Mikiki elektrárna

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
mikiki
Příspěvky: 346
Registrován: sob dub 02, 2022 6:32 pm
Lokalita: Pelhřimov
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 1810
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: NE
Bydliště: od Pejru

Mikiki elektrárna

Příspěvek od mikiki »

Omlouvám se, možná to bude pro mnohé hloupá otázka :roll:
Mám dvě samostatné větve, které mají stejné parametry i zařízení - tzn. mám vše 2x ale samostatně:
Každá větev má:
Panel 450Wp -> Solární regulátor XTRA4210N -> Victron Energy GEL 12V, 220A
Otázka:
Mohu ty dva 12V akumulátory spojit tzn. vytvořit okruh 24V a na to připojit Měnič napětí 24V/230V 2200W, Soluowill NP2000?
Díky moc za odpověď.
Zb.
FE č.1 = 910Wp - Epever XTRA4210N = 24V (2x Victron GEL 12V/220Ah)
FE č.2 = 1810Wp - EPever XTRA4415N = 48V (2x Lion 51V/150Ah)
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Mikiki elektrárna

Příspěvek od rottenkiwi »

Vytvorit zbernice + a -, pripojit tam jeden alebo viac regulatorov, pripojit jeden alebo viac menicov
patricne vsetko istit, a este by bolo vhodne BMS, aby aj jedna aj druha baterka v serii, mali
rovnake napatie. AK nie, tak jedna bude mat napr. 13.9 a druha 14.3 a to znici obe.

Lenze ak je predpoklad, ze sa z toho menica bude brat skoro 2000 W,
zoberme nejaku 0.9 ucinnost, 2000 / 0.9 = 2222 W, 2222 / 23.9 = 93 A ,
to ja na tak malu baterku vela.
Naposledy upravil(a) rottenkiwi dne pon dub 04, 2022 6:00 pm, celkem upraveno 1 x.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
mwt
Příspěvky: 122
Registrován: pon dub 09, 2018 5:53 am
Lokalita: Boskovice

Re: Mikiki elektrárna

Příspěvek od mwt »

Úplně jednoduchá otázka to zas není.
Spojit baterie do série jde za předpokladu, že ostatní části systému jsou galvanicky izolovány od sebe navzájem i od země. A to ne "jen jako", ale opravdu zodpovědně. Protože pokud ne, tak se při sériovém spojení uzavře obvod někde někudy (tím nezaizolovaným místem) a v lepším případě se bude jen některá z baterií víc vybíjet. V horším ze zařízení unikne kouř a zařízení bez kouře jak známo nepracuje...
Za předpokladu, že je vše izolováno se měnič připojit dá, ovšem je potřeba si nějak pohlídat stav baterií při vybíjení - může se stát, že baterie nebudou nabity stejně a pak při vybíjení půjde ta méně nabitá pod minimální povolené napětí. U olova, pokud se nenechá ležet vybité a hned nabije, to není dobré, ale není to smrtelné. Kdyby tam byly nějaké Lixxx baterie, je to jejich brzká smrt.
Tj. pokud je možnost, tak raději spojit paralelně. Dá se to když ty baterie nejsou každá jiná a jinak stará a přece jen je to pro ně bezpečnější. Navíc odpadnou problémy s tou izolací systémů. Ale za tyto výhody se draze zaplatí zvýšením proudů do měniče na dvojnásobek (a samozřejmě měnič musí být na 12V...)
mikiki
Příspěvky: 346
Registrován: sob dub 02, 2022 6:32 pm
Lokalita: Pelhřimov
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 1810
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: NE
Bydliště: od Pejru

Re: Mikiki elektrárna

Příspěvek od mikiki »

Díky Vám moc za odpovědi.
A toto řešení:
Spojit panely (2x 450Wp) - pak do jednoho regulátoru, který zvládne 1000Wp -> výstup z regulátoru (24V) do akumulátorů (spojených do série) -> pak napojit měnič 24V
Tak jsem to viděl ve schématu:
https://www.bch-battery.cz/1140Wp-solar ... -d2136.htm
----
Já to chtěl jen z důvodu slabého měniče 12v/1200W na každé větvi a myslel si, že silnější měnič mi pomůže :-(
Jeden akumulátor mám cca 14 dní (co jede mi jede elekrárna) a druhý bude za cca za 14 dní.
Jsou naprosto stejné (jen budou asi jinak nabité) tak bych je před spojením nabil oba na 100%
T
FE č.1 = 910Wp - Epever XTRA4210N = 24V (2x Victron GEL 12V/220Ah)
FE č.2 = 1810Wp - EPever XTRA4415N = 48V (2x Lion 51V/150Ah)
mikiki
Příspěvky: 346
Registrován: sob dub 02, 2022 6:32 pm
Lokalita: Pelhřimov
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 1810
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: NE
Bydliště: od Pejru

Re: Mikiki elektrárna

Příspěvek od mikiki »

Nebo je to blbost a mám jen spojit panely -> jeden regulátor -> jeden měnič 12V ale s větším výkonem?
Co byste mi prosím poradili?
FE č.1 = 910Wp - Epever XTRA4210N = 24V (2x Victron GEL 12V/220Ah)
FE č.2 = 1810Wp - EPever XTRA4415N = 48V (2x Lion 51V/150Ah)
mwt
Příspěvky: 122
Registrován: pon dub 09, 2018 5:53 am
Lokalita: Boskovice

Re: Mikiki elektrárna

Příspěvek od mwt »

S tím měničem je to otázka zátěže - větší měnič zvládne větší špičku - třeba start ledničky. Ale zase naprázdno bude mít větší spotřebu. Pro baterie je samozřejmě lepší používat menší proud. Ovšem jestli se spojí paralelně a budou stejné, tak se ten proud i tak rozdělí a zatěžovány budou podobně jako by byly v sérii a byl tam měnič na 24V.

Principiálně 24V je výhodnější kvůli menším proudům a tedy i menším ztrátám všude v systému. Ale zase potřebuje ty baterie na 24V, tj. v tomto případě 2 kusy. A když se jeden z nich "rozloučí" se životem, tak celá baterie půjde do SD. Když budou baterie paralelně, tak přece jen pravděpodobnost náhlého "úmrtí" je menší a systém půjde při patřičně zmenšených nárocích provozovat dál.

On ani ten režim sériového spojení dvou systémů není špatně, pokud by se jednalo o krátkodobý provoz. Když se zajistí ona izolace obou systémů od sebe a ochrana baterie před hlubokým vybitím, tak proč ne? Třeba na chatě, kde občas potřebuji zapnout míchačku, nebo elektrickou pilu na dřevo v tom nevidím problém. Při dlouhodobém provozu pak použít jen ten slabší měnič/měniče na 12V, které mají menší vlastní spotřebu.
Možná je také důležité zvážit jaké vzdálenosti jsou od jednotlivých komponent v systému. Takový měnič 12V/2500W bude potřebovat mezi baterií a měničem vodiče, co zvládnou cca 250A a pokud by vedení mělo být třeba 15m dlouhé, tak bude potřeba lana zvící průměru dospělé anakondy, aby na konci při takovém proudu bylo aspoň přiměřené napětí. U 24V systému bude stačit jen anakonda ještě v pubertě :D

Co se týká toho, že baterie budou koupeny měsíc od sebe tak není čeho se bát. Klidně se může stát, že i tak to bude stejná výrobní šarže (zn. ideál). A v provozu se navzájem jejich náboje vyrovnají, pokud by běžely paralelně. Pokud v sérii, tak tam pozor, chce to občas nabít až na maximální napětí každou baterii zvlášť, nebo lépe je přepojit paralelně, pak teprve nabít a nechat dostatečně dlouho na maximu (říká se tomu float). Přitom ale pozor při spojování výrazně nestejně nabitých baterií, může to oběma velmi ublížit. Pak se baterie propojují přes nějaký omezovací odpor, nejjednodušeji třeba žárovka z auta - ten proud omezí a když pak proud klesne, tak se odpor téměř neprojevuje.
cipis
Příspěvky: 4360
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Mikiki elektrárna

Příspěvek od cipis »

mwt: nepochopil jsem, co tim myslis ..., podle mne je lepsi ze dvou 12V systemu prejit na jeden 24V.
Nehlede na to, ze ty XTRA maji spolecne minusy, tak to tak, jak si myslim, zes to myslel, nezapojis.

mikiki:

Ty regulatory jedou i na 24V, takze jedna vetev panel - regulator na ty dve seriove zapojene baterie, druha vetev to stejne, na ten stejny par bat.
K bateriim si kup balancer a menic samozrejme 24V.

Hned v druhem prispevku mas i tip na to, jak to propojit: jedna sina plus, druha minus, na to pripojis oba regulatory (vystup na baterku) a ty dve seriove zapojene baterie.

Vzhledem k tomu, ze mas dva 40A regulatory, tak pak muzes pridat dalsi panely, rekneme do 1 kWp na kazdy regl.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
mikiki
Příspěvky: 346
Registrován: sob dub 02, 2022 6:32 pm
Lokalita: Pelhřimov
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 1810
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: NE
Bydliště: od Pejru

Re: Mikiki elektrárna

Příspěvek od mikiki »

Díky.
FE č.1 = 910Wp - Epever XTRA4210N = 24V (2x Victron GEL 12V/220Ah)
FE č.2 = 1810Wp - EPever XTRA4415N = 48V (2x Lion 51V/150Ah)
mwt
Příspěvky: 122
Registrován: pon dub 09, 2018 5:53 am
Lokalita: Boskovice

Re: Mikiki elektrárna

Příspěvek od mwt »

cipis píše:mwt: nepochopil jsem, co tim myslis ..., podle mne je lepsi ze dvou 12V systemu prejit na jeden 24V.
Nehlede na to, ze ty XTRA maji spolecne minusy, tak to tak, jak si myslim, zes to myslel, nezapojis.

mikiki:

Ty regulatory jedou i na 24V, takze jedna vetev panel - regulator na ty dve seriove zapojene baterie, druha vetev to stejne, na ten stejny par bat.
K bateriim si kup balancer a menic samozrejme 24V.

Hned v druhem prispevku mas i tip na to, jak to propojit: jedna sina plus, druha minus, na to pripojis oba regulatory (vystup na baterku) a ty dve seriove zapojene baterie.

Vzhledem k tomu, ze mas dva 40A regulatory, tak pak muzes pridat dalsi panely, rekneme do 1 kWp na kazdy regl.
Čau Cipisi, svět je malý! :lol:
myslím, že jsem to myslel jinak, zapojil by to...
Ono fakt záleží na tom, co z toho chce dostat a kolik do toho chce dát.
Hloupé je, že s baterkami co má moc parády udělat nepůjde - na 220Ah Pb baterku je nabíjecí proud 40A až dost. Tak má vlastně výkonově docela vyvážený systém a větší rozšířování = větší peníze.
V každém případěpokud regulátory umí i těch 24V, tak i tvoje řešení je správně, balancer ok, to pomůže, jen bude muset dávat pozor na maximální nabíjecí proud baterií.

Ale to už tady teoretizujeme a kolega..z toho bude mít úl v hlavě :-) Tak snad mu to nějak pomohlo.
MW
cipis
Příspěvky: 4360
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Mikiki elektrárna

Příspěvek od cipis »

Nazdar :D

Ty jeho regulátory umí 12/24 V, takže pokud to celé zapojí paralelně na 24V, tak si myslím polepší. Byť to postavit s něčím jiným na 48V by asi bylo lepší.
Teď tam má dva panely, to je teoreticky 900Wp, což je lehce nad 30A při 28,8V na baterce, je to asi dost, ale ty Epevery by měly umět nastavit přes nastavení kapacity baterky i proud. Každopádně než pak přidá další panely, tak by měl spíše přidat další páry baterek. Anebo poladit spolehlivé a trvalé vytěžování, aby to tolik do těch stávajících nepralo.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
mikiki
Příspěvky: 346
Registrován: sob dub 02, 2022 6:32 pm
Lokalita: Pelhřimov
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 1810
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: NE
Bydliště: od Pejru

Re: Mikiki elektrárna

Příspěvek od mikiki »

Doufám že mne neukamenujete, prosím o shovívavost jsem už trošku starší a opravdu začínám s fotovoltaikou.
------
Nyní mám cca 14 dní v provozu jen jeden set:
Panel 450Wp -> Solární regulátor XTRA4210N -> Victron Energy GEL 12V, 220A
Druhý stejný set ale mám objednaný - proto jsem se ptal na to spojení akumulátorů.
------
Sesumáruji moje chabé znalosti:
Nebylo by lepší ten druhý set zrušit a koupit jen panel + ?????
Regulátor XTRA4210N by snad ty dva panely 450Wp (zapojil bych je v sérii - vzhledem k A) zvládl.
Bylo by to 900Wp- pak ale regulátor musím nastavit na 24V a spojit s akumulátory v sérii ne?
Koupit stejný akumulátor a měnič na 24V.
Nebo mi prosím doporučíte jiné řešení?
Jen bych chtěl rozšířit stávající set.
------
Elektrárna je mimo barák ve zděné garáži/dílně a bude mi nabíjet přes léto elektrické čtyřkolky (1x malá + 2x velká silniční s SPZ)
Pak na vrtačky + ost. nářadí + osvětlení + nabíjení aku nářadí (toho mám hodně) a v zimě jen trošku přitopit aby tam nebylo pod 5°C.
S tím topením je problém to vím ale stačilo by mi přes zimu jen trošku zavlažit.
Našel jsem i malé 12V topení (TF64) co mají ve stáncích atd.
https://ecoprodukt.cz/p/74548-teplovzdu ... term=15161
Myslel jsem, že si tam na zimu hodím ty el. čtyřkolky, zmenším prostor vytápění aby mi tam nemrzlo.
Co vím tak jsem v garáži nikdy neměl míň jak -2°C - ale to byly velké mrazy.
-----
FE č.1 = 910Wp - Epever XTRA4210N = 24V (2x Victron GEL 12V/220Ah)
FE č.2 = 1810Wp - EPever XTRA4415N = 48V (2x Lion 51V/150Ah)
mikiki
Příspěvky: 346
Registrován: sob dub 02, 2022 6:32 pm
Lokalita: Pelhřimov
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 1810
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: NE
Bydliště: od Pejru

Re: Mikiki elektrárna

Příspěvek od mikiki »

Asi jsem to měl dát spíš do sekce - Plánované eletrárny ne?
FE č.1 = 910Wp - Epever XTRA4210N = 24V (2x Victron GEL 12V/220Ah)
FE č.2 = 1810Wp - EPever XTRA4415N = 48V (2x Lion 51V/150Ah)
cipis
Příspěvky: 4360
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Mikiki elektrárna

Příspěvek od cipis »

Aha, tohle jsi měl napsat jako první, popis :D

No pokud se tam na tu boudu nevlezou ty panely 4, tak druhý regulátor nemá cenu.
Dva panely v sérii, to by měl ten 4210 zvládnout. K němu tedy v sérii dvě 12V baterie, k nim balancér.
Měnič 24/230 a projdi si to aku nářadí, na jakém napětí jedou ty nabíječky, byla by zbytečná ztráta to měnit víckrát (24 - 230 - 230 - nabíječka), lepší, pokud to nebude sedět, tak použít DC/DC konvertor.

Teplovzdušný ventilátor je na temperování naprd, navíc ti to bude furt vířit prach. Kup tam infra panel, třeba 150W. Ale rovnu upozorňuji, že v zimě si s ním moc nezatopíš, pokud nemáš tu boudu ideálním směrem/sklonem a můžeš odmetat sníh. Teď v přechodném období už je to o něčem jiném, ale třeba týden zpátky jsem měl 18 kWh a předevčírem 2 kWh ... Budeš k tomu samozřejmě potřebovat i nějaké řízení, s tím XTRA teoreticky stačí stykač s cívkou na 24V, který se dá řídit podle napětí baterie (použiješ "výstup" z té 4210 na cívku stykače). Ten měnič 24/230 ideálně s vypínáním, tj. aby zbytečně nejel, když není tařka z čeho.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
mikiki
Příspěvky: 346
Registrován: sob dub 02, 2022 6:32 pm
Lokalita: Pelhřimov
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 1810
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: NE
Bydliště: od Pejru

Re: Mikiki elektrárna

Příspěvek od mikiki »

Garáž je zděná, střecha A a je po celé délce.
Dokonce jsem přemýšlel, že bych tam měl na stará kolena "vejminek" - ale to by mi mladí asi neudělali :-)
Problém je sousedův barák se stínem, proto mohu dát vedle sebe max 2 panely a hledal jsem ty s největším výkonem.
Nabíječky mám k nářadí od Metaba 18V Li-ion.
Díky za radu ohledně Infra, jsem se pořád rozhodoval zda nekoupím ten ventilátor TF64.
V garáži má samozřejmě topení na 220V / 1500W - zkoušel jsem teď temperovat na 10°C a za 24 hod. mi to vzalo 13kW :-(
Ale to je celá garáž, která má 25 m2 a to bych chtěl na příští zimu zmenšit na cca 8-10 m2.
Díky Vám moc za trpělivost i rady :-)
FE č.1 = 910Wp - Epever XTRA4210N = 24V (2x Victron GEL 12V/220Ah)
FE č.2 = 1810Wp - EPever XTRA4415N = 48V (2x Lion 51V/150Ah)
mikiki
Příspěvky: 346
Registrován: sob dub 02, 2022 6:32 pm
Lokalita: Pelhřimov
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 1810
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: NE
Bydliště: od Pejru

Re: Mikiki elektrárna

Příspěvek od mikiki »

Nechci tady pořád prudit ale po přečtení příspěvků prosím o kontrolu, zda nepíši bludy:
------
1) Přidám další (stejný) panel 450Wp na střechu
2) Spojím ty dva panely do série
3) Kabely (6.0 mm2) od panelu přeruším přes Dvoupólový DC jistič 20A
4) Kabely (6.0 mm2) od DC jističe zavedu do regulátoru (samozřejmě jako poslední akci)
5) Spojím dva akumulátory do série (2x Victron Energy GEL 12V, 220Ah C20y) - sílu kabelů ještě musím zjistit
6) Připojím na aku Bateriový balancér Victron Energy
7) Na (+) kabel (16mm2) od regulátoru dám Pojistný odpojovač např. OEZ OPVP22 63 A a pak připojím co nejblíže k akumulátorům 24V
8) Připojím (-) kabel (16mm2) od regulátoru k akumulátoru
7) (+) Kabel (25mm2) přeruším co nejblíž akumulátorů a vložím Pojistný odpojovač ETI EFD22 100 A - pak připojím k měniči 24V
8) (-) Kabel (25mm2) spojím s měničem 24V
------
Měnič 24V - tady si nechám poradit typ :-)
Nevím jaký bych měl použít průměr kabelu/spojky u akumulátorů do série :-(
Ostatní průměry kabelů co jsem popsal, by mohly snad stačit ne?
Jističe/odpojovače by také mohli stačit ne?
FE č.1 = 910Wp - Epever XTRA4210N = 24V (2x Victron GEL 12V/220Ah)
FE č.2 = 1810Wp - EPever XTRA4415N = 48V (2x Lion 51V/150Ah)
cipis
Příspěvky: 4360
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Mikiki elektrárna

Příspěvek od cipis »

3) 20A je moc, kolik ty panely dávají, 10A? A jistič s vyrážečem, abys to mohl odpojit na dálku.

Nepropojuj to ze svorky na svorku, ale udělej si sběrnice. Jeden kus Cu pásoviny bude plus, druhý mínus.
A až na tyto sběrnice vše připojuj. Tj. buď dát šílené prachy za hotové anebo nakoupit Cu pásovinu (např. 30x2), přeříznout na dva stejné kusy a vyvrtat si do toho otvory, abys pod šrouby připojil kabely s očkama.

Tedy aku blok přes stejně dlouhé kabely připojíš přes pojistkový odpínač (odpínač! odpojovač nemůže přerušit pod zátěží, typy máš správně, ale špatně pojmenované) patřičné hodnoty - maximální možný proud baterie.
Balancer připojíš přímo na aku, ty dva aku spojíš ne kabelem, ale opět pásovinou (pokud to je fyzicky možné, na aku jsem se nedíval, co to je). Až budeš někdy připojovat třeba další páry baterií, tak to budeš muset vzít přes pojistky, ten balancér, aby nešel přes ty spojené středy zkratový proud při havárii nějakého aku).

Výstup z reguláru připojíš (opět stejně dlouhé kabely) taktéž na ty sběrnice, pojistky nejspíš netřeba, ten regulátor je má v sobě, ev. jistič s vyrážečem.

Na sběrnici taktéž připojíš ten měnič (zase stejně dlouhé kabely). Co jsem měl tu čest, tak oba CARSPA měniče měly taktéž pojistky v sobě.
Nicméně, jak v případě regulátoru, by to stálo za úvahu připojit přes dvoupólové jističe s vyrážečem, a asi i tu baterku. Aby sis mohl udělat nějaký central stop, prvně odpojit panely a pak další věci.

Však třeba kolegové doplní nebo navrhnou.

Zásadní je ta změna na sběrnici, žádné hadí hnízdo kabelů :)
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
cipis
Příspěvky: 4360
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Mikiki elektrárna

Příspěvek od cipis »

Ehm, a to nejdůležitější, před vstupem do regulátoru (z panelů) to chce přepěťovku.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
mikiki
Příspěvky: 346
Registrován: sob dub 02, 2022 6:32 pm
Lokalita: Pelhřimov
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 1810
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: NE
Bydliště: od Pejru

Re: Mikiki elektrárna

Příspěvek od mikiki »

Díky moc. Sběrnice si opravdu udělám.
Přepěťová ochrana ????
Jsem si myslel že stačí ten Dvoupólový DC jistič 20A - tak mi to i radil prodejce setu :-(
FE č.1 = 910Wp - Epever XTRA4210N = 24V (2x Victron GEL 12V/220Ah)
FE č.2 = 1810Wp - EPever XTRA4415N = 48V (2x Lion 51V/150Ah)
cipis
Příspěvky: 4360
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Mikiki elektrárna

Příspěvek od cipis »

Ne, ten je jen jako ochrana při poruchovém stavu - nadproudu. A 20A jistič je ti k ničemu, když je zkratový proud toho panelu bajočko 10A. To ti v té sestavě funguje tak akorát jako odpínač. Proto jsem psal, že to chce jistič (s lepší hodnotou) s vyrážečem, kdy to bude fungovat jednak jako ochrana před nadproudem a jednak jako dálkové odpojení panelů.
Přepěťová ochrana je úplně něco jiného. Ta chrání dané zařízení (v tomto případě regulátor) před účinkem vyššího napětí. Opět tedy ošetření poruchového stavu. Někde u sousedů flákne, někde se něco naindukuje a najednou máš na vstupu regulátoru poněkud více než dovolených 100V. Takže před vstupe do reglu potřebuješ přepěťovku ideálně na těch 100V.

Resp. ono to není až tak jednoduché, ale tímhle se dá začít. Hraje v tom roli pár dalších věcí, těch přepěťovek je víc tříd atd. Ale prostě před ten regl alespoň tu jednu by to chtělo.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
mikiki
Příspěvky: 346
Registrován: sob dub 02, 2022 6:32 pm
Lokalita: Pelhřimov
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 1810
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: NE
Bydliště: od Pejru

Re: Mikiki elektrárna

Příspěvek od mikiki »

Jsem asi mimoň :-)
Třeba toto: PŘEPĚŤOVÁ OCHRANA SLP-075 VS
https://zbozi.blesk.cz/prepetove-ochran ... lp-075-vs/
V parametrech tato ochrana má: * maximální pracovní napětí (Uc): 75 V AC / 100 V DC
Ale musím mít tu přepěťovou ochranu 2x - tzn. na kabelu (+) i (-) co vedou od panelů - že ano?
Levnější jsem nějak nenašel :-(
FE č.1 = 910Wp - Epever XTRA4210N = 24V (2x Victron GEL 12V/220Ah)
FE č.2 = 1810Wp - EPever XTRA4415N = 48V (2x Lion 51V/150Ah)

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek