Epever Tracert 5420AN rozdílné chování

Diskuze o regulátorech EP Solar
pkral78
Příspěvky: 16
Registrován: ned dub 26, 2020 10:02 am

Epever Tracert 5420AN rozdílné chování

Příspěvek od pkral78 »

Ahojte,

provozuju 5 jednotek 5420AN, minulý rok jsem jel 3, letos přidal dalši 2ks. Jedu je v kombinaci se Studerem a Pylony.
Reguátory mám nastavené na napěťové sledování a monitoruju je přes modbus. V plánu mám přenastavit to na SOC a řídit to z BMS Pylonu, ale to tu řešit nechci.

Všiml jsem si, že každá jednotka reportuje SOC které si interně vypočitává na základě měřeného napětí baterie a staticky nastavených parametrů jako je kapacita. Všechny jednotky mají zcela shodné nastavení, stejnou verzi firmware (pokud mám věřit tomu co se v tom čínským softu píše), měří shodné napětí s diferencí max 0.1V ale SOC vypočítávají 2 jednotky dost rozdílně.
soc1.png
soc2.png

Žlutá 2ka se odpojuje jako první a 100% SOC vypočítává příliš brzy. Naopak oranžová 4ka vypadá, že by chtěla dobíjet do 60V což vedlo k situací, kdy BMS řval overvoltage. Ostatní jednotky se chovají korektně a respektují nastavení a pohyb kolem 52.4V.

Řešil jste někdo tuto situaci? Existuje nějaký firmware update na tyto jednotky? Oficiální web je klasickej čínskej zmar.
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2192
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Epever Tracert 5420AN rozdílné chování

Příspěvek od gupa »

U Victrona je správný postup při konfiguraci všechny propojené jednotky odpojit, vyresetovat zvlášť a znovu po propojení stejně nastavit. Je nato docela pěkná funkce a tlačítko po synchronizaci jednotek a přenastavení hodnot: "odeslat hodnoty do všech zařízení" U tohoto nevím, ale předpokládám stejné špeky. Pokud výpočet neovládá nějaký rozdíl z vnějšku, výpočet může být rozdílný třeba jen kvůli nestejnému sledu (stejně jedna jednotka a poní další a další) nastavení hodnot v jednotkách, třeba kvůli nezesychnonizovanému reálnému času, kolerací teplotních čidel (zapojených a část nezapojených) atp. Takže asi jen odhad z mé strany.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
pkral78
Příspěvky: 16
Registrován: ned dub 26, 2020 10:02 am

Re: Epever Tracert 5420AN rozdílné chování

Příspěvek od pkral78 »

Zvláštní je, že žlutá jednotka je z původních 3ech, akorát jsem tomu nevěnoval pozornost, oranžová je z nově zakoupených. Ostatní 3 jednotky se chovají korektně i když byly zapojeny různě.

Určitě zkusim jednotku odpojit a zresetovat a přenastavit, ale moc si od toho neslibuju. Občas nastoupit a vystoupit pomůže.

Pokud si vytáhnu konfiguraci přes modbus, přes který to nakonec setuje i ten dodávaný software, všechny jendnotky hlásí stejné hodnoty ve všech registrech. Samozřejmě může být rozdíl v registrech, které nevyčítám protože nejsou zdokumentované.

Osobně jsem přesvědčen, že se jedná o bug ve firmware, nebo nastavení hodnot registrů které nejsou zdokumentované.

Minimálně u oranžové dobíječ nerespektuje hodnoty napětí, a dovoluje baterii přebíjet což je určitě špatně, viděl jsem peaky přes 58V což je zdaleka za nastaveným overvoltage odpojením dobíječe.

Nezkoušel ty jednotky někdo přepnout do řízení přes SOC a krmit je externě z BMS? Mám to v plánu, ale nejprve bych chtěl vyřešit tuhle záhadu.
cipis
Příspěvky: 4361
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Epever Tracert 5420AN rozdílné chování

Příspěvek od cipis »

Ta nejjednodušší věc - reklamovat - se už nedá? Alespoň ta oranžová, když jsi ji pořídil letos ...
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
pkral78
Příspěvky: 16
Registrován: ned dub 26, 2020 10:02 am

Re: Epever Tracert 5420AN rozdílné chování

Příspěvek od pkral78 »

Ale tak jo to by šlo, ale přijde mi že hardware je cajk a je to čistě SW záležitost. Číňan sice reportuje stejný firmware string pro všechny jednotky, ale tipuju že to je jen fake pro usery.
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2192
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Epever Tracert 5420AN rozdílné chování

Příspěvek od gupa »

Ještě mne napadlo spouštět ve W program jako správce. Pochybuji že by to mělo nějak pořešený práva ale co když ty registry při komunikaci s periferií jsou závislý na právech při ovládání softu. Jeden nikdy neví. A u tohoto je to zajímavý ty rozdíly.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
pkral78
Příspěvky: 16
Registrován: ned dub 26, 2020 10:02 am

Re: Epever Tracert 5420AN rozdílné chování

Příspěvek od pkral78 »

No hodnoty vyčítám přes modbus z Linuxu, hodnoty holding registrů jsou nastaveny v pořádku a všechny jednotky reportují správné a stejné hodnoty.
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2192
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Epever Tracert 5420AN rozdílné chování

Příspěvek od gupa »

Nojo, ale co ostatní registry. Z něčeho se ten SOC počítat odlišně musí.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
pkral78
Příspěvky: 16
Registrován: ned dub 26, 2020 10:02 am

Re: Epever Tracert 5420AN rozdílné chování

Příspěvek od pkral78 »

Jasně buď se to dá vytunit přes registry anebo je to hardcodovaný ve firmware. Psal jsem týpkovi do Epever z kontaktu co tu byl zmíněn v předchozím vláně. Bohužel z něho vypadlo, že je salesman manager, takže jen FYI:

Please check with the seller who sold to you first.

If they can't solve, please send your question to our support@epever.com. But we have lots of questions waiting in line, you will need more time to wait. Therefore if you contact with seller, then he will contact with the EPever salesman in our company and provide answer soon.

Tak budu kontaktovat i4ku...
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2192
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Epever Tracert 5420AN rozdílné chování

Příspěvek od gupa »

Nevím jak je tento popis protokolu v příloze aktuální, kolik adres tam celkem je, ale jsou tam popsány i jiné hodnoty než holding, tak to možná pomůže.
Přílohy
ControllerProtocolV2.3.pdf
(374.76 KiB) Staženo 165 x
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
pkral78
Příspěvky: 16
Registrován: ned dub 26, 2020 10:02 am

Re: Epever Tracert 5420AN rozdílné chování

Příspěvek od pkral78 »

Na webu se dá ještě najít úplnější popis asi snad je to verze 2.5 přikládám. Holding registry by měli sloužit k nastavení hodnot, porovnával jsem všechny, které jsou v dokumentaci. Psal jsem na podporu tak uvidíme.
MODBUS-Protocol-v25.pdf
(847.62 KiB) Staženo 128 x
pkral78
Příspěvky: 16
Registrován: ned dub 26, 2020 10:02 am

Re: Epever Tracert 5420AN rozdílné chování

Příspěvek od pkral78 »

Takže jsem psal na support i4wifi a p. Šimandl po krátké diskuzi doporučil ať zkusim regulátory odpojit a připojit při nějaké definované hladině SOC. Počkal jsem tedy na SOC 100 podle BMS Pylonu, když byl klid a regulátory odpojil a připojil. Od té doby se chovají oba shodně se zbytkem a žádný overvoltage nenastal.

Z grafu je vidět patrné jaký je rozdíl před a po.
Screenshot from 2022-04-29 07-35-43.png
Další task bude zkusit řídit regulátory podle BMS Pylonu.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek