927 Wp Svinov - experimentální hračka

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm

Re: 927 Wp Svinov - experimentální hračka

Příspěvek od drama »

Gmouse píše: Uvedení do provozu bylo 11.11.2012. V tomhle mizerném počasí vyrobeno podle regulátoru 15 kWh což není tak tragické jak jsem to čekal :D.
Já myslím že je to naopak naprosto bezvadné, příští podzim se to už asi nepovede, protože amorfy rychle degradují na nominální hodnotu...
Gmouse
Příspěvky: 97
Registrován: čtv zář 15, 2011 11:50 am

Re: 927 Wp Svinov - experimentální hračka

Příspěvek od Gmouse »

Ty panely dorazily domů koncem dubna a než se dostaly všechny na střechu tak uplynulo 5 měsíců :(.
Z těch 15 kWh jsem zapomenul odečíst cca 2, které je nutno přičíst na triko překlenovacímu období kdy jsem ještě neměl LiFeYPO4 a měnič a experimentoval jsem se starší UPS Smart-1400.
V tomhle mizerném počasí se pohybuji okolo 200-300 Wh, nejlepší výsledek je z 14.11. kdy to bylo 2510 Wh. Už aby bylo jaro, to bude jiné kafe. :)
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm

Re: 927 Wp Svinov - experimentální hračka

Příspěvek od drama »

OK, tak 200-300Wh to odpovídá. Je to opravdu mizérie, ale bude ještě mnohem hůř, až začne sněžit...
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: 927 Wp Svinov - experimentální hračka

Příspěvek od vata »

To jste na tom ještě dobře s 200Wh. Já dnes v totální mlze a tmě "nasvítila" pouhých 90Wh :(
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
Gmouse
Příspěvky: 97
Registrován: čtv zář 15, 2011 11:50 am

Re: 927 Wp Svinov - experimentální hračka

Příspěvek od Gmouse »

Dneska ráno mě přivítalo vypnuté domácí AP které je napájené z měniče. Voltcraft je nastaven na 23V a Tristar hlásil 22,5V. Zřejmě by to chtělo baterii přestěhovat někam do tepla.

BTW: Nezkoušel náhodou někdo z majitelů stejného měniče (Voltraft SWD) připojit jej přímo na PC?
luge
Příspěvky: 751
Registrován: ned lis 13, 2011 5:52 pm
Bydliště: SK

Re: 927 Wp Svinov - experimentální hračka

Příspěvek od luge »

Gmouse píše:Dneska ráno mě přivítalo vypnuté domácí AP které je napájené z měniče. Voltcraft je nastaven na 23V a Tristar hlásil 22,5V. Zřejmě by to chtělo baterii přestěhovat někam do tepla.

BTW: Nezkoušel náhodou někdo z majitelů stejného měniče (Voltraft SWD) připojit jej přímo na PC?
Ahoj. PC napojený na SWD funguje bez problémov,ale keď padne napetie pod 23V tak vypne.Ja som to vyriešil cez 300W UPSku NZ300L sinus čo mám k čerpadlám kúrenia.Čiže menič-ovláda prepínač sietí -UPS -čerpadlá,PC,router.Keď klesne SOC batérií pod nastavenú hodnotu,alebo klesne napetie baterie,alebo je zaznamenaný rozdiel medzi life článkami FV vetva je odpojená a nabehne DS,ak vypadne DS nabehne UPSka,vydrží asi 27 hodín.
Gmouse
Příspěvky: 97
Registrován: čtv zář 15, 2011 11:50 am

Re: 927 Wp Svinov - experimentální hračka

Příspěvek od Gmouse »

Ahoj. PC napojený na SWD funguje bez problémov,ale keď padne napetie pod 23V tak vypne.Ja som to vyriešil cez 300W UPSku NZ300L sinus čo mám k čerpadlám kúrenia.Čiže menič-ovláda prepínač sietí -UPS -čerpadlá,PC,router.Keď klesne SOC batérií pod nastavenú hodnotu,alebo klesne napetie baterie,alebo je zaznamenaný rozdiel medzi life článkami FV vetva je odpojená a nabehne DS,ak vypadne DS nabehne UPSka,vydrží asi 27 hodín.
To je dobrá zpráva. Takže normálně propojit klasickým USB kabelem. Jako jaké zařízení se to hlasí, potřebuje to nějaký ovladač a dá se s tím nějak rozumně komunikovat?
luge
Příspěvky: 751
Registrován: ned lis 13, 2011 5:52 pm
Bydliště: SK

Re: 927 Wp Svinov - experimentální hračka

Příspěvek od luge »

Gmouse píše:
Ahoj. PC napojený na SWD funguje bez problémov,ale keď padne napetie pod 23V tak vypne.Ja som to vyriešil cez 300W UPSku NZ300L sinus čo mám k čerpadlám kúrenia.Čiže menič-ovláda prepínač sietí -UPS -čerpadlá,PC,router.Keď klesne SOC batérií pod nastavenú hodnotu,alebo klesne napetie baterie,alebo je zaznamenaný rozdiel medzi life článkami FV vetva je odpojená a nabehne DS,ak vypadne DS nabehne UPSka,vydrží asi 27 hodín.
To je dobrá zpráva. Takže normálně propojit klasickým USB kabelem. Jako jaké zařízení se to hlasí, potřebuje to nějaký ovladač a dá se s tím nějak rozumně komunikovat?
Aha to som nepochopil.Myslel som PC napájať z meniča.
Cez usb sa to asi nedá ak myslíš ako zariadenie s PC nekomunikuje.Da sa spájať viac meničov SWD http://www2.produktinfo.conrad.com/date ... _1200W.pdf
Gmouse
Příspěvky: 97
Registrován: čtv zář 15, 2011 11:50 am

Re: 927 Wp Svinov - experimentální hračka

Příspěvek od Gmouse »

Ten ovladač s tím nějak musí komunikovat. Myslel jsem, že by to mohla být nějaká jednoduchá sériová komunikace. Asi to budu muset zkusit připojit a uvidíme.
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm

Re: 927 Wp Svinov - experimentální hračka

Příspěvek od drama »

Pokud to bude seriové leč nestandardní kombinace ProductID či VendorID, tak se to dá vnutit modulu usbserial - viz modinfo usbserial...
Gmouse
Příspěvky: 97
Registrován: čtv zář 15, 2011 11:50 am

Re: 927 Wp Svinov - experimentální hračka

Příspěvek od Gmouse »

Se začátkem sezóny došlo k několika malým a bohužel i drahým změnám. Jelikož mě už přestalo bavit mrznutí pod střechou se složitým přístupem, přestěhoval jsem svoje nádobíčko o jeden strop níž na zateplenou půdu. Solární kabel jsem prodloužil pomocí 15m CYSY 4x4 (8mm na každý pól). Propojení regulátoru, baterie a měniče bylo změněno se zapojení vrabčí hnízdo na o něco vzhlednější vrabčí hnízdo. :) K panelům jsem přidal vypínač a válcovou pojistku v pojistkovém odpínači OPV 14. K baterii jsem přidal další vypínač a pojistku 63A v odpínači OPV 22. Za měničem jsou na DIN liště hodiny, jistič a zásuvka.
Největším a nejdražším upgradem bylo rozšíření o další sadu 100 Ah článků na celkový počet 16 kusů. Stihnul jsem to právě včas, protože dneska sluníčko nasvítilo rekordních 5 kWh a Tristar ukázal celkový vyrobený výkon krásných, kulatých 100 kWh. :D

Se zimní sezóny si odnáším spoustu poznatku o chování své hračky. Některá zjištění jsou příjemná, jiná jsou spíš zklamáním. K těm největším zklamáním patří například zjištění, že měnič neutáhne 10 let starou ledničku s mrazákem a tím druhým je ne příliš vhodné umístění panelů. Z toho vyplývá že investice ještě nejsou u konce. :)
007ToMMaS
Příspěvky: 1095
Registrován: sob zář 15, 2012 8:53 pm

Re: 927 Wp Svinov - experimentální hračka

Příspěvek od 007ToMMaS »

Postupom času treba prísť aj na tie veci čo potešia a čo sklamú. Ale určite je viacej tých čo potešia. Osobne ma tiež sklamalo keď som zistil že mi nefunguje menič na nový mrazák čo má pomalý nábeh motoru. A odber má okolo 100W ale ten rozbehový prúd mi proste môj menič 700W zhodí. :/
3,2kWp REC320NP - juh
3,6kWp - Phonosolar PS450M5GFH-24/TH- východ
2x IGridSV-IV5.6KW, 2x Li-ion - 48V / 156Ah =312Ah
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Bydliště:

Re: 927 Wp Svinov - experimentální hračka

Příspěvek od goodbie »

007ToMMaS píše:Postupom času treba prísť aj na tie veci čo potešia a čo sklamú. Ale určite je viacej tých čo potešia. Osobne ma tiež sklamalo keď som zistil že mi nefunguje menič na nový mrazák čo má pomalý nábeh motoru. A odber má okolo 100W ale ten rozbehový prúd mi proste môj menič 700W zhodí. :/
já provozuji ledničku s mrazákem v jednom myslím,že má 140W ale mněnič mám 2500W a špičku 5000W až tento měnič vyřešil bezproblémový provoz lednice ovšem náběh lednice s měničem řádně cukne a měnič slušně zavrčí ale nechá si to líbit a lednici nakopne.Dále i výrobci doporučují na 100Wlednici min.mněnič 1200W trvale.Tak,že měnič 700w je opravdu málo a ani se nedivím ,že se raději vypne.
007ToMMaS
Příspěvky: 1095
Registrován: sob zář 15, 2012 8:53 pm

Re: 927 Wp Svinov - experimentální hračka

Příspěvek od 007ToMMaS »

keď neni menič zaťažený inými spotrebičmi tak nabehne. Keď bežia iné tak nenabehne. Pri modifikovanom sínuse 1,5kW trvalo to beží ale na tom nechcem aby bežal aby tej mrazničke nakoniec neuškodil.
3,2kWp REC320NP - juh
3,6kWp - Phonosolar PS450M5GFH-24/TH- východ
2x IGridSV-IV5.6KW, 2x Li-ion - 48V / 156Ah =312Ah
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Bydliště:

Re: 927 Wp Svinov - experimentální hračka

Příspěvek od goodbie »

007ToMMaS píše:keď neni menič zaťažený inými spotrebičmi tak nabehne. Keď bežia iné tak nenabehne. Pri modifikovanom sínuse 1,5kW trvalo to beží ale na tom nechcem aby bežal aby tej mrazničke nakoniec neuškodil.
no právě solo tedy naběhne i když je to asi na hraně ale jak má naběhnout ještě s něčím už na to měnič prostě nemá.lednice je snad nejhorší spotřebič co naměnič lze provozovat.
JiříK
Příspěvky: 1021
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: 927 Wp Svinov - experimentální hračka

Příspěvek od JiříK »

Jo, jo. Dnes se se mnou rozloučil 800W měnič, hádejte, při jaké činnosti? Tušíte správně, byla to lednička...
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Bydliště:

Re: 927 Wp Svinov - experimentální hračka

Příspěvek od goodbie »

JiříK píše:Jo, jo. Dnes se se mnou rozloučil 800W měnič, hádejte, při jaké činnosti? Tušíte správně, byla to lednička...
:uh: tak upřímnou soustrast koupit opravdu so nejsilnější měič,co na něm odešlo??koncový stupeň???to půjde opravit.taky se mi něco podobného stalo výměna koncových N-fetu to vyřešila.
JiříK
Příspěvky: 1021
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: 927 Wp Svinov - experimentální hračka

Příspěvek od JiříK »

Něco odešlo. Po zapnutí se přívodní kabely rytmicky cukají :lol: Zavezu to jednomu šikulovi, třeba to opraví. Noname značka, poroučel se už po třetí, dvakrát jsem to vyreklamoval. Co by člověk chtěl za 1800 peněz...
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Bydliště:

Re: 927 Wp Svinov - experimentální hračka

Příspěvek od goodbie »

JiříK píše:Něco odešlo. Po zapnutí se přívodní kabely rytmicky cukají :lol: Zavezu to jednomu šikulovi, třeba to opraví. Noname značka, poroučel se už po třetí, dvakrát jsem to vyreklamoval. Co by člověk chtěl za 1800 peněz...
to jako že posmrtná křeč?? :lol: kup značku HQ jestli moh doporučit mám je i doma ve své elektrárně a max spokojenost.
Gmouse
Příspěvky: 97
Registrován: čtv zář 15, 2011 11:50 am

Re: 927 Wp Svinov - experimentální hračka

Příspěvek od Gmouse »

Přemýšlím o přidání několika panelů směrem k západu pro pokrytí spotřeby v odpoledních hodinách. Zvažoval jsem koupit 3 další amorfní panely Schott, ale velikostně mi trošku nepasujou a taky se mi nechce platit docela vysoké dopravné když chci jenom 3 panely. Mám nabídku na rozměrově vhodné polykrystaly Hareon. Mají napětí naprázdno 36.3V a pracovní 29.1V. Schott má naprázdno 41.1V a pracovní 30.9V. Otázka zní, zda můžu zapojit tyhle panely paralelně k sobě? Pro upřesnění dodávám, že mám v sérii 3 panely. Díky za názory.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek