pouze ohřev TUV

Ohřev TUV, aku nádrže, boilery, ohřívače vody, vytápění, klimatizace
svasek
Příspěvky: 39
Registrován: sob bře 12, 2022 9:52 am

pouze ohřev TUV

Příspěvek od svasek »

Ahoj,

vzhledem k rostoucím cenám elektřiny a zvýšené spotřebě zejména pro ohřev TUV (už nejsem sám, ale jsme 3 ;) jsem začal přemýšlet o ohřívání vody pomocí FVE.
Přestože jsem se pokusil v uplynulých dnech alespoň něco nastudovat, tak mám pořád dost nejasností.

Aktuálně mám bojler Dražice 80 l, starý 12 let. Musím ho nahřívat na vysokou teplotu, aby nám stačil, takže výměna za větší mě stejně nemine.
Roční spotřeba v nízkém tarifu bude letos zhruba 3100 kWh, ve vysokém potom zhruba 860 kWh. Vzhledem k tomu, že jiné neustále zapnuté spotřebiče vyjma ledničky nemám, je vidět, že nevětším žroutem je právě bojler, běžící pouze na NT.

Napadla mě následující varianta, kterou bych od zkušenějších potřeboval zkritizovat :D

Bojler OKCE 200 2/2kW se dvěma topnými tělesy a termostaty. Jedno je zapojeno klasicky do sítě jako stávající bojler a druhé k FVE.

Panelů je obrovská spousta a vůbec netuším, podle čeho vybírat.
Napadly mě třeba tyto:
https://shop.geosun.cz/https-shop-geosu ... eiger-500/
Podle údajů v tech. listu, by měly výkonově stačit i pro nelaboratorní podmínky, kdy je udávaný výkon 377w. Stejně tak napětí i proudy 7 ks zapojených v sérii by měly vyhovovat měniči BEL:
https://shop.mypower.cz/bel-mpps-regula ... bnice-3900


A teď ty nejasnosti.
Panely bych mohl umístit v počtu 4 ks na střechu kůlny na nějakou konstrukci, která by umožňovala přinejmenším změnu sklonu pro lepší využití jaro/léto/podzim. Místo je i nyní osvětleno od východu slunce do zhruba 17:00, potom se začne přesouvat stín od držáku sousedovic antény. Ale ta by možná šla posunout a tím bych měl čistou minimálně další hodinu. Při pozdějším západu slunce už bude stínit i sousedův komín a následně celý dům.
Zbylé 3 panely bych musel umístit na konstrukci na zem, kde svítí slunce od zhruba 8 hod. do zhruba 17:00. V zimě samozřejmě méně.
Otázka tedy zní, jak se bude taková sestava chovat, když např. v pozdním jaru, nebo v létě pojedou 4 panely na slušný výkon a další tři v sérii budou ve stínu?

Pokud bych panely naflákal přímo na střechu, kam by se jich klidně 8 ks vešlo, tak bych se zase připravil o dost výkonu, protože střecha je orientovaná se sklonem cca 12°lehce na severovýchod a navíc jsou tam již zmíněné stíny, viz foto.
Střecha domu je orientovaná zhruba V/Z, takže taky nepoužitelná. Navíc už by taková instalace byla dost náročná.

Chci se tedy zeptat, zda existuje pro tento terén smysluplné řešení.
Pokud ano, pak budu mít jistě další otázky :D

Předem díky,

Vašek
Přílohy
DSC_0079.jpg
8xCanadian Solar 375Wp+MPPT regulátor OPL 9AC 3kW+Dražice OKC 200/1m2
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od vlkazajac »

Použitie siedmych takýchto silných panelov s regulátorom ( parametre neskúmam ) na ohrev vody je snáď už overkill. V prípade, že sú v sérii a len na jediný padne tieň, výkon prudko klesá. Preto spomenuté rozmiestnenie 3 + 4 nebude výhodné.
Zvážil by som použitie aspoň štyroch na zobrazenej streche s pripojením 2P2S alebo 2P3S na mppt regulátor ( 150 V ) + sólo menič 2000+ W. K tomu nejaký pár starých alebo nových olovených batérií. Bol by z toho polročný plný úžitok na ohrev vody + zníženie spotreby EE v domácnosti podľa Vašej šikovnosti. Jednoúčelák by nebol to pravé orechové.

Panely montovať čím viac smerom na juh.

Dosť podstatnú spotrebu tvoria "slabé" spotrebiče, ktoré bežia nonstop.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Atman
Příspěvky: 305
Registrován: ned čer 20, 2021 10:09 am
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 11525
Kapacita baterie [kWh]: 28
Bydliště: Západné Slovensko

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od Atman »

Ja som s FVE začal s čistým ohrevom vody a 2380w na paneloch. 10 mesiacov v roku som mal TUV zadarmo, takže ten výkon nie je premrštený. Klasický problém je prebytok elektriny v lete a nemožnosť ju využiť na nič iné, ja som napríklad rozobral starý destilátor, elektricky oddelil špirálu od ventilátora a ostatných súčastí aby bol iba ohmický spotrebič a destiloval som vodu do aleluja. A neskôr som samozrejme celý systém FV prerobil, dokúpil baterky, meniča, reglery a išiel do plnej fotovoltaiky. To asi čaká každého ohrievača TUV, keď po dvoch rokoch uvidí ako to fantasticky zadarmo funguje. Ono hneď na začiatku je veľmi ťažké vyvaliť 6 000eur za kompletku FVE.
spolu 11,5kWp - JVV 2,2kWp sklon 45°, JJZ 4,9kWp sklon 55°, JJZ 4,4kWp sklon 24°
Victron Easysolar 5000/48V + Epever Ipower plus 5000/48V iba na vyťažovanie TUV, ÚK, bazén + ďalší 5kW Ipower záloha a príprava na nabíjanie elektromobilu.
Victron Bluesolar MPPT 150/35, Smartsolar 250/85. Lifepo4 48V/560Ah cca 28kWh -16x 320Ah LiitoKala ( reálna kapacita 283 - 294Ah) + 16x 280Ah Eve spolu na Victron Smartshunte.
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od vlkazajac »

3500 Wp je dosť nie na 200 l, ale na 400 l bojler.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
svasek
Příspěvky: 39
Registrován: sob bře 12, 2022 9:52 am

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od svasek »

vlkazajac píše:Použitie siedmych takýchto silných panelov s regulátorom ( parametre neskúmam ) na ohrev vody je snáď už overkill. V prípade, že sú v sérii a len na jediný padne tieň, výkon prudko klesá. Preto spomenuté rozmiestnenie 3 + 4 nebude výhodné.
Zvážil by som použitie aspoň štyroch na zobrazenej streche s pripojením 2P2S alebo 2P3S na mppt regulátor ( 150 V ) + sólo menič 2000+ W. K tomu nejaký pár starých alebo nových olovených batérií. Bol by z toho polročný plný úžitok na ohrev vody + zníženie spotreby EE v domácnosti podľa Vašej šikovnosti. Jednoúčelák by nebol to pravé orechové.

Panely montovať čím viac smerom na juh.

Dosť podstatnú spotrebu tvoria "slabé" spotrebiče, ktoré bežia nonstop.
Kdybych dal jen 4 ks 2P2S, získám dle dat výrobce v ideálních podmínkách 81 V a 25 A, čili 2 kW. Reálně ale 75V a 20A, čili 1,5 kW. Jestli dobře počítám.
Spočetl jsem, že pro ohřátí 200 l vody z 10°C na 70°C je třeba 14 kWh. To bych dal s odřenýma ušima jen ve vrcholném létě a ještě by muselo pořád svítit. Jasně, voda by stačila méně teplá a neohříval bych ledovou ze studny. Ale i tak si říkám, jestli ten výkon není malý. I když z hlediska osvitu by to bylo nejlepší řešení.

K akumulátorům: před pár dny jsem kupoval tento:

https://www.battery-import.cz/banner-3/ ... 2v--96051/

jako záložní zdroj pro čerpadlo do ústředního topení. Stará 60Ah má už 12 let, tak jsem raději dokoupil novou a silnější.
Měnič mám jen NZ UNI 150W.
V návodu a i v jiných zdrojích se uvádí, že olověné akumulátory není dobré vybíjet pod 50% kapacity a i tak vydrží kolem 300 cyklů. Navíc je není vhodné vybíjet dříve, než se do plna nabijí z důvodu sulfatace. Z toho důvodu by mi přišly pro toto použití nevhodné.

Navíc jsem nechtěl sekat do zdí a tahat nové kabely, abych se připojil na stávající rozvod. Dům je 12 let po kompletní rekonstrukci.
Bojler mám ve sklepě a tam se s kabely v pohodě dostanu.

Další žrout energie je sporák, ale ten je na 3fáze.

Když nejsme doma, tak nic jiného než bojler a lednička neběží.

V každém případě díky za postřehy.
8xCanadian Solar 375Wp+MPPT regulátor OPL 9AC 3kW+Dražice OKC 200/1m2
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od vlkazajac »

Mám 200 l bojler a 2 kWp. Počet členov domácnosti premenlivý 2 - 4. V lete naozaj neviem čo s teplou vodou, ešte práčka a umývačka riadu - keď svieti.
Ak máte obavy, dajte 6 panelov a to už bude určite dosť. Potom Vás napadne, prečo nešetriť viac. Sólo indukčný varič alebo práčka - prečo nie ? Veď investované peniaze sa majú vrátiť, zvlášť teraz ....
Na noc môžete všetko vypnúť a olovo bude ako vo vatičke.

A v zime je zima, vieme všetci. Ale leto patrí ::pv:: ::pv:: ::pv:: ::pv:: ::pv:: ::pv:: a *sun*
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
svasek
Příspěvky: 39
Registrován: sob bře 12, 2022 9:52 am

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od svasek »

vlkazajac píše:Mám 200 l bojler a 2 kWp. Počet členov domácnosti premenlivý 2 - 4. V lete naozaj neviem čo s teplou vodou, ešte práčka a umývačka riadu - keď svieti.
Ak máte obavy, dajte 6 panelov a to už bude určite dosť. Potom Vás napadne, prečo nešetriť viac. Sólo indukčný varič alebo práčka - prečo nie ? Veď investované peniaze sa majú vrátiť, zvlášť teraz ....
Na noc môžete všetko vypnúť a olovo bude ako vo vatičke.

A v zime je zima, vieme všetci. Ale leto patrí ::pv:: ::pv:: ::pv:: ::pv:: ::pv:: ::pv:: a *sun*
Pokud vám skutečně na léto stačí na 200 l bojler 2 kWp, pak je to dobrá zpráva.

Pak je ještě otázka, jestli to jde zapojit i bez baterek, nebo to bez nich nedává smysl. A nebo to bez nich technicky nejde.
Takže by byl potřeba měnič se vstupem kolem 80 V a výstupem 230V.
Pro mě by byl ideální stav bez baterek. Jako akumulátor by byl právě bojler. Pokud bych časem zjistil, že je elektřiny přes léto dost, mělo by možná smysl uvažovat o bateriích. To už bych ale zvolil lithiové.
8xCanadian Solar 375Wp+MPPT regulátor OPL 9AC 3kW+Dražice OKC 200/1m2
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od vlkazajac »

To by bolo iste správne rozhodnutie už od začiatku. Ak ja hovorím o olove tak preto, že ho spomínate Vy. Lítium je totiž drahšie, ale prináša komfort ( nemusíte mať bezpodmienečne nabité každý večer ).

Vy ten bojler nahrejete na nejakú teplotu ( spravidla sa odmeriava v hornej vrstve ) a potom ju "riedite" studenou, ktorá vchádza do bojlera. Nestane sa vždy, že potom nahrievate celý objem od tých 10°C.
Výber meniča alebo meniča kombinovaného s regulátorom je široký. Riešenie bez batérie má nevýhodu, že nemáte zálohu.

Svet sa zbláznil a chce docucávať. Vy bez technických fičúr môžete docucávať nepriamo - míňať dostupnú energiu z batérií a z panelov a keď veľa miniete alebo bude zamračený deň, nahrejete bojler zo siete. Dorovnáte deficit za rovnakú cenu.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
svasek
Příspěvky: 39
Registrován: sob bře 12, 2022 9:52 am

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od svasek »

S tím měničem to asi nebude tak jednoduché.
Našel jsem tento:
https://www.ostrovni-elektrarny.cz/?mpp ... ay-p790011
ale tam se nevejdu s optimálním vstupním napětím. U 4 panelů bude nižší (150-160V), než jaké požaduje měnič.
Nevíte, co znamenají tyto zkratky? Vmmp a Voc
Optimální rozsah napětí z FV (Vmpp): 180 - 270V DC
Optimální rozsah napětí z FV (Voc): 220 - 360V DC
8xCanadian Solar 375Wp+MPPT regulátor OPL 9AC 3kW+Dražice OKC 200/1m2
Atman
Příspěvky: 305
Registrován: ned čer 20, 2021 10:09 am
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 11525
Kapacita baterie [kWh]: 28
Bydliště: Západné Slovensko

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od Atman »

Optimální rozsah napětí z FV (Vmpp): 180 - 270V DC Napätie pri maximálnom výkone
Optimální rozsah napětí z FV (Voc): 220 - 360V DC Napätie naprázdno bez záťaže
spolu 11,5kWp - JVV 2,2kWp sklon 45°, JJZ 4,9kWp sklon 55°, JJZ 4,4kWp sklon 24°
Victron Easysolar 5000/48V + Epever Ipower plus 5000/48V iba na vyťažovanie TUV, ÚK, bazén + ďalší 5kW Ipower záloha a príprava na nabíjanie elektromobilu.
Victron Bluesolar MPPT 150/35, Smartsolar 250/85. Lifepo4 48V/560Ah cca 28kWh -16x 320Ah LiitoKala ( reálna kapacita 283 - 294Ah) + 16x 280Ah Eve spolu na Victron Smartshunte.
svasek
Příspěvky: 39
Registrován: sob bře 12, 2022 9:52 am

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od svasek »

A co byste řekli na tento set? Má nějakou zásadní slabinu?
Možná, že by šlo někde koupit levněji panely, ale regulátor by měl být vyhovující.
8 těchto menších panelů bych ještě umístil. (když si soused posune anténu na druhou stranu komínu :-) )
8xCanadian Solar 375Wp+MPPT regulátor OPL 9AC 3kW+Dražice OKC 200/1m2
Soban
Příspěvky: 3468
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od Soban »

Nevíme jaký set máte na mysli.

Většinou ty sety jsou předražené a nevyhovující!
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
svasek
Příspěvky: 39
Registrován: sob bře 12, 2022 9:52 am

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od svasek »

Omlouvám se, já zapomněl hodit odkaz.
https://eshop.solareco.cz/fotovoltaicke ... -vody.html
Když by se něco podobného dalo sehnat levněji, tak samozřejmě nejsem proti :-)
8xCanadian Solar 375Wp+MPPT regulátor OPL 9AC 3kW+Dražice OKC 200/1m2
Uživatelský avatar
dipos
Příspěvky: 73
Registrován: čtv pro 02, 2021 8:12 pm
Lokalita: Jindřichov u Krnova
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 2 700
Kapacita baterie [kWh]: VŽDY bude 0 kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Ostrava-město

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od dipos »

svasek píše:Omlouvám se, já zapomněl hodit odkaz.
https://eshop.solareco.cz/fotovoltaicke ... -vody.html
Když by se něco podobného dalo sehnat levněji, tak samozřejmě nejsem proti :-)
Jistě, dá sehnat o něco levněji. Ale je na zvážení zda úspora pár tisícovek ( cca 3 - 5 ) ti bude stát za to, aby jsi sháněl panely a ostatní komponenty samostatně, hledal co nejlevnější nákup, a nebo to dostat v balíku vše najednou. Navíc tam mají jako doplněk cca za 3 tis. přepínač HDO/FVE pro dlouhé zimní večery pro provoz na DS. Navíc ten převodník je vyzkoušený a ověřený Oplocký a navíc tam máš záruku dodávky systému jako celku.
Pokud zvolíš systém DOMOHOMO ( dodělej doma ) špatná volba jde na tvé triko.

Já zvolil DOMOHOMO, ale pozdě bycha honit, takže bojuji a tvořím, takže v konečném důsledku to bude ještě dražší, protože lidská kreativita je neomezená, ale to je již můj problém.
Návratnost investice se pohybovala kolem 4 let, ale blýská se na lepší časy, takže odhadem za cca za 2 roky již pojedeš na zisk.
Sluneční ohřívárna TUV 2,7 kWp, ECO Solar Boost 3 kW ( provozní záloha ), ECO Solar Boost 3,5 kW PRO, Boilery 120 L + 100 L + další tepelné spotřebiče Remoska, olejový radiátor, varná konev, fritéza.
Stále zůstavá ještě na střeše, musím jít k lékaři ?? NE, kašlu už na to, účel plní perfektně a utrácet další peníze kvůli pár kWh za ledničku nemá smysl jak ekonomický tak i zvýšený nárok na provoz.
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od kodl69 »

Přepínání síť/ solár - je nejlepčí vůbec nemít, co nemáš, se nepokazí. Tj boiler se dbǘěma spirálami, už se to řešilo tisíckrát, je to správný řešení. Ve výsledku nejlevnější a nejspolehlivější řešení. Tj než kupovat divný řešení, tak začít hned na začátku správně. A jakej se použije regulátor, má ve výsledku nejmenší vliv na výsledek...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
svasek
Příspěvky: 39
Registrován: sob bře 12, 2022 9:52 am

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od svasek »

Mám objednaný tento set:
https://eshop.solareco.cz/fotovoltaicke ... 3-kwp.html

K němu ještě objednám tento bojler:
https://www.dzd.cz/ohrivace-a-zasobniky ... avesne/okc

V ideálním případě budu mít v létě teplou vodu z FVE a v zimě z krbovek s výměníkem.

Panely dám zatím provizorně rovnou na rám na střechu i když je její orientace nepříliš výhodná. Po sezóně vyhodnotím a
případně udělám naklápěcí rám, kvůli lepší orientaci ke slunci.

Přepínání mezi sítí a FVE vyřeším přepínačem 1-0-2. Nahřívání bojleru opět manuálně přes kohout. Sice méně praktické, ale má to i svoje výhody.
8xCanadian Solar 375Wp+MPPT regulátor OPL 9AC 3kW+Dražice OKC 200/1m2
tdvorak
Příspěvky: 16
Registrován: pon úno 25, 2013 8:07 pm

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od tdvorak »

Řeším zrovna stejnou sestavu od solareco. Mám stávající OKC 80 připojený na krbová kamna s výměníkem a chtěl bych vyřešit letní provoz, když se netopí.

Jediný, co mi trochu přidělává starosti, je střecha ve směru východ-západ. Budu tak asi muset umístit celý string na západní stranu a doufat, že se ten 80L bojler stihne za odpoledne nahřát. Neprovozujete tak náhodou někdo ohřev?
Pawel
Příspěvky: 812
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od Pawel »

Jestli jsou osvětlené obě strany rovnocenně tak bych to dal na tu východní. Bude teplá voda už během dne. Na ohřátí potřebujete tak 4 kWh.
tdvorak
Příspěvky: 16
Registrován: pon úno 25, 2013 8:07 pm

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od tdvorak »

Díky! Naprostou většinu teplé vody spotřebujeme večer, proto jsem právě uvažoval nad tou západní plochou. Orientace je v podstatě přesně V-Z a žádný stín.

Úplně první úvaha tedy byla 2x4 panely, na každou stranu jeden string a paralelně do regulátoru. Ale ze solareco radí dát 8 panelů v sérii na jednu plochu.
PetrDubi
Příspěvky: 1355
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od PetrDubi »

On ten regulátor potřebuje 8 panelů v sérii kvůli napětí - neumí ze 4 panelů (třeba 140 V) udělat napětí 231V pro bojler. Těch 8 panelů dá třeba 280V stejnosměrných (podle typu panelů) a ten regulátor to rozseká na střídavých 280V. Ale neumí to napětí zvýšit nebo snížit. Proto nejde rozdělit ty panely na 2 strany a musí být všechny na stejném místě, jinak to pojede blbě celý den (případně nepojede vůbec)..
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek