Omezení Voc v zimě

Palalelní, sériové, sérioparalelní, spojení různých panelů, propojení při různé orientaci střechy, vnitřní zapojení panelu, ochranné diody, diskuze, rady a praktické zkušenosti
Plazivec
Příspěvky: 458
Registrován: čtv kvě 07, 2020 2:35 am

Re: Omezení Voc v zimě

Příspěvek od Plazivec »

Já mám dva Axperty King 1. A na celé jejich MPPT jsem hodil bobek. Nakoupil jsem Epever Tracery. Vlastně mám tři Axperty. Ten 3kW od MPP Solar co mám v garáži mě naučil, že MPPT Axperta je opravdu na dvě věci. Hlavně člověk přijde o hromadu energie.
7,5 kWp
--východ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
--Jih ===== 3,00 kWp == Epever Tracer 8420AN
--Západ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
2x Axpert king1 Parallel
3x150ah Lion
Keraj
Příspěvky: 185
Registrován: čtv dub 21, 2022 7:15 pm
Lokalita: Poblíž Hradce Králové
Systémové napětí: 48V

Re: Omezení Voc v zimě

Příspěvek od Keraj »

Ahoj Plazivec,
to je to MPPT opravdu tak špatné?
Někomu to funguje, myslel jsem že to bude malým rozsahem do kterého se obtížně trefují panely. 2 v sérii mohou být málo a 3 jsou zpravidla moc.
Proto je nasnadě myšlenka pokusit se omezit Uoc, které panely stejne dlouho neudrží, ale může být i 120% Ump, což může zničit regulátor.
Zatím to je jen myšlenka, možná to nebude ani potřeba.
Co třeba něco s velkým odporem, x*větší než king, proud raději teče menším odporem, po náběhu kinga tedy poteče přes něj. Nebo to je blbost?

Než toto řešit a k tomu shánět panel s vhodnými parametry, při současném blázinci, tak jsem objednal raději kinga s mppt do 500V.
I v naději že to bude makat jak má. Taky 6kWp je lepší než 4kWp.
Trochu mě nahlodáváte zda objednávku ještě nestornovat, ale nevím čím ho nahradit aby to neudělalo pretok do sítě.
16 panelů DHM-72L9-450 Wp = 7200Wp jih, sklon 17°
2 regulátory EPever Tracer 6415 AN = 6000W
Paralelní adaptér PAL-ADP-50AN
měniče 5 + 3 kW
EPever IP5000-42-plus-T a IP 3000-42-plus-T
135 + 135 + 230 = 500Ah LiFePo na 48V
3* BMS a Balancer Seplos
soami
Příspěvky: 555
Registrován: pon lis 08, 2021 9:10 pm
Lokalita: Posázaví
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Posázaví

Re: Omezení Voc v zimě

Příspěvek od soami »

A proč to musí být připojené k DS? Není jednoduší nemít ACin připojený? Tzn. dimenzovat měnič, baterii, spotřebu domu, a jet čistý ostrov? A pokud není kapacita, tak automaticky přepnout síť na DS? Pak by se to nezúžilo na 2x2 modely měničů. Pokud musí měnič dososávat z DS, tak je něco špatně. A pak tedy tahat el. z DS přes baterii se ztrátovou konverzí nedává moc smysl. To už je přece rovnou lepší přepnout na DS.
Keraj
Příspěvky: 185
Registrován: čtv dub 21, 2022 7:15 pm
Lokalita: Poblíž Hradce Králové
Systémové napětí: 48V

Re: Omezení Voc v zimě

Příspěvek od Keraj »

Ahoj Soami,
případné docucnuti ze sítě by mi umožňovalo rozehnat náhodné mráčky při odběru a použít levnější baterie , 200 Ah startovací olovo jako kondenzátor + ups při výpadku DS(pro zálohování lednice, mrazáku, čerpadla a regulátor topení, a hlavní světa v domě - cca 3kW na 24 hodin) .
Jestli to dobře chápu, tak King2 by měl umět poslat 100A na svorky baterie ze sítě a to samé z panelů. A kabely k baterii vedou z měniče jen jeden pár... při poklesu napětí na menší baterii zapne nabíječku a ten proud k baterce ani nedoteče.
Teprve s FV začínám, původní představu o ceně jsem měl do 150 000 kč, a výkonem 5-6kW na měniči. 5-6kWh denní spotřeba domu + 2kWh TUV v létě.
Na čistý ostrov to bude asi málo peněz.
Samozřejmě si nechám poradit, ale čím nahradit relativně odzkoušený King vše v jednom za 25000 kč?
16 panelů DHM-72L9-450 Wp = 7200Wp jih, sklon 17°
2 regulátory EPever Tracer 6415 AN = 6000W
Paralelní adaptér PAL-ADP-50AN
měniče 5 + 3 kW
EPever IP5000-42-plus-T a IP 3000-42-plus-T
135 + 135 + 230 = 500Ah LiFePo na 48V
3* BMS a Balancer Seplos

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek