4-polovy DC odpinac na single string

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
bol-St
Příspěvky: 305
Registrován: čtv bře 20, 2014 7:20 am
Lokalita: Opavsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9375
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Hlučínsko

Re: 4-polovy DC odpinac na single string

Příspěvek od bol-St »

Právě tvořím odpojovaní stringů pomocí 64A DC jističů co jsou uvedené výše a koupil jsem k ním vyrážecí cívky na 48V :
https://www.aliexpress.com/item/3302622 ... 1802o93iOW

Bohužel už při testováni obvodu a zapojeném ampérmetru do obvodu se cívka po cca 5s poškodila. Nejprve tekly 0,4 A a pak to skočilo na 6A. Při rozpojení obvodu a opětovném spojení už nefungovala. Odvrtal jsem nýty a podíval se dovnitř. Bylo jen vidět připálenou izolační pásku kolem cívky:
1648625258293 (002).jpg
cipis
Příspěvky: 4362
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: 4-polovy DC odpinac na single string

Příspěvek od cipis »

5 s? To jsou "vyrážecí" cívky, ne cívky pro trvalý provoz. Prostě buch a nic dalšího.
Ale je vidět, že na to číňan totálně sere, protože "normální" vyrážecí cívky mají vypnutí i sebe sama.

Něco jako na modelovém kolejišti přestavníky se dvěma cívkami, pokud tam nebyly vypínače, tak jsi během pár vteřin ten přestavník uvařil, toto je to naprosto stejné. Nemůžeš prostě tu cívku krmit tak dlouho.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
bol-St
Příspěvky: 305
Registrován: čtv bře 20, 2014 7:20 am
Lokalita: Opavsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9375
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Hlučínsko

Re: 4-polovy DC odpinac na single string

Příspěvek od bol-St »

Ano to mi po testu došlo, ale cívka má jen kontakt který se po rozpojení sepne, bude potřeba přívod udělat reverzně, aby po odpojení bylo na cívce napětí na 0 V.
PetrDubi
Příspěvky: 1355
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 4-polovy DC odpinac na single string

Příspěvek od PetrDubi »

Schválně jsem dneska víc prozkoumal svoje vyrážecí cívky Etimat DA na 230V a ty po vypnutí cívku odpojí, takže tam takový problem není. A když už jsem to měřil, tak jsem zjistil, že cívka má odpor 4,2 kOhm, takže proud naprosto minimální..
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
acmetelka
Příspěvky: 16
Registrován: úte kvě 02, 2023 4:09 pm
Lokalita: kousek na východ od Prahy
Systémové napětí: >48V

Re: 4-polovy DC odpinac na single string

Příspěvek od acmetelka »

Nemyslím, že by to Číňani odflákli. Záleží na zapojení. Dle schématu pro např. SHT-X3 Shunt Release, správné zapojení napájení na C1 a C2 využije vypínací kontakt. Pokud zapojíme mezi C1 a 14, tak bude cívka trvale. Ale 12 a 14 jsou určené jako signalizační svorky. Viz schéma z jejich dokumentace.
Přílohy
SHT-X3.jpg
JJZ 3300 Wp 6 x "Xtend Solarmi Schutten STM-550/144-S3"; BEL stavebnice + DIY chlazení; AKU 500l ohřev TUV; snad přitápění v přechodných obdobích

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek