pouze ohřev TUV

Ohřev TUV, aku nádrže, boilery, ohřívače vody, vytápění, klimatizace
Uživatelský avatar
JirkaE
Příspěvky: 218
Registrován: pát dub 21, 2023 7:17 pm
Lokalita: Kousek od Rozvadova
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 2kWp+2,25kWp
Kapacita baterie [kWh]: 10+10
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od JirkaE »

Mě se osvědšila tavná pistole na betoně, na osb, všude drží.

Pokud nedrží nic, stačí malý zoubek 4mm, nachystat a pak vycouvat a postupně zamačkat do lepidla a až druhý den zalít.

Ale dát to doprostřed do vrstvy betonu musí každý sám, pěkně po pruzích postupně.

Největší opruz je kombinace volného topného drátu (bez perlinky) a beton.
To je velmi špinavý job :fuuu:
Tomin
Příspěvky: 7
Registrován: pon lis 15, 2021 4:47 pm

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od Tomin »

kodl69 píše: stř pro 20, 2023 11:30 am ....Jedinej problém je nalepit tu rohož na podklad. Na napenetrovaným betonu to moc nedrží
Zkusil bych kontaktní můstek. To drží jak sviňa a dobře se s tím dělá. Je to vlastně lepidlo, ale dobře se nanáší štětcem.
Tomin
5,5kWp, 12x Longi 455Wp, Triton300, ostatní v tvorbě
amater007
Příspěvky: 8
Registrován: ned pro 17, 2023 6:03 pm
Lokalita: Chrudim

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od amater007 »

Kluci, chápu to teda správně, že je nebezpečné použít některý ze zmiňovaných MPPT (určených pro ohřev teplé vody) a to z důvodu možného poškození izolace topného telesa a následného potencionálného "přenosu proudu na člověka"?
A ani použití toho proudového chránič typu B (když tomu dobře rozumím) nepomůže protože ty MPPT "nemají správné zemnění". Je to tak prosím?

Pak se tady ještě zmiňuje použití "ne-sinus" měniče s nějakým trafem... Tím je myšleno že by se použil standardní MPPT a k tomu sinus měnič a pak ještě trafo? K čemu je tam to trafo? To řeší tu ochranu před potenciálním úrazem proudem? A ten obyčejný MPPT + sinus měnič - taky snižuje výstupné napětí když je na konci větší zátěž a míň sluníčka nebo to je úloha toho trafa?
kyocera
Příspěvky: 1226
Registrován: čtv led 15, 2015 1:37 pm

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od kyocera »

Pokud je někdo amater v nějakém oboru,třeba i podle otázek, tak elektřina může být pro něho i nebezpečná a měl by odborné práce svěřit elektrikáři, který ví jak regulátor MPPT na ohřev vody nebo jiného elektro- tepelného spotřebiče správně připojit s respektováním příslušných norem aby vše bylo bezpečné.
Pokud se vše zapojí správně už od panelu,správné zemění a s respektování příslušné přepětové ochrany až po regulátor MPPT a příslušnou zátěž a správné elektro bezpečnostní ochrany na straně spotřebiče , je vše bezpečné. Pro Váš klid a správný postup pak uděláte následně výchozí revizi a po určité době pak průběžně kontrolovat průbežnou revizí.
Na okr.Chrudim je 70 elektrofirem. Myslím, že i kdybych Vám podrobně odpověděl Vaše otázky napadly by Vás další základní otázky a nerad bych radil někomu kdo by pak třeba řekl, že to špatně pochopil, že elektrice moc nerozumí a
udělal nějakou škodu sobě nebo na svém majetku. Pokud do taje elektriky chcete proniknout, studujte třeba zde na
foru elektroporadnu.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dotace NE, 6,9kWp ,reg.Harmonie Ver.1, 60A,aku 4kWh LTO,BMS Sokol 400E,řízení Leonardo, LF a HF měnič vlastní Ver.1 a Ver.2, LF Modrá trojka 3kVA,modul HIS,ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.1
Příprava instalace panel 18kWp,reg.Harmonie12kW Ver.4,měnič AC-DC-AC 1f PECKA 22kW,BMS Sokol 400E řízení Leonardo 360V, modul HIS, DC modul AFDD,modul chytré řízení,Aku 360V, ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.4
amater007
Příspěvky: 8
Registrován: ned pro 17, 2023 6:03 pm
Lokalita: Chrudim

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od amater007 »

cipis píše: úte pro 19, 2023 10:28 am Na veškeré nesinus krámy jsem se vykašlal, stavebnice BELu se mi doma válí už druhým rokem ... Ve finále totiž člověk zjistí, že to nemá cenu, že chce víc, tak je lepší tento mezikrok vynechat.
@Cipis do ceho jsi teda prosim te sel? Nemohl bys to tvoje reseni trochu popsat?
Soban
Příspěvky: 3467
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od Soban »

Do normální FVE?

Ne tady se chce fakt rozmyslet zda máš místo pouze na panely pro ohřev vody v bojleru a nebo se tam vleze víc že můžeš připojit i část domu či celý.....

Jediná nevýhoda je že když budeš stavět plnohodnotnou FVE chce to baterku a o to je to dražší, ale zase máš výhodu že když vypadne DS tak svítíš a jede ti lednička atd.....

Ber to tak že potřebuješ nějaký ostrovní měnič třeba must https://shop.mypower.cz/menic-kombinova ... 500w-14934 (třeba brát kolem 5kW a na 48V systém) + baterku https://shop.mypower.cz/akubox-lifepo4- ... 7kwh-11504 případně do začátku levnější baterku https://shop.mypower.cz/akubox-lifepo4- ... 4kwh-14912 a později jak připojíš celý barák přikoupíš další......

No a na to už připojíš celý barák a přes léto jseš vysmátý, na zimu na tom necháš třeba jenom část baráku (světla-lednička) protože přes zimu to neutáhne vše.
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
cipis
Příspěvky: 4360
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od cipis »

Jj, jak pise Soban.
Naprosta klasika, akorat jsem sel cestou samostatnych regulatoru a menicu, ne jedne kombi krabice, coz by mohlo byt pro zacatek lepsi (s proudovym rele), protoze ty samostatne pak muzes doplnovat dle potreby
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
amater007
Příspěvky: 8
Registrován: ned pro 17, 2023 6:03 pm
Lokalita: Chrudim

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od amater007 »

Rozumím, díky za info. Do toho jít nechci. Máme to na chatě, nejsme tam furt, tj. nedokázal bych tu vysokou investici plně využívat.

Mím cílem je s rozumnými náklady, využít maximum "enerige zdarma - ze sluníčka". Tady mi přijde rozumná kombinace solarních panelů a topných kabelů resp přímotopů s minimem další elekntroniky nedejbože drahých baterií. Tato varianta mi přijde jako relativně levné řešení (z pohledu celkových nádkladů a životnosti komponent). Chalupa je na přízemí kamenná a je tam někdy zima i v létě. Hlavním zdrojem tepla jsou kachlova kamna. Toto by byl jeden ze sekundárních zdrojů tepla, který by pomáhal, když slunce svítí. Relativně levné panely k tomu relativně levné topné kabely (přímotopy), minimum elektroniky. Sloužilo by to i na temperování když tam nejsme (a svítí sluníčko). Vedle toho tam chci mít pár přímotopů napojených na síť (nebo další okruh podlahového topení), které bych A) mohl zapnout na dálku B) pomhohli by kamnům vytopit když tam přijedeme v zimě a chapupa bude studená.

V létě bych možná část energie použil na ohřev vody, akorát nevím zatím jak jednoduše by se to přepínalo. Ideální by bylo udělat to tak, že když je ve vytápěné místnosti dostatečně teplo (resp senzor v podlaze bude hlásit dosaženou teplotu), tak přesměruj energii do bojleru.

Dnes mám na chatě ještě jeden malý ostrovní systém (cca 1kw peak), 24V, 200 Ah baterie, 3kW sinus měnič. Na 24V okruh mám napojených několi spotřebičů s malým ale konstatním odběrem (kamerový systém, wifi, nějaké osvětlení, rádio a pod). Od jara do podzimu je to bez zdroje další energie. V zimě to mám napojené na spínaný zdroj MEAN WELL s konstantným jemně doregulovatelným napětím, napojeným přes diodu, který dodává energie když napětí na baterii poklesne pod určitou hodnotu. V létě, když je hodně energie, ručne (nevím jak jinak) přepojím bojler na 220V z měniče. Je to malý bojler, za chvilku je veda nahřátá.
cipis
Příspěvky: 4360
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od cipis »

No, a jsme u toho. Proc budes delat dalsi system? Ve finale vzdycky bude nekde neco chybet.
Proc tam placat dva systemy, kdyz se to da predelat na jeden poradny?
A ani nutne nemusis opoustet 24 V system, byt by to bylo asi nejlepsi.
Na 24 V se delaji az 4 kW menice, ale muzes jit cestou jeden kvalitni na chatu a nekolik dalsich na vytezovani jednotlivych zarizeni, at uz toone rohoze, zebriky ci aku kamna.
Staci ti pridat panely pomoci dalsich mppt reglu, pridat baterku a dle spotrebicu ev. i dalsi menice.
Nebo to cele kopnout do prdele, koupit 5 kW kombi krabici, dokoupit baterku a panely a jedes.

Muchlat dva systemy je k nicemu.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
amater007
Příspěvky: 8
Registrován: ned pro 17, 2023 6:03 pm
Lokalita: Chrudim

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od amater007 »

Baterku pridavat nechci, ani na tento ucel nechci nicit tu co tam mam; podle mne baterka je presne to co tam nebude davat ekonomicky smysl; proto hledam jednoduche reseni - bez baterie.
Soban
Příspěvky: 3467
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od Soban »

Podle mě nedává ekonomický systém 2 FVE?

Já mám dva měniče must kdy jeden 3kW je připojen na zásuvky v koupelně a napájí pračku a bojler, když pračka běží blokuje se zapnutí bojleru, druhý napájí barák, teď přes zimu je ten do koupelny vypnut a pračka s bojlerem přepnutá na DS.

Vše s jednou baterkou (v reálu fyzicky 1 olovo 200Ah a 3 lifepo4 120Ah, 125Ah, 230Ah).

Jinak teoreticky to jde udělat s ongrid měniči bez baterky prostě modrásek s panely zapojíš přímo na spirálu bojleru, když termostat sepne a na spirále bude napětí modrásek začne dodávat do bojleru, při rozpadu termostatu modrásek vyhodnotí ztrátu napětí a vypne se.

Ovšem nevyužiješ pak výkon panelů když bude svítit a bojler bude nahřátý.
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
amater007
Příspěvky: 8
Registrován: ned pro 17, 2023 6:03 pm
Lokalita: Chrudim

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od amater007 »

Ty mas ale jinou situaci nez planuji ja. Pracka ti bezi jednou za par dnu, bojler nahrejes raz dva, zbytek casu jsou tvoje panely nevyuzite.
U mne to je jinak. Jelikoz se jedna o chladny kamenny barak, kde je obcas potreba topit i v lete, tak pocitam s tim ze ty panely urcene pro topeni budou na jare a na podzim makat 100% pro to topeni. V lete podle slunicka a podle toho jaky udelam pomer mezi tim co dokaze poskytnout FVE a jaky vykon sezere topeni, tam samozrejme budou prebytky, ale moje soustava bude podle mne daleko vic vyuzita nez jak to pouzivas ty.

Baterka, za ceny za ktere se prodavaji, se zivotnosti jakou maji, mi stale po ekonomicke strance prijde jako neslabsi clacek cele FVE sestavy.
Soban
Příspěvky: 3467
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od Soban »

Já si zase myslím že baterka vydrží, že dřív odejdou měniče.

Prostě propočítat si to musíš sám, zda se ti oplatí samostatný systém kdy v létě budou na něm přebytky které nevyužiješ a FVE pro barák bude mít nedostatek.....
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
dusanmsk
Příspěvky: 315
Registrován: pát říj 15, 2021 10:41 am
Lokalita: Stredocesky kraj
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 11250
Kapacita baterie [kWh]: 9.6
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od dusanmsk »

Cau.

Ma niekto skusenost s bojler regulatorom Geti? Oslovil ma kamarat so zadanim: "na chate chcem momentalne poriesit len bojler bez bateriek, s tym, ze v buducnosti mozno rozsirim na full-fve".

Viem ze sa tu vsade riesi primarne oplocky, bel, siton atd... Tento mi padol do oka, ked som nahodne googlil sety pre fve ohrev bojleru, pretoze ma automaticky switch na DS ked nesvieti (tak to clovek nemusi dobastlievat a vymyslat riadenie).

Co sa tyka samotneho zapojenia, doporucil by som mu asi 6 panelov tak, aby mu vyslo zimne napatie (coz s 6x450Wp bude bohate s rezervou, ten menic ma strop 350V) a aby 3 panely dali idealne 120-150V. Ked to bude chciet neskor rozsirit, lakho to rozseka na 120V 3p stringy a podla potreby prida dalsie panely do 3sXp. (s najvacsou pravdepodobnostou casom pride s tym, ze chce este krmit bezne spotrebice + 2-3 klimy, takze aj s bojlerom budeme kludne niekde okolo 5kW - tam by som to potom riesil nejakym lowcost menicom a-la axpert king aby mal dokrm z DS).

Vobec netusim, ako a ci ma ten Geti riesenu ochranu proti prierazu DC (to ale nema ziaden z vyssie menovanych regulatorov) a ci davat na vstup FVE prepatovku (chata je medzi vysokymi stromami, strecha plech, bleskozvod nie je). Minimalne by som pridal pred menic poistkove odpinace, aby to slo servisovat. Otazka je, co s PE bojleru. Ponechat povodny co je v 3zilovom privodnom kabli, alebo radsej pridat pre istotu hrubsi vodic (a kam s nim?).

Diky za postrehy
30*375 Wp JJZ, 2xXTM4000, 2xVT-80, 2xUS5000
Uživatelský avatar
dipos
Příspěvky: 73
Registrován: čtv pro 02, 2021 8:12 pm
Lokalita: Jindřichov u Krnova
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 2 700
Kapacita baterie [kWh]: VŽDY bude 0 kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Ostrava-město

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od dipos »

to: dusanmsk.
Myšlenka rozdělení FV pole na 3 x 2S do série je velmi správná pro budoucí možné rozšíření FVE na možný poloostrov, případně ostrov.
Těch pár metrů solárního kabelu stojí za to.
A v případě, že se nebude rozšiřovat, zvýšení nákladů je zanedbatelné.

PS. Jak to dopadlo? GETI už pracuje? Jinak to vypadá, že uživatel se nemusí starat, buď je nebo není teplá voda a pak se teprve stará. Ideál pro důchodce. :celebrate2:
Sluneční ohřívárna TUV 2,7 kWp, ECO Solar Boost 3 kW ( provozní záloha ), ECO Solar Boost 3,5 kW PRO, Boilery 120 L + 100 L + další tepelné spotřebiče Remoska, olejový radiátor, varná konev, fritéza.
Stále zůstavá ještě na střeše, musím jít k lékaři ?? NE, kašlu už na to, účel plní perfektně a utrácet další peníze kvůli pár kWh za ledničku nemá smysl jak ekonomický tak i zvýšený nárok na provoz.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek