gridfree pretoky do virtualnej baterie

Vyplatí se nebo nevyplatí se? Koupit použité nebo nové? Za jak dlouho se to vrátí? Kolik mi to ušetří? Kolik za to zaplatím? Nebude to příliš drahé? ... a podobné dotazy : )
Vláďa
Příspěvky: 63
Registrován: sob říj 20, 2012 9:22 am

Re: gridfree pretoky do virtualnej baterie

Příspěvek od Vláďa »

lzahradil píše:Dotace? Začíná mi u tohoto tématu blikat červená kontrolka u ikonky s ❗
Taky obecně dotace nemám rád. Ale NZU je koncipovaná tak, že peníze jdou z emisních povolenek. Pokud někomu (a nejspíš všem co mají rozum) jde o omezení spalování uhlí a o zlepšení kvality života a dohodla se na tom jakási většina, tohle přerozdělování na rozdíl od jiných dotací, které jdou z daní nás všech, má nějaký smysl. Je spousta lidí, kteří by si bez toho nezateplili barák, nepořídili místo kotle tepelné čerpadlo a vlastně by za pár let nemohli existovat. Pokud ČEZ pro připojení fotovoltaiky k jejich virtuální baterii má tak specifické požadavky, že to dávají jen některé montážní firmy a využití VB mi dává smysl, s klidem tu dotaci vezmu a dám za vyřízení potřebných papírů, fakt s tím nemám problém. Kdyby to šlo bez toho (zaplatit projekt, montáž svépomocí - mám §8 z padesátky a zaplatit si revizáka + při splnění tohoto zaručený výsledek), jdu do toho bez té dotace a bez váhání.
soami
Příspěvky: 555
Registrován: pon lis 08, 2021 9:10 pm
Lokalita: Posázaví
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Posázaví

Re: gridfree pretoky do virtualnej baterie

Příspěvek od soami »

Tohle fórum má nějaká pravidla. Dotaci si klidně vem, ale debatovat o tom běž jinam.
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: gridfree pretoky do virtualnej baterie

Příspěvek od PavelR »

Vláďa píše:
lzahradil píše:Dotace? Začíná mi u tohoto tématu blikat červená kontrolka u ikonky s ❗
Taky obecně dotace nemám rád. Ale NZU je koncipovaná tak, že peníze jdou z emisních povolenek. Pokud někomu (a nejspíš všem co mají rozum) jde o omezení spalování uhlí a o zlepšení kvality života a dohodla se na tom jakási většina, tohle přerozdělování na rozdíl od jiných dotací, které jdou z daní nás všech, má nějaký smysl. Je spousta lidí, kteří by si bez toho nezateplili barák, nepořídili místo kotle tepelné čerpadlo a vlastně by za pár let nemohli existovat. Pokud ČEZ pro připojení fotovoltaiky k jejich virtuální baterii má tak specifické požadavky, že to dávají jen některé montážní firmy a využití VB mi dává smysl, s klidem tu dotaci vezmu a dám za vyřízení potřebných papírů, fakt s tím nemám problém. Kdyby to šlo bez toho (zaplatit projekt, montáž svépomocí - mám §8 z padesátky a zaplatit si revizáka + při splnění tohoto zaručený výsledek), jdu do toho bez té dotace a bez váhání.
proč by to nešlo. Na připojení BEZ NZU ! nepotřebuješ školení montéra FVE. Nech si od firmy co dělá rozvaděče udělat rozvaděč (3f elekrárna se vším potřebným se vejde do 32modulu) s výrobním štítkem a OTK ať má revizák jak revidovat, nakreslit projekt, a můžeš vesele připojovat k DS. Vyplnit pár formulářů je hračka. Vyhlášku máš takže realizace by neměl být problém.
Jen bacha na provedení elměr rozvaděče. Technici co jezdí na prvni paralelní připojení bývají mnohdy naprosto neoblomní, jakmile nesplňuje předávací místo přesně připojovací podmínky. Otočí se a jedou pryč.



Jak je to s VB netuším.
marvvincz
Příspěvky: 3
Registrován: stř říj 05, 2022 3:28 pm

Re: gridfree pretoky do virtualnej baterie

Příspěvek od marvvincz »

glottis píše:
sapler píše:Zdravím,

chcel by som sa spýtať, či niekto, nemá gridfree fv a prípadné pretoky zlegalizoval formou ZSE virtualnej baterie ? Dalsia pod otázka, je to uplna kravina ? :D Vzhladom na to, že mám kontinualny odber cca 0,5kw, plus tepelne cerpadlo. uvazoval som o troch gridfree menicoch po 1kw plus panely k tomu (kazdy menic na jednu fazu) ? V oblasti fv som nieco studoval, preto by som sa chcel Vás spytať či je to uplny nezmysel alebo je tu navratnost do 5 rokov. Projekt aj vyhotovenie aj s reviziou nerátam do ceny to si spravím sám.
gridfree mam ale pretoky prodat neumim. Mam zjednodusene pripojeni k cezu s rezervovanym vykonem 0. A pak virtualni baterie a prodej energie pada. Vyridit na vlastni triko "nezjednodusene pripojeni" uz mi prislo netrivialni a s mym cinskym HW mozna i nemozne.

Jinak takova zajimavost k navratnosti :) S kamaradem mame kazdy jinou fve s gridfree. On jen panely a jeden menic a ja panely, mppt, baterie a 3 menice. On cenou 1/3 - 1/4 toho co ja. Po par mesicich jsme pocitali a vysla nam skoro stejna navratnost. On tim pres leto teda honi hlavne bazenove cerpadlo a to je pak supr. Ja sel do baterii abych mohl vsechny panely pouzivat pro vsechny faze. Jinak bych menice nespojil do jednoho systemu a mit to oddelene se mi nechtelo

Zacni merenim. Ja mam na kazde fazi menic a jeden ma ted 700kwh, druhy 220kwh a treti 70kwh. Ten treti se skoro nevyplati mit. Tepelko bych do toho moc nepocital, protoze kdyz je potreba solary to nedaj a kdyz neni tak je prebytek :) Kdyz bys mel klimatizace, to by bylo lepsi.

Jinak kdyz to udelas jak pises a vyridis u distributora, proc ne. Bude to fungovat

Ahoj glottis, mohl bych u tebe trochu slidit? ;) jak jsi zlegalizoval to gridfree a jake mas zarizeni? Uvazuji o tom, ze bych si mohl dat jeden panel jako strechu pristresku na naradi na predzahradce, nic moc tim nevyrobim, ale snizil bych nejak spotrebu, ale nevim, zda je to nejak legalizovatelne, protoze od GWL(tady mockrat zminovany modrasek) mi napsali, at to radeji nezkousim a postavim ostrov ... tak se chci zeptat co pouzivas a jak velky problem to byl s CEZem domluvit ... diky
glottis
Příspěvky: 2069
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: gridfree pretoky do virtualnej baterie

Příspěvek od glottis »

mam 3x SUN-2000G od GWL a minimalne CEZ potrebuje ke zlegalizovani potvrzene nastaveni sitovych ochran a to z modraska ani z gwl ani z i4wifi nevyrazis. Takze jedine pridat separatni ochranu jako je treba u/f guard. Ale to stoji dalsi asi 8000. Pro jeden menic a jeste jen jeden panel to podle me nema cenu vubec delat a kupovat. 8000 menic a 8000 ochrana a to si muzes rovnou koupit neco co to splni rovnou? Ale zase teda nevim co to je :D

Kdyz uz to delat tak bych se snazil prezapojit barak, aby na jedne fazi mel nejakou trvalou spotrebu aspon 150W a menic omezit na tu hodnotu co vis ze odebiras vzdy. Pak k pretoku nedojde. Treba doma mi bezi veci, co porad bedou asi 200W tak to na to omezit. Supr aplikace je treba zapojit tenhle menic na cerpadlo k bazenu a cele to vypinat a zapinat i s menicem a ten omezit vykonem, aby nebyl pretok.
marvvincz
Příspěvky: 3
Registrován: stř říj 05, 2022 3:28 pm

Re: gridfree pretoky do virtualnej baterie

Příspěvek od marvvincz »

Ja bydlim v bytovce, takze jen jedna faze a doma pres den zadna velka spotreba neni, tak lednice, router, par ledek v akvarkach a neco malo ve standby rezimu ... takze kdyz trvale omezim vykon, tak to nema smysl, jeden panel bude mit tak 400-450 Wp, takze jsem spis myslel, jestli by to neslo vymyslet tak, abych poridil nejakou malou baterii, kterou tim mym vykonem stejne nikdy nenabiju a na tu pichnul treba svetelny okruh, pres leto mi to snizi spotrebu klimatizace a v zime toho jeden panel stejne moc neda ...
xxxe
Příspěvky: 4
Registrován: pon lis 07, 2022 10:58 am

Re: gridfree pretoky do virtualnej baterie

Příspěvek od xxxe »

glottis píše:mam 3x SUN-2000G od GWL a minimalne CEZ potrebuje ke zlegalizovani potvrzene nastaveni sitovych ochran a....

Kdyz uz to delat tak bych se snazil prezapojit barak, aby na jedne fazi mel nejakou trvalou spotrebu aspon 150W a menic omezit na tu hodnotu co vis ze odebiras vzdy. Pak k pretoku nedojde. Treba doma mi bezi veci, co porad bedou asi 200W tak to na to omezit. Supr aplikace je treba zapojit tenhle menic na cerpadlo k bazenu a cele to vypinat a zapinat i s menicem a ten omezit vykonem, aby nebyl pretok.
https://www.img4.cz/i4wifi/attach/StoIt ... series.pdf

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek