Bleskosvod svépomocí

Nezařaditelné
eman
Příspěvky: 998
Registrován: pát srp 31, 2012 9:20 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Bleskosvod svépomocí

Příspěvek od eman »

Ahoj,
chlapi dělal jste si někdo bleskosvod svépomocí?
Jo byl by bez papíru, ale v realizaci BS je to stejné jako v dotačních FVE. Ceny jsou úplně mimo realitu. Navíc mám už od stavby komplet přípravu, vytažené svody ze základů a střecha je skoro plochá, celokovová. Cenová nabídka na dokončení nešla pod 40tis. bez revize......vpodstatě za 20m drátu a pár úchytek.
Mám u střechy natěsno 3 smrky, které jí o minimálně 5m převyšují, tak nevím jestli to má vůbec význam.
3,3kWp + 3,4kWp JJZ, 2x SmartSolar 150/85, 3xVictron MP II 5kVA v 3F režimu, Smartshunt, Cerbo GX, 16x120Ah LiFePO4 s JK BMS B2A24S20P.
Atman
Příspěvky: 305
Registrován: ned čer 20, 2021 10:09 am
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 11525
Kapacita baterie [kWh]: 28
Bydliště: Západné Slovensko

Re: Bleskosvod svépomocí

Příspěvek od Atman »

Ja som si robil na 7 ročnom bungalove skolaudovanom bez bleskozvodu. Z jednej strany som robil plot, tak do jeho základu išlo cca 15m pásky a z druhej strany 2m zemniaca tyč. Valbová strecha s komínom, takže po všetkých hranách ťahaný zvod s pripojením odkvapov a na komíne bleskozvod + na začiatku a konci hornej hrany vytiahnutý ešte zvod zvisle nahor ako jímač. Považujem to aj bez merania lepšie ako nič.
Keď máš zvody v základoch hotové, nie je už prakticky čo riešiť, uzemnenie je základ, ak je plochá plechová strecha, potiahnuť vedenie po obvode + prípadne podľa rozmerov nejaký vnútorný raster, popripájať ku plechu aj s odkvapmi + doplniť dohora ohnutými zvodmi ako jímačmi a máš korektný bleskozvod.
spolu 11,5kWp - JVV 2,2kWp sklon 45°, JJZ 4,9kWp sklon 55°, JJZ 4,4kWp sklon 24°
Victron Easysolar 5000/48V + Epever Ipower plus 5000/48V iba na vyťažovanie TUV, ÚK, bazén + ďalší 5kW Ipower záloha a príprava na nabíjanie elektromobilu.
Victron Bluesolar MPPT 150/35, Smartsolar 250/85. Lifepo4 48V/560Ah cca 28kWh -16x 320Ah LiitoKala ( reálna kapacita 283 - 294Ah) + 16x 280Ah Eve spolu na Victron Smartshunte.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek