Domácí vodárna předělávka z 400V na 230V

Pračky, myčky, ledničky, mrazáky, mikrovlnné trouby, pece, vařiče, fény, rádia, televize, počítače, vysavače, osvětlení ... Jak je provozovat v (polo)ostrovním režimu?
UTima
Příspěvky: 91
Registrován: ned zář 01, 2019 1:29 pm

Domácí vodárna předělávka z 400V na 230V

Příspěvek od UTima »

Pěkný slunečný den,
můžete mi porosím pomoci radou, nejlépe osobní zkušeností.
Můj stav je, že chci překopat svoji domácí vodárnu SVA 32: https://www.sigmashop.cz/cerpadlo-sigma ... -2-lm-90-1
s motorem Mez 1.5kW, 1400 otáček, 380/220V z 400V na 230V abych mohl fungovat přes měnič mpp solar 5048MK.
Blokace přetížení měniče funkční, zajistím aby nebyl souběh třeba vodárna, bojler, pračka atd.
Už jsem z toho mírně bezradný, někde jsem vyčetl, že originál jednofázový motor je lepší jak upravený třífázový (menší výkon asi o 25%), takže jsem koupil originál 230/1,5kW https://2energy.cz/produkt/jednofazovy- ... 9QQAvD_BwE a ani prd, má dokonce dva kondenzátory (rozběhová a pracovní) a čerpadlem jen poooomaloučku otáčí, vždyť ho i udržím na hřídeli normálně rukou. Tady musím napsat, že čerpadlo jde velice lehce, normálně dvěma prsty s ním otočím na hřídeli.
Takže jsem studoval a našel, že Mez motory jdou překopat na 230V pomocí kondenzátoru, v poměru asi 100W - 10mikroF, takže jsem si koupil dva, celkem 140mikroF 400V a hnal se přepojit z hvězdy na trojúhelník, ale jsem narazil, koupený barák, zděděná vodárna a motor převinutý a samozřejmě ve svorkovnici jen tři dráty z vinutí, to se tak bohužel dělalo - úspora práce.
No takže mám teď dělat Co?
Ještě mě napadl frekvenční měnič na 2,2kW, cena kolem 2tisíc, ale nevím jaký, mě by úplně stačil aby šel zapínat jen při čerpání vody. To znamená mechanický tlakový spínač sepne 230V napájení FM, měnič se zapne, motor rozběhne, tlakový spínač vypne, měnič se vypne, motor vypne... To nevím jestli to vůbec jde, jestli nemusí být FM stále pod napětím, už takto mi bere barák pořád 60W, takže dalšímu odběru se bráním. Někdy třeba vodárna zapne pouze 3 x denně (mám 100l expanzku)
Nebo shánět nepřevinutý motor 2,2 kW, protože když zapojím do trojúhelníku bude menší výkon, i když podle tabulky u toho SVA32 by šlo toto čerpadlo pohánět i motorem 1,1kW při napětí 400V, takže by i ten 1,5kW mohl fungovat na zapojení trojúhelník 230V.
Ano, jsem si koupil i originál čerpadlo z motorem na 230V, nějaký Grundfos basic4, na štítku má 50m, ale končí kolem 3,7 bar a stejně mizerný průtok.
To čerpadlo SVA32 co nám chci provozovat, bere mi celý dům a bez problémů můžu i zalévat zahradu. Nehledě, že jsem teď koupil úplně nové.
1 x MPP PIP 5048MK (axpert - bez přetoků) + 12 x 330W CS + 16x280Ah - JK BMS + Solar Assistant - Home Assistant.
https://pvoutput.org/intraday.jsp?id=114933&sid=100171
Franta2776
Příspěvky: 2429
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm

Re: Domácí vodárna předělávka z 400V na 230V

Příspěvek od Franta2776 »

Pokud zapojíš 3F motor na 1f s kondíkem nebude mít výkon.Jestli si to dobře pamatuji,tak pouze 1/3výkonu.Takže nejlevnější bude sehnat 1fázový motor na 230V okolo 1,5kW.
18190Wp=13500Wp jihovýchod 27x500Wp, 4690Wpjihozápad Leapton 14x335Wp, cca 8000W 90ks vakuové trubice jihozápad, baterie štítkových 73kWh(Lifepo4 17Sx260Ah, trakční gel štítkových 1230Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Mppt Easun 6048
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Domácí vodárna předělávka z 400V na 230V

Příspěvek od rottenkiwi »

https://www.youtube.com/watch?v=ywYyK8Jrfu4
https://www.youtube.com/watch?v=vcSJpjhuuoc
https://www.youtube.com/watch?v=ahfzfEUBT-I
https://www.youtube.com/watch?v=adjr0wO6Ts4

Tam su komenty, ze ako to ide.
Ak ma menic softstart, tak nie je problem, ak je motor spravne zapojeny.

Su aj riesenia na inom fore, ked je frekvencny menic napajany priamo z panelov
do DC medziobvodu.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Adrianb
Příspěvky: 206
Registrován: pon zář 13, 2021 9:32 pm
Lokalita: Slovensko, TR
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15kwp
Kapacita baterie [kWh]: 60kwh Li-Ion
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Turčianske Teplice

Re: Domácí vodárna předělávka z 400V na 230V

Příspěvek od Adrianb »

ja som si takéto veci z 3F na 1F v dielni poriešil frekvenčnými meničmi. Vtedy (pred pol rokom) stáli 62eur kus s dopravou. Dnes som to pohladal a stoja okolo 90e :?
Boli to tuším meniče okolo 2kw, neviem už presne ale asi topshak at1-2200x podla google. Zatiaľ slúžia k spokojnosti. Jeden je vstavaný v jednotke zdviháku a druhý sa chudák drkoce na kompresore.
rva
Příspěvky: 3526
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Domácí vodárna předělávka z 400V na 230V

Příspěvek od rva »

Wk310 VFD. Tento typ frekvenčního měniče prodávají číňani a dělá z 230V 3x380V.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
UTima
Příspěvky: 91
Registrován: ned zář 01, 2019 1:29 pm

Re: Domácí vodárna předělávka z 400V na 230V

Příspěvek od UTima »

Děkuji, mám materiál na studování.
Co jsem zatím pochopil, jsou podle všeho měniče
vstup 230
výstup 3x230V zapojení motoru do trojúhelníku
výstup 3x380V zapojení motoru do hvězdy
?
Měl bych bych otázku ještě na ty co provozují FM, jak se chová když byl úplně odpojen od sítě? Je třeba znovu nějak nastavovat, nebo jede jak byl nastaven naposled? To znamená, zapojím na napětí hned spustí motor?
1 x MPP PIP 5048MK (axpert - bez přetoků) + 12 x 330W CS + 16x280Ah - JK BMS + Solar Assistant - Home Assistant.
https://pvoutput.org/intraday.jsp?id=114933&sid=100171
UTima
Příspěvky: 91
Registrován: ned zář 01, 2019 1:29 pm

Re: Domácí vodárna předělávka z 400V na 230V

Příspěvek od UTima »

Franta2776 píše:Pokud zapojíš 3F motor na 1f s kondíkem nebude mít výkon.Jestli si to dobře pamatuji,tak pouze 1/3výkonu.Takže nejlevnější bude sehnat 1fázový motor na 230V okolo 1,5kW.
To jsem právě udělal, ale bohužel, jsem asi měl smůlu na výrobek co nemá 1,5kW ani náhodou. A teď mám obavu další zkoušet.
1 x MPP PIP 5048MK (axpert - bez přetoků) + 12 x 330W CS + 16x280Ah - JK BMS + Solar Assistant - Home Assistant.
https://pvoutput.org/intraday.jsp?id=114933&sid=100171
Adrianb
Příspěvky: 206
Registrován: pon zář 13, 2021 9:32 pm
Lokalita: Slovensko, TR
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15kwp
Kapacita baterie [kWh]: 60kwh Li-Ion
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Turčianske Teplice

Re: Domácí vodárna předělávka z 400V na 230V

Příspěvek od Adrianb »

UTima píše: Měl bych bych otázku ještě na ty co provozují FM, jak se chová když byl úplně odpojen od sítě? Je třeba znovu nějak nastavovat, nebo jede jak byl nastaven naposled? To znamená, zapojím na napětí hned spustí motor?
Není treba znovu nastavovať. Funguje aj po odpojení ;)
thomas.007
Příspěvky: 346
Registrován: pát říj 28, 2016 2:30 pm

Re: Domácí vodárna předělávka z 400V na 230V

Příspěvek od thomas.007 »

Ten jednofázový motor je absolutně nevhodný pro čerpadlo, ještě ventilátor by se chytnul. U jednofázových motorů s kondenzátorem, je strašně malý záběrný moment, ano hřídel se dá udržet v pohodě rukou. U 3f motorů je záběrný moment daný tvarem klece rotoru, ale obecně je asi o 1/3 menší než je max. moment, takže 3f motor na 3x380W klidně zlomí ruku. Těch 1500W 1f motor určitě dá, ale jen při jmenovitých otáčkách (1400 min-1), při zatěžování rychle padá moment a s tím samozřejmě i výkon. Čerpadlo zatěžuje ten 1f motor víc, než je schopen dát, leda by se rozběhl naprázdno a připnul by jsi jej elektromagnetickou spojkou, ale proč to komplikovat?
Jediné správné řešení je nechat původní 3f motor a k tomu frekvenční měnič (co navrhuje rva) s postupným rozběhem (pokud to umí). Tak jsme to měli ve fabrice na všech NC mašinách a i čerpadla s tím neměly problém. Ten 1f motor buďto prodat, nebo z něj udělat sekačku na trávu, na nic jiného se moc nehodí...
UTima
Příspěvky: 91
Registrován: ned zář 01, 2019 1:29 pm

Re: Domácí vodárna předělávka z 400V na 230V

Příspěvek od UTima »

Ano tak to je, to jsem si bohužel vyzkoušel praxi.
Teď tu v tom ležím a zatím mám vybraného favorita:
Topshak AT1-2200X 2.2KW 220V
jediné co je mínus, že je to 3x230V a mě nejde ten převinutý motor zapojit do trojúhelníku. Takže zkusím sehnat ještě jeden 1,5kW v OK stavu.
Ano ještě bych mohl zkusit ten doporučovaný 3x380V - Wk310 VFD. Co jsem tak našel je doporučovaný kvalitou ten Topshak.
1 x MPP PIP 5048MK (axpert - bez přetoků) + 12 x 330W CS + 16x280Ah - JK BMS + Solar Assistant - Home Assistant.
https://pvoutput.org/intraday.jsp?id=114933&sid=100171
rva
Příspěvky: 3526
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Domácí vodárna předělávka z 400V na 230V

Příspěvek od rva »

Pro zajímavost se můžeš podívat na stránky té čínské firmy - výjimečně tam má celkem dost informací i manuály http://www.cnweiken.cn/en/list/41/. Já od nich mám jiný typ invertoru, který se dá připojit i přímo na FV panely a funguje (zatím zpracováno 15 metrů dřeva) https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... 40#p164821
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
UTima
Příspěvky: 91
Registrován: ned zář 01, 2019 1:29 pm

Re: Domácí vodárna předělávka z 400V na 230V

Příspěvek od UTima »

Takže malej popis toho co jsem našel. Prohledavam staré zásoby a jsem našel motor Mez 2,2kW ale 2800 otáček.
Abych se přiznal nemám s FM absolutně žádnou zkušenost tak nevím co od toho čekat. Mohu dát jen tedy informaci co mám a počkat jestli někdo bude vědět.
Dle technického popisu je čerpadlo určeno pro motory od 1,1 kW po 2,2 kW 400V hvězda, otáčky 1400 min. Ten výkon motoru je podle zatížení, čerpadlo umí až 10bar. Mě osobně stačí 4bar. Teď s tím v pohodě cvičí 1,5 kW na 400V
Takže moje otázka, mohu dát tento motor i když má 2800 otáček na čerpadlo co má 1400. Ty otáčky bych samozřejmě reguloval (nastavil v menu jako maximální) pomocí FM, teď je otázka jak moc je spolehlivý, aby neujizdel mimo nastane otáčky. A věc druhá jak by to bylo s výkonem. Vůbec si neumím představit jestli to je lepší nebo horší. Který motor má větší sílu, jestli ten co běží na maximální výkon, nebo ten co jede na poloviční výkon.
1 x MPP PIP 5048MK (axpert - bez přetoků) + 12 x 330W CS + 16x280Ah - JK BMS + Solar Assistant - Home Assistant.
https://pvoutput.org/intraday.jsp?id=114933&sid=100171
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Domácí vodárna předělávka z 400V na 230V

Příspěvek od kodl69 »

Hned odpovím: NE. Není to tak, že když se nastaví poloviční otáčky, tak je poloviční výkon, ale bude míň než čtvrtinovej. Takže skutečně potřebuješ motor 1450 otáček. A trochu nechápu, co řešíš. Použiju internet https://www.pumpa.eu/cs/cerpadla/?s19-m ... se&order=2 a koupím čerpadlo na 230V i s motorem a stávající dám na bazar. Jednoduše, rychle a s minimem problémů. Teda pokud máš měnič, kterej aspoň ten 1kW motor s rozběhovým kondenzátorem rozběhne...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
eman
Příspěvky: 998
Registrován: pát srp 31, 2012 9:20 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Domácí vodárna předělávka z 400V na 230V

Příspěvek od eman »

Překvapuje mě, že někdo tenhle typ čerpadla ještě používá. Tichá ponorka s frekvenčním řízením udělá lepší službu.
3,3kWp + 3,4kWp JJZ, 2x SmartSolar 150/85, 3xVictron MP II 5kVA v 3F režimu, Smartshunt, Cerbo GX, 16x120Ah LiFePO4 s JK BMS B2A24S20P.
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Domácí vodárna předělávka z 400V na 230V

Příspěvek od kodl69 »

dokud funguje. Jak dlouho ti tohle řešení funguje? 20 let? Až se pokazí, bude možné vyměnit ucpávku nebo rozběhový kondenzátor, nebo to půjde komplet na sběrný dvůr?
Netvrdím, že je to špatně, ale i dnes se najdou lidi, co topí v kamnech místo tepelným čerpadlem a používají jednoduché nástroje raděj než počítačem řízené, i za cenu menší účinnosti, zatím to nikdo nezakázal, i když snahy tady jsou...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
mihlit
Příspěvky: 495
Registrován: ned říj 17, 2021 7:43 pm
Lokalita: okr. Vyškov
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Domácí vodárna předělávka z 400V na 230V

Příspěvek od mihlit »

Zajímalo by mě, jestli někdo používá 3f čerpadlo s FM (ne nějaké high tech s integrovaným FM). Sám jsem udělal volovinu, že jsem koupil nové 3f ponorné odstředivé čerpadlo za hodně peněz a k tomu řídící/ochrannou bedýnku (hlídá 3f, běh na prázdno přes cos fi,...) opět za hodně peněz a pak se měsíc na to rozhodl pořídit FVE. Pokud jde o točivé stroje do dílny nebo i svářečku a další, tak všude jsem vždy preferoval 3f. Dílna půjde na DS, což mi tak nevadí, ale čerpadlo by bylo fajn, kdyby mohlo na FVE, aby byla záloha, když bude mít DS výpadek. Jenže zas je blbé, že když bych tam dal ten FM, přijdu tím o všechny ty ochrany, zejména chod na sucho, protože (jen teda hádám), že ta řídící bedýnka si FM rozumět nebude
eman
Příspěvky: 998
Registrován: pát srp 31, 2012 9:20 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Domácí vodárna předělávka z 400V na 230V

Příspěvek od eman »

kodl69: Zrovna u čerpadel je hromada alternativ. Rodiče měli přesně takové čerpadlo. Pak koupili Nautilu a ta jede přes 20let. Jenom jednou jsem tam musel měnit vřeteno. Sám mám Grundfose 13let, loni mi chcípnul tlakový senzor, výměna a jede dál. Netvrdím, že používat staré stroje je špatně, ale pak se je člověk nesmí snažit naroubovat na FVE.
3,3kWp + 3,4kWp JJZ, 2x SmartSolar 150/85, 3xVictron MP II 5kVA v 3F režimu, Smartshunt, Cerbo GX, 16x120Ah LiFePO4 s JK BMS B2A24S20P.
glottis
Příspěvky: 2069
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Domácí vodárna předělávka z 400V na 230V

Příspěvek od glottis »

mihlit píše:Zajímalo by mě, jestli někdo používá 3f čerpadlo s FM (ne nějaké high tech s integrovaným FM). Sám jsem udělal volovinu, že jsem koupil nové 3f ponorné odstředivé čerpadlo za hodně peněz a k tomu řídící/ochrannou bedýnku (hlídá 3f, běh na prázdno přes cos fi,...) opět za hodně peněz a pak se měsíc na to rozhodl pořídit FVE. Pokud jde o točivé stroje do dílny nebo i svářečku a další, tak všude jsem vždy preferoval 3f. Dílna půjde na DS, což mi tak nevadí, ale čerpadlo by bylo fajn, kdyby mohlo na FVE, aby byla záloha, když bude mít DS výpadek. Jenže zas je blbé, že když bych tam dal ten FM, přijdu tím o všechny ty ochrany, zejména chod na sucho, protože (jen teda hádám), že ta řídící bedýnka si FM rozumět nebude
a chod naprazdno chces jen kvuli tomu, ze by nebylo dost vody? To se da hlidat i jinak. Sled fazi resi FM.

Ja pred sesti lety koupil tohle ... jednofazovy motor 750W. Rozbiha se v pohode a nemam pocit, ze by tlacilo malo vody.
https://www.reded.cz/zbozi/ponorne-cerp ... m-100-25m/

Mimochodem s FM u vodarny se pak daj delat mnohem zajimavejsi veci. Treba rizeni vykonu podle aktualni spotreby, kdy pak neklesa tlak v systemu a nedela to ty neprijemne razy kdy klesne tlak a az pak sepne cerpadlo. Ale nevim jestli to jde delat s vretenovym cerpadlem
UTima
Příspěvky: 91
Registrován: ned zář 01, 2019 1:29 pm

Re: Domácí vodárna předělávka z 400V na 230V

Příspěvek od UTima »

kodl69 píše:Hned odpovím: NE. Není to tak, že když se nastaví poloviční otáčky, tak je poloviční výkon, ale bude míň než čtvrtinovej. Takže skutečně potřebuješ motor 1450 otáček. A trochu nechápu, co řešíš. Použiju internet https://www.pumpa.eu/cs/cerpadla/?s19-m ... se&order=2 a koupím čerpadlo na 230V i s motorem a stávající dám na bazar. Jednoduše, rychle a s minimem problémů. Teda pokud máš měnič, kterej aspoň ten 1kW motor s rozběhovým kondenzátorem rozběhne...
Dík, tak nějak jsem to tušil, už hledám ten 1400 otackovych. A hlavně s možností zapojení hvězda, trojúhelník. U mého stávajícího to po previnuti nejde.
Jo i jsem zkoušel jak jsem psal, hned nahoře koupit sestavu motor čerpadlo na 230. Ale to mi prostě nefunguje,malý tlak s malým průtokem. I když by mělo umět skoro 5bar jenže to už jen tak crčí voda. Jsem zvyklý napájet celý dům a ještě zalévat zahradu nebo napouštět 1000l nádrže. A co ještě, koupený dům včetně tohoto čerpadla, to má dvacet let a pořád funguje jak zamlada. Měním jen ucpávky.
Jsem to sem hodil záměrně, určitě to řeší více lidí, třeba si dají pozor, že si koupí sestavu a je nefunkční. Když jsem dával dotaz na prodejce v Pumpě, tak se smál, že náhradu za to staré výkonově neseženu.
1 x MPP PIP 5048MK (axpert - bez přetoků) + 12 x 330W CS + 16x280Ah - JK BMS + Solar Assistant - Home Assistant.
https://pvoutput.org/intraday.jsp?id=114933&sid=100171
mihlit
Příspěvky: 495
Registrován: ned říj 17, 2021 7:43 pm
Lokalita: okr. Vyškov
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Domácí vodárna předělávka z 400V na 230V

Příspěvek od mihlit »

Jo, když jsem před tím "velkým" čerpadlem pořizoval něco jen na hodit do studny na zalévání zahrady, tak jsem se taky seknul ve výpočtu, voda z toho tekla, ale dostřik hadice skoro nebyl a pro dosažení hodnot bych musel snižit tlakovou ztrátu v hadicích a vyměnit přes 60 m hadice za 1".

Jsou čerpadla, která zásobují celé podniky nebo zahrádkářské kolonie, takže si myslím, že je blbost, že bys nesehnal výkonnou náhradu.

Pro dvoupatrový dům, dlouhou zahradu (100m nudle) a 12 m hlubokou studnu mám čerpadlo E-tech VN 5/7T. Jinak bych taky nepřeceňoval rady od pumpa. Přestože jsou největší eshop, tak když jsem tam volal s dotazem, tak se tam musel radit s kolegou, kde nakonec oběma jsem musel já vysvětlovat, že to stejně říká blbě a jak se čte tlakový graf čerpadla. Když to nakonec pochopili, tak mi stále místo odpovědi na dotaz zas pro změnu začali tvrdit, že to čerpadlo je pro mě moc silné, že mám vzít o jedna slabší. Když jsem jim řekl, že to slabší to dle grafu dá jen tak tak a není tam žádná rezerva, jestli náhodou časem opotřebení rotoru a zanesením trubek výkon neklesne, tak prý jasně že klesne, ale nemůžou mi říct o kolik a stále mi tvrdili, že to o jedna silnější je na mě moc silné...

glottis: Jo, hlavně kvůli ochraně na prázdno, plus hlídání četnosti spínání taky není špatná funkce. 1f čerpadla mají (volitelně) plovák, co to hlídá, 3f bohužel ne.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek