FVE Laboratoř - konstantní odběr 300W-900W; záloha z DS

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Maslostroj
Příspěvky: 9
Registrován: pát bře 18, 2022 12:26 pm

FVE Laboratoř - konstantní odběr 300W-900W; záloha z DS

Příspěvek od Maslostroj »

Ahoj, zdravím místní komunitu FVE nadšenců a už teď vám děkuji za cenné informace, které jsem tu stihl za pár dnů nasát!

Chtěl bych s vámi teď prokonzultovat svůj konkrétní plán.

Chci si vyrobit takovou FVE laboratoř v samostatné garáži u baráku a podle toho pak do budoucna řešit "velkou" FVE na barák.

Chci to mít zálohované z DS, baterky spíše jen jako kondenzátor pro mraky apod. Když bude týden zataženo, tak se prostě pojede ze sítě, no problem.

Pro začátek se bavíme o zátěži nějakých 300W konstantně po dobu 11-16 hodin denně (LED světla, pěstuji zeleninu) - s denním časem se dá hýbat - prakticky chci tu nejlepší synchronizaci s denním světlem (solární účinností). Provoz od března do listopadu. Mimo sezónu tu elektřinu klidně nechám na střeše - případně si něco pokutím :) Vyhřívání záhonů a celoroční provoz, nějaké mining rigy apod. Nicméně jak jsem pochopil, stejně to v zimě generuje prd.

Do budoucna (do roka) klidně můžem rozšířit do 900W (400W sodíková lampa, rozběhový proud prozatím nevím, ale zjistím, a buď to půjde, nebo ne). Víc nepočítám. Pokud by přece - již jsem četl o závislosti :) - tak jsem úplně v pohodě s překopáním celého systému. Ale to se bavíme o 2-3 letech do budoucna nejdřív.

Momentálně mám v hlavě něco takového. Uvítám opravy, jestli se pletu, případně alternativy.

Měnič:
Verze 1:
1kW Modrásek (GWL/POWER Gridfree AC Inverter With Limiter 1kW SUN-1000G (22-65V)
Jediný mínus jsou přetoky, což mi při mé konstantní zátěži nepřipadá jako extra velký problém.
Vítám modularitu, možnost 1000Wp.
100% zálohu ze sítě při poruše.

Verze 2:
Axpert vm 12V 1000W MPPT - který mi na mé potřeby přijde skvělý prakticky ve všem, až na těch 500Wp na vstup - to mi přijde dost chabé... To je dáno velkými proudy při nízkém napětí, co?

Verze 3:
Axpert vp 24V 2000W (nebo PS3K-2450, ale sympatičtější mi přijde ten Axpert)
Tendle je snad úplně nejvíc nej, ale má jen PWM regulátor - otázkou je, jestli to v takovém mini řešení je až tak na škodu? Pořád mi přijde, že poměr náklady/výkon vycházejí líp, když pořídím 1200Wp solárů a dostanu jen "1000" W, než utratit kvůli MPPT převodníku na požadovaný příkon o 5K víc.

Panely:
Tady v tom plavu zatím nejvíc. Střecha není stíněná, sklon 45°, mírný JV. Jakože relativně ideální podmínky, i tak bych chtěl half-cut, ale jinak mi přijde že poly bude stačit. Pro začátek dva panely. Do budoucna max 4. Tedy cca 600-1000Wp.

Můžete mi lehce objasnit ten poměr mezi Wp solárů a W spotřeby? Chápu, že Wp jsou ideální nenaplnitelné podmínky + ztráty na měničích apod. Spíš mi jde obecně o hodně hrubej odhad ve stylu "pokud chceš v našich podmínkách krmit 300W, tak za slunečného dne potřebuješ 600Wp, pro difúzi 1200Wp".

Baterka:
Tady chci co nejvíc šetřit a mám nejmenší požadavky. Chvilku chci jet bez a něco si naměřit, pak přidat "kondenzátorovou" = hrubými počty jsem se dostal na 8A/hod, tak není boha, aby to nepokryl např.
2x Victron Energy AGM Super Cycle 12V, 25Ah C20. Vybíjení jen do 80% no problemo.

Celý systém budu pozorovat, můžu vypínat a regulat přes chytrá relátka Shelly.

Obecně uvítám info k těm měničům, co dávají nějaký výkon, ale zvládnou jen 1/2 solárního "příkonu" - nebo je to o sério-paralelním připojení či jak? Vysvětlete prosím, nebo pošlete link na samostudium.

Díky a zdraví,
Dan
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: FVE Laboratoř - konstantní odběr 300W-900W; záloha z DS

Příspěvek od rottenkiwi »

Takto to nefunguje, nie je mozne na zaklade on-grid modraska + 300 Wp nieco
skusat a potom tam dat 10 kWp.

Ani pouzit 1 - 2 panely, napr. 300 - 450 Wp a podla toho posudzovat ako sa bude spravat off-grid,
co pokryje celu strechu.

2 dni bude jasno, baterka od 9:00 rano na 100 %, co teraz ?
3 dni bude zamracene, vyroba 1 kWh z 5 - 10 kWp, co teraz ?
April, vyroba 0 W az 480 W zo 450 Wp panela, takto to skace kazdych 5 min,
co teraz ?
Vlastna spotreba monitoringu, menica + reglov.

Proste 300 - 600 Wp FVE vyzaduje vela istenia, prepetoviek, tracker + manual alebo motor,
vela bateriek, ak mam konstantnu spotrebu, spravne nadimenzovat kable, ich vedenia .....

Dalej ak chcem vyuzit maximum, musim mat nejaku tabulku
200 W.m-1 === take oblaky, 1100 W.m-1, take oblaky + taky vietor + taka teplota panelov.

Ak chcem on-grid, tak ktore menice mi schvali dodavatel energie ?
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Maslostroj
Příspěvky: 9
Registrován: pát bře 18, 2022 12:26 pm

Re: FVE Laboratoř - konstantní odběr 300W-900W; záloha z DS

Příspěvek od Maslostroj »

rottenkiwi píše: Proste 300 - 600 Wp FVE vyzaduje vela istenia, prepetoviek, tracker + manual alebo motor,
vela bateriek, ak mam konstantnu spotrebu, spravne nadimenzovat kable, ich vedenia .....
OK, tak držme se solární elektrárny, která je schopná generovat 300-900W v sezóně při slunečných dnech.... kolik Wp?

Přepěťovky určitě ano, proud je 50A max, na baterky se ptám právě, ale znovu píšu - stačí mi baterky jako kondenzátory. Když nebude slunce, pojedu na grid, měniče uvádím v prvním příspěvku.
Maslostroj
Příspěvky: 9
Registrován: pát bře 18, 2022 12:26 pm

Re: FVE Laboratoř - konstantní odběr 300W-900W; záloha z DS

Příspěvek od Maslostroj »

rottenkiwi píše: 2 dni bude jasno, baterka od 9:00 rano na 100 %, co teraz ?
3 dni bude zamracene, vyroba 1 kWh z 5 - 10 kWp, co teraz ?
April, vyroba 0 W az 480 W zo 450 Wp panela, takto to skace kazdych 5 min,
co teraz ?
Celkově moc nechápu, proč se mě ptáte na základní problémy solárních elektráren, ale zopakuji, co jsem psal v prvním příspěvku ad 1: super; ad 2: pojedou ze sítě. ad 3: akumulátor coby kondenzátor?

Nicméně aby bylo jasno - tu svou malou plánovanou elektrárnu neplánují rozšířit na tu velkou. Jen, že podle hodnot,co naměřím (efektivitu), poté extrapoluju na svoji spotřebu a potřebu na velkou FVE, takže pak budu vědět, co od montážní firmy chtít. Ale neřešme to teď.... to je fakt 5 let času a zkušeností v budoucnosti. Děkuji.
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: FVE Laboratoř - konstantní odběr 300W-900W; záloha z DS

Příspěvek od rottenkiwi »

A akej konstrukcie je prepinac baterka / kondenzator / siet ? Ake parametre ma siet ?
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Soban
Příspěvky: 3468
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: FVE Laboratoř - konstantní odběr 300W-900W; záloha z DS

Příspěvek od Soban »

Takže pokud to nechcete rozšiřovat a pouze si ošahat jak to funguje tak axpert a jeho klony.

A teď se musíte rozhodnout jaký výkon budete potřebovat protože ten axpert či klony nejdou jednoduše rozšiřovat.

Takže varianta:

1.) Max výkon do 1000VA tak můžeš brát axperta a klony který bude s 12V baterkou, počítej že pro 1000W bude odběr z baterky kolem 90A

2.) Výkon přes 1000VA zde bych bral axperty a klony na 3000VA a tady jednoznačně potřebuješ už 24V baterku.

K panelům: podle toho jaký měnič vybereš tak tam je napsáno jaké napětí musí panely dodat aby ten regulátor fungoval a bývá psáno jaký výkon ten regulátor zpracuje a podle toho pak musíš zvolit panely.

Jinak koukni třeba zde na tento návod: https://www.hadex.cz/navody/g508.pdf je to ke klonu s 800W měničem je tam pěkně popsáno jak volit panely.

Jinak ty axperty a klony když přetížíš tak jdou nastavit že se zapne bypass a přes ten může protéci většinou 2 násobek výkonu měniče.

Jinak jak říkám axpert je dobrá volba, ovšem nejde to jednoduše rozšiřovat skoukni jak jsem naletěl já.... https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=3&t=8194
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: FVE Laboratoř - konstantní odběr 300W-900W; záloha z DS

Příspěvek od rottenkiwi »

Da sa to jednoducho napisat tak, ze vela panelov, silny menic a velka baterka 4 - 6x panely,
tak taka FVE sa najviac vyplati a je s nou najmenej problemov,
proste je tam autonomia na viac dni.

Cim je mensia baterka, menic, vykon na streche, tym viac problemov,
lebo napr. nie kazdy 1000 - 1500 - 2000 VA HF menic rozbehne chladnicku alebo PC ATX zdroj,
kde su prudy az 80 A pri zapnuti, ak su kondy vybite.

Treba robit vselijake prepinace, vytazovace, ktore vacsinou produkuju flicker,
neprepne to do 20 - 40 ms, ergo PC zdroj pod zatazou s 330 uF padne, ak je tam 1000 uF,
tak to este ustoji.

Proste si treba prejst 50 - 100 FVE tu a na inych forach a citat a poucit sa z chyb inych.

inak sa budu dookola opakovat tie iste chyby a ich / nedokonale / riesenia.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: FVE Laboratoř - konstantní odběr 300W-900W; záloha z DS

Příspěvek od vlkazajac »

".....pro začátek se bavíme o zátěži nějakých 300W konstantně po dobu 11-16 hodin denně (LED světla, pěstuji zeleninu) - s denním časem se dá hýbat - prakticky chci tu nejlepší synchronizaci s denním světlem (solární účinností). Provoz od března do listopadu. Mimo sezónu tu elektřinu klidně nechám na střeše - případně si něco pokutím :) Vyhřívání záhonů a celoroční provoz, nějaké mining rigy apod. .......
.......Pro začátek dva panely. Do budoucna max 4. Tedy cca 600-1000Wp.

Tak ona tá strapatá zelina chce viac energie, ako by sa zdalo.
16 hod x 300 W je takmer 5 kWh za deň, ale problém je, že 300+ W dostaneme zo 600 Wp možno len počas 5 ( ? ) hodín, z 1000 Wp počas 9 ( ? ) hodín a to len za predpokladu, že nie je žiadna oblačnosť ani neprší.... Z toho si možno urobiť predstavu, že nároky na batériu budú iné, ako na nejaký " vyrovnávací kondenzátor ".

Aj keď prší, sneží, zmráka sa, .... ten hardware mimo batérie tam je a nepracuje. S veľkou batériou pracuje nejaké hodiny alebo aj dni a ZHODNOCUJE SA ako investícia. Tak by bolo dobre prehodnotiť pohľad na veľkosť a úlohu batérie.

Ono sa to správne má počítať. Keď nie, dá sa to navrhnúť aj zobecnenými poučkami. A tam batéria nie je kapacitor, ale batéria, toho mena hodná.

"...tak není boha, aby to nepokryl např.
2x Victron Energy AGM Super Cycle 12V, 25Ah C20. Vybíjení jen do 80% no problemo...."
Egyptskí, rímski a grécki bohovia dohromady to vzdajú hneď prvý deň. Strašná voľba batérie !
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Maslostroj
Příspěvky: 9
Registrován: pát bře 18, 2022 12:26 pm

Re: FVE Laboratoř - konstantní odběr 300W-900W; záloha z DS

Příspěvek od Maslostroj »

Soban píše:Takže pokud to nechcete rozšiřovat a pouze si ošahat jak to funguje tak axpert a jeho klony.

A teď se musíte rozhodnout jaký výkon budete potřebovat protože ten axpert či klony nejdou jednoduše rozšiřovat.

Takže varianta:

1.) Max výkon do 1000VA tak můžeš brát axperta a klony který bude s 12V baterkou, počítej že pro 1000W bude odběr z baterky kolem 90A

2.) Výkon přes 1000VA zde bych bral axperty a klony na 3000VA a tady jednoznačně potřebuješ už 24V baterku.

K panelům: podle toho jaký měnič vybereš tak tam je napsáno jaké napětí musí panely dodat aby ten regulátor fungoval a bývá psáno jaký výkon ten regulátor zpracuje a podle toho pak musíš zvolit panely.

Jinak koukni třeba zde na tento návod: https://www.hadex.cz/navody/g508.pdf je to ke klonu s 800W měničem je tam pěkně popsáno jak volit panely.

Jinak ty axperty a klony když přetížíš tak jdou nastavit že se zapne bypass a přes ten může protéci většinou 2 násobek výkonu měniče.

Jinak jak říkám axpert je dobrá volba, ovšem nejde to jednoduše rozšiřovat skoukni jak jsem naletěl já.... https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=3&t=8194
Díky moc, tvoje vlákno jsem viděl, ale nezačal číst. I tvůj měnič na bazaru, který by to ve finále pokryl (prostě nebudu krmit 900W, ale klidně 500W a je to), mě zaujal, ale asi ty 3 litry raději připlatím rovnou, než pak řešit to stejné jako ty. A 90A mi nevoní, takže už se navíc stejně kloním k těm 24V rovnou. Čili momentálně 24V PWM Axper vede.
Naposledy upravil(a) Maslostroj dne čtv bře 24, 2022 10:40 pm, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: FVE Laboratoř - konstantní odběr 300W-900W; záloha z DS

Příspěvek od rottenkiwi »

Ja PWM pouzivam len v zime, v lete to menim na MPPT.
Treba si \dat pozor na napatie panelov pri najnizsej a najvyssej teplote.

Ale v PWM klube je vlkazajac a ma s tym bohate skusenosti, tak poradi viac.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Maslostroj
Příspěvky: 9
Registrován: pát bře 18, 2022 12:26 pm

Re: FVE Laboratoř - konstantní odběr 300W-900W; záloha z DS

Příspěvek od Maslostroj »

vlkazajac píše: Tak ona tá strapatá zelina chce viac energie, ako by sa zdalo.
16 hod x 300 W je takmer 5 kWh za deň, ale problém je, že 300+ W dostaneme zo 600 Wp možno len počas 5 ( ? ) hodín, z 1000 Wp počas 9 ( ? ) hodín a to len za predpokladu, že nie je žiadna oblačnosť ani neprší.... Z toho si možno urobiť predstavu, že nároky na batériu budú iné, ako na nejaký " vyrovnávací kondenzátor ".
Tohle je úplně přesně to, po čem jsem se chtěl dopátrat. Děkuju!
vlkazajac píše: "...tak není boha, aby to nepokryl např.
2x Victron Energy AGM Super Cycle 12V, 25Ah C20. Vybíjení jen do 80% no problemo...."
Egyptskí, rímski a grécki bohovia dohromady to vzdajú hneď prvý deň. Strašná voľba batérie !
A tohle je přesně to, co jsem chtěl slyšet. Takže jaké například?

Obecně vzato asi možná chápu, proč máme rozdílný pohled na ty baterky. Můj primární cíl totiž je ušetřit X% na spotřebě při tom svícení. Když to bude 50+% za investici do elektrárny do 20 tisíc, tak budu dost happy.

A představa je taková, že prostě panely pokryjí např. 100% v ideálních podmínkách (po dobu třeba těch 5 hodin), a když bude zamračeno, sluníčko zapadat apod. tak panely pokryjí např. 30% a 70% pojede z DS. Jakože v reálném čase - že pojede najednou do měniče energie z panelů i sítě. Umí tohle ty Axperty nebo jsem to špatně pochopil a "umí" to jenom modrásek?

Primární funkce baterií by pak byla, že když bude hezký slunečný den, ale občas přeletí mráček, tak aby to vykrylo třeba 20 minut takového případu a měnič se zbytečně nepřepínal = větší efektivita.

Rottenkiwi - ad síť: ČEZ > 3x25A z něj do garáže kabel na 3x20A, pak přes 3F chránič, z něj 16A jistič, 2,5 kabel, na něj měnič, za něj zásuvky pro světla.

S těmi mými požadavky - má cenu se dívat na alternativu regler + měnič zvlášť? Když chci poskládat 1200Wp a 1000VA ?
Maslostroj
Příspěvky: 9
Registrován: pát bře 18, 2022 12:26 pm

Re: FVE Laboratoř - konstantní odběr 300W-900W; záloha z DS

Příspěvek od Maslostroj »

vlkazajac píše: Tak ona tá strapatá zelina chce viac energie, ako by sa zdalo.
16 hod x 300 W je takmer 5 kWh za deň, ale problém je, že 300+ W dostaneme zo 600 Wp možno len počas 5 ( ? ) hodín, z 1000 Wp počas 9 ( ? ) hodín a to len za predpokladu, že nie je žiadna oblačnosť ani neprší.... Z toho si možno urobiť predstavu, že...
Hmm, jak jsem nad tím v noci přemýšlel, tak si z toho můžeme vyodit, že žádná baterie nebude dost velká, protože celková spotřeba bude vždy větší než příkon. Takže by baterka stejně byla pořád vyplivnutá. Nebo?
koenzim
Příspěvky: 16
Registrován: pon led 08, 2018 8:41 am

Re: FVE Laboratoř - konstantní odběr 300W-900W; záloha z DS

Příspěvek od koenzim »

Ak to má byť na otestovanie a zníženie odberu zo siete, tak by som šiel cestou 1kwp, menič (nejaký axpert) a 2 autobatérie (alebo čokolvek lacné). Riešil by som celý systém nech beží bez prebytkov, teda všetko čo sa vyrobí sa hneď spáli, čo sa nevyrobí pôjde zo siete ako doteraz. Možno by tam stačil aj 1kw "modrásek" bez bateriek.
Za mňa teda 4xpanel + modrásek a vybavené. Nakúpiť po bazároch a nebude to niejako drahé. Aj keď "návratnosť" tam nebude, skôr taký výskumný projekt.
Soban
Příspěvky: 3468
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: FVE Laboratoř - konstantní odběr 300W-900W; záloha z DS

Příspěvek od Soban »

Maslostroj píše: Díky moc, tvoje vlákno jsem viděl, ale nezačal číst. I tvůj měnič na bazaru, který by to ve finále pokryl (prostě nebudu krmit 900W, ale klidně 500W a je to), mě zaujal, ale asi ty 3 litry raději připlatím rovnou, než pak řešit to stejné jako ty. A 90A mi nevoní, takže už se navíc stejně kloním k těm 24V rovnou. Čili momentálně 24V PWM Axper vede.
1.) Ty měniče z hadexu (klony axpertů) neumí přicucávat ze sítě. Buď je zaplý bypass takže běží ze sítě a nebo na baterky a z panelů.

2.) K připlácení ..... nejlevnější z hadexu s 3KW je za 9400,- ten co mám já jsem ho koupil za 11 500 a už stojí 13500,- https://www.hadex.cz/g509b-hybridni-men ... 4-32kw24v/

Jinak na hadexu mají poškozený, vrácený měnič, podle popisu tam je odrovnaný výstup na PC jinak by měl být OK možná by stál za úvahu na pokusy - budeš muset vše nastavovat pouze přes displej a nedostaneš z toho žádné data do PC. https://www.hadex.cz/g509v-hybridni-men ... v-pouzity/

A to že do toho nainvestuješ pouze 50 000,- nevěřím......

Jenom odhad, měnič 10 000 + 2x 12V baterka 2x 10 000 + nějaký panely 10 000 + kabel a blbosti 10 000 + nějaké montážní prvky atd.....

Jenom já v tom mám už nějakých necelých 100 000,- a to nic nemám..... samozřejmě investovalo se i do předělání 230V rozvaděče kde jsem musel vyměnit nějaké ochrany, jističe, proudové relé atd....
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
Maslostroj
Příspěvky: 9
Registrován: pát bře 18, 2022 12:26 pm

Re: FVE Laboratoř - konstantní odběr 300W-900W; záloha z DS

Příspěvek od Maslostroj »

Soban píše: Jinak na hadexu mají poškozený, vrácený měnič, podle popisu tam je odrovnaný výstup na PC jinak by měl být OK možná by stál za úvahu na pokusy - budeš muset vše nastavovat pouze přes displej a nedostaneš z toho žádné data do PC. https://www.hadex.cz/g509v-hybridni-men ... v-pouzity/

A to že do toho nainvestuješ pouze 50 000,- nevěřím......

Jenom odhad, měnič 10 000 + 2x 12V baterka 2x 10 000 + nějaký panely 10 000 + kabel a blbosti 10 000 + nějaké montážní prvky atd.....
50? Spíš 20 jsem chtěl! :D :D Ale už to vidím no, to příslušenství jsem koukal, kolik stojí. Za ten tip na použitý měnič díky, to vypadá dobře, napíšu jim.
Soban
Příspěvky: 3468
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: FVE Laboratoř - konstantní odběr 300W-900W; záloha z DS

Příspěvek od Soban »

Za dvacet to dáš s tím mojím měničem....
4000,- měnič 800W jedna baterka 10000,- no a dva nějaké panely po 3000,- na ten měnič jde připojit max 600Wp panelů....

A budeš přibližně na na té ceně a po ošahání zjistíš že to vše můžeš vyhodit....

Můžeš vyhodit 20 000,- za test zda to funguje?
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: FVE Laboratoř - konstantní odběr 300W-900W; záloha z DS

Příspěvek od vlkazajac »

Maslostroj píše:.....
si z toho můžeme vyodit, že žádná baterie nebude dost velká, protože celková spotřeba bude vždy větší než příkon. Takže by baterka stejně byla pořád vyplivnutá. Nebo?
Tu máš malý model podľa Tvojich potrieb. Uprostred leta by si mohol svietiť s 1500 Wp a s lítiovou batériou 1600 Wh po dobu 15 hodín. S minimálnou batériou ( s Tvojim "kondenzátorom" ) nanajvýš 8 hodín. Olovo je mimo hru.

Mimo tohto letného maxima by si musel pridávať Wp aj batériu.
svietenie_.jpg
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Maslostroj
Příspěvky: 9
Registrován: pát bře 18, 2022 12:26 pm

Re: FVE Laboratoř - konstantní odběr 300W-900W; záloha z DS

Příspěvek od Maslostroj »

Soban píše: Můžeš vyhodit 20 000,- za test zda to funguje?
Mno jo no :) Jdu do toho PWM Axperta 24/2KW, a postupně doplním baterky.
vlkazajac píše: Tu máš malý model podľa Tvojich potrieb.
Děkuju moc, tak teď už je mi to o dost jasnější. A ten (ne)poměr 1500Wp vs 300W je teda hustej.
Soban
Příspěvky: 3468
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: FVE Laboratoř - konstantní odběr 300W-900W; záloha z DS

Příspěvek od Soban »

No 2kW měnič nevím......

Po zkušenostech co jsem získal bych bral aspoň 3kW.
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
skopec
Příspěvky: 137
Registrován: pon srp 16, 2021 8:35 pm

Re: FVE Laboratoř - konstantní odběr 300W-900W; záloha z DS

Příspěvek od skopec »

Mám jen chalupu, ale cokoliv menšího než 48V/5kW jsou zbytečné peníze za pokusy.
D34: 3,3kWp 174° (6*235 Wp + 6*310 Wp) + EPsolar Tracer 6420AN + Epsolar IPower IP5000-42-Plus-T + 4* VRLA GEL 12V/150Ah + 16*LiFePo4/120Ah, WIFI: 50Wp 174° + PWM KLX1230+3*VRLA AGM 12V/17Ah, Včely: 10Wp 180° + Epsolar LS LS1024B + VRLA AGM 12V/17Ah, Automatizace: 15 * Wemos D1 mini/lite

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek