ochrana FVE - starý dům

Zabezpečení systémů proti přepětí, úderu bleskem, svodiče napětí, hromosvody, proudové ochrany, jištění, pojistky, bezpečnost elektrických zařízení, zkušenosti, rady, doporučení.
Jarin
Příspěvky: 103
Registrován: ned říj 24, 2021 10:07 pm

ochrana FVE - starý dům

Příspěvek od Jarin »

Zdravím,
stavím malou FVE (2 stringy, každý cca 1100Wp) na střeše našeho prastarého domku a rád bych pro klid duše aspoň nějakou základní ochranu.

Problém je následující:
- žádný hromosvod nikde v okolí. Ale cca 10m od domu začíná menší (rozlohou) bukový les s vysokými stromy, tak věřím, že jsme pod ochranou tohoto přírodního hromosvodu.
- uzemnění zemními pásky tu také není. A ani není reálné ho tu dělat dodatečně, neboť kopaní na pozemku je téměř nemožné, jsme na skále, po pár decimetrech to je na sbíječku, Možná 5m bych byl schopen zakopat do místa, kde se před dvěma lety dělala kanalizace.
- jediné co, tak je přizemněn jednou zemní tyčí bod rozpojení PEN (na PE a N) v pojistkové skříni (síť TN-S)
- žádná přepěťová ochrana na vstupu DS do domu


No a teď co s tím?
Kovové rámy panelů a nosníky bych chtěl pospojovat, ale kam pak s tím?
Stejně tak nevím, kam svést svod I. přepěťové ochrany za panely a případně další přepěťové ochrany v technické místnosti.
V technické místnosti (což je malý sklípek) s hliněnou podlahou, bych mohl nabušit do země další zemnící tyč(-e), případně je ještě spojit s uzemněním el. sítě.

Byly by nějaké nápady, jak alespoň nějak zajistit ochranu FVE?
Díky

j.
sitra
Příspěvky: 288
Registrován: ned led 25, 2015 12:28 pm

Re: ochrana FVE - starý dům

Příspěvek od sitra »

Problém je následující:
- žádný hromosvod nikde v okolí. Ale cca 10m od domu začíná menší (rozlohou) bukový les s vysokými stromy, tak věřím, že jsme pod ochranou tohoto přírodního hromosvodu.

ne, tohle ochrana rozhodně není...
- uzemnění zemními pásky tu také není. A ani není reálné ho tu dělat dodatečně, neboť kopaní na pozemku je téměř nemožné, jsme na skále, po pár decimetrech to je na sbíječku, Možná 5m bych byl schopen zakopat do místa, kde se před dvěma lety dělala kanalizace.

pár decimetrů je kolik? 5? to je dostačující
- jediné co, tak je přizemněn jednou zemní tyčí bod rozpojení PEN (na PE a N) v pojistkové skříni (síť TN-S)

kolik má taková tyč odpor?
- žádná přepěťová ochrana na vstupu DS do domu

dnes již velká chyba...

u starých domů, v historických centrech měst se to aplikuje tak, že ve sklepním prostoru se udělá uzemňovací soustava podél zdí,sice nákladné, ale řešení se najít dá.
RT E2A, Certifikace ČFA, FVE experiment od roku 2015, zpracování projektové dokumentace Victron.
ostrov - Victron 3x Multiplus II 48/5000, Longi 16x455Wp, CERBO GX, GX Touch 50, Pylontech 5x US3000C...
Jarin
Příspěvky: 103
Registrován: ned říj 24, 2021 10:07 pm

Re: ochrana FVE - starý dům

Příspěvek od Jarin »

Vím, že stromy nejsou ta správná ochrana před bleskem. Ale kdybych FVE nestavěl, tak bych to taky neřešil. Prostě ten dům tu stojí 130 let,hromosvod nemá a takových domů je po okolí spousta. Uhodit samozřejmě může kdykoliv kdekoliv. Ale přeci jen si myslím, že si raději vybere 20m strom s kořeny hluboko v zemi. Ale je mi jasné, že je to spíše moje víra.

Jen dotaz - vzniká přiděláním FVE na střechu domu větší riziko zásahu blesku než bylo předtím? Jakože kvůli kovové konstrukci třeba? Zase kdyby se panely neuzemnily vůbec, tak blesk nemá důvod do volně ležící neuzemněné, byť kovové věci udeřit. Např. do auta taky pravidelně nebouchají blesky jen proto, že jsou z kovu.

Pár decimetrů do země - ano, to může být někde 5dm, ale někde jen třeba 2-3. Když nám dělali kanalizaci, tak rvali ze země metrové placáky, takže místo úzkého šlicu pro kanalizační rouru jsme měli zákopy široké jak pro válku. Takže krumpáčem můžu sice udělat šlic do hloubky třeba 50cm v délce 1-2m, pak ale narazím na balvan a dál se bez sbíječky nebo bagříku nehnu. O desítkách metrů nemluvě. Dalo by se to udělat v té trase kanalizace, když už to jednou bylo vybagrovaný, ale to je jen pár metrů k hranici pozemku.

Jedna samotná tyč má odpor zřejmě mizerný, ale jak se říká, lepší něco nežli nic. Prostě když tu předchůdci předělávali elektriku a přecházeli na TN-S, tak ten bod rozdělení přizemnili (tak jak se to doporučuje). Předtím nebylo ani to. K tomu předpokládám, že DS je přizemňována průběžně ve své trase, tak jak se má, takže nějaké uzemnění tu je. Holt musím pracovat s tím co je, kdyby to byla novostavba, tak to bude samozřejmě vypadat jinak.

Též ta chybějící přepěťovka - o té v té době nejspíš ještě nikdo ani neslyšel. Zkrátka tu není. Ale to je spíše problém přivedení si výboje do domu po DS, ne? Ta nesouvisí s FVE, nebo se mýlím? Mě zajímá, jak provést ochranu hlavně co se týče FVE.

Dům podsklepený není. To jak jsem uvedl, že technická místnost bude ve sklípku, to není klasický sklep do hloubky pod domem. Je to jen mírně zapuštěná místnost (komora) v prostoru stodoly, celá tak o velikosti cca 3x2m
sitra
Příspěvky: 288
Registrován: ned led 25, 2015 12:28 pm

Re: ochrana FVE - starý dům

Příspěvek od sitra »

taky se uklidňuji, když je něco v p... :-)¨
Tohle nemá cenu řešit, stejně si najdeš zdůvodnění, auto, stromy atd.
Jestli si chceš udělat hodinu času tak zde najdeš všechny odpovědi na tvé otázky, bohužel v tvůj neprospěch...:
https://www.youtube.com/watch?v=L015k67YFks&t=2530s
RT E2A, Certifikace ČFA, FVE experiment od roku 2015, zpracování projektové dokumentace Victron.
ostrov - Victron 3x Multiplus II 48/5000, Longi 16x455Wp, CERBO GX, GX Touch 50, Pylontech 5x US3000C...
Jarin
Příspěvky: 103
Registrován: ned říj 24, 2021 10:07 pm

Re: ochrana FVE - starý dům

Příspěvek od Jarin »

Děkuju za odkaz, rád mrknu.
A prosím, neber to tak, že si hledám zdůvodnění pro to, nic nedělat.
Jednak kdybych nic udělat nechtěl, tak sem nedávám dotaz a kašlu na to hned. Já chci alespoň minimum možného udělat v podmínkách které mám.
A druhak mě zajímá smysl některých předpisů. Chci vědět, proč se to a to konkrétně takhle dělá. Někdy mám krapet pochybnosti. Třeba před 30ti lety platily nějaké předpisy a byly ok. Pak změna, objevily se zcela jiné předpisy a ty původní byly najednou úplně špatně. A za pár let repete. Jsme přehlceni předpisy, příkazy, zákazy a normami a možná ani nevíme proč.
Ale jinak jsem moc rád za každý příspěvek, který mě někam posune. Díky
Sluncejeelektrina
Příspěvky: 49
Registrován: úte úno 22, 2022 12:30 am

Re: ochrana FVE - starý dům

Příspěvek od Sluncejeelektrina »

Neslo by zakopat nejakou plosnou uzemnovaci desku? Treba 1m x 1m. 20m uzemnovaci pasky ma take plochu kolem 1m2.
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: ochrana FVE - starý dům

Příspěvek od kodl69 »

A co odpor zeminy, ten bude taky stejný? Jistě ne, navíc když píšeš, že skála.
Jedno z řešení je postavit si novej barák jinde... Tam si dáš uzemnění do základů a ani ta skála by nebyla problémem.
Ono ani tak nejde o celkový zemní odpor, ale spíš o to, aby uzemnění kolemdokola domu ve spojení s jímací soustavou udělaly "mříž" nebo jiným slovem faradayovu klec kolem objektu, na jejímž povrchu dojde k vyrovnání potenciálů, a ten povrch bude všude mimo budovu. S tím příčinně souvisí přep. ochrany, pospojování kovových hmot v domě pro vyrovnání potenciálů.
Udělat A a neudělat B a C může paradoxně situaci i při nedalekém zásahu bleskem zhoršit.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
FíraD
Příspěvky: 158
Registrován: pon dub 16, 2018 7:46 pm

Re: ochrana FVE - starý dům

Příspěvek od FíraD »

Postavit nově, je řešení. Taky už jsem na to přišel, ale ne vždy to jde.
Uzemnění by šlo přeměřit, jaké má parametry. Aby člověk trochu věděl.
Taky to nemám úplně ok, ale řešení je v plánu. Trochu mě uklidňuje že Fi vybaví i fazovka. Tak to snad není úplně v troskách.
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: ochrana FVE - starý dům

Příspěvek od kodl69 »

chránič ale chrání osoby před dotykem při poruše, ale tady se snad řeší ochrana před přepětím, což je o dost jiná kategorie. Místo 30mA co vybaví chránič se řeší 100kA bleskovýho proudu :)
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
FíraD
Příspěvky: 158
Registrován: pon dub 16, 2018 7:46 pm

Re: ochrana FVE - starý dům

Příspěvek od FíraD »

Jo. To máš recht. Myslel jsem že to pán řeší nějak komplexně. Když zmiňoval tu zemnící tyč. Hlavně nemyslet , nás učí nadřízení.Měl jsem se toho držet.
rva
Příspěvky: 3526
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: ochrana FVE - starý dům

Příspěvek od rva »

Zaujala mě z Ruska amatérská kontrola kvality uzemění. Amatérské uzemění realizují zatlučením 3 L profilů delších než 2 metry do trojúhelníku a jejich pospojování navařením pásoviny tak, aby pásovina byla alespoň 0,5 m pod zemí. Asi tu kontrolu někdy vyzkouším - ale budu stát na izolované podložce a nikdo nebude nablízku.
Amatérská kontrola kvality uzemění žárovkou 100W
Amatérská kontrola kvality uzemění žárovkou 100W
kontrola uzemění.jpg (36 KiB) Zobrazeno 1699 x
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: ochrana FVE - starý dům

Příspěvek od rottenkiwi »

https://www.usna.edu/Users/math/hottovy ... rFinal.pdf

Ide namodelovat pravdepodobnostne, ako a kde lightning udrie,
ale to chce toky vody pod zemou, geologicke pomery,
stav pody a podlozia napr. v mriezke niekolko dm,
stav budov a stlpov z hladiska odporu,
teraz o aky typ blesku pojde, aky typ oblacnosti
ake velke kvapky a ladovec s akou rychlostou,
no treba na to velky vypoctovy vykon, ale urcite sa to da.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
xmasin
Příspěvky: 1767
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: ochrana FVE - starý dům

Příspěvek od xmasin »

rva píše:Zaujala mě z Ruska amatérská kontrola kvality uzemění. Amatérské uzemění realizují zatlučením 3 L profilů delších než 2 metry do trojúhelníku a jejich pospojování navařením pásoviny tak, aby pásovina byla alespoň 0,5 m pod zemí. Asi tu kontrolu někdy vyzkouším - ale budu stát na izolované podložce a nikdo nebude nablízku.
Kvalita uzemnění se normálně zkouší proudem 20A z fáze, teda aspoň takhle ji zkoušel můj revizák. Podmínkou je odpojení uzemnění od sítě. Používal na to tenhle přístroj https://www.illko.cz/zerotestpro-detail-produktu jen se nikdo nesměl uzemnění držet.
Sám mám chalupu na horách a na skalním podloží a i když jsem udělal uzemění z cca 60m dlouhé nerezové pásoviny zakopané metr hluboko a ještě posílené metrovými tyčemi osmičky kulatiny tak jsem se nedostal pod 20 Ohm. To samé v Polabí má cca 3 Ohmy.
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: ochrana FVE - starý dům

Příspěvek od rottenkiwi »

Ked ja mam odpor uzemnenia 1.57 Ohmu
a sused ma 15 ohmov, kde udrie blesk ?
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: ochrana FVE - starý dům

Příspěvek od kodl69 »

Tohle má nejmenší vliv. Spíš je potřeba si říct, kdo z vás má kompletní pospojování a přep. ochrany, a podle toho bude výše škod. Na druhou stranu, pokud má osused starou televizi a 10 žárovek, tak mu krom požáru domu žádná škoda od blesku vzniknout nemůže :)
Kontola přes žárovku: drobek dobrodružnáý řešení. Revizní přístroje pro měření používají jen jednu půlvlnu, takže ten zásah proudem by neměl být fatální, i kdyby ses toho držel. Měření impedance smyčky je vlastně to stejný, vývod se zatíží, a podle úbytku napětí a prudu se vypočte impedance smyčky. 100W žárovks bude mít za studena tak 200 Ohm, na plným napětí 528Ohm, tj při uzemnění pod 10 ohm
musí svítit plným jasem...
Naposledy upravil(a) kodl69 dne stř bře 30, 2022 2:49 pm, celkem upraveno 1 x.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: ochrana FVE - starý dům

Příspěvek od rottenkiwi »

No lenze tu udrel blesk minule, a celej dedine odislo vsetko, trafilo to stlpy vedenia,
trafilo to stromy s dobrou vodou pod korenmi, trafilo to vezu kostola,
odisli varhany a vsetka elektronika v kostle, odisli zvony v kostole na tie
elektromagneticke tahadla.

Odisla komplet elektronika na urade a v celej dedine notebooky, pocitace, televizory, choladnicky
vsetko co mali ludia zapojene.

Ziadne pospojovanie v celej dedine to nevydrzalo.
Mame tu 2 trafa a dokedy nevymenili istenie, tak nesla elektrina.
U mna roztavene kusy hrubych medenych kablov a na konci oddavene gulky medi.
40 A PN000 rozhodene na prach, obal vyletel cez dvierka von.

To chce minimalne 25 x 25 mm2 medi + 25 000 000 A prepatovky na taky blesk zvrchu kovadliny dole. / 35 km /
Ale boli na zemi blesky aj 235 km dlhe.

A co ked dam na meranie uzemnenia 3000 W halôgen ?

Co so cital updejtnute info, tak blesk mal 768 km. / 2020 /

Return stroke + restrike, 100 000 km za sekundu
a naboj 300 - 900 C, preneseny jednym az 30 restrikmi, 40 ms kazdy po sebe.

Ake je tam potom napatie, aky prud restriku a aky celkovy prud napr. 30 restrikov ?

Bezny blesk === 1 GJ energie, ale su aj superblesky 100 GJ uvolnenej energie. / 27777 kWh /

Ako sa proti tomu chranit ?
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Uživatelský avatar
bublich
Příspěvky: 407
Registrován: sob črc 11, 2020 12:42 am

Re: ochrana FVE - starý dům

Příspěvek od bublich »

Opakujte po mně: Otče náš, jenž jsi na nebesích,
posvěť se jméno tvé... :D
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: ochrana FVE - starý dům

Příspěvek od rottenkiwi »

Zaujimal by ma vas nazor na toto video, hlavne tu cast o hromozvodoch. / blesko.... /

https://www.youtube.com/watch?v=L015k67YFks
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Uživatelský avatar
bublich
Příspěvky: 407
Registrován: sob črc 11, 2020 12:42 am

Re: ochrana FVE - starý dům

Příspěvek od bublich »

Díky za bezvadný odkaz,nutí mě to zopakovat ten chlap je dobrej.
Ty hromosvody vzal letem světem i když ta část s rozdělením svodového proudu přes HOP je zajímavá a docela by mě zajímal Kodlův názor.U té ubytovny nezmínil zásadní problém a to prakticky nemožnost tam vybudovat bez velkých úprav hromosvod nový.Zaznělo i že reálný odpor uzemnění hromosvodů je málokdy pod 6-7 ohm což potvrzuji,nišší se dosahuje hodně blbě.
A jestli mohu odbočit tak pasáž s nutností chráničů třídy B u střídačů s galvavickým propojením panelů na střídač,je také velmi zajímavá.Řekl bych,že to asi budou všechny bez trafa.
No a třešničkou je ta dáma nadržená na nabonzované kontroly.
sitra
Příspěvky: 288
Registrován: ned led 25, 2015 12:28 pm

Re: ochrana FVE - starý dům

Příspěvek od sitra »

ten bezvadný odkaz jsem dával na začátku vlákna, tak aspoň Rottene umíš CTRL+V :lol: :lol: :lol: :lol:
RT E2A, Certifikace ČFA, FVE experiment od roku 2015, zpracování projektové dokumentace Victron.
ostrov - Victron 3x Multiplus II 48/5000, Longi 16x455Wp, CERBO GX, GX Touch 50, Pylontech 5x US3000C...

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek