ostrov v Brně 3,6kWp

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Stepanbrno
Příspěvky: 4
Registrován: ned zář 19, 2021 7:56 pm

ostrov v Brně 3,6kWp

Příspěvek od Stepanbrno »

Ahoj,
jsem na začátku stavby malé ostrovní FV v Brně a rád bych se zeptal zdejších zkušených solárníků na pár "drobností". Elektro vzdělání sice mám, ale FV jsem zatím nestavěl :-)

Použití
Jedná se o malý dům, který slouží jako kancelář, takže většína spotřeby je přes den (3x PC, plotter, routery, NAS, lednička, kávovar. V případě slunečného dne bazénová filtrace (350w) a bazénové TČ (1kW). Stálý odběr i přes noc je pouze malá lednička, routery a NAS.

FV
- FV panely v konfiguraci 3s3p, celkem 3600W, Voc 111V, Isc 40A, otočené na čistý jih, sklon 30st. Kvůli stínu z vedlejšího domu bude 1 větev pozdě odpoledne zastíněná, proto jsem to poskládal jako 3s3p.
- Kabely půjdou z panelů do sklepa (cca 12 m), kde by mělo být vše ostatní. Tzn teplota bude pocelý rok zhruba stejná a nebude vadit případný hluk větráků
- baterie poskládaná z článků z mivvy - LiFePo4 CATL, 48V/120A
- regulátor uvažuji buď Victron BlueSolar MPPT 150/60 12/24/48V nebo Epsolar 8415AN MPPT 150V/80A 12/24/48V
- DC/AC měnič uvažuji Epever IPower Plus 5000W 48V
- přepínač sítí asi z aliexpresu, 2P Automatic transfer switch

Otázky
1) Je možné dát první rovaděč s pojistkami od panelů a prvním SPD přímo na střechu, nebo to něčemu bude zásadně vadit?

2) Jaké zvolit BMS, aby se při nabíjení baterií "nehádal" spolu algoritmus BMS a algoritmus regulátoru.

3) Jaké zapojení BMS-regulátor-měnič zvolit, abych v případě plně nabitých baterií a nulového odběru měniče neodpálil regulátor.

4) Jako vhodnější se mi jeví kombinace Epsolar 8415AN a Epever IPower Plus. Epsolar má relé výstup který snad může spínat měnič. Oba mají RS 485, i když si nejsem jistý, jestli jdou nějak datově propojit? Ovšem Epsolar má prý problém (spálí se) pokud mu odpadne zátěž na výstupu (BMS omezí proud do baterie a nebude žádný jiný odběr). O Victronech jsem toto nikde nečetl. Má s takovouto kombinací někdo zkušenost?

5) Doporučili byste mi spíše jiný měnič, regulátor, nebo kombinaci v podobné cenové hladině?

6) Vzít raději all-in-one AXPERT? Od Axperta mě ale odrazuje relativně úzká nabídka měničů, které zvládnou oněch 110V/40A na vstupu a 4000W v panelech. (Co jsem našel, tak jsou to většinou ty verze s dvojitou konverzí) . Navíc samotná spotřeba těch které to zvládnou mi přijde docela vysoká. Ale možná se mýlím... Navíc se mi moc nechce to mít vše v jednom - když se něco pokazí.

Přikládám náčrtek sestavy, pokud by vás ještě napadlo cokoliv co dělám špatně, klidně do mě :-)

Díky
Štěpán
Přílohy
projektFV_v3.pdf
(120.34 KiB) Staženo 110 x
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3351
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: ostrov v Brně 3,6kWp

Příspěvek od marko250 »

1. jo ale vlhko a blbý přístup
2.bms řídí potenciály mezi články a regl celkové napětí,není to propojené a nemá to na sebe vliv
3.regl se odpálí pokud nemá kam dávat(baterka) jinak ne, s měničem to opět nemá co dělat
4.s většími panely pozor na napětí VOC,většina reglů pracuje do 125V a limit mají 145V,tak skládat dle toho i panely
5.má vlastní spotřebu 48W,kombikrabice jsou kolem 70W,Victor kupoval nějaké 6kW tak by mohl poreferovat.Na bazošu tu není nějaký victron?
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Stepanbrno
Příspěvky: 4
Registrován: ned zář 19, 2021 7:56 pm

Re: ostrov v Brně 3,6kWp

Příspěvek od Stepanbrno »

Díky za postřehy,
1. jo ale vlhko a blbý přístup
Přístup je tam dobrý, vlhko by snad být nemělo (krabice bude IP 66). Šlo mě spíš o to, jestli to první SPD může být už přímo na střeše. Na půdě to totiž není kam dát, musel bych to jinak dát až o dvě patra níže.
2.bms řídí potenciály mezi články a regl celkové napětí,není to propojené a nemá to na sebe vliv
Díky za vysvětlení, doufal jsem, že třeba existují BMS, které by uměly komunikovat přímo s MPPT. Pak tedy postačí něco takového, jestli se nepletu? https://shop.mypower.cz/balancer-bms-7s ... tooth-4579
3.regl se odpálí pokud nemá kam dávat(baterka) jinak ne, s měničem to opět nemá co dělat
Takže stačí, aby baterka byla přítomna, a i když bude nabitá a nebude odebírat téměř žádný proud, regulátor bude pracovat dál. Řeší se pak tedy nějak případy, kdy například BMS celou baterku vypne, aby se zároveň vypnuly stringy co jdou do regulátoru? (Například stykačem) Nebo se prostě předpokládá, že to nenastane? Napadá mě například jednoduché řešení, kdy by se na ovládací kontakty stykače před regulátorem přivedlo napětí z BMS. I když možná vzhledem ke zpoždění stykačů by bylo stejně pozdě?
4.s většími panely pozor na napětí VOC,většina reglů pracuje do 125V a limit mají 145V,tak skládat dle toho i panely
To myslím mám pořešené, protože max napětí při 3s zapojení mi vychází na těch 111V
5.má vlastní spotřebu 48W,kombikrabice jsou kolem 70W,Victor kupoval nějaké 6kW tak by mohl poreferovat.Na bazošu tu není nějaký victron?
O Victronu jsem taky uvažoval, ale Multiplus 5000 stojí cca 50 tis., pak je tu Victron Energy Phoenix 5000VA 48V cca za 38 tis. Oproti tomu ten Epever stojí 13 tis. Má tedy deklarovanou menší účinnost, ale nevím - stojí ten victron za těch 25tis navíc ?. Také jsem tak jaksi předpokládal, že z toho Epevru a Epsolaru půjdou lépe číst různé údaje pro dodatečné ovládání spotřebičů (přes PLC). Ale možná se mýlím...

Přiznám se, že u výběru měniče nemám vůbec jasno, takže doufám, že mi tady chytré hlavy trochu poradí... :-) Určitě těch možností je víc, jen jsem zatím nějak ustrnul tady u těchto dvou značek.

Poradíte někdo nějaký třeba lepší, cenově někde mezi?

Díky moc

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek