pouze ohřev TUV

Ohřev TUV, aku nádrže, boilery, ohřívače vody, vytápění, klimatizace
kodl69
Příspěvky: 7416
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od kodl69 »

Takže znovu. Neprotiřečím si. Je ochrana před nebezpečným dotykem při provozu, a to izolací, polohou, krytem, omezeným nap. nebo proudem, nevodivým okolím (snad jsou to všechny možnosti). A ochrana při poruše, kdy dojde k tomu, že se z nebezpčné neživé části stane živá, a tam i pro izolovaný systém (IT síť) funguje uzemnění/pospojování jako ochrana při poruše. Podrobnosti viz výše uvedená norma. Pro SITON a pod je kontraproduktivní některý pól uzemnit, protože potom na výstupu není AC napětí ale pulzující DC podivnýho průběhu...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
ACDC
Příspěvky: 495
Registrován: pon kvě 09, 2022 8:31 am
Lokalita: Litomyšlsko
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 4000
Kapacita baterie [kWh]: 14,4

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od ACDC »

Když tady pročítám různé diskuse, nestačím se divit, jak lidé, kteří v podstatě nevědí nic o silovině a normách provádí různé experimenty, nevím jak jinak to nazvat.
Přitom to není žádný zázrak zapojovat to vše jak má být.
Nemůžu si pomoci, ale někdy chybí " elektrická logika".
Dovolil jsem si asi dost na nováčka.
4,0kW teoreticky, RESACS, Pb-C 14,4kW
Teorie=vše víme ale nic nefunguje
Praxe=vše funguje a nevíme proč
Teorie spojena s praxí=nic nefunguje a nikdo neví proč

Neměl jsem dotaci na vůbec nic.
Jsem pitomec, ale mám čisté svědomí.
Pemix
Příspěvky: 8
Registrován: pon pro 02, 2013 1:37 pm

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od Pemix »

svasek píše:Díky za info o výkonu bez zátěže.

V pondělí jim opět pošlu na reklamaci.
Dobrý deň, aká bola odpoveď výrobcu na výkon bez záťaže? Včera som si všimol, že môj regulátor tiež ukazuje bez záťaže spotrebu cca. 30 W.
svasek
Příspěvky: 39
Registrován: sob bře 12, 2022 9:52 am

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od svasek »

Počítám, že včera, nebo předevčírem jim to přišlo. Zatím tedy nevím.
8xCanadian Solar 375Wp+MPPT regulátor OPL 9AC 3kW+Dražice OKC 200/1m2
Dasn
Příspěvky: 11
Registrován: stř srp 17, 2022 9:42 am

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od Dasn »

O minulém víkendu jsme zprovoznili ohřev vody sousedovi se stejnými parametry FVE jako mám já a jemu taky bez zátěže ukazuje odběr cca. 43 W...
svasek
Příspěvky: 39
Registrován: sob bře 12, 2022 9:52 am

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od svasek »

To by mě zajímalo, kde udělali soudruzi chybu.
Takový rozptyl výkonu při chodu na prázdno.
Nejhorší je, že ten výkon se zřejmě maří přímo v měniči, čemuž by odpovídala i zvýšená teplota chladiče oproti okolí.
U mě 20 °C vzduch a chladič 30°C. Po celonočním vypnutí.
Výrobce se prsí účinností 99 %, ale když mi panely při zatažené obloze dají třeba 260 W a 130 W se ztratí v měniči, tak už je to jen 50 % účinnost.
Snad je to odstranitelná chyba. Jinak bych s tímto výrobkem moc spokojen nebyl. Čekal jsem že zapojím a bude fungovat.
8xCanadian Solar 375Wp+MPPT regulátor OPL 9AC 3kW+Dražice OKC 200/1m2
Dasn
Příspěvky: 11
Registrován: stř srp 17, 2022 9:42 am

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od Dasn »

Taky jsem u souseda zaznamenal nějak podivný start výroby, údajný výkon je na počátku strasně rozkolísaný a ve výších, které by v tu dobu ani neměly být (vzorek dvou dní):
1S.jpg
2S.jpg
Já mám ve stejnou dobu náběh krásně konstatní a kontinuální:
1J.jpg
2J.jpg
Ještě zkusíme, vzhledem k tomu, že jsme spouštěli za docela špatných slunečních podmínek, až bude pořádně svítit krabici zrestartovat, aby se vše znova "naučila a systém ošahala", tak jak doporučuje i výrobce.
fatter
Příspěvky: 233
Registrován: čtv led 18, 2018 12:11 pm
Lokalita: Bratislava

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od fatter »

Ahojte, spytam sa odbornikov, aka je "ucinnost" zariadeni na priamy ohrev bojleru, napr Sitonu? Uvediem priklad. Na bojler potrebujem v priemernom mesiaci cca 100kWh. Podla vzorca na JRC vyrobi zostava panelov s vykonom 1kW napr v marci cca 100kWh energie (teoreticky), Chcem sa spytat, kolko z tejto teoretickej energie posle Siton realne do bojlera?
30xGS55 (1600W)JV a 30xGS55 (1600W)JZ, 6x320W PERC JZ, Axpert 48V 5kW 800Ah gel. olovo, menič 2500W, MPPT 48V40A 300Ah AGM olovo,BMS Victron BMV700,702
VitaZ
Příspěvky: 23
Registrován: úte črc 12, 2022 1:01 am

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od VitaZ »

fatter píše:Podla vzorca na JRC vyrobi zostava panelov s vykonom 1kW napr v marci cca 100kWh energie (teoreticky), Chcem sa spytat, kolko z tejto teoretickej energie posle Siton realne do bojlera?
Tady ty "bojlerove" regulátory mají udávanou teoretickou účinnost cca 97%. Takže by měl teoreticky poslat do bojleru 97 kWh (teoreticky).
fatter
Příspěvky: 233
Registrován: čtv led 18, 2018 12:11 pm
Lokalita: Bratislava

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od fatter »

Tak to by bolo celkom fajn. Kedze nemam este ziadny z tychto regulatorov na bojler bez akumulatorov, ktory odporucate? Siton,Oplocky,Greenbono ci nekaky iny? Ja viem, pisalo sa o nich dost ale neviem sa rozhodnut. Panelov mam dost takze viem z nich vyskladat akekolvek napatia.Uvazujem nad Sitonom, ale v poslednej dobe som zaregistroval clanky o problemoch s nim tak neviem
30xGS55 (1600W)JV a 30xGS55 (1600W)JZ, 6x320W PERC JZ, Axpert 48V 5kW 800Ah gel. olovo, menič 2500W, MPPT 48V40A 300Ah AGM olovo,BMS Victron BMV700,702
Supra66
Příspěvky: 17
Registrován: pát srp 12, 2022 8:11 am

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od Supra66 »

fatter píše:Tak to by bolo celkom fajn. Kedze nemam este ziadny z tychto regulatorov na bojler bez akumulatorov, ktory odporucate? Siton,Oplocky,Greenbono ci nekaky iny? Ja viem, pisalo sa o nich dost ale neviem sa rozhodnut. Panelov mam dost takze viem z nich vyskladat akekolvek napatia.Uvazujem nad Sitonom, ale v poslednej dobe som zaregistroval clanky o problemoch s nim tak neviem
Osobně mám objednaný Oplocky, ale jestli to bude ok sám nevím
VitaZ
Příspěvky: 23
Registrován: úte črc 12, 2022 1:01 am

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od VitaZ »

Já mám už cca měsíc objednán Bel, ale protože bude až cca za tři měsíce, koupil jsem i polský Ecosolar boost 3000, který byl skladem a zatím jsem spokojen. Na střeše mám panely 6x 400 Wp a ve sklepě bojler Dražice 160 l se spirálou 2,3 kW. Z panelů teče 230 V a 9 A, teď tedy ne, protože bojler už je asi hodinu nahřátý do plna.
Pawel
Příspěvky: 818
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od Pawel »

Do dvou let kupujete měnič a baterky. Zaměstnávat panely 3 hodiny denně je docela málo.
xhorak
Příspěvky: 36
Registrován: úte črc 12, 2022 9:42 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 7300
Kapacita baterie [kWh]: 6.5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od xhorak »

Pawel píše:Do dvou let kupujete měnič a baterky. Zaměstnávat panely 3 hodiny denně je docela málo.
Haha, presne muj pripad, akorat ze za dva mesice. Nicmene mozna je to leto salive a v zime bude sotva vlazna voda.
fatter
Příspěvky: 233
Registrován: čtv led 18, 2018 12:11 pm
Lokalita: Bratislava

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od fatter »

Tak teraz som tomu uplne neporozumel..ake 3 hodiny denne? Myslel som ze nejaky siton ci oplocky kuri do bojleru aj ked je slabe osvetlenie, cize furt okrem noci, a ta zostava panelov vyrobi zrovna tolko energie aby sa zohriala voda
30xGS55 (1600W)JV a 30xGS55 (1600W)JZ, 6x320W PERC JZ, Axpert 48V 5kW 800Ah gel. olovo, menič 2500W, MPPT 48V40A 300Ah AGM olovo,BMS Victron BMV700,702
Pawel
Příspěvky: 818
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od Pawel »

Za dobrých světelných podmínek to dohřeje bojler 160l se 6 kWh. To je práce pro 2400Wp tak na 3 hodiny. Potom to čeká až odeberete vodu jinak to nic nevyrábí.
hubula
Příspěvky: 3
Registrován: ned zář 04, 2022 9:58 pm

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od hubula »

Zdravim, planujem FV a tiez som najprv uvazoval iba na ohrev vody (2,5-3 kWp), ale pride mi skoda neyuzit potencial panelov ked sa voda nahreje. Aky menic je na taketo dualne pouzitie vhodny (off-grid/hybrid)? Idealne bez baterii.
Pawel
Příspěvky: 818
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od Pawel »

Bez baterií opět problém, jakmile panely nepokryjí trvale třeba hodinovou spotřebu (praní v pračce jsou mraky) tak nenič bere EE z DS a máte po úspoře.
hubula
Příspěvky: 3
Registrován: ned zář 04, 2022 9:58 pm

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od hubula »

Toto som ochotny akceptovat, casom by sa mozno pridala bateria, to by som sa rozhodol podla skusenosti.
Skor by ma zaujimalo ako si poradi menic ked je akrualna vyroba FV mensia ako prikon spiraly na ohrev vody? Spiralu v ziadnom pripade nechcem krmit elektrinou z DS.
VitaZ
Příspěvky: 23
Registrován: úte črc 12, 2022 1:01 am

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od VitaZ »

Bojlerový měnič (Bel, Siton, Ecosolar atd.) si poradí naprosto jednoduše, prostě do té spirály dodává jen tolik, kolik má momentálně k dispozici. Odporové spirále to nijak nevadí, prostě jen bude hřát méně.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek