládnu, ale musí se mi chtít.. Jak se říká, Kovářova kobyla chodí bosa..
Tomka
Příspěvky: 50
Registrován: ned dub 24, 2022 2:03 pm

Re: Prosím o radu návrh FVE

Příspěvek od Tomka »

Chci si od firmy nechat udělat 3d návrh umístění panelů, z důvodu estetiky..
Diablo1st
Příspěvky: 1625
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Prosím o radu návrh FVE

Příspěvek od Diablo1st »

Najprv si zistite u distribučky či vôbec pripoja 15kW menič a 10kWp pole (na väčšie pole budete potrebovať licenciu).
Čo to vyťažovanie? Plánujete mať niečo typu wattrouter alebo všetko chcete predávať do siete?
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
Tomka
Příspěvky: 50
Registrován: ned dub 24, 2022 2:03 pm

Re: Prosím o radu návrh FVE

Příspěvek od Tomka »

Chci baterie 7x2,4kw + když budou přebytky, tak přes TČ vytápět do bojleru, TČ už by mělo mít v sobě něco jako wattrouter, má v menu přímo nastavení, jestli mám fve, ale ještě musím pozjišťovat co to umí, případně zbytek do sítě.. Bavil jsem se s instalační firmou a 15kw měnič není problém, akorát panely mohu mít do 10Kwp, prý by distributor neměl mít problém..
Diablo1st
Příspěvky: 1625
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Prosím o radu návrh FVE

Příspěvek od Diablo1st »

Tak potom už máte všetko vymyslené, už len nájsť realizačnú firmu a s tým Vám tu asi moc ľudia neporadia, keďže si fve väčšina inštalovala sama.
Z môjho pohľadu sú tie optimizéry totálne zbytočné, lebo na tie čísla budete pozerať možno pár týždňov a potom sa na ne nepozriete ako je rok dlhý, ale sú to Vaše peniaze.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
kuli
Příspěvky: 441
Registrován: pon bře 01, 2021 10:27 am
Lokalita: Horná Orava
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Prosím o radu návrh FVE

Příspěvek od kuli »

Súhlasím s Diablo1st.

Na všetko ti aj tak realizačná firma nepristúpi, ako si to ty myslíš. Majú svoje osvedčené postupy, obľúbene výrobky experimentovať proste nemajú kedy a kdo by to aj zaplatil ?

Optimizery pokiaľ nemáš veľa tieňov sú tiež zbytočne, veľa zbytočných spojov, dlhšie vedenie, viac súčiastok, ktoré sa môžu pokaziť, dražoba. Načítal som, že by ich tu niekto používal.

Na chlapov sa hneď neurážaj, proste ako zdražela EE tak chce každý FVE a ani sa nesnaží si niečo naštudovať. Oni tu do teba investujú čas, tak trošku úcty im prejav.

Bolo to myslené v dobrom a úprimne. U nás sa hovorí " Dobrá rada aj od ďada."
( ďad - darebák, chlap oblečený do najhorších šiat, https://myorava.sme.sk/c/2672156/morena ... epsie.html )
8,64 kWp JJZ 12 % sklon, 24 x 360 Wp Longi Full Black , 3 x PIP 5048 MK na 1 f, Batéria Li-ion Tesla 12s - 40 kWh/ pracovný rozsah batérii 42 - 49 V
sitra
Příspěvky: 288
Registrován: ned led 25, 2015 12:28 pm

Re: Prosím o radu návrh FVE

Příspěvek od sitra »

Dívej, když naložíš plný rozvaděč jistících modulů kolik to má ztrát :wall:
Přílohy
PHOTO-2022-05-04-10-10-05.jpg
RT E2A, Certifikace ČFA, FVE experiment od roku 2015, zpracování projektové dokumentace Victron.
ostrov - Victron 3x Multiplus II 48/5000, Longi 16x455Wp, CERBO GX, GX Touch 50, Pylontech 5x US3000C...
Tomka
Příspěvky: 50
Registrován: ned dub 24, 2022 2:03 pm

Re: Prosím o radu návrh FVE

Příspěvek od Tomka »

Od těch optimalizérů si i slibuji že v zimním období, když budou některé panely zasněžené, tak mi optimalizéry pomohou, nebo je to blbost??Případně přes optimalizéry mohu sledovat jaký panel kolik vyrábí a případně jej v budoucnu vyměnit (reklamovat??)Má někdo z vás optimalizér(y), jaké s němi máte zkušenosti (pozitivní, negativní)???
Tomka
Příspěvky: 50
Registrován: ned dub 24, 2022 2:03 pm

Re: Prosím o radu návrh FVE

Příspěvek od Tomka »

Celkově si s optimalizéry slibují vyšší účinnost fve, nebo je to úplná hloupost?? Jaké s optimalizéry máte zkušenosti??
FRSO
Příspěvky: 2279
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: Prosím o radu návrh FVE

Příspěvek od FRSO »

Tomka píše:Od těch optimalizérů si i slibuji že v zimním období, když budou některé panely zasněžené, tak mi optimalizéry pomohou, nebo je to blbost??Případně přes optimalizéry mohu sledovat jaký panel kolik vyrábí a případně jej v budoucnu vyměnit (reklamovat??)Má někdo z vás optimalizér(y), jaké s němi máte zkušenosti (pozitivní, negativní)???
Větší blbost jsem opravdu nečetl. :wall:
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 28.3.2024 8500kWh

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek