OnGrid FV + turbina

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
yety
Příspěvky: 3
Registrován: pát dub 22, 2022 9:51 pm

OnGrid FV + turbina

Příspěvek od yety »

Ahoj, Již delší dobu si pohrávám s myšlenkou využít plochy svých střech a proto prosím zkušenější o radu.
Topím TČ při čemž je mi naprosto jasné že to žádnou FV v zimě neuživím , proto je má motivace dodávat do sítě , tedy zřídit si licenci a v létě něco spotřebovat a zbytkem si vydělat na zimu. Zatím žádné baterky instalovat nechci , možná časem ,ale spíše jako UPS.

Nyní stavím přístřešek na auta kde chci instalovat Q-CELLS panely, motivace je hlavně že vyjdou na stejné peníze jako krytina , takže je chci použít jako střešní tašky a pod to folii aby neprotékala voda a jako benefit něco málo vyrobí.
Bude toho cca 40m2 orientace jiho-východ cca 4kWp.
Další krok budou již kvalitnější panely instalované na střechu domu na JZ.

Také bych chtěl časem vyzkoušet větrnou turbínu , jelikož u nás v zimě častou fouká , nyní však probíhá měření a dokud nenasbírám data nejsem si jist jestli ji budu instalovat. Jde mi spíše o to aby byl systém dostatečně modulární pro následnou instalaci.

Takže si to shrneme :
OnGrid 3F ideálně více levnějších střídačů než jeden, pro škálovatelnost.
Možnost doplňovat FV pole orientované na více světových stran (zatím počítám se 4 polemi)
Možnost připojit větrník
do budoucna monžnost instalace baterie a UPS

Dokážete mi prosím poradit jakou cestou se vydat? Hlavně tápu ve střídačích.
Soban
Příspěvky: 3468
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: OnGrid FV + turbina

Příspěvek od Soban »

Ono taky záleží kolik do toho chceš nasypat......

Jinak provozovat to bez baterky je blbost, chce to baterku aspoň aby jsi vydržel jeden den!

Jinak prodej je zatím blbost, neoplatí se, tak stejně se většinou neoplatí ani virtuální baterie, samozřejmě kdoví co bude za nějakou dobu.

Za další stavět to jako třífázovou soustavu je celkem blbost, neoplatí se to, ovšem pokud to chceš mít zase ofiko připojené tak to asi budeš tak muset udělat.

A nebo prostě nepřipojené do sítě a mít ostrovní systém.

Takže chce to promyslet co všechno na to chceš napojit, jaká je konkrétní spotřeba domácnosti.....
Dále kdo to bude dělat, pokud to potřebuješ oficiálně připojit tak asi nějaká firma, pokud chceš ostrov tak si to můžeš udělat i sám....
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
yety
Příspěvky: 3
Registrován: pát dub 22, 2022 9:51 pm

Re: OnGrid FV + turbina

Příspěvek od yety »

Problém je že mám rozvaděč vystavěný jako 3F , nechci to celé předělávat na 1f ani to dost dobře nejde.
Ostrov by byl fajn ,ale nemám tím co napájet (snad kromě racku kde mám server a řízení domácnosti) ale musel bych nějak řešit přepínání sítí když bych neměl energii což přináší další problémy.

Existuje nějaký střídač který bych se přifázoval nechal bych si to nainstalovat firmou s FV třeba na dotaci a poté před něj přidal MPPT s dalším polem? Nechci aby to bylo all in one, když se ten střídač pokazí tak to nefunguje celé a výměna je velmi drahá.
Kdyby byl ale střídač s přifázování , MPPT a nabíječka baterii zvlášť je tam větší potenciál pro rozšíření. Nebo se pletu?
Soban
Příspěvky: 3468
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: OnGrid FV + turbina

Příspěvek od Soban »

K 3f prostě ty fáze u vstupu spojíš, podle mě by to neměl být velký zásah a u distributora si požádáš třeba jenom o 1x25A pokud teda nemáš nic na 3f pokud máš tak se to dá řešit tím že ty 3f věci necháš na DS a pouze zbytek přehodíš na FVE.

U ostrova prostě jedu celý barák, jak dojdou baterky a nesvítí tak se to dá přepnout na DS - síť a pojedeš pořád tentokrát za peníze.

Pokud to tedy chceš oficiálně tak to taky jde do toho oficiálního nemůžeš šahat tak bych to udělal takto:

Oficiálně 3f ongrid bez baterky s nějakým rozumným počtem panelů aby to mělo smysl a až to vše budeš mít tak za to udělat druhou soukromou ostrovní elektrárnu s pořádnou baterkou a na tu bych z rozvaděče napojil to co potřebuji zálohovat (aby fungovalo i při výpadku DS).
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
yety
Příspěvky: 3
Registrován: pát dub 22, 2022 9:51 pm

Re: OnGrid FV + turbina

Příspěvek od yety »

Existuje nějaký 3f střídač s hlidáním přetoků , funkční i bez sítě ,ale bez MPPT ? Které bych si před to neflákal sám jaký počet chci (samozřejmě do max. výkonu měniče)

Klidně si na to papíry vyřídím to neni problém.
Soban
Příspěvky: 3468
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: OnGrid FV + turbina

Příspěvek od Soban »

Právě když to bude oficiálně tak tě pak přetoky nezajímají když to semtam něco přeteče.
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek