paneloakovy ostrov

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Saman_CZ
Příspěvky: 31
Registrován: ned dub 03, 2022 9:26 am

paneloakovy ostrov

Příspěvek od Saman_CZ »

Dobry den,

popisu malou planovanou ostrovni fotovoltaiku, jednalo by se panelakovy byt kde mam prostor na balkonech kde se pohodlne vleze 4 panelu o cca 1640Wp (4x410Wp) nebo trosku sloziteji 14 panelu o cca 1890Wp (14x135Wp), od toho to se vesmes odrazim, pripadne cokoliv kde budou jen 2 panely, tedy 1 panel na kazdy balkon, coz by byla nejsnazsi cesta s kotvenim panelu, ale mam rozkreslene i uchyceni na ty dve popsane varianty 4 a 14 panelu, mnou preferovana je ta 4 panelova 1640Wp

tim ze je to panelak respektive cinzak, a nechci zasahovat do rozvodu bytu kterym je 40 let (hlinik a 3x10A) a mam svoleni vesmes jen zmodernizovat jistice, dat nove privodni kabely mezi jisticem a elektromerem, a pripadne udelat nove rozvody zasuvek v pracovne, tak pripojeni primo na sit u me prichazi v uvahu jen do zasuvky (teoreticky splnuje treba Axpert King ktery ma i moznost nastaveni omezeni na prikrm ze site od 2A, a spousta mensich menicu s funkci UPS) , bohuzel nejidelanejsi reseni gridfree je v CR nerealne co se legalnosti tyce, to byla samosrejme pred cca rokem kdy jsem nad tim zacal uvazovat jako prvni volba, nez jsem prisel ke zjisteni ze to je nelegalni a hrozila by pokutka

a ted resim to dalsi tedy menic/stridac, ci jen menic s prikrmem a zvlast MPPT a dalsi komponenty jako baterie, ale tady nastava to nejdulezitejsi, bez vyzsiho kryti to musim umistit dovnit do pracovny, ale pak resim hluk, ikdys by to bylo v rackovem cabinetu, tak vyzsi hluk ci piskani by byli dost nezadouci, neb do 2 metru od toho budu sedet ja a pracovat na PC

zaroven co je asi podstatne, aby to nejak rozumne vychazelo, musim resit i spotrebu samotneho systemu fotovoltaiky, tedy hlavne menice/stridace, a vesmes cokoliv velkeho a vykonneho jako prave Axpert King me vychazi docela spatne, kdy Axpert u Kinga uvadi jak u 3kW tak 5kW varianty spotrebu az 55W v nizkych zatezich, coz me ekonomiku srazi na kolena, neb ja na tom budu mit zatez prave relativne nizkou, tim ze by to melo jen vlastni vytazeny okruh zasuvek, tak by na tom jeli veci jen v pracovne, tedy zatez od 200 do 600W, tak jsem zacal pokukovat i po jinych variantach, do oka me spadli dve moznosti od ecoproduktu 24V a 48V, u te 48V od Victronu je me jasne ze hluk bude minimalni, na to jsem nasel referenci spoustu i se zaznamy hluku ktere jsou vesmes temer pasivni, u te 24V netusim, temer zadne informace k tomu dohledat nejdou a tak nejak bych se asi smiril ze tyhle komplety nepujdou moc rozsirit o vykonnejsi panely ani kapacitnejsi baterie, respektive u te sestavy Victron by asi mohli jit lepsi panely pouzit, ten MPPT ma psano ze pri 48V umoznuje az 2000Wp
24V
https://ecoprodukt.cz/p/86490-plug-play ... 50ah-32129
48V
https://ecoprodukt.cz/p/86372-plug-play ... 4kwh-31940

otazky tedy zni, slo by u te sestavy Victron 48V pouzit treba ty mnou vybrane panely 4x410Wp ,dle datasheet by to melo jit pri zapojeni 2+2, nebo jsem uplne mimo? https://gbc-solino.cz/wp-content/upload ... ACK-EN.pdf

zatim mam doporucenina Axpert King 3K by obstaral vse a jedine omezeni bude asi hluk a pripadne maximalne 1500Wp (nevim zda ma moznost omezeni na prikrmu na 2A ze site jako 5kW verze), pak Axpert King 5kW ktery ale asi bude hlucny, u Axperta i vim ze me s tim dotycny pomuze za nejakou uplatu, a nebo jsem nasel ty 2 varianty 24V EPsolar 24V 2400W 30A a 48V Victron Energy MultiPlus 48V 1600VA kde vim ze to bude jen o napojeni na sebe a bude to nastavene jak si napisu pri objednavce jen s tim ze to asi nepujde rozsirovat

nebo by nekdo z vas mel jeste jine napady a rady na takovouto malou ostrovni elektrarnicku? nastesti cas me netlaci, a tak muzu vybirat a laborovat nad dalsim avariantama klidne dalsi rok, ale cim driv zrealizuju, tim driv treba prizpeju trochou do snizeni energeticke zavyslosti

Stepan

zivi me 3D vizualizace, tak pro pobaveni, pripadna vizualizace te varianty 1640Wp
Přílohy
1640Wp.jpg
rva
Příspěvky: 3527
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: paneloakovy ostrov

Příspěvek od rva »

Podívej se, kolik ročně můžou panely vyrobit a pokud vše spotřebuješ, jaká může být úspora - nejen v kWh, ale třeba v platbách za elektřinu, kde jsou fixní poplatky, které nezmizí. https://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/#PVP
Pokud tedy cílem má být finanční úspora.
Pokud to má být koníček, tak člověk snese i nějaké nepohodní od toho, že se někde pletou baterie, měnič, regulátor. V bytě jen zřídka bývá nadbytek místa.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Saman_CZ
Příspěvky: 31
Registrován: ned dub 03, 2022 9:26 am

Re: paneloakovy ostrov

Příspěvek od Saman_CZ »

rva píše:Podívej se, kolik ročně můžou panely vyrobit a pokud vše spotřebuješ, jaká může být úspora - nejen v kWh, ale třeba v platbách za elektřinu, kde jsou fixní poplatky, které nezmizí. https://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/#PVP
Pokud tedy cílem má být finanční úspora.
Pokud to má být koníček, tak člověk snese i nějaké nepohodní od toho, že se někde pletou baterie, měnič, regulátor. V bytě jen zřídka bývá nadbytek místa.
spocitane to mam podle toho odkazu pro vesmes kazdy vykon panelu a baterku ktere jsem zatim nejak zvazoval a delal si pro to scenu pro umisteni panelu pred dane balkony, tedy od 1kWp do 2kWp a od 2 do 6kWh , misto uvnitr bytu je, dany pokoj je pracovna a misto pro rack skrin 32-37U (rozmer 60x60x150 nebo 175cm) do ktere se vejde vse tam mam, a spotrebuju vesmes veskerou elektrinu pokud u toho bude spravne kapacitni baterie, neb na tom muze vyset nonstop 24/7 pracovni PC na kterem zaroven tezim, rozpocet mam cca 100 tisic s tim, ze uspora na fakture za elektriku muze bejt od 6 tisic nahoru, dle toho jak moc budu tezit a tedy mit tak a tak velkou spotrebu, rozpeti cca 200-600W, kdybych tezil naplno a sosal 14.5kWh ze site,nebo kdyz necham tezit zaklad a praci, tak je to necelych 5kWh za den, ci kombinace mezi tim, takze pripadnou spotrebu pro to mam zajistenou a budu ji mit i bez fotovoltaiky

a je to i trosku konickovskej a pracovni vrtoch, protoze fotovoltaiky casto delam do projektu na baraky naseho architektonickeho studia (navrh delaji dodavatelske firmy, ale do projektu se s tim pocita ke zbytku systemu toho domu), jen sam zatim zadnou nemam, a kdyz uz to lidem nutim na baraky, tak bych to sam mel mit taky a znat realna uskali :D jedine co proste nevim a snazim se od lidi ziskat reference z pouzivani ohledne menice/stridace a zbyle elektroniky, idelane reference o hluku a pripadne teplotach, spotrebe v nizsi zatezi, atd...
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: paneloakovy ostrov

Příspěvek od rottenkiwi »

Ja mam Victron Multi II 3000 VA a ten huci asi od 650 - 700 W, ak je okolie 22 *C
a Victron Phoenix 5000 VA, ten huci asi od 900 - 1000 W, ak je okolo 21 *C. / klima /

Ergo ak to bude nevetrane a zavrete v boxe, tak to bude hucat pri nizsej zatazi
a tie mensie menice 1600 - 2000 VA este skor, lebo maju maly toroid, ten sa skoro nahreje.

Na continualnu tazbu napr. u mna treba 40 - 45 kWh LFP baterku, alebo stale jasno. :D
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Saman_CZ
Příspěvky: 31
Registrován: ned dub 03, 2022 9:26 am

Re: paneloakovy ostrov

Příspěvek od Saman_CZ »

rottenkiwi píše:Ja mam Victron Multi II 3000 VA a ten huci asi od 650 - 700 W, ak je okolie 22 *C
a Victron Phoenix 5000 VA, ten huci asi od 900 - 1000 W, ak je okolo 21 *C. / klima /

Ergo ak to bude nevetrane a zavrete v boxe, tak to bude hucat pri nizsej zatazi
a tie mensie menice 1600 - 2000 VA este skor, lebo maju maly toroid, ten sa skoro nahreje.

Na continualnu tazbu napr. u mna treba 40 - 45 kWh LFP baterku, alebo stale jasno. :D
dik za info, ta Multi je predpokladam Victron Energy Multiplus-II 48V 3000VA, o tom jsem taky uvazoval a poku zacina hucet az nad 650W tak jsem v klidu, na takove hodnoty se asi nedostanu, ale nenasel jsem nikde, zda se da nastavit kolik si bere ze site a zda jde nastavit prave nejake maximum kolik muze ze site vzit, aby se nestalo ze by zacal tahat 3kW a nabijet treba naplno baterku
https://eshop.neosolar.cz/menic-nabijec ... va-35a-32a
Saman_CZ
Příspěvky: 31
Registrován: ned dub 03, 2022 9:26 am

Re: paneloakovy ostrov

Příspěvek od Saman_CZ »

nasel jsem primo na Mypower respektive ostrovni-elektrarny.cz treba i tuhle skladacku, a mozna by to pro me byla idealni startovacii sada
https://www.ostrovni-elektrarny.cz/?ost ... ly-p950011
rva
Příspěvky: 3527
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: paneloakovy ostrov

Příspěvek od rva »

Proč olověné baterky? A navíc do bytu? Víc zábavy máš s LiFePo4, buď poskládat z článků z Číny, nebo i tady v eshopu nabízejí za rozumnou cenu poskládané s vhodným BMS.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Saman_CZ
Příspěvky: 31
Registrován: ned dub 03, 2022 9:26 am

Re: paneloakovy ostrov

Příspěvek od Saman_CZ »

rva píše:Proč olověné baterky? A navíc do bytu? Víc zábavy máš s LiFePo4, buď poskládat z článků z Číny, nebo i tady v eshopu nabízejí za rozumnou cenu poskládané s vhodným BMS.
predpokladam ze na jinych baterkach by se slo s nima dohodnout, stejne jako na jinych panelech, ja mam prostorove omezeni a pisu vesmes vyber panelu jiz v prvnim postu, spis resim to ostatni
Naposledy upravil(a) Saman_CZ dne pon dub 04, 2022 11:38 am, celkem upraveno 1 x.
Saman_CZ
Příspěvky: 31
Registrován: ned dub 03, 2022 9:26 am

Re: paneloakovy ostrov

Příspěvek od Saman_CZ »

baterie bych resil az jako posledni vec, vim ze kvalitni FLP na 24V nebo 48V me spousta lidi posklada s cenou okolo 5 az 5,5 tisice za kWh
Saman_CZ
Příspěvky: 31
Registrován: ned dub 03, 2022 9:26 am

Re: paneloakovy ostrov

Příspěvek od Saman_CZ »

Realizace se trosku posunula. Mohl bych zdejsi elektrikare a solarniky poprosit o kritiku? co by jste na tom zmenili? bude to plnej ostrov bez site, mam vse krom toho Epevru MPPT ktery by se dal az podle toho jak moc bude vadit napeti pro start Axpertovi, proste ty 4 panely daj jen vehce nad 120V coz je startovaci pro MPPT v Axpertoj 120-450V

schema zapojeni
https://1iq.cz/i/jP5Xx/gVhc4.jpg
Alfonz
Příspěvky: 57
Registrován: čtv bře 17, 2022 1:14 pm
Lokalita: SK - Myjava, ČR -Sulice
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 1880
Kapacita baterie [kWh]: 7,1

Re: paneloakovy ostrov

Příspěvek od Alfonz »

Škoda že už máš ten axpert kúpený, hneď ako ho spustíš tak pochopíš že ten hluk v byte nechceš a jeho vlastná spotreba pre tak malé pole je tiež docela zlo. Sám provozujem systém o podobnom výkone na balkóne v byte. mám 3x410Wp panely plus 1x650wp. S vidinou toho že ušetrím som kúpil klon axperta, a odobral som z neho asi 30kWh. Následne som kupoval samostatný MPPT regulátor, lebo keď vyšlo slnko tak ten číňan docela hučí. Aj bez panelov a pri odbere cca 300W to hučalo. Následne som musel kúpiť victron phoenix 24/3000 ktorý pri odbere 600-1000W striedavo zapína a vypína ventilátor, ale nie ako ten klon axperta naplno ale kultivovane a dá sa s tým žiť. Pre tak malé pole a nemožnosť jeho rozšírenia je aj 48V zbytočné z môjho pohľadu a 24V plne postačuje.
1,88kWp, Victron 150/45, epsolar 3215BN, Lifepo4 8s 280Ah,JK BMS B2A8S20P, Victron smart shunt, victron phoenix smart 24/3000, rpi3b+ venus OS
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: paneloakovy ostrov

Příspěvek od rottenkiwi »

JA som tiez pouzival Axpert ako menic + mppt, ale potom som musel odpojit panely,
lebo som mal pri vychode slnka budicek, ked to funguje ako menic, tak sa to este
da vydrazat, a ak nie, tak bude nutne vymenit chladenie, napr. 2 + 2 fany push-pull.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
vanilka
Příspěvky: 259
Registrován: stř kvě 05, 2021 2:57 pm
Lokalita: Beroun, Příbram

Re: paneloakovy ostrov

Příspěvek od vanilka »

Saman_CZ píše:Mohl bych zdejsi elektrikare a solarniky poprosit o kritiku?
Od 11/2022 provozuju ostrovní balkonovou FVE velmi podobných parametrů jako ty a jelikož nejsem profesí elektrikář a sám nemám kritiku rád :lol: , jen pár postřehů k tvému projektu:
1) Epever Tracer 5420AN nedoporučuju. Tenhle regulátor má problém s MPPT při špatných světelných podmínkách. Vzal bych Epever Tracer 6420AN, ten už funguje tak má.
2) Jako měnič bych použil čistý měnič, ne "all-in-one" zařízení, a zapínal ho nějakým externím řízením (třeba programovatelné napěťové relé). Při běhu na DS by byl vypnutý. Přepínání FVE <-> DS zajistí automatický přepínač sítí. Je to z pohledu spotřeby energie nejefektivnější řešení.
3) Pokud nemáš pořešené povolení SVJ na instalaci FVE panelů, připrav se na legislativní boj :? .
4512kg VRLA GEL / 20kWp+
Saman_CZ
Příspěvky: 31
Registrován: ned dub 03, 2022 9:26 am

Re: paneloakovy ostrov

Příspěvek od Saman_CZ »

zajima me hlavne to jak tam mam ty ochrany, odpojovace, jistice atd.... to je to v cem nejsem kovanej, ja si to sice namontuju a rozvedu sam, ale kabely pak jiz necham zapojit primo elektrikare

jinak hluk toho Axperta me nevadi, je to pracovna a komplet cela elektronika bude v rackovem kabinetu ktery muzu pripadne i odhlucnit a nebo si v nem udelat aktivni airflov tichyma ventilatorama (delal jsem si i vlastni vodni chlazeni do PC na procesor a grafiku kde jsem si blok na grafiku navrhnul a soustruzil sam), 5kW Axperta jsem si i poslechl u Amperaka a pri vyrobe okolo 2kW a spotrebe kde jel bojler, tak me to prislo podobne hlucne jako pracovni moje PC v te kancelari, a vesmes asi nebude problem to pripadne casem vymenit treba za neco od Victronu (vlastne Multiplus 2 jsem mel puvodne v planu a nesel jsem do nej jen kvuli cene, neb byl tenkrat cca 3x drazsi nez tento Axpert, pro zajimavost ten Axpert me vloni vysel na cca 14500 i s postovnym ze Spanelska)

jo druztvo je problem, puvodne dali ustne na schuzi vsichni souhlas, ted dva ze 6 spoluvpastniku delaj problemy kdys jsem pozadal pisemne a chtej prave vice informaci, pritom konstrukce na panely na balkonech je jiz asi pul roku a nikdo z nich si toho ani nevsim :mrgreen: po transformaci na SVJ to jiz problem nebude, neb balkony jiz budou soucasti bytu a bude me stacit 51% souhlas ktery mam vesmes jistej neb 4 ze 6 jsou pro i pisemne, reseni vidim v tom ze by prozatim byli 2 panely jen polozene za zabradlim volne, vyroba sice mizerna, ale ten rok nez z toho bude SVJ by se to vydrzelo

no hlavne me zajima to jestli mam spravne ty odpinace, odpojovace, propojnice, pojistky, chranice a tak, jejich dimenzovani na danej vykon, atd... nechci podcenit tyhle veci prave s jistenim a dimenzovanim pojistnych prvku
Saman_CZ
Příspěvky: 31
Registrován: ned dub 03, 2022 9:26 am

Re: paneloakovy ostrov

Příspěvek od Saman_CZ »

vanilka píše:Od 11/2022 provozuju ostrovní balkonovou FVE velmi podobných parametrů jako ty a jelikož nejsem profesí elektrikář a sám nemám kritiku rád :lol: , jen pár postřehů k tvému projektu:
1) Epever Tracer 5420AN nedoporučuju. Tenhle regulátor má problém s MPPT při špatných světelných podmínkách. Vzal bych Epever Tracer 6420AN, ten už funguje tak má.
2) Jako měnič bych použil čistý měnič, ne "all-in-one" zařízení, a zapínal ho nějakým externím řízením (třeba programovatelné napěťové relé). Při běhu na DS by byl vypnutý. Přepínání FVE <-> DS zajistí automatický přepínač sítí. Je to z pohledu spotřeby energie nejefektivnější řešení.
3) Pokud nemáš pořešené povolení SVJ na instalaci FVE panelů, připrav se na legislativní boj :? .
diky, o modelu Epevru jsem se dosud nerozhodl, jen jsem vedel ze musi umet 48v a mit rozsah nad 150VOC, coz veskrze splnuje cela ta rada Tracer x420AN, takze klidne i 6420, a mozna se zeptam, na ruznych schematch maj u Epevru napsanej teplotni senzor ktery jsem k prodeji nasel a senzor napeti baterie, ale ten jsem nikde k prodeji nenasel, da se to vubec k tomu MPPT koupit? konektor tam na to asi je
PetrDubi
Příspěvky: 1352
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: paneloakovy ostrov

Příspěvek od PetrDubi »

On je u Axperta problém v tom, že když jdou z panelů 2 kW a současně máš zapnutej odběr kolem 2 kW, tak je relativně tichej. Pokud pojede ten odběr 2 kW jenom z baterky, tak to bude obdobný. Ale když ty 2 kW půjdou do baterky, tak to teprve bude ten správnej fičák. Při nabíjení baterie je ten měnič prostě několikanásobně hlučnější než při odběru nebo když ten výkon jde rovnou do spotřeby.
Mám měnič v garáží, takže mě to netrápí, ale do bytu bych si ho fakt nedal.. Možná jedině po výměně větráků za nějaký tichý..
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
cipis
Příspěvky: 4361
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: paneloakovy ostrov

Příspěvek od cipis »

Senzor napeti u epeveru neni zadny senzor, ale jen dva draty na baterku, on pak meri napeti na techto dvou dratech a ne na tom svem silovem vystupu. Treba kdyz mas poddimenzovane kabely k baterii, tak timto srovnas pripadne ubytky. Samozrejme lepsi reseni je mit spravne nadimenzovane a i tak pripojene ty merici draty.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek