Dimenzování měniče k bazénovému čerpadlu 0,55 kW

DC i AC čerpadla, ponorné, nízkotlaké, vysokotlaké, oběhové, domácí vodárny, atd...
Ceverak
Příspěvky: 7
Registrován: stř dub 06, 2022 12:21 pm

Dimenzování měniče k bazénovému čerpadlu 0,55 kW

Příspěvek od Ceverak »

Zdravím, pořídil jsem čtyři 380W FV panely a chtěl bych s nimi krmit bazénové čerpadlo, které by jelo jen přes den. Čerpadlo má výkon 0,55 kW a udávaný příkon 0,75 kW. V některých článcích na netu je uváděno, že by měl měnič pro asynchronní motor mít alespoň 6x větší trvalý výkon, než je příkon spotřebiče. Což vychází zhruba na 5kW měnič. Moc se mi nechce ale tak velký měnič pořizovat, tak se ptám, jestli ten důvod takového předimenzování je pouze kvůli náběhovému proudu při startu motoru, a nebo jestli s tím souvisí i to, že musí být měnič předimenzován kvůli jalovině, která tam při provozu s asynchronním motorem lítá?
Čerpadlo by běželo v sezóně tak 4-6 hodin denně. Můžete mi prosím někdo doporučit nějaký levný měnič, co by to zvládl? Panely mají napětí naprázdno 41V, zapojil bych to podle potřeb měniče a jelo by to asi jen ostrovně. Nad baterkama sice uvažuji, ale ještě v tom nemám jasno.
Děkuji.
glottis
Příspěvky: 2069
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Dimenzování měniče k bazénovému čerpadlu 0,55 kW

Příspěvek od glottis »

takovy napad ... tady bych se skoro nebal na tohle pouzit gwl sun (modrasek). Limitovat jen vetev cerpadla a cele to zapojit na fazi, ktera ma nejaky trvaly odber. Pak nehrozi pretok, kor kdyz bys to vypinal i s tim menicem. Levne, jednoduche, pojede to ikdyz nebude svitit a budes chtit filtrovat. neni problem s rozbehem.
Ceverak
Příspěvky: 7
Registrován: stř dub 06, 2022 12:21 pm

Re: Dimenzování měniče k bazénovému čerpadlu 0,55 kW

Příspěvek od Ceverak »

Já jsem o modráskovi uvažoval jako úplně první řešení když jsem se rozhodl koupit panely. Potom jsem ale začal shánět informace o něm, a narazil jsem na příspěvky o přetocích, pokutách atd., tak jsem chtěl zkusit vymyslet alternativu s ostrovním režimem. Pokud zjistím, že bude potřeba opravdu výkonný a drahý měnič, tak to asi u modráska skončí, ale primárně bych teď chtěl zjistit, jak je to s tím výkonem ostrovního nebo hybridního měniče. Našel jsem pár příspěvků, kde lidi řeší, že čerpadlo o xxx wattech připojovali na měnič o yyy wattech a jedněm to jede a druhým nejede atd. Ale většinou to bylo čerpadlo pro nějaké přečerpání a vyčerpání, tzn. kratší provoz. Já bych chtěl to bazénové mít těch pár hodin v kuse denně zapnuté, tak bych to chtěl správně nadimenzovat, ať něco neshoří hned druhý den.
Jinak díky za reakci ;)
cipis
Příspěvky: 4359
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Dimenzování měniče k bazénovému čerpadlu 0,55 kW

Příspěvek od cipis »

Soft start modul, mělo by to zvládnout naběhnout s menší špičkou. To 6x mi přijde strašně moc, ale asi zase jak na co.
To chce prostě zkusit. Případně i tu špičku změřit. 1 kW měnič by to mohl zvládnout.
Jinak baterku by to asi chtělo, aby to zvládlo nějaký mráček atd., protože jinak by to mohlo také furt startovat a vypínat, podle toho, kolik by bylo k dispozici.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
glottis
Příspěvky: 2069
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Dimenzování měniče k bazénovému čerpadlu 0,55 kW

Příspěvek od glottis »

Ceverak píše:Já jsem o modráskovi uvažoval jako úplně první řešení když jsem se rozhodl koupit panely. Potom jsem ale začal shánět informace o něm, a narazil jsem na příspěvky o přetocích, pokutách atd., tak jsem chtěl zkusit vymyslet alternativu s ostrovním režimem. Pokud zjistím, že bude potřeba opravdu výkonný a drahý měnič, tak to asi u modráska skončí, ale primárně bych teď chtěl zjistit, jak je to s tím výkonem ostrovního nebo hybridního měniče. Našel jsem pár příspěvků, kde lidi řeší, že čerpadlo o xxx wattech připojovali na měnič o yyy wattech a jedněm to jede a druhým nejede atd. Ale většinou to bylo čerpadlo pro nějaké přečerpání a vyčerpání, tzn. kratší provoz. Já bych chtěl to bazénové mít těch pár hodin v kuse denně zapnuté, tak bych to chtěl správně nadimenzovat, ať něco neshoří hned druhý den.
Jinak díky za reakci ;)
kdyz budes mit v baraku staly odber ... alespon nizke desitky wattu (obehova cerpadla co bezi porad, wifi, switch, datove pole, pc, akvarko), k pretoku nedojde. Mam tri modrasky a mam docela nakoukane a namerene co delaj. Udelat to jako ostrov, budes muset dat baterky. A kvuli cerpadlu mi to neprijde zajimave. Ne jen kvuli penezum ale prace, misto kde to mit, dalsi spousta veci co je potreba kolem toho, atd. Nic ti ale nenutim :) jen virim diskuzi :)

Delat to co chces koupim panely (ty stejne potrebujes), jeden gwl sun, zapojim tak jak pisu a pozoruju elektromer :) pokud vubec umi merit pretoky. Kdyz se ti to nebude zdat, prodas ho tu na foru za par dni mozna jeste se ziskem :D a vyresis si to jinak
glottis
Příspěvky: 2069
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Dimenzování měniče k bazénovému čerpadlu 0,55 kW

Příspěvek od glottis »

jo a kdyz budes vedet ze cepradlo bere 400W, nastavis vykon menice na 350W a mas to uplne jisty. kdyz bude svitit dost, pojede to ze slunce, kdzy ne tak ze site. samo, bez prace, problemu
cipis
Příspěvky: 4359
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Dimenzování měniče k bazénovému čerpadlu 0,55 kW

Příspěvek od cipis »

Proč by to mělo jet, když není slunce? To je zbytečné ... Když není slunce, není koupačka :D
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
PetrDubi
Příspěvky: 1352
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Dimenzování měniče k bazénovému čerpadlu 0,55 kW

Příspěvek od PetrDubi »

Filtrace u bazénu musí jet i když zrovna nesvítí slunce, protože když to každý den několik hodin nejede ale je teplo (a teplá voda v bazénu), tak je do několika dní zelená voda. A věř mi, že uvést to zpátky do provozuschopného stavu u bazénu, který má 10m3 vody nebo víc znamená buď:
- celý ho vypustit, vyčistit a znovu napustit (a to se ti hodně prodraží pokud nemáš vodu třeba z rybníka)
- nebo do toho naprat postupně plno chemie (která taky není nejlevnější) a čekat několik dní, než se všechno vrátí do pořádku s tím, že potom ta filtrace jede klidně i 24 hodin v kuse a každou chvíli vysáváš, vyplachuješ písek, doplňuješ vodu která zmizela vyplachováním..

Nechat každý den jet několik hodin čerpadlo filtrace je opravdu ten nejlevnější způsob, jak udržet bazén v pořádku a těch pár kW co to sežere je nic proti tomu, když se zkazí voda - vím o čem mluvím ;)
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
cipis
Příspěvky: 4359
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Dimenzování měniče k bazénovému čerpadlu 0,55 kW

Příspěvek od cipis »

Ale tak samozřejmě, když nebude pěkně x dnů, že to bude chtít přepnout na síť. Ale kvůli obláčku to přepínat asi nemá smysl.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Ceverak
Příspěvky: 7
Registrován: stř dub 06, 2022 12:21 pm

Re: Dimenzování měniče k bazénovému čerpadlu 0,55 kW

Příspěvek od Ceverak »

Čím víc nad tím přemýšlím, tak to asi fakt zkusím přes modráska. Ten odběr bude celkem stabilní, navíc na tu stejnou fázi můžu přepojit wifi + kamery a jezírkové čerpadlo, ty jedou nonstop a terárko přes den. Časem k tomu asi ještě připojím regulátor a baterky ať z toho něco vydusím navíc........ Jen by mě ještě zajímalo u toho modráska, pokud bych ho chtěl pro jistotu nějak rychle vypnout (třeba na základě proudového relé), je korektní ho vypínat tak, že mu odpojím výstup na fázi nebo radši vstup (panely)?
Díky ;)
glottis
Příspěvky: 2069
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Dimenzování měniče k bazénovému čerpadlu 0,55 kW

Příspěvek od glottis »

lepsi podle me bude odpojit mu 230V. Odpojovat solary budou dost pecky. To bych nedelal. Ja si je ted ridim on/off tim, ze odpojim limitacni sondu. Po nejakych experimentech, co jsem si delal, mi to funguje pekne. Mam desku s esp32, v tom esphome napojene na home assistanta. Vycita to data a pres rele odpojuje merici sondu a tim "vypne" menic. I to je cesta.

Jestli do modraska pujdes a bojis se pretoku, urcite pred nim nech zapojene neco, co porad nejaky vykon bere, 10-20W. Treba to wifi, kamery nebo co ja vim. Kdyz uz pred nim zadny prikon nebude, pretok hrozi. Mam tu tri a jen jeden z nich ma minimlani pretok. Dalsi dva jsou na tom o trosku hur. Mozna ale zalezi na charakteru prikonu.
Dire
Příspěvky: 6
Registrován: pát pro 16, 2022 11:46 pm
Lokalita: Praha

Re: Dimenzování měniče k bazénovému čerpadlu 0,55 kW

Příspěvek od Dire »

Zdravím všechny ,

uvažuji také o snížení spotřeby na chod bazénové technologie . Mam čerpadlo s příkonem 550W + solinátor celkem to vychází okolo 650 W. Počítal jsem s dvěma panely bud s výkonem 300Wp nebo 290Wp zapojeno do smart micro invertoru 700W (Grid tie off) jedná se mi jenom o snížení spotřeby .Rozběh čerpadla bych řešil přes síť a pak časovým spínačem bych zapínal invertor.
Bylo by možné tak to nastavit ? Jaký to bude maximální výkon invertoru aby nebyl přetok do sítě ..

jedná se o tento micro invertor : https://www.aliexpress.com/item/1005004 ... yDUuJ3ZM24
Děkuji za odpověď
PetrDubi
Příspěvky: 1352
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Dimenzování měniče k bazénovému čerpadlu 0,55 kW

Příspěvek od PetrDubi »

Fungovat by to mělo, jenom si musíš dát pozor na to, že vstupní napětí z panelů je maximálně 60V, takže panely musejí být zapojené paralelně.
Maximální výkon bude podle toho, který typ si koupíš, jaké tam připojíš panely a hlavně jak bude svítit. Pokud budeš mít v domácnosti ještě další běžící spotřebu, tak by přetoky být neměly ani když bude hodně svitit.
Jinak pokud máš čerpadlo spouštěné externíma spínacíma hodinama, tak můžeš invertor připojit paralelně k tomu čerpadlu, protože bez sítě invertor nefunguje - běží jenom pokud do něj jde síťové napětí.
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
Dire
Příspěvky: 6
Registrován: pát pro 16, 2022 11:46 pm
Lokalita: Praha

Re: Dimenzování měniče k bazénovému čerpadlu 0,55 kW

Příspěvek od Dire »

Děkuji moc za odpověď. Chtěl bych to zapojit přes dva časové spínače jeden by spouštěl čerpadlo a druhý invertor cca po 2 min po spuštění motoru . Jestli se nepletu kdybych zapojil paralelně dva panely o výkonu 300Wp tak bych zničil větev toho invertoru . Podle tech. specifikace jde zapojit pouze na jednu větev 320Wp a 11,6 A .Víc panelu si nemůžu dovolit z důvodu místa . Máte někdo tyto invertory vyzkoušené nebo by jste doporučili něco jiného ..
Soban
Příspěvky: 3467
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Dimenzování měniče k bazénovému čerpadlu 0,55 kW

Příspěvek od Soban »

To je blbost!

Tak jak to máš zapojené doteď to necháš a modráska připojíš natvrdo (samozřejmě přesjistič) za ten časový spínač.

A časový spínač nastavíš aby spínal hlavně přes den kdy svítí, modrásek se bude zapínat a vypínat automaticky s čerpadlem.
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
Dire
Příspěvky: 6
Registrován: pát pro 16, 2022 11:46 pm
Lokalita: Praha

Re: Dimenzování měniče k bazénovému čerpadlu 0,55 kW

Příspěvek od Dire »

Díky za info .
Zatím to mam jen v přípravě na léto takže sháním informace a rozumy jak to nejlépe udělat ,aby nebyl žádný přetok do sítě .Proto vybírám spíš trochu slabší sestavu na provoz jen aby se trochu snížila spotřeba elek, energie .

Koukal jsem se na toho modráska ale všechny začínají na 1KW a bojím se toho aby ty dva panely 300 Wp nebo 290 Wp to vůbec rozjely .Nejlepší by bylo něco okolo 700W ze ztrátou bych to viděl něco okolo 650 W .. jestli se nepletu ?
Ještě ohledně toho "přesjističe " jak silný jistič tam dát a jakou charakteristiku ? myslel si klasický AC ..
glottis
Příspěvky: 2069
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Dimenzování měniče k bazénovému čerpadlu 0,55 kW

Příspěvek od glottis »

kdyz das na modraska min panelu vubec to nevadi. Muzes si u nej i nastavit, kolik ma maximalne wattu pustit a jeste zapojit i tu limitacni sondu. Kdyz vis, ze ti ta sestava bere 550W tak nastavis limit na 500W + bych zapojil limitacni sondu a zapnul limiter. Pak budes mit vlastne jistotu, ze ikdyz ti shori cerpadlo, nepotece ti nic zpetne. max par wattu nez to opravis.
Dire
Příspěvky: 6
Registrován: pát pro 16, 2022 11:46 pm
Lokalita: Praha

Re: Dimenzování měniče k bazénovému čerpadlu 0,55 kW

Příspěvek od Dire »

tak to jsem nevěděl ... myslel si třeba tento typ : GWL/ELERIX GF-SUN-1000G2 nebo Xtend Solarmi SUN-1K-G ?

koukal jsem na číňana viz nahoře, ale když jsem viděl že je to dodo tak se toho bojím jak dlouho vydrží ..jestli to dá vůbec sezónu .
glottis
Příspěvky: 2069
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Dimenzování měniče k bazénovému čerpadlu 0,55 kW

Příspěvek od glottis »

myslel jsem GWL/ELERIX GF-SUN-1000G2

Mam 3 doma rok a pul v provozu. Ale ty silnejsi. Nevim jakej je cenovy rozdil ale kdyz bys to kupoval, je lepsi asi vzit ten silnejsi. Nebude se tak namahat a tak hucet. NEni dobre to mit doma. Na tech 500W uz to pasivne asi neda ani ta 2kw verze.
Dire
Příspěvky: 6
Registrován: pát pro 16, 2022 11:46 pm
Lokalita: Praha

Re: Dimenzování měniče k bazénovému čerpadlu 0,55 kW

Příspěvek od Dire »

můžu na tento invertor dat i panely 390 nebo je lepší tam nechat raději ty 290 W a zapojit to raději paralelně.. existuje na tento invertor wifi monitoring ? Máš to nějak jištěný přes jistič ?

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek