5420AN - funkce rozvodného a zátěžového relé

Diskuze o regulátorech EP Solar
Jarin
Příspěvky: 103
Registrován: ned říj 24, 2021 10:07 pm

5420AN - funkce rozvodného a zátěžového relé

Příspěvek od Jarin »

Zdravím
mám regulátor Epsolar 5420AN (ale je to funkce všech verzí AN) a rád bych se zeptal na bližší informace k rozvodovému a zátěžovému relé, které je součástí tohoto regulátoru. V návodu je zmínka jen taková povrchní. Plus bych se rád zeptal na praktické užití, jestli někdo tuto fci využívá.

U rozvodného relé (síť/generátor) je asi možnost nějak automaticky se připojit k rozvodné síti (či generátoru) když ... není dostatek energie z panelů ? Ale zrovna u Epsolaru asi hrozí přetoky do sítě, tak to asi není funkce, která by se dala u nás legálně využít (když není smlouva s distributorem)

A pak relé zátěžové - tam to chápu tak, že se nějaké kontakty spínají, nebo rozpínají, když je napětí baterie vyšší, nebo nižší než nastavené ?
Nevím, nějak mi to není zcela jasné.

TAk případně díky za vysvětlení, kdo ví, nebo dokonce používá
j.
skopec
Příspěvky: 137
Registrován: pon srp 16, 2021 8:35 pm

Re: 5420AN - funkce rozvodného a zátěžového relé

Příspěvek od skopec »

Mám EPSOLAR, relé používám jako pojistku pro odpojování střídače, když by selhalo relé ovládaná arduinem při odpínání zátěžě. V menu je nastavení kdy se má sepnout a kdy odepnout.
Rozvodné relé nepoužívám, to slouží pro sepnutí generátoru (případně nabíječky baterie).
Nemám totiž nabíječku a ani jí neplánuju (OSTROV)
EPSOLAR nemůže mít přetoky, když není připojen na DS. Je to jen solární mmpt regulátor.
D34: 3,3kWp 174° (6*235 Wp + 6*310 Wp) + EPsolar Tracer 6420AN + Epsolar IPower IP5000-42-Plus-T + 4* VRLA GEL 12V/150Ah + 16*LiFePo4/120Ah, WIFI: 50Wp 174° + PWM KLX1230+3*VRLA AGM 12V/17Ah, Včely: 10Wp 180° + Epsolar LS LS1024B + VRLA AGM 12V/17Ah, Automatizace: 15 * Wemos D1 mini/lite
cipis
Příspěvky: 4361
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: 5420AN - funkce rozvodného a zátěžového relé

Příspěvek od cipis »

Je to v návodu poměrně dobře popsané, bohužel s naprosto debilním překladem.
Názvy relé nemají nic společného s tím, jak to člověk použije. Jsou to prostě dvě relé, jedno má vyvedené oba kontakty (spínací, rozpínací), to se tam nazývá generátor apod., druhé má vyvedený jen spínací kontakt, nazývané to je zpožděná zátěž, zátěžové relé či co.

To první relé, co má dva kontakty, tak se ovládá přes nastavení Under Voltage Warning a Under Voltage Warning reconnect (tj. třeba při 24V zapne externí dobíjení aku a při 24,4V vypne to dobíjení).
To druhé relé se ovládá přes nastavení Low Voltage Disconnect a Low Voltage Reconnect. Tedy při LVR (25,6V) sepne kontakt (a zapne třeba spotřebiče) a při LVD (22V) rozepne kontakt.

Dá se použít kombinace, tj. při vyšších hodnotách napětí pro vypnutí se dá použít UVW/UVWR pro "velkou" zátěž a LVD/LVR pro "malou" zátěž při nižších hodnotách.

U toho prvního relé jsou, jak jsem psal, dva kontakty, jeden spínací a druhý rozpínací, a mění stav podle těch hodnot UVW/UVWR.
U toho druhého relé je jen spínací, tedy v úplném vypnutí je ten kontakt rozpojený a musí vylézt napětí nad LVR, aby se sepnul.


Hodnoty jsou default pro 24V aku.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Jarin
Příspěvky: 103
Registrován: ned říj 24, 2021 10:07 pm

Re: 5420AN - funkce rozvodného a zátěžového relé

Příspěvek od Jarin »

Super, díky moc !
Jarin
Příspěvky: 103
Registrován: ned říj 24, 2021 10:07 pm

Re: 5420AN - funkce rozvodného a zátěžového relé

Příspěvek od Jarin »

Ještě bych se chtěl zeptat, zda při nastavení typu baterie "USER" (pro LiFePo), lze parametry nastavit přímo na regulátoru, nebo musím dokoupit modul MT50 a propojit s PC
leoshavla
Příspěvky: 77
Registrován: stř bře 23, 2022 7:43 am

Re: 5420AN - funkce rozvodného a zátěžového relé

Příspěvek od leoshavla »

A ty relé se nastavují přes display nebo přes software v PC
Díky
cipis
Příspěvky: 4361
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: 5420AN - funkce rozvodného a zátěžového relé

Příspěvek od cipis »

Podle mne to pres displej nejde, ale ja ho pouzil jednou a vic ne, protoze neumi vic regulatoru dohromady.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek