Axpert Max 7200

Měniče Axpert
pavel23
Příspěvky: 8
Registrován: pon led 18, 2021 7:46 am

Axpert Max 7200

Příspěvek od pavel23 »

Zdravím.Prosím Vás máte niekto zakupený a zapojený tento menič?Som v štádiu kedy som ho chcel spustit a potreboval by som trošku poradiť.Nabehol mi aj bez zapojenia na elektriku,čisto z fotovoltaických panelov a rád by som ho poriadne nastavil.Zatial nemám baterky k nemu lebo neviem ktoré by boli správnou volbou :pomer cena výkon ... A ked zmyzne sneh z panelov tak by som chcel aktualizovat firmware : Axpert MAX 48V 7200W (ver 90.19 ze dne 12.12.2020) Tato verze zastavuje nechtěnou dodávku energie do sítě při bezbateriovém provozu - 1.část -DSP, lebo nemám baterky a zatial by som chcel aby fungoval bez bateriek.Dakujem za rady
Přílohy
IMG_0152.jpg
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Axpert Max 7200

Příspěvek od kodl69 »

Určitě nespouštěj aktualizaci firmware bez baterek. Kdyby to měla být 48V baterka z elektrokola nebo 4 spojený vydechlý autobaterky, tak je to dost energie na to, aby akualizace proběhla kompletně, a ne že to spadne ve chvíli, kdy přejde mráček.
P.S. měnič bez baterek je jako ženská bez prdele...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
pavel23
Příspěvky: 8
Registrován: pon led 18, 2021 7:46 am

Re: Axpert Max 7200

Příspěvek od pavel23 »

Ako dobre že ste dali vedieť...k tomu PS: až taaak.
Takže poprosím o radu nejakej vhodnej baterie pre tento menič.
mobilik
Příspěvky: 2677
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)

Re: Axpert Max 7200

Příspěvek od mobilik »

A pretoky budú tak či tak bez batérie....
Čo bolo bolo, bude len horšie...
Uživatelský avatar
beethowen
Příspěvky: 874
Registrován: pát čer 23, 2017 7:46 pm
Bydliště: Brno-venkov

Re: Axpert Max 7200

Příspěvek od beethowen »

Já tedy tento měnič neznám, ale vidím že má 2 PV vstupy. V rozvaděči mě to připadá, že je jako přívod pouze 1 string, nebo jedno pole (prostě 2 dráty), jedna přepěťovka a potom za odpojovačem je to rozděleno do dvou PV vstupů. Je to tak?
Ty vstupy se budou vzájemně ovlivňovat a "přetahovat" o to PV pole a nebude to fungovat správně.
Jak máš na střeše zapojeny panely?
Co se týče baterky, tak asi nedoporučuju to provozovat bez baterie. Jednak z důvodu pravděpodobných přetoků a jednak z důvodu efektivity využití energie z panelů.
Co se týče typu baterie, záleží na tvých zkušenostech a preferencích. Volil bych asi nějaké LiFePO4. Dají se koupit už za slušné ceny a je to osvědčená technologie pro FVE. Samozřejmostí je kvalitní BMS.
Nicméně při určitých znalostech a prostorových možnostech (hlavně větrání) je výhodné i použití velkého trakčního olova. Musel by ses trochu rozepsat, jak to máš doma a jak to vidíš, atd.
taran
Příspěvky: 78
Registrován: ned led 13, 2013 11:11 pm

Re: Axpert Max 7200

Příspěvek od taran »

Tento měnič mám v provozu cca. půl roku. Mám připojeno na každém PV vstupu 2x9panelů (střecha V+Z), AKU 7x Pylon. S provozem nejsou žádné problémy, jako řídící a monitorovací SW využívám ICC.
Co se týče přetoků, tak JSOU! Mám vypozorováno že záleží na počasí (prudké slunce) a taky na typu a velikosti zátěže (indukční deska). Já využívám Wattrouter, který mě zbyl po předělávce z on-gridu a přebytky posílám do bojleru. Skutečný stav odečítám na certifikovaném elměru, který měří i přetoky a ještě kontroluji na jednom čínském necertifikovaném a výsledek 0 odesláno do sítě. Před zapojením Wattrouteru to dělalo tak 0,02-0,04 kWh za 24 hod. Zkoušel jsem i režim SUB a tam to bylo o řád vyšší.
Marioo
Příspěvky: 54
Registrován: pon lis 30, 2020 3:09 pm

Re: Axpert Max 7200

Příspěvek od Marioo »

Kde ste tie 7200 ky kupovali a za kolko? Nemajú problém ako niektoré 5000 ky keď nemali slnko žrali skoro 1A z DS?
Uživatelský avatar
LukasK
Příspěvky: 76
Registrován: pon dub 20, 2020 6:23 am
Bydliště: Jihočeská republika

Re: Axpert Max 7200

Příspěvek od LukasK »

taran píše:Tento měnič mám v provozu cca. půl roku. Mám připojeno na každém PV vstupu 2x9panelů (střecha V+Z), AKU 7x Pylon. S provozem nejsou žádné problémy, jako řídící a monitorovací SW využívám ICC.
Co se týče přetoků, tak JSOU! Mám vypozorováno že záleží na počasí (prudké slunce) a taky na typu a velikosti zátěže (indukční deska). Já využívám Wattrouter, který mě zbyl po předělávce z on-gridu a přebytky posílám do bojleru. Skutečný stav odečítám na certifikovaném elměru, který měří i přetoky a ještě kontroluji na jednom čínském necertifikovaném a výsledek 0 odesláno do sítě. Před zapojením Wattrouteru to dělalo tak 0,02-0,04 kWh za 24 hod. Zkoušel jsem i režim SUB a tam to bylo o řád vyšší.
Díky za hodnotný příspěvek.
Dle info zde na shopu by neměl mít MAX nechtěnou dodávku v režimu APL.
Nic o takovém režimu jsem v EN návodu nenašel...
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3351
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Axpert Max 7200

Příspěvek od marko250 »

https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... Axpert+max

Ženeš se do záhuby,vůbec jej se sítí neprovozuj bez baterek,nejlépe úplně bez sítě.Firmware řeší jen zmenšení přetoků,nikoli žádné :-) .Jinak je rozežraný dost,už po připojení bere 80W jen na baterce.

>taran-jak fungují MPPT vstupy versus baterka/versus spotřeba do domu.Nechápu proč je strop 80A na baterku z panelů,když tam jsou dva vstupy s možností je osadit až 2x4000Wp?Umí ten výkon z panelů komplet poslat aspoň do spotřeby(8kW)?
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
taran
Příspěvky: 78
Registrován: ned led 13, 2013 11:11 pm

Re: Axpert Max 7200

Příspěvek od taran »

Měnič jsem kupoval v Česku https://www.fve-mp.cz/. Mají velmi dobrý servis a jsou vcelku vstřícní. Problém odběru z DS bez slunce jsem nějak nezaregistroval. Spíše přemýšlím zda by přes toto zimní období nebylo výhodnější přesměrovat výkon z panelů přímo na ohřev bojleru. Samozřejmě přes nějaké AC udělatko. Mám takový dojem, že co dají v tomto období panely a vezme si měnič na svojí režii tak nula od nuly pojde. Dobít baterky a měnič vypnout a od poloviny listopadu do února ohřívat vodu. Podívám se po nějakém DC přepínači.
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3351
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Axpert Max 7200

Příspěvek od marko250 »

Koupíš ho v Itálii za 21 900Kč i s poštou,poslali jej celkem rychle. https://www.ebay.com/itm/SP24-Axpert-Ma ... 2749.l2649
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3351
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Axpert Max 7200

Příspěvek od marko250 »

Ale nebral bych ho,zlatý King a nejlepší asi MS,bohužel už není.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
PavlikT
Příspěvky: 55
Registrován: pon lis 09, 2020 9:35 pm

Re: Axpert Max 7200

Příspěvek od PavlikT »

marko250 píše:Ale nebral bych ho,zlatý King a nejlepší asi MS,bohužel už není.
Chtěl bych se zeptat, jaký je v tom rozdíl?
Teda samozřejmě 0ms je fajne, ale zase 20ms mi taky nepřijde tak kritické.
Taky o něm uvažuji kvuli vykonu (bezpecne pokryje sporak) ... . Díky
Naposledy upravil(a) PavlikT dne stř úno 10, 2021 10:13 pm, celkem upraveno 1 x.
pavel23
Příspěvky: 8
Registrován: pon led 18, 2021 7:46 am

Re: Axpert Max 7200

Příspěvek od pavel23 »

má 2 PV vstupy
Na streche mam 6 panelov do serie na lavej strane a 6 panelov na pravej strane.Ked sa pozrieme lepsie na fotku zapojenia tak tam mam privedene dve + a dve - na prepetovku.Mam ich pospajane 6kou kablikom ale pri bližšom pohľade je to vidiet.
Prosím Vás tie prutoky mi možu niečo narušit v sieti?Chcem to cez zimu použit na boiler,popripade nejako to prepojit s podlahovkou.
Na kupu meniča z Italie by som si dal pozor.Tie ceny co uvadzaju na ebay nie su konečne lebo dany predajca to preda v tej cene len po urcitých papierovcakach a musi to zostat v Italii,lebo na to maju dotacie ci tak nejak..Takže ma to nakoniec vyšlo podobne ako ked to kupite v CR.
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Axpert Max 7200

Příspěvek od kodl69 »

V zimě přebytky na boiler a podlahovku? bydlíš v jižní itálii nebo kde? Doporučuju jako rekonvalescenci po pádu z jahody na znak zkusit pročíst vlákno počasí za poslední dva měsíce, třeba tohle je pěkný
dano píše:Vcera uplna tma, teda skor milion odtienov tmavosedej, vyrobene 0.35kWh ! Dnes to bolo podstatne lepsie, aj ked som slnko nevidel, tak solar vyrobil 2.82kWh
Predpoved na buduce dni, nic extra pozitivne :cry:
...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
beethowen
Příspěvky: 874
Registrován: pát čer 23, 2017 7:46 pm
Bydliště: Brno-venkov

Re: Axpert Max 7200

Příspěvek od beethowen »

pavel23 píše:má 2 PV vstupy
Na streche mam 6 panelov do serie na lavej strane a 6 panelov na pravej strane.Ked sa pozrieme lepsie na fotku zapojenia tak tam mam privedene dve + a dve - na prepetovku.Mam ich pospajane 6kou kablikom ale pri bližšom pohľade je to vidiet.
Prosím Vás tie prutoky mi možu niečo narušit v sieti?Chcem to cez zimu použit na boiler,popripade nejako to prepojit s podlahovkou.
Na kupu meniča z Italie by som si dal pozor.Tie ceny co uvadzaju na ebay nie su konečne lebo dany predajca to preda v tej cene len po urcitých papierovcakach a musi to zostat v Italii,lebo na to maju dotacie ci tak nejak..Takže ma to nakoniec vyšlo podobne ako ked to kupite v CR.
Pokud dobře vidím, tak jsou ty stringy paralelně a i ty dva MPPT PV vstupy jsou paralelně, což způsobí, že se budou o ten proud z panelů “přetahovat”. Jestli tedy jsou v tomto přístroji ty PV regulátory nezávislé. Nemusí to být velký problém, ale správně to není.
Nevím jak u vás, ale tady v ČR přetoky distributoři moc rádi nevidí. Berou to potom jako nedovolenou dodávku s patřičnými návaznostmi (sankce, atd.).
V nákupu na Ebay asi nevidím problém.
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3351
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Axpert Max 7200

Příspěvek od marko250 »

pavel23 píše:má 2 PV vstupy
Na streche mam 6 panelov do serie na lavej strane a 6 panelov na pravej strane.Ked sa pozrieme lepsie na fotku zapojenia tak tam mam privedene dve + a dve - na prepetovku.Mam ich pospajane 6kou kablikom ale pri bližšom pohľade je to vidiet.
Prosím Vás tie prutoky mi možu niečo narušit v sieti?Chcem to cez zimu použit na boiler,popripade nejako to prepojit s podlahovkou.
Na kupu meniča z Italie by som si dal pozor.Tie ceny co uvadzaju na ebay nie su konečne lebo dany predajca to preda v tej cene len po urcitých papierovcakach a musi to zostat v Italii,lebo na to maju dotacie ci tak nejak..Takže ma to nakoniec vyšlo podobne ako ked to kupite v CR.
Z toho Ebaye jsem to bral z Itošky a cena byla jak je psáno,vždyť to jinak ani nejde a pokud to bylo jinak ,tak zahájit spor a prachy jsou zpět hned,když nedodrží co píšou.Je to mezinárodní prodej a v rámci EU beze změny.

Přetoky ti naruší leda vztahy se zákonem a distribuční sítí,postihy a konání.

To zapojení panelů je špatně,každou stranu panelů na jeden vstup MPPT samostatně,kdyby to byly fasády o 90°k sobě tak by to takto šlo dát na jeden vstup MPPT,ale střechy se v létě hodně potkávají i V/Z.Takže samostatně 6s na jeden a další 6s na druhý.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Matess
Příspěvky: 1520
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Axpert Max 7200

Příspěvek od Matess »

je to axpert v rezimu 2 paralelne, nebo nejaky novy model? Jaka je spotreba z baterii na prazdno?
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3351
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Axpert Max 7200

Příspěvek od marko250 »

Nový 8kW max,80W,80A na baterku z 8kW panelů což je tragické.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
pavel23
Příspěvky: 8
Registrován: pon led 18, 2021 7:46 am

Re: Axpert Max 7200

Příspěvek od pavel23 »

K: Pokud dobře vidím, tak jsou ty stringy paralelně a i ty dva MPPT PV vstupy jsou paralelně, což způsobí, že se budou o ten proud z panelů “přetahovat”. Jestli tedy jsou v tomto přístroji ty PV regulátory nezávislé. Nemusí to být velký problém, ale správně to není.
Odfotil som to ešte raz a podrobnejsie 1a2 na Pravej strane strechy a 3a4 na lavej.Strechu mam celu na Južnu stranu a pravu a lavu stranu odeluje len Vikýř.
K tomu Ebay:ja som si priamo dohladal toho predajcu : https://www.solarpower24.it/?product=pr ... lt&lang=en a mám znameho v Taliansku co mi to od neho z online obchodu zakupil ale nakoniec musel riesit nejake papiere ze to ostane v IT tak som musel priplatit 100eur aby to mohlo putovat na Slovensko,neviem či som to mohol poriešit inak ale tak to bolo..

Prosím Vás ak to mám zle zapojené poprosím o radu ako to mám zapojiť správen aby to dobre fungovalo popripade nejaky dobrý napad na vylepsenie a odkaz na nejaé cenovo dobre baterie:Bežný rodinný dom ,inteligentá domacnosť ,popripade boiler ...
K tej podlahovke som myslel :Boiler cca 50litrov a obehove čerpadlo s 15wat spotrebou a pár okruhov podlahovky v dome...
Přílohy
IMG-0173.jpg
IMG-0174.jpg

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek