ochrana FVE - starý dům

Zabezpečení systémů proti přepětí, úderu bleskem, svodiče napětí, hromosvody, proudové ochrany, jištění, pojistky, bezpečnost elektrických zařízení, zkušenosti, rady, doporučení.
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: ochrana FVE - starý dům

Příspěvek od rottenkiwi »

No keby som nemal 100 % ostrov a mal vsetko vybehat po uradoch
a 75 % uradnikov by mi tvrdilo svoje, ale norma ine, tak .... nemam FVE.

Ja som meral odpor niekolkych tyci 2 m + 25 m Fe pasov a mal som 1.57 ohma,
to je ovela menej, ako maju stlpy tu na ulici, co vobec nie su zemnene,
a urcite lepsie ako kostol, kde zvody su vlastne droty iduce po stene pichnute v zemi.

Neviem ci by pripadny blesk neskoncil v mojich prepetovkach.

Ale ja som tu nechodil a toto som nasiel dnes na UT. :D Ja mam 1 kB pamat na par sec.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: ochrana FVE - starý dům

Příspěvek od kodl69 »

Poul - to je pole mě etalon učitele elektrotechniky. Ano, v normě ČSN EN 33 2000-7-712/ed.2 čl. 530.3.101 je jasně uvedený, že pokud není výrobcem měniče uvedeno, že nemusí být fi typu B, tak prostě musí... V předchozí normě bylo uvedeno, že stačí AC, pokud měnič zabraňuje přenosu DC na AC stranu. Tj další zpřísnění podmínek. Tohoto jsem si nevšiml, ale revize novejch FVE nedělám.
V podstatě měniče Axpert s vysokonapěťovým vstupem jsou v evropě ilegální, protože podle mě nemají ani hlídač izolačního stavu na DC straně, ani jiný ochrany, běžný u síťovejch měničů.
Paradoxně by potom měl být hlídač izolace na vstupu sitonu... Všechno, co tady kdo dělá, je vlastně ilegální, počínaje 3s panely s Voc max nad 120V pře siton až po axperty...
Naposledy upravil(a) kodl69 dne čtv bře 31, 2022 8:38 pm, celkem upraveno 1 x.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
bublich
Příspěvky: 407
Registrován: sob črc 11, 2020 12:42 am

Re: ochrana FVE - starý dům

Příspěvek od bublich »

to kiwi
Já bych se nebál.Všichni v nových barácích co mají (musí mít) HOP kde je spojena nula sítě s hromosvodem (vývod v hop je připojen v zemi na tentýž pásek) a tudíž má odpor vůči zemi mnohem nišší (0,1...0,5ohm).To má tedy i hromosvod.Svody se musí měřit s rozpojeným HOP jinak se naměří paralelní kombinace odporu sítě a Vašeho zemnění.V čemž by to Vaše zemnění nebylo podstatné.Takže všichni v okolí s HOP mají +- stejný odpor hromosvodu (s propojeným HOP).To beru z hlediska "přitažení blesku - pokud takové riziko existuje",při zásahu už samozřejmě Vaše uzemnění (výborné) hraje zásadní roli.
unicast
Příspěvky: 1226
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: ochrana FVE - starý dům

Příspěvek od unicast »

rva píše:Zaujala mě z Ruska amatérská kontrola kvality uzemění. Amatérské uzemění realizují zatlučením 3 L profilů delších než 2 metry do trojúhelníku a jejich pospojování navařením pásoviny tak, aby pásovina byla alespoň 0,5 m pod zemí. Asi tu kontrolu někdy vyzkouším - ale budu stát na izolované podložce a nikdo nebude nablízku.
kontrola uzemění.jpg

Jenže v Rusku to má úplně jiný účel. U nás máme síť TN-C resp. TN-C-S, oni mají síť IT, tedy galvanicky oddělenou od země. Svítí-li žárovka, je to špatně, znamená to, že někde je svod a to je tam krajně nežádoucí. Proto mimochodem jejich zásuvky nemají ochranný kolík a stačí na všechno dvoudrátový rozvod. Rozlišovat tam L a N v jednofázovém rozvodu tam taky úplně nedává smysl, resp. může Tě v případě, že do země probíjí některá z fází, kopnout i N.
rva
Příspěvky: 3526
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: ochrana FVE - starý dům

Příspěvek od rva »

Tuším, že IT mají v USA. V Rusku je to jako u nás, zásuvky mají ten německý typ "Schuko". https://internationalconfig.com/russia-plugs.asp
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
bublich
Příspěvky: 407
Registrován: sob črc 11, 2020 12:42 am

Re: ochrana FVE - starý dům

Příspěvek od bublich »

V USA/CAN používají většinou 1F VN trafa se sekundárem 2 x 120V a uzemněným středem.Hot,hot,ground,To jde na okr,rozvaděč.V zásuvkách použijí pouze 1hot (fázi) N a Zem,které jdou samostatně z rozvaděče,tedy 120V.Je to klasická ochrana nulováním.Pak mají "high voltage" spotřebiče (ohřívač vody) které využívají oba hot vodiče tedy 240V opět s ochranou nulováním.
unicast
Příspěvky: 1226
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: ochrana FVE - starý dům

Příspěvek od unicast »

Já jsem právě všude možně po bývalém Sojuzu potkával pouze zásuvky bez ochranného kolíku Obrázek

I když vlastně, v nově rekonstruovaném hotelu v Moskvě už měli Schuko, to je pravda...
Fliacik
Příspěvky: 90
Registrován: stř bře 30, 2022 8:53 am
Lokalita: Bratislava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4340
Kapacita baterie [kWh]: 9.6

Re: ochrana FVE - starý dům

Příspěvek od Fliacik »

Riesim podobnu orazku ako zakladatel tohto vlakna. No mal by som doplnujucu otazku. Mozem sa uzemnit o susedny dom ?
Moj Krsny ma vedla nasho 100rocneho domu postaveny velky dvojposchodovy dom novostavba z uzemnenim priamo v zakladoch. Je mozne sa napojit na jeho vyvod pri zakladoch a pokracovat cca 20m do mojej rozvodnej skrine a tam to pouzit ako PE?
FVE 4,3kWp (4x Longi 535Wp 4x DAH 550Wp Sériovo/Juh) | Growatt SPF 5000ES | 4kWh(Čína)+6kWh(Mivvy)
glottis
Příspěvky: 2070
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: ochrana FVE - starý dům

Příspěvek od glottis »

unicast píše:Já jsem právě všude možně po bývalém Sojuzu potkával pouze zásuvky bez ochranného kolíku Obrázek

I když vlastně, v nově rekonstruovaném hotelu v Moskvě už měli Schuko, to je pravda...
tak v rusku na ztratach na zivotech nezalezi :D
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: ochrana FVE - starý dům

Příspěvek od vlkazajac »

Skús sa popýtať na NEMA 1 -15 v zasľúbenej krajine, kde je vraj ochrana ľudského života nadovšetko.

Zasa do fóra preniká idiócia ?
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
bol-St
Příspěvky: 305
Registrován: čtv bře 20, 2014 7:20 am
Lokalita: Opavsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9375
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Hlučínsko

Re: ochrana FVE - starý dům

Příspěvek od bol-St »

Fliacik píše:Riesim podobnu orazku ako zakladatel tohto vlakna. No mal by som doplnujucu otazku. Mozem sa uzemnit o susedny dom ?
Moj Krsny ma vedla nasho 100rocneho domu postaveny velky dvojposchodovy dom novostavba z uzemnenim priamo v zakladoch. Je mozne sa napojit na jeho vyvod pri zakladoch a pokracovat cca 20m do mojej rozvodnej skrine a tam to pouzit ako PE?
Já v tom nevidím problém, vůbec když ten přívod k sobě zakopeš do země v zemnícím pásku.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek