gridfree pretoky do virtualnej baterie

Vyplatí se nebo nevyplatí se? Koupit použité nebo nové? Za jak dlouho se to vrátí? Kolik mi to ušetří? Kolik za to zaplatím? Nebude to příliš drahé? ... a podobné dotazy : )
sapler
Příspěvky: 3
Registrován: čtv dub 21, 2022 12:06 pm

gridfree pretoky do virtualnej baterie

Příspěvek od sapler »

Zdravím,

chcel by som sa spýtať, či niekto, nemá gridfree fv a prípadné pretoky zlegalizoval formou ZSE virtualnej baterie ? Dalsia pod otázka, je to uplna kravina ? :D Vzhladom na to, že mám kontinualny odber cca 0,5kw, plus tepelne cerpadlo. uvazoval som o troch gridfree menicoch po 1kw plus panely k tomu (kazdy menic na jednu fazu) ? V oblasti fv som nieco studoval, preto by som sa chcel Vás spytať či je to uplny nezmysel alebo je tu navratnost do 5 rokov. Projekt aj vyhotovenie aj s reviziou nerátam do ceny to si spravím sám.
Uživatelský avatar
hurvayz
Příspěvky: 951
Registrován: čtv bře 20, 2014 9:17 pm
Bydliště: Skoro u SK

Re: gridfree pretoky do virtualnej baterie

Příspěvek od hurvayz »

Oh, neblázněte, tady je slova jako přetok, výtok, potok, ongrid a podobné zakázané slovo a někteří uživatelé fóra jsou na ně přímo alergičtí, neboť jim vyletí moc krevní tlak.
Běžte raději na FB nebo jinam. Tohle forum je věnováno spíše ostrovnímu provozu.
Okolo 11kWp, soustava několika měničů krmící soustavu několik bojlerů.
sapler
Příspěvky: 3
Registrován: čtv dub 21, 2022 12:06 pm

Re: gridfree pretoky do virtualnej baterie

Příspěvek od sapler »

tak poprosím o zmazanie témy aby nahodou niekoho nevyvalilo do potoka.
Pawel
Příspěvky: 812
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am

Re: gridfree pretoky do virtualnej baterie

Příspěvek od Pawel »

To snad platí jen o dotaci.
PetrDubi
Příspěvky: 1353
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: gridfree pretoky do virtualnej baterie

Příspěvek od PetrDubi »

Někdo tu nedávno psal, že se mu podařilo v ČR oficiálně připojit "modráska" jako mikrozdroj, právě proto, aby neměl problémy s přetoky. Při normálním provozu jsou ty přetoky minimální, tak je otázka, jestli by se vůbec ta virtuální baterie vyplatila při započítání poplatků za VB. Ale záleží na tom, jak to je u Vás na slovensku (výhodnost VB a podmínky pro připojení mikrozdroje).

Ps: pokud vím, tak problém na tomhle fóru byl hlavně u dotací nebo prodeje elektřiny
Naposledy upravil(a) PetrDubi dne úte dub 26, 2022 9:24 am, celkem upraveno 1 x.
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
glottis
Příspěvky: 2070
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: gridfree pretoky do virtualnej baterie

Příspěvek od glottis »

sapler píše:Zdravím,

chcel by som sa spýtať, či niekto, nemá gridfree fv a prípadné pretoky zlegalizoval formou ZSE virtualnej baterie ? Dalsia pod otázka, je to uplna kravina ? :D Vzhladom na to, že mám kontinualny odber cca 0,5kw, plus tepelne cerpadlo. uvazoval som o troch gridfree menicoch po 1kw plus panely k tomu (kazdy menic na jednu fazu) ? V oblasti fv som nieco studoval, preto by som sa chcel Vás spytať či je to uplny nezmysel alebo je tu navratnost do 5 rokov. Projekt aj vyhotovenie aj s reviziou nerátam do ceny to si spravím sám.
gridfree mam ale pretoky prodat neumim. Mam zjednodusene pripojeni k cezu s rezervovanym vykonem 0. A pak virtualni baterie a prodej energie pada. Vyridit na vlastni triko "nezjednodusene pripojeni" uz mi prislo netrivialni a s mym cinskym HW mozna i nemozne.

Jinak takova zajimavost k navratnosti :) S kamaradem mame kazdy jinou fve s gridfree. On jen panely a jeden menic a ja panely, mppt, baterie a 3 menice. On cenou 1/3 - 1/4 toho co ja. Po par mesicich jsme pocitali a vysla nam skoro stejna navratnost. On tim pres leto teda honi hlavne bazenove cerpadlo a to je pak supr. Ja sel do baterii abych mohl vsechny panely pouzivat pro vsechny faze. Jinak bych menice nespojil do jednoho systemu a mit to oddelene se mi nechtelo

Zacni merenim. Ja mam na kazde fazi menic a jeden ma ted 700kwh, druhy 220kwh a treti 70kwh. Ten treti se skoro nevyplati mit. Tepelko bych do toho moc nepocital, protoze kdyz je potreba solary to nedaj a kdyz neni tak je prebytek :) Kdyz bys mel klimatizace, to by bylo lepsi.

Jinak kdyz to udelas jak pises a vyridis u distributora, proc ne. Bude to fungovat
sapler
Příspěvky: 3
Registrován: čtv dub 21, 2022 12:06 pm

Re: gridfree pretoky do virtualnej baterie

Příspěvek od sapler »

meranie na fázach priebezne robím istú dobu, najvačší odber mam na L3 ... mam aj klimatizaciu, kadečo, veľku dielnu. takže elektriny nie je nikdy dosť :D ... celu tuto uvahu mam len kvoli znizeniu spotreby, sen o energetickej sebestačnosti, ktorý tu máme asi viacerí budem udržiavať dalej. Preto myslím, že ked aj beží tepelko na 800W a ja mu dodám 200W a zo siete budem brat 600W tak nejaká úspora bude a len o to mi ide. Ja by som tu virtualnu bateriu neriešil, ale ked je tam nejaké riziko postihu, tak nebudem kludne spavat pokial to nebude na poriadku.. 24€ rocne stoji virtualna bateria od ZSE.
PetrDubi
Příspěvky: 1353
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: gridfree pretoky do virtualnej baterie

Příspěvek od PetrDubi »

Tak to máte s tou VB dobrý, tyhle peníze u nás stojí tak na dva měsíce a to je potom jiný počítání ;)
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
jumpmans
Příspěvky: 3
Registrován: pát říj 21, 2016 3:13 pm

Re: gridfree pretoky do virtualnej baterie

Příspěvek od jumpmans »

PetrDubi píše:Tak to máte s tou VB dobrý, tyhle peníze u nás stojí tak na dva měsíce a to je potom jiný počítání ;)
mno, u CEZ je aktualne poplatek za VB cca 92kc/mesic (priplatek k mesicnimu pausalu). Blby je, ze pri zpetnem odberu se mimo distribucnich poplatku plati i prispevek na OZE.
Vláďa
Příspěvky: 63
Registrován: sob říj 20, 2012 9:22 am

Re: gridfree pretoky do virtualnej baterie

Příspěvek od Vláďa »

Sice chápu, že tohle je fórum ostrovních solárníků, ale nemohu se ubránit dojmu, že by se tady hodně lidí rádo odstřihlo od DS, jenže přijde podzimní inverze, měsíc nevyleze sluníčko a nezbyde, než sosat z DS. Takže si tady spousta lidí na ten ostrov jen hraje a platí si přípojku, ze které skoro nic neberou. A takoví dělají ČEZu sice malé, ale bezpracné zisky :-) Do baterky doma se vejdou možná desítky KW, ale do virtuální baterie se dá v létě uložit energie na zimu pro TČ. Tak proč tu síť nevyužít, když už jí máme? Ostatně viděl jsem nějaké video s Tesláčkem a mám dojem, že říkal (třeba to tady má někdo spočítané líp), že 1 KWh se solárů s baterkou vyjde asi na 1,80 Kč. Mám dojem, že virtuální baterie ČEZu je na tom podobně. Ono to chce nejspíš rozumně kombinovat (nebylo by to potřeba, kdyby ČEZ neměřil po jednotlivých fázích).
soami
Příspěvky: 555
Registrován: pon lis 08, 2021 9:10 pm
Lokalita: Posázaví
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Posázaví

Re: gridfree pretoky do virtualnej baterie

Příspěvek od soami »

Ve státě, kde se zákony mění každý rok? Aktuálně může být VB zajímavá, "zítra" to bude jinak. A ono bude, až se v horizontu 1 roku připojí desítky tisíc RD FV, které čekají na instalaci. Pak zase začnou všichni hromadné kupovat baterie. Další věc je ta, že většina lidí zde si to zrealizovala samo-domo, právě z důvodu omezení závislosti na čezu. Navíc vesměs bez revize. A upřímně, mnohé instalace by revizí ani neprošly :D Já mám raději baterii v garáži - vím kolik stojí a jakou má kapacitu. To u ČEZu nevím. Navíc když by mi ji při každé bouřce ČEZ pravidelně odstavoval.
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: gridfree pretoky do virtualnej baterie

Příspěvek od kodl69 »

Vidím to podobně jako soami, a tu přípojku si platím, a uvažuju o tom, že výrazně snížím hodnotu hl. jističe, kterou jsem posledních 10 let nikdy naplno nevyužil. Ale ještě kousek se ceny ee navýší, a už začne být zajímavý tu 1MWh zkusit získat jinak, než z DS. Tím nemyslím elektrocentrálu ke každýmu domu, ale nějaký komunitní projekty, kde vznikne malá teplárna spalující dřevo, pro sídliště a podobně...
P.S: Dostala se mi do ruky revize z roku 1910, vodní mlýn s generátorem 120V DC a baterkama, akorát si nevzpomenu, jestli louhovky nebo olovo. Pěknej ostrovní systém, kterej by dnes leckdo ocenil...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Vláďa
Příspěvky: 63
Registrován: sob říj 20, 2012 9:22 am

Re: gridfree pretoky do virtualnej baterie

Příspěvek od Vláďa »

Já jsem teď s FV na začátku a vymýšlím, co pořídit. Z doby, kdy jsem stavěl, mám na baráku jeden CIS panel 100W, v dílně baterku NiCd 12V 360 Ah a svítil jsem s tím, když jsem stavěl a nechtělo se mi tahat šňůru, jedinou zásuvku jsem měl na sloupku před barákem. Od doby, co mi odešel MPPT měnič 70/12V a řekl jsem si že než tenhle bastl, že ho udělám celý znova, jsem sice měnič zaletoval, ale ani jsem to dál nezprovoznil.
Takže teď řeším dva problémy a vychází mi to na dva samostatné systémy. Jeden bych si sestavil sám, teoreticky by mi mělo stačit na běžnou spotřebu 500W, ale raději tak 700 - podle toho, jaké seženu panely. K tomu baterku 24V 200 Ah LiFePO4 a mi líbí se mi tenhle měnič
https://www.mivvyenergy.cz/cs/menice-ko ... 3000w.html
No a pak ten druhý systém, abych si v létě mohl dělat energii na zimu pro TČ. Takže celé si to nechat udělat. 4 KWp (vlastně by pak už stačily i 3 KWp) přes dotaci, s projektem, s revizí a s protokolem o nastavení měniče pro ČEZ. Bez baterky a s vyřízením přetoků pro využití virtuální baterie ČEZu. Je to papírová válka a do toho se fakt sám pouštět nebudu. To bych zadal firmě, která to už s ČEZem umí zařídit.

Proč to takhle chci dělit? K panelům 4 KWp bych potřeboval velkou baterku jen proto, aby se neničila velkým nabíjecím proudem. Ta baterka, i kdyby vydržela 20 let, její životnost bude omezená stárnutím a né počtem cyklů. Těch cyklů bude mít úplné minimum, taková baterka je nevyužitá. Takže mi přijde jednodušší všechny běžně používané spotřebiče dát na jednu fázi a udělat ten malý systém s levným 1f měničem a s malou levnou baterkou. 3f spotřebiče (TČ, varná deska) holt půjdou ze sítě a když nebude svítit, půjdou za distribuční poplatky.
Nebo je na této myšlence něco zásadně špatně?
Jo a staré NiCd baterky tím pádem budou volné - kdyby někdo chtěl, tak za odvoz...
Pawel
Příspěvky: 812
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am

Re: gridfree pretoky do virtualnej baterie

Příspěvek od Pawel »

Spotřeba domu za hodinu 500-700W jestli je myšleno i v noci není malá. To asi FV pole 2kWp nezvládne.
Vláďa
Příspěvky: 63
Registrován: sob říj 20, 2012 9:22 am

Re: gridfree pretoky do virtualnej baterie

Příspěvek od Vláďa »

Asi budu muset sledovat spotřebu, abych věděl, s čím vlastně mám počítat. Celkovou roční spotřebu energie mám 4 MWh, z toho (podle výpočtu tepelných ztrát domu) by 2 MWh mělo jít na vytápění. TČ voda-voda, tepelná energie 10 MWh za rok a COP=5. Takže roční 2 MWh je průměrná denní spotřeba 5,5 KWh. Snažil jsem se počítat, co si kolik vezme a všechno mimo bojleru a TČ dalo 2,8 KWh.

U bojleru už 5 let koketuju s myšlenkou ohřívat ho přes TČ, ale zatím jsem vždycky skončil na tom, že jsem tady převážně sám a tolik vody nespotřebuju. Teď jsem si našel v papírech, že bojler (Tatramat EOV150) má 2 KWh jen ztrátu při 65 st.C. Ohřívám ho na 50, to by měl mít 1,3 KWh. I tak mě to překvapilo. Kdybych spotřeboval cca 60 l vody, je to dalších 2,4 KWh. Takže takhle by mi to vyšlo na 6,5 KWh/den, ale je to jen hodně hrubý odhad. Těch 5.5 KWh asi bude asi reálných, ale je to včetně vařiče a trouby. S připojením sporáku a TČ na měnič nepočítám, chci jen 1 f měnič.
Pak jsem našel že 1 KWp FVE vyrobí denně průměrně 4,7 KWh (květen - srpen).

Protože počítám ještě s tím druhým 4 KWp systémem, který půjde do virtuální baterie, může si ten malý vypomoct přes síť z toho velkého.
Jak už jsem psal, jsem ve svých úvahách na úplném začátku.
glottis
Příspěvky: 2070
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: gridfree pretoky do virtualnej baterie

Příspěvek od glottis »

Myslím že si to představujes hodně jednoduše.

- dotaci na fve bez baterie snad už ani nejde dostat. Pokud tak málo peněz a firmy se do toho nepohrdnou
- jsou tak i nějaké podmínky další, že musíš větší část spotřebovat sám.
- může se ti stát že tě s pretoky vůbec nepřipojí a budeš muset mít nulové a v tu chvíli bys měl drahou hračku na nic
- 3kw měnič na celý dům když spíš fáze je málo. Už rychlovarná má 2kw, pračka, myčka. Leda bys tam dal jen ty režijní věci. I 2kw na 24v systém je strany proud.
- proč bys ničil baterii velkým proudem, tomu nerozumí. Když už lepší mpp mají nastavení max proudu.
- proč myslíš že ta baterie nebude cyklovat ? Hlavně když bude menší tak myslím že bude. Nebo myslíš že měniči zakázek úplně vybíjet baterií?
- dva systémy = dvakrát tolik místa, dvakrát tolik práce, dvakrát tolik peněz. Se to nezdá ale těch věcí okolo je tolik, že v tom jde utopit dost peněz jen za kabely, jističe, chrániče, ...
Vláďa
Příspěvky: 63
Registrován: sob říj 20, 2012 9:22 am

Re: gridfree pretoky do virtualnej baterie

Příspěvek od Vláďa »

No nevím, ČEZ má ohledně solárů napsané, že to nemusím mít od nich. A že by to nepřipojili bez baterie, právě že jsem u nich taky čet, že baterie už dneska není potřeba. Je fakt, že jsem poptával realizaci a jak jsem zmínil, že bych chtěl vyřídit povolení přetoků, nechtěli s tím mít nic společného. Ale zatím jsem se ptal jen u dvou firem. Právě ty přetoky jsou pro mě důležité, chci si přes léto nadělat energii pro TČ na zimu. Ostatně tomu jednání s ČEZem se asi vyhýbají všichni, co můžou. Když jsem si na přívod k baráku dával bleskojistku, je v podmínkách ČEZu taky psané že je dobré ji dát před elektroměr, jen je na to potřeba projekt. Žádný projektant mi to nechtěl namalovat, že prý chtějí být s ČEZem zadobře. Tak ji mám za elektroměrem, nakonec pro mě je to jedno.
Pokud měniče umí omezit nabíjecí proud baterie - to jsem nevěděl a začíná se mi to líbit. Jenže pak to bude chtít kvůli tomu jejich měření po fázích měnič, který umí dodávat ty 3 fáze nesymetricky. Asi se tím spousta věcí nakonec zjednoduší, odpadne potřeba toho druhého měniče, který by mi to dával na tu jednu fázi, kde bych měl soustředěné všechny často používané spotřebiče.
lzahradil
Site Admin
Příspěvky: 922
Registrován: ned srp 12, 2012 1:18 am
Lokalita: blízko Plzně
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5840
Kapacita baterie [kWh]: 28
Bydliště: CZ

Re: gridfree pretoky do virtualnej baterie

Příspěvek od lzahradil »

Dotace? Začíná mi u tohoto tématu blikat červená kontrolka u ikonky s ❗

Díky za respektování pravidel.
FVE 5,84kWp [Axpert 5048MK - LiFePO4 580Ah@48V (zatím) | 3x Axpert MSXE 2400W - NiCd 800Ah@24V]
glottis
Příspěvky: 2070
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: gridfree pretoky do virtualnej baterie

Příspěvek od glottis »

lzahradil píše:Dotace? Začíná mi u tohoto tématu blikat červená kontrolka u ikonky s ❗

Díky za respektování pravidel.
Ja myslim, ze to jsou zbytecne strachy. Kdo si to vezme od firmy s dotaci tu nepise, protoze nema proc. Nesmi na to sahnout. A kdo pise dal, si to vyresil jinak :) Myslim si, ze se o tom bavit neni spatny, protoze lidi pochopi ze to je nesmysl a zlo
Vláďa
Příspěvky: 63
Registrován: sob říj 20, 2012 9:22 am

Re: gridfree pretoky do virtualnej baterie

Příspěvek od Vláďa »

Asi tak. Klidně bych si to pořídil sám a bez dotace, kdyby se s ČEZem dalo jednat rozumně. Tedy nechám si udělat projekt, podle toho si to zrealizuju, nechám si udělat revizi a nevím, jak to je s tím nastavením měniče, od kterého chce ČEZ ten papír pro povolení přetoků. Ale předpokládám, že by mi to udělal prodejce toho měniče, nebo někdo, koho mi určí. Pokud ale (nemám vlastní zkušenost, ale dost lidí to říká) ČEZ začne dělat papírovou válku a bude hledat každou blbost proč mi to nepovolí, je asi jediná schůdná cesta zadat všechno firmě, která za to, že to celé vypapíruje, shrábne ty dotace (a možná i něco navíc). Jsem sice elektrikář, ale nejsem úředník.
Ty přetoky jsou pro mě důležité, topení dělá polovinu spotřeby mého domu. Když vezmu, kolik toho FVE vyrobí přes zimu (krátké dny, málo slunečných dní), je rozumné si energii na topení na zimu (u mě cca 2 MWh) uložit do virtuální baterie. Pokud máte někdo zkušenost, jak to jde u ČEZu zařídit i bez té realizační firmy, tedy jaký typ měniče na 4-6 KWp aby ho ČEZ pro povolení přetoků schválil, aby měnič zvládal nesymetrické 3 fáze, omezení nabíjecího proudu baterie (nechci zbytečně velkou baterii, tak 5 KWh mi stačí), doporučte, podělte se o zkušenosti. Právě z toho papírování s nejistým výsledkem mám největší obavu a jestli s tou dotací ušetřím nebo ne? Peníze si umím vydělat i jinak a líp.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek