Planovana FVE 7kWp + baterky

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
dusanmsk
Příspěvky: 315
Registrován: pát říj 15, 2021 10:41 am
Lokalita: Stredocesky kraj
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 11250
Kapacita baterie [kWh]: 9.6
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Planovana FVE 7kWp + baterky

Příspěvek od dusanmsk »

Ahoj,

v suvislosti so zdrazovanim a pripadne moznostou nejakej zalohy v pripade pruseru najvacsieho planujem pridat sa k solarnikom samostavitelom a prichadzam s prosikom o rady.

Parametre domu:
- bungalov 200m2, privod DS 3x25A, vsetko na elektriku, rocna spotreba cca 10 MWh
- riadenie loxone+arduino, monitorovanie skoro vsetkeho v dome co sa da do grafany *1
- TC s vlastnym riadenim, kurenie a ohrev TUV
- juzna strecha 25st, priestor tak na 20+ panelov pohodlne (u par budem musiet riesit tien od kominu), do 30 s obmedzeniami. Vychod zapad kapacita pre 8+8 panelov, zatial nechcem riesit.

*1 - mam pod kontrolou spotrebu TC za poslednych 5 rokov, ale modbus elektromer pre cely barak som integroval len nedavno, takze tych dat nieje dostatok a musim odhadovat, vid graf:
https://snapshots-origin.grafana.net/da ... FoVXKl3R7w

Spotreba bez TC je ten cerveny graf, v zapati ide na neho kliknut a odfiltrovat ostatne grafy.

Idle spotreba baraku je okolo 200W, normalne fungovanie (telka, pocitace, osvetlenie) bude niekde okolo 600-700W. Do toho budu skakat peaky od mikrovlnky, susicky, pracky, umyvacky, pripadne indukcie (pokial ju nedam na DS natvrdo).

Odhadovany priebeh spotreby podla rocnych obdobi:
Zima je jasna, nevyrobim nic (a aj keby, tak pri kureni TC to zmizne ako nic), takze DS.
Jar a jesen - cez den pokial svieti slnko, TC stoji, stacia mi slnecne zisky z presklenia. TC len ohrieva TUV, prikon si viem riadit (500-2000W), ohrev 300l znamena cca 3-4 kWh. Vecer a noc kurim TC s prikonom do 1 kW.
Neskora jar a skora jesen - pribudne bazenove TC + filtracia (2 kW), zostava ohrev TUV a moze pribudnut nocne kurenie (500-700W)
Leto - asi odpadne bazenove TC, ale moze pribudnut klima (1 kW)

Ked som to tak pocital, tak prikon baraku pocas slnecneho dna v nejakom trvalejsom casovom okne (bez peakov) neprekroci snad 4 kW, ale peaky mozu byt pri nepriazni osudu kludne cez 10 kW.
Pri poklese vyroby (mraky) dokazem blokovat bazenove TC alebo znizit/blokovat prikon ohrevu TUV, teoreticky by som mozno mohol detekovat pripadne prudy do susicky/pracky/umyvacky a blokovat bazen+tuv aj podla toho.
Moc sa mi ale nechce obmedzovat rodinu a ucit ju ostrovnemu zivotu, takze radsej si pricucnem (pokial by to bolo 100% bez pretokov).

Pre uplnost dodam, ze ucelom baterky nie je prezit (vsetky) noci s kurenim TC a som si toho vedomy. Teoreticky moze baterka vykryvat nocne kurenie jar/jesen (prikon TC 500-700W). Ja baterku chapem ako vykryvac peakov a ochranu pred blackoutom. V pripade blackoutu ale bude TC odstavene, s kurenim prechadzam na krbovky v obyvacke a TC bude sluzit len na ohrev TUV (za slnecneho dna). Baterky budu teda kryt normalny zivot v dome, takze 200-500W + obcasny peak od mikrovlnky alebo nejakeho ohrevu jedla na dvojplatnicke a pod.

Planovanie FVE som uz trochu zacal s Kobra23, ten ma odradil od Axperta a doporucil Studer (v mojom pripade secondsol), kde som po nejakom studovani parametrov jednotlivych komponentov dosiel k tomuto (predbeznemu) zaveru:

- 20x 350 = 7 kWp, 2 stringy po 10
- 1x VS120
- 2x XTM 4000(1f *2) alebo 1xXTH 8000
- ?x pylontech s kapacitou aspon ~10 kWh (s moznostou rozsirenia podla financii)

Poznamky na zaver:

Strasne som sa chcel vyhnut vysokonapatovym stringom, bojim sa obluku a poruchy. Ale tahat zo strechy 10 parov solarnych kablov (2s10p) sa mi priznam sa moc nechce. S VS120 mi vychadza tych 20 panelov uplne presne.

Pokial pocitam "trvalejsi letny denny" prikon 3 kW (bazen+normalne zitie bez peakov), zostava tam 3 kW do bateriek, co mi pripada tak akurat (dobite do 3h). Otazkou je, co s tymi peakmi. mgx naznacil v inom vlakne, ze XTM vie s docucom okolo 10 kW, co by asi stacilo (a tie casove useky ked sa to takto stretne budu snad relativne vzacne).

Kvoli papierovaniu a pretokom a vsetkemu okolo (instalacia v CR) pocitam, ze by to bol rezim ostrov s prepnutim na DS ked dojdu baterky. Otazkou ale je, co ten docuc, pretoze to uz nie je ostrov. Niekde citam, ze studer 100% bez pretokov, niekde ze obcas niekomu par kWh naskakalo a jedine axpert king sbu.

Dodam ze som programator bastlic arduin a nebranim sa v pripade potreby nejakemu externemu zasahu do FVE (napr. prepinanie nejakych parametrov podla dennej doby a tak podobne).

Vytazovanie prebytkov do bojleru (v tej forme, v akej je to u solarnikov chapane) u mna moc nehrozi. Nadrz na TUV sice ma 2kW patronu, ale je v hornej 1/3 objemu, takze ciste teoreticky by slo ohriat cely objem na 50st a tu tretinu potom vytazit na 70-80, ale financne to imho nebude davat ziaden zmysel.

Takisto je vsetko otazkou ceny. Pokial to pojde rozumne ufinancovat (secondsol), tak ok, ale v pripade, ze by to bolo za plnu cenu, tak radsej zvolim axpert aj s pripadnymi neduhmi, pokial tam nebudu nejake showstoppery. Cenu som zatial moc neriesil, na rovinu poviem, ze za boha nemienim prekrocit 250-300 bez dane, predstavu o cenach niektorych veci uz mam, montovat si to budem asi sam (co ine mi zostava).

A posledny dotaz v tejto varke - 1f paralelne zapojenie vs kabel cyky 5x2.5 - to je u mna momentalne 3f vyvod na zahradu (istic 3x16A). Na nom je potom to bazenove TC (2 kW) a casom tam pribudnu nejake dalsie spotrebice. Ked su 3 fazove vodice fazovo posunute, tak je nulak v pohode a mozem na zahrade mat ~11 kW zataz. Ked ale budu 3 fazove vodice
obsahovat jednu a tu samu fazu, na konci kazdeho dratu bude zataz 16A, tak to predsa uskvari N vodic, nie? Znamena teda 1f FVE reviziu takychto rozvodov a ich prekopavku na 1f s limitom 3.6 kW?

Diky moc
30*375 Wp JJZ, 2xXTM4000, 2xVT-80, 2xUS5000
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3351
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Planovana FVE 7kWp + baterky

Příspěvek od marko250 »

Zdravím. U tohoto pozor :" (u par budem musiet riesit tien od kominu)." do těch panelů ,jež se to týká bude třeba dát optimizéry,jinak string bude degradován celý.Spočítat rozdíl LV/HV stringů a dle toho volit řešení. N vodič patřičně dimenzovat,přepínání =dělám si co chci,dososavání =ofiko .Proč by to TČ nemohlo jet na tu TUV v létě místo spirály špatně uložené a třeba i odbočka na bazén v meziobdobí,je jednofázové ? Špička 11kW znamená dva XTM do paraelu,jsou pořád na Seconsolaru,jak odzkoušené a přehrané novým firmware s Xcom,tak ty za levnější cenu v bůhví jakým stavu,i ročníkově. 10kWh baterka na přepínací FVE s 11kW peaky bude trpět,tady pak rychle dokoupit,ikdyž to dokupování nese jednu neviditelnou záležitost v rozdílnosti stavu těch cihel.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
eman
Příspěvky: 998
Registrován: pát srp 31, 2012 9:20 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Planovana FVE 7kWp + baterky

Příspěvek od eman »

Teď rozšiřuji na 6,3kWp a po těch Studerech pokukuju taky. Ale pochopil jsem, že Studer okolo sebe potřebuje dodatečnou bižuterii, protože není All in one, což ho značně prodraží. Navíc musím mít jeden string v serii 350V.

Proč nechceš Axperta? Sice dělá kravál, ale prý funguje dobře.
3,3kWp + 3,4kWp JJZ, 2x SmartSolar 150/85, 3xVictron MP II 5kVA v 3F režimu, Smartshunt, Cerbo GX, 16x120Ah LiFePO4 s JK BMS B2A24S20P.
Diablo1st
Příspěvky: 1623
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Planovana FVE 7kWp + baterky

Příspěvek od Diablo1st »

Na tie panely by bolo 2s málo pre ten regulátor. Treba ísť do 3s, alebo s Victronom 250V do 5s.

S tými pretokmi, každý menič pripojený na sieť pretečie! Niektorý menej iný viac, ale môžu z toho byť problémy.

Najväčšou položkou vo FVE sú batérie, tu je možnosť najviac ušetriť, ak sa spravia zo samostatných článkov a BMS. Pokiaľ ide o komunikáciu s meničom, sú na trhu aj také, čo ponúkaju CAN bus komunikáciu napr. Seplos. Či to korektne funguje neviem.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
dusanmsk
Příspěvky: 315
Registrován: pát říj 15, 2021 10:41 am
Lokalita: Stredocesky kraj
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 11250
Kapacita baterie [kWh]: 9.6
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Planovana FVE 7kWp + baterky

Příspěvek od dusanmsk »

Tak asi zhrniem odpovede do jednej.

Preco nie axperta - pretoze ma od neho odhovara Kobra (horsi mptt tracking, vysoka spotreba). Hluk by nevadil, bude to mimo barak.

Preco nie TC ohrievat TUV - to sme sa nerozumeli. Samozrejme pokial to bude mozne (bude slnko alebo dost stavy v baterkach), chcem to TC napajat z FVE. Akurat v zime su zisky 0 a spotreba TC 20-40 kWh denne a na jar a jesen to TC cez den nebezi lebo mam v baraku teplo od slnka priamo (takze len ohrev TUV). Bazen ma vlastne TC.

Optimizery - no, asi sa im nevyhnem. Toto je fotka zo vcera odpoledne (vlavo je zapad):
Obrázek

Posilnit nulak - nemozne - z baraku idem von na zahradu 5x2.5 a dalsi kabel tam uz nedostanem, ta trasa je relativne zlozita (k zahradnemu domu) s prepojmi atd... Takze zahrada by musela prejst na 1f 16A.

Pretoky - nekonecna tema. Z jednej strany pocuvam "axpert v sbu nikdy nepretecie". Z druhej "studer so zakazanymi pretokmi nikdy nepretecie". Z tretej pocuvam "vsetko pretecie, musis mat ostrov".

Ad ostrov a prepnutie na DS bez vypadku - toto predsa nie je mozne docielit pokial budu 2 menice v paraleli na 1 fazu, pretoze v momente prepnutia na 3f DS budu bezpodmienecne 2 z 3 faz posunute. Je mozne mat 2 menice ako 2f system, synchronizovane proti fazam z DS tak, aby prepnutie stykacov sposobilo len kratky vypadok a nie fazovy posun? (tzn. barak by som prepojil ako 2f - jednu fazu z DS by som proste nepouzil)
30*375 Wp JJZ, 2xXTM4000, 2xVT-80, 2xUS5000
Diablo1st
Příspěvky: 1623
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Planovana FVE 7kWp + baterky

Příspěvek od Diablo1st »

Victron toto ponúka. S Multiplus II vieš ísť paralel, 3F aj 2F (120°, 180°, 240°).

To posunutie fázy pri prepnutí neviem, či bude až toľko vadiť, lebo rada ľudí tuto to tak používa a nikto nereportoval nejaké problémy.

Ono nie je ani potrebné mať tie meniče paralelne pri ostrove. Stačí jeden zapojiť na AC-In (môže byť aj lacnejší menič s možnosťou remote control) viď https://www.youtube.com/watch?v=SsTkgoN6ENM

Čo sa týka panelov, ja by som do optimizérov nešiel. Tá strecha je dostatočne veľká a v prípade núdze radšej by som dal nejaké panely na iné svetové strany.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
Uživatelský avatar
mgx
Příspěvky: 485
Registrován: stř dub 15, 2015 1:14 pm
Bydliště: Tatranska Lomnica

Re: Planovana FVE 7kWp + baterky

Příspěvek od mgx »

@Diablo1st - myslim, ze tvoje tvrdenie je nepravdive a ponukam dokaz. Studer, pripojeny ako ostrovo/hybrid, za posledne 2 roky (elmer s MIDciachom a SK/CZ ciachom. Ak chces meraci bod ti rad spristupnim ;). To co tu zaznelo od mateja platilo v roku 2014, ale odvtedy vyslo uz neviem kolko upgrade fw a viac menej to bola vzdy regulacna chyba/odchylka.

Problem s pretokom pri studeri je minimalny (povedzme nulovy podla vystupu dole) a nastava len za urcitych situacii, ktore pri spravnom nastaveni a zapojeni nenastavaju.

Dolezity je riadok export.

Tvrdim to preto, ze 2015-2018 som mal od ZSdis 4kvadratovy elektormer, lebo ti trolovia tvrdili ze "mozem mat pretoky" do siete. Ked nic nenamerali, geret si zo stiahnutymi usami odniesli :)

Ak chces mat 100% istotu, tak ostrov galvanicky oddeleny :)
Přílohy
vystup_elmer.jpg
Diablo1st
Příspěvky: 1623
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Planovana FVE 7kWp + baterky

Příspěvek od Diablo1st »

Viem, že v tomto smere je Studer asi najlepší, ale čítal som o prípadoch, kedy aj Studer spravil pretoky do siete. Aj keď sú malé sú tam. Možno to bolo zlé nastavenie, zlý fw, sw, chyba užívateľa neviem, toto som neskúmal. Rovnako Victron, niekedy boli problémy ktoré po aktualizácii fw zmizli a už pretoky nenameral. Otázka je bude to človek riskovať, že za nejakých náhodných okolností môže pretiecť? Aj keď troška do siete pretečie, neviem či z toho bude niekto robiť vedu, ale znova chce to človek riskovať?
Ja moc takéto veci "na čierno" nemusím. Buď legálny on-grid/hybrid alebo ostrov s prepínaním, ale je to len môj osobný názor.
Ty by si odporučil hybridné zapojenie alebo radšej ostrov?
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
Uživatelský avatar
mgx
Příspěvky: 485
Registrován: stř dub 15, 2015 1:14 pm
Bydliště: Tatranska Lomnica

Re: Planovana FVE 7kWp + baterky

Příspěvek od mgx »

DObra otazka, ale bez jednoznacnej odpovede.

Hybrid s pricucom ti umozni posilnit fazu a pomoct si z distribucie v pripadoch, ked odber domu > ako maximum vykonu menica, ktore vie osefovat z baterky a MPPT. Toto bude mat napriklad velky vyznam vtedy, ked sa zacne platit sa rezervovanu amperaz na vstupnom istici (napr. VSdis to uz ma), casom k tomu prejdu vsetci.

Toto v ostrove riesis dvoma sposobmi: bud sa pri pretazeni prepnes na distribuciu a tieto peaky pokryvas odtial, alebo mas menice v kaskade a pri pretazeni fazy startujes dalsie posilnovacie kapacity.

graf co tu dal dusanmsk to pekne ukazuje (aj ked tyzdnove meranie je viac menej o nicom), ze peak ma 8kw, co by dve XTM4000 zvladli lavou zadnou. Zvysok spotreby sa mu kotula pod vykonom jedneho XTM4000 bez pricucu, takze aj island rezim by nebol zly.

k jeho FVE tolko:

je vidno, ze pri navrhu strechy s nou neratal - ten komin sa dal dat kludne dakde inde. Velka skoda.
Ja by som zmeral rozmery strechy pod kominom a nasypal tam panelov co sa vojde. pomohli by presne rozmery.

Riesil som podobnu dilemu VS120 vs VT65/80, v kablovani 3S nevidim ziadny problem, kludne si spojim 3 stringy 3S na streche taham 2x6 alebo 2x10 solarne kable dole. Z vlastnej elektropraxe viem, ze obcas sa stane nejaky mensi problem pri DC, pri napati do 150V to kriticke nebyva. Ale pri DC200+ uz ide o krk a trakcne napatia a prudy do ruk amaterov nepatria :).

Samozrejme, vyvoj lacnych menicov ide inym smerom a od 48V baterky sa prejde na HV kvoli tomu, aby sa nemusela robit stratova konverzia 600VDC<>48VDC, ale skor k napatiu blizko MPPT.To ale znamena all-in-one box bez ziadnych moznosti. Ked to zhori, kupujes z ciny novy :)

Napr. Studer NEXT3 je 3x XTM6000-68, 2xVS120 + ochrany, riadenie. Ale dat za to 11000e bez dph? Myslim ze tychto sejkov zratam na prstoch jednej ruky (na SK)
dusanmsk
Příspěvky: 315
Registrován: pát říj 15, 2021 10:41 am
Lokalita: Stredocesky kraj
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 11250
Kapacita baterie [kWh]: 9.6
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Planovana FVE 7kWp + baterky

Příspěvek od dusanmsk »

Ano, s FVE som nepocital a este pred rokom som vravel, ze FVE je nezmysel a baterkova je uz totalny nezmysel pre cvokov, co nevedia co s peniazmi. No a mame tu vyhlad na 6-10 Kc/kWh a caste blackouty, takze som to "mierne prehodnotil" :D

Jo, 3S by slo, ja som to zavrhol, pretoze som na zaciatku pocital so 450Wp panelmi a tie maju Voc 50V, ale u 350Wp panelov vidim 40.3V * 3 < 150.

Strechu samozrejme zmeriam a poslem aktualizovanu fotku, nechcel som zatial otravovat stylom "tu su podklady a vsetko to za mna vymyslite", ale som rad, ze sa tu najdu dobre duse.

Pokial by som siel 3S 350W, mohol by som dat 2xVT80 a s panelmi ist az k 8 kW, ale znamenalo by to, ze panely nebudu v jednom bloku, ale budem musiet vyuzivat aj rohy, pripadne dat nieco na lezato.

V najhorsom pripade (resp. casom) dokazem osadit urcite 6 a mozno aj 10 panelov vychod/zapad.
30*375 Wp JJZ, 2xXTM4000, 2xVT-80, 2xUS5000
dusanmsk
Příspěvky: 315
Registrován: pát říj 15, 2021 10:41 am
Lokalita: Stredocesky kraj
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 11250
Kapacita baterie [kWh]: 9.6
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Planovana FVE 7kWp + baterky

Příspěvek od dusanmsk »

Pocital som teraz trochu tu nizkonapatovu variantu a vychadza mi to takto:

- Nahodne vybrany panel 350W, Uoc 40.26V, Isc=11.11A
- 3S4P = 121V, 44.44A, 4200 Wp
- VT-80 ma max 5000Wp a 150V, prud nikde nevidim, ale asi bude vo vstahu Umax a Pmax
- nahodny solarny kabel 10mm2 co som nasiel Imax 50A

Takze aj nizkonapatova verzia je asi stale v hre a tych par tisic naviac za kable ma netankuje (radsej, nez tahat DC obluky).

Diky za usmernenie.
30*375 Wp JJZ, 2xXTM4000, 2xVT-80, 2xUS5000
dusanmsk
Příspěvky: 315
Registrován: pát říj 15, 2021 10:41 am
Lokalita: Stredocesky kraj
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 11250
Kapacita baterie [kWh]: 9.6
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Planovana FVE 7kWp + baterky

Příspěvek od dusanmsk »

Tu su rozmery podla projektu (este musim vyliezt na strechu a zmerat to realne, pretoze 25st trojuholnik).
Pod kominom by malo byt EDIT je tam realne 240 cm po hranu krytiny, nad kominom bude cca 350. Pri osadzani som sa snazil dodrzat 50 cm od hran strechy.

Pokusne som tam napraskal 21 panelov rozmerov 1x2m (viem, to nie su 350Wp), coz je 3s4p + 3s3p.

Orientacia je JJZ, odhadom tak 10st na zapad (neviem ako sa to udava cislom. Ak 0 je sever, tak 190-200st).

Obrázek

Diky
30*375 Wp JJZ, 2xXTM4000, 2xVT-80, 2xUS5000
Diablo1st
Příspěvky: 1623
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Planovana FVE 7kWp + baterky

Příspěvek od Diablo1st »

Tie panely okolo 400W sú väčšinou okolo 1750mm (viď tie 415Wp panely v bazáre), t.z. by si sa mal zmestiť pod komín v celej dĺžke. Možno by stálo za to, dať ich 6ks na východ + 6ks na západ na jeden regulátor a cca. 15ks pod komín (18ks asi nevíde). Ak by si bral HV regulátor, tak by sa dalo použiť aj 17ks (niektoré majú 2x mppt).
Keď budeš robiť stringy, mal by si mať každý string istený. Čiže vždy spojiť 3ks a káblom pod strechu (alebo až dole) do malého rozvádzača s postkovými odpínačmi (tzv. combiner box) a odtiaľ cez DC istič a zvodič prepätia jedným silnejším káblom do mppt.
Inak pozeral som tie studery zo secondsol a mne sa to až také výhodné nezdá. 1k€ + DPH a doprava za 2.ročný XTM4000 s otáznou zárukou alebo troška menej za 5+ ročné. Mne je viac sympatickejší o troška drahší nový Victron Multiplus II 5000 s 5. ročnou zárukou a lepšími možnosťami nastavovania a komunikácie. Ale samozrejme je to len môj osobný názor :)
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
dusanmsk
Příspěvky: 315
Registrován: pát říj 15, 2021 10:41 am
Lokalita: Stredocesky kraj
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 11250
Kapacita baterie [kWh]: 9.6
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Planovana FVE 7kWp + baterky

Příspěvek od dusanmsk »

Len mi zamotavajte hlavu. Hluk ma nezaujima, nemam na to v technickej miestnosti miesto. A ani nechcem baterky v baraku, aj ked lifepo. Takze mi nezostava nic ine, len exterierovy zatepleny rack s teplotnym managementom (vetranie a dohrev kvoli baterkam v mrazoch) vonku za barakom. Tam si moze hucat axpert alebo victron alebo studer kolko len chce. Hned vedla je TC 60+db, to sa v tom strati :D.

21 panelov v jednej rade na spodok strechy nedam, to suhlas. Zaprve su tam schodiky ku kominu, takze musi byt rozumna medzera (ked kominarovi nieco vypadne z ruk, aby to nepadlo rovno na panel) a zadruhe strecha ma 22m vonkajsi rozmer, takze skor ako nejake 3-4m od kraja prvy panel nedam.

Mozem este skusit, ako by to vyslo nalezato, ale tusim zrovna Kobra mi vravel, ze je lepsie na stojato half-cut kvoli snehu.

Co sa tyka temy axpert vs studer, uz som to pisal. Viem o tom prd. Kobra mi jasne povedal, ze je to ako trabant vs mercedes. Ale co tak studujem fora a manualy, tak ten mercedes ma kvadrilion nastaveni a neviem ci na to budem/chcem/mam_cas stacit. Kdezto u toho trabanta som pochopil ze sa to nejak zapoji, nejak nastavi a nejak to (s docucom bez pretokov) funguje. V principe, pokial dodrzim 3x350W, tak je asi fuk, ci vo finale bude axpert, alebo vt-80 + xtm a kludne mozem zacat panely planovat. Ale rad by som to nejak uzavrel cele, skreslil schemu, dal si to niekym posvetit, nez sa pustim do nakupu hw. A moc casu asi nie je, ked rusak zavrie plyn, tak nebudu ani panely, ani regly, ani menice. Alebo s dodanim buducu zimu. Tohoto sa bojim momentalne asi najviac.
30*375 Wp JJZ, 2xXTM4000, 2xVT-80, 2xUS5000
rasto1
Příspěvky: 885
Registrován: pon lis 11, 2019 2:48 pm

Re: Planovana FVE 7kWp + baterky

Příspěvek od rasto1 »

Vobec sa toho kinga ci noveho mkx neboj.
Ono to vobec nie je trabant, ale skor Octavia, cize najviac uzitkovej hodnoty za "normalne" peniaze.
Mam doma 2ks a dnes mi prisiel 3ks, uz sa tesim ako ich zapojim paralelne lebo jeden je prd v gacoch pre plne elektrifikovany dom i 2ks mi nestacili aby som sa (zena) nemusel obmedzovat.
Keby som staval dnes, tak by som zobral mkx, lebo ma pripojitelny vacsi vykon panelov u mk je limitovany na 4kW a 1kW si pri plnom vykone cuca zbytocne z baterie.
Mohol som ist do studerov, ale cenovo dostupne su pouzity tovar, ked sa jeden pokazi, nezozeniem za normalne prachy nahradu, treba vela dodatocneho predrazeneho prislusenstva...
Axpert je funkcny osvedceny "kombajn".
7425Wp-J 27ks, 4125Wp-Z 15ks - SUN275-60P; 3525Wp-J plot 15ks TSM-235PC05; Li-ion 30kWh CATL; 3x5048MK do 1f.
Diablo1st
Příspěvky: 1623
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Planovana FVE 7kWp + baterky

Příspěvek od Diablo1st »

Naležato by som panely nedával, potrebuješ 2x toľko motážneho materiálu. Zmeraj si rozmery strechy a uvidíš ako ti to víde. Ak by si použil zapojenie 3S tak ani ten tieň až tak nevadí, tak by tento string dával troška menej. Nič také strašné by sa nestalo.
Ohľadom tých meničov je to vždy na dlhú debatu. Treba si to zrátať a podľa toho sa rozhodnúť. Niekto preferuje nižšiu spotrebu, druhý zasa pridá radšej baterky.
Pozor na tie ceny na secondsol, pri odbere do 3ks sú iné ceny než sú avizované (napr. 990€, ale pri 1-3ks 1120€ + DPH = 1350€!!!).
Len pre hrubé porovnanie (ak predpokladám rovnaké panely a batérie):
2x Axpert 5kW - cca. 1600€ - to je všetko nič viac k meničom nepotrebuješ a vieš pripojiť 8kWp
Ak by sme niečo podobné chceli u Victronu (tam mám lepší prehľad, ale Studer na tom bude ešte horšie)
2x Multiplus II - 3200€
2x 150/70 - 1100€
Čiže rozdiel 2700€ za výkonovo "podobný" systém. Samozrejme preťažiteľnosť, spotreba a sw je na strane Victronu, len stojí to za ten rozdiel? Na to si musí každý odpovedať sám :)
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3351
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Planovana FVE 7kWp + baterky

Příspěvek od marko250 »

K těm panelům jedna zajímavost,kterou málokdo propočítává,on m2 je pro slunce směrodatný,ale zase máme vstup do MPPT a napěťově by měl sedět.

https://www.prosolar.cz/novinky-blog/ne ... ly-na-trhu

- NEJVYŠŠÍ POMĚR VYROBENÉ ENERGIE : srovnáváme kWh z kWp pod roku 2006 na cca 1500 instalacích v ČR, SR ( zde zjistíte, že orientace (od V až k Z) a elevace (10° až 50°) nejsou tak podstatné )
typ panelu výkon účinnost rozměry ( osluněná plocha ) Wp na m2 který je nejvýkonnější ?
SUNTECH 305Wp fullblack 305 18,4% 992 x 1670 184
SUNTECH 360Wp fullblack 360 19.7% 1039 x 1756 196,7
SUNTECH 400Wp fullblack 400 20,5% 1134 x 1724 206
SUNTECH 430Wp fullblack 430 19.8% 1039 x 2095 197,6
SUNTECH 520Wp fullblack 520 20,1% 1134 x 2280 201

Pro praktický provoz (budeme uvažovat instalci FVE o výkonu 5,2kWp):
- 10ks FV Suntech 520Wp je spojeno do série a generuje napětí cca 490VDC
- výkon 5,2kWp sestavíme ze 14ks Suntech 360Wp což je napětí cca 570VDC
Závěr zní : FVE složena ze 14ks 360Wp panelů bude pracovat efektivněji. Vyšší napětí sériové větve zajišťuje brzké ranní starty, pozdější večerní odpojení a vyšší výkon za zamračených dnů.
Zajímavost: FVE složena z 360Wp bude také (!!) efektivněji pracovat za slunečných dnů (vlivem zahřívání klesá napětí FV panelů), protože bude do DC vstupu dodávat vyšší napětí ( viz.Temperature charakteristics NOMT křivka 800W/m2 ). ... a jen pro úplnost FVE disponující vyšším napětím bude pochopitelně také pracovat za zamračených dnů


Ta účinnost a vlastní spotřeba je mezi měniči bohužel propastná,jak už bylo napsáno u HV to tím bylo vyřešeno automaticky ,u LV to zatím předved jen Studer (a kopie Fangpusun). Teď tu někdo psal ceny od Fangpusunu,tak pohledat ještě a mají tam i bebechy okolo a regly.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Diablo1st
Příspěvky: 1623
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Planovana FVE 7kWp + baterky

Příspěvek od Diablo1st »

Existuje niekde porovnanie tej účinnosti a vlastnej spotreby medzi meničmi? Pár informácii som našiel, ale nejaký ucelený test nie.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
Uživatelský avatar
mgx
Příspěvky: 485
Registrován: stř dub 15, 2015 1:14 pm
Bydliště: Tatranska Lomnica

Re: Planovana FVE 7kWp + baterky

Příspěvek od mgx »

moje komenty:

1) navrh osadenia strechy je z mojho pohladu amatercina. Treba vyuzit dolny rad pod kominom uplne, vylezova lavka sa da presunut ponad panely alebo spravit z boku, ci druhej strany. Idealne by bolo ten komin celkovo presunut na severnu stranu :). Dalej plan osadenia treba urobit na maximalnu kapacitu co strecha znesie a na zaciatok kupit 1 paletu panelov. Ak je tvoj financny plan mensi, kupit mensi pocet (ale takych, aby si ich neskor zohnal, takze tier1 vyrobca a klasicke rozmery)

2) vonkajsi rack je vec, ktorej by som sa oblukom vyhol. Neverim, ze sa v dome pod strechou nenajde miesto na orlojovnu. Rataj s tym, ze na zaciatku tam budes chodit pomerne casto, takze schodiky by tomu mali zodpovedat.

3) komin a padanie veci kominarovi je cista hypoteza, ale napr. pad iskier uz je vacsi problem, chcelo by to nejaku inu kominovu hlavicu s lapacom iskier.
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3351
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Planovana FVE 7kWp + baterky

Příspěvek od marko250 »

Diablo1st píše:Existuje niekde porovnanie tej účinnosti a vlastnej spotreby medzi meničmi? Pár informácii som našiel, ale nejaký ucelený test nie.
Tohle je od místních co se zapojili: https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=44&t=2582
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek