Domácí vodárna předělávka z 400V na 230V

Pračky, myčky, ledničky, mrazáky, mikrovlnné trouby, pece, vařiče, fény, rádia, televize, počítače, vysavače, osvětlení ... Jak je provozovat v (polo)ostrovním režimu?
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2717
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Domácí vodárna předělávka z 400V na 230V

Příspěvek od kybos »

UTima píše:Jo i jsem zkoušel jak jsem psal, hned nahoře koupit sestavu motor čerpadlo na 230. Ale to mi prostě nefunguje,malý tlak s malým průtokem. I když by mělo umět skoro 5bar jenže to už jen tak crčí voda. Jsem zvyklý napájet celý dům a ještě zalévat zahradu nebo napouštět 1000l nádrže. A co ještě, koupený dům včetně tohoto čerpadla, to má dvacet let a pořád funguje jak zamlada. Měním jen ucpávky.
Jsem to sem hodil záměrně, určitě to řeší více lidí, třeba si dají pozor, že si koupí sestavu a je nefunkční. Když jsem dával dotaz na prodejce v Pumpě, tak se smál, že náhradu za to staré výkonově neseženu.
Zkus se podívat na S 5400/55 od Europumps. Používal jsem asi 15 let 32-CVI-100-6-5 a to byla jiná třída. Bohužel mám tvrdou vodu a tak muselo po deseti letech do generálky (za zhruba 10 000 Kč), po které ještě asi pětiletku vydrželo. Pak se nánosy vodního kamene zvýšily natolik, že to neustál motor. Ucpávka se musela měnit každého půl roku. Protože jsem chtěl jednofázové čerpadlo, mírně jsem slevil z požadavků na průtok a vybral jsem S 5400/55. Cenově je to o řád levnější, má za sebou téměř první pětiletku a stále funguje. Po poruše jej za tu cenu klidně bez velké ztráty vyměním. Ucpávka je keramická bezúdržbová. Hladinu hlídám plovákem, lze jej koupit samostatně. Co se týče výkonu, tak ten je lepší než u SIGMA 32-SVA-130-10-2-LM-90-1.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Soban
Příspěvky: 3468
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Domácí vodárna předělávka z 400V na 230V

Příspěvek od Soban »

Já osobně bych šel do měniče....

Prostě připojím na motor a nemusím se starat.

Jediný problém je vybrat správný měnič, aby to utáhl.
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
thomas.007
Příspěvky: 346
Registrován: pát říj 28, 2016 2:30 pm

Re: Domácí vodárna předělávka z 400V na 230V

Příspěvek od thomas.007 »

mihlit píše:Jo, když jsem před tím "velkým" čerpadlem pořizoval něco jen na hodit do studny na zalévání zahrady, tak jsem se taky seknul ve výpočtu, voda z toho tekla, ale dostřik hadice skoro nebyl a pro dosažení hodnot bych musel snižit tlakovou ztrátu v hadicích a vyměnit přes 60 m hadice za 1".
Pokud by si někdo chtěl spočítat tlakovou ztrátu, dávám volně k dispozici výpočet tlakové ztráty v potrubí. V hadici to je poněkud složitější, ale rámcově to +/- 10% sedí. Čerpadlo by se pak mělo volit podle tlakové ztráty v daném potrubí/hadici. Vyplňují se pole růžovou barvou, makra zde nepoužívám.
Tlakové ztráty v potrubí.xls
Výpočet tlakových ztrát v potrubí.
(24 KiB) Staženo 104 x
mihlit píše: Jsou čerpadla, která zásobují celé podniky nebo zahrádkářské kolonie, takže si myslím, že je blbost, že bys nesehnal výkonnou náhradu.
Ano, výrobci čerpadel poskytují celý rozsah jak průtoků, tak výtlaků na čerpadlech, stačí si jen vybrat.
UTima píše: Dle technického popisu je čerpadlo určeno pro motory od 1,1 kW po 2,2 kW 400V hvězda, otáčky 1400 min. Ten výkon motoru je podle zatížení, čerpadlo umí až 10bar. Mě osobně stačí 4bar. Teď s tím v pohodě cvičí 1,5 kW na 400V
Takže moje otázka, mohu dát tento motor i když má 2800 otáček na čerpadlo co má 1400. Ty otáčky bych samozřejmě reguloval (nastavil v menu jako maximální) pomocí FM..
Otáčky čerpadla lze řídit, ale jsou zde limity jak v nízkých tak vyšších otáčkách. Dlouhodobý provoz vodárenského čerpadla jsem řešil s fy. Sterling-SIHI a v konstrukci došli k tomu, že aby se dostatečně chladily ucpávky je potřeba min. frekvence 30Hz a jestli si dobře pamatuju maximum bylo něco kolem 63Hz (otáčky byly cca.1000-1900 min-1). Obecně vodárenská čerpadla mají nekrytá oběžná kola s rovnými lopatkami, aby se vyhnuli nestabilitě čerpadla při nízkém průtoku, ale za cenu že při vyšším přetočení se lopatky začnou namáhat na ohyb a praskají. Rezervu v příkonu dávají čerpadláři min. +20%.
Takže určitě 2800 otáček ne, to by z toho zůstal holý hřídel, pokud by se dřív neupekl měnič. Nižší otáčky ano, ale mělo by to být v rámci těch 30-60Hz, což by u 6-pólového motoru mohlo být kolem 970 ot.min-1. Jenže nejlepší je to opravdu řídit měničem s původním motorem, těch 380V se dá většinou taky navolit (většinou i 440V). Příkon 3-f motoru při rozběhu natvrdo je 6-8 násobek jmenovitého výkonu, FM se dá nastavit na max. výkon a to čerpadlo v klidu najede na své otáčky a bude držet.
Navíc regulací otáček čerpadla se dá ušetřit spousta energie, která by se jen mařila, více info třeba zde:
https://voda.tzb-info.cz/5622-navrh-aut ... ve-stanice

1-f vs. 3-f motor: Jednofázové čerpadla s jednofázovým motorem samozřejmě fungují, ale tam mají sladěnou křivku čerpadla s momentovou křivkou motoru, nelze srovnávat jen výkon motorů. Výrobci čerpadel popř. mají berličku v podobě regulačního ventilu na výtlaku, kdy při malém výtlaku je čerpadlo uzavřené, tj. nulový průtok, bere menší výkon který kryje jen ztráty čerpadla, až se motor rozběhne na nějaké otáčky, ventil se samočinně otevře a z výtlaku začne proudit voda. Technické řešení je know-how výrobců a detaily k tomuto nechtějí sdělovat. Také sehnat křivky k čerpadlům a ještě v závislosti na otáčkách je pro levná čerpadla nemožné. U průmyslových kondenzátních čerpadel za statisíce nebo miliony Kč za kus, jsou charakteristiky k dispozici i s certifikátem, ale jen ty certifikace stojí pořádný balík. S čerpadlem k domácí vodárně se nikdo piplat nebude, možná ve starých katalozích Sigmy by šlo tyto charakteristiky vydolovat.
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Domácí vodárna předělávka z 400V na 230V

Příspěvek od kodl69 »

Je to pravda, zrovna na ty závislosti tlaku vs průtok jsem se díval. A potom mi taky došlo, proč tak dlouho trvalo, než vypnul tlakový spínač nastavený na 3.5 bar, když na 3 bary je to o hromadu dřív... Je potřeba při výběru čerpadla zohlednit jak sací výšku, tak maximální tlak, u třípatrovýho baráku je dobrý mít nahoře cca 2bar, a když je barák 10m vysokej a ještě se saje ze studny 7m, tak to jsou se ztrátou v potrubí další 2 bar, a potom čerpadlo s max. výtlačnou výškou 40m nemá šanci udšěat pořádnej průtok, viz výše.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek