FVE 9,9kW+baterie bez dotace

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
vomic
Příspěvky: 34
Registrován: čtv bře 10, 2022 11:04 am

Re: FVE 9,9kW+baterie bez dotace

Příspěvek od vomic »

marko250 píše:Otázky zda firma,či sám padly výše,rozpočet je na momentální dobu taky našponován.
A plně souhlasím s tvým pohledem instalátora na věc.Jen ta HV baterka o 25kWh je kde za rozumno?
Ty budeš nejlíp vědět: hybridní měniče(baterka HV) a jejich použitelnost mimo razítko ouřadu a jejich zapojení do ostrovu,co bys tedy volil nyní na plné vykrytí 3x25A?
Myslel jsem ze to je z mych postu vcelku jasne.
1. Rozpocet neni az takovy problem.
2. Hledam funkcni co nejefektivnejsi reseni ktere me ale nekdo musi nainstalovat
3. Nevadi me dososavat z DS pokud prekrocim kapacitu zarizeni coz u 3x5kw bude tak 3% maximalne u 3x3,7kwh tak 10% v roce. Denni prumer mam asi 50kwh/den na dome.
4. Zarizeni bude v garazi 15m od domu tedy mirna hlucnost me netrapi
5. Priplatim si za kvalitu klidne ale v rozumne mezi
6. Pochopil jsem ze LV lze mit cca za stejne penize jako HV s dotaci, nebranim se ani jednomu ale nemohu najit instalacni firmu ani na jedno. LV reseni asi jednodussi pokud se zblaznim a zkusim to zbastlit sam ale minimalne s naprogramovanim me nekdo bude muset pomoci.

Asi tak :)

Edit: baterky rozhodne bastlit nehodlam, pochopil jsem ze je zde dodavatel co dodava proverene promerene pakety co snad maji i plnohodnounzaruku a je to osvedcene reseni.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2568
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: FVE 9,9kW+baterie bez dotace

Příspěvek od tomas »

"Oficiálně":
střídač 10kW, po vyřízení připojení a kontrole přidal další 10kW paralelně, nebo střídač vyměnit za 15kW a přehodit samolepky udělat kopii a pod...
Neoficiálně:
nějaký měnič na principu Axperta bez přetoků. Ale k vzhledem k tomu že začínají být tržní výkupní ceny zajímavé (již jsou výše než byly dotace v roce druhého menšího boomu 2013) a slibuje se komunitní energetika, tak by se o tuto možnost dobrovolně neobíral.

Kdyby to bylo na mne, tak si na střechu dám co vleze, třeba i 20-30kW se střídačem jaký budu chtít, třeba prozatím i bez akumulátorů, pořídím si licenci a přebytky prodám třeba za 4,4Kč/kWh https://www.entri.cz/vykup-vyrobene-elektriny a za 4-6let to mám zpátky i bez dotace a můžu si s tím dělat co chci, klidně i doplnit o akumulaci. Kdyby mne štvali (ale to spíš já je ;) , jako licencovaný výrobce by si nenechal nic líbit a požadoval stejné výhody jaké mají v Dukovanech a Temelíně 8-) ) , tak licenci zruším a doplním to akumulací, přebytek do sítě omezím na 10kW ať jsem v mikrozdroji. A distributor už ten 4-Q elektroměr nevezme, protože smlouva na připojení bude platná a bez licence a dotace do baráku nikoho pouštět nemusím.
Je možné že by se ani distributor nedozvěděl že jsem licenci zrušil a byl bych mezi jejich paragrafy, ale to bych musel mít jednoho obchodníka.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
jahodovák
Příspěvky: 1931
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE 9,9kW+baterie bez dotace

Příspěvek od jahodovák »

Je velice špatné,že nejde vše dělat podle všech pravidel a bez podrazů at z jedné,nebo druhé strany,vůbec se mi nelíbí tento způsob,tady je krásně vidět,kam jme se to dopracovali,nezdá se mi,že naše vláda hodlá bez donucení na tom něco změnit......
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
vomic
Příspěvky: 34
Registrován: čtv bře 10, 2022 11:04 am

Re: FVE 9,9kW+baterie bez dotace

Příspěvek od vomic »

tomas píše:"Oficiálně":

Kdyby to bylo na mne, tak si na střechu dám co vleze, třeba i 20-30kW se střídačem jaký budu chtít, třeba prozatím i bez akumulátorů, pořídím si licenci a přebytky prodám třeba za 4,4Kč/kWh https://www.entri.cz/vykup-vyrobene-elektriny a za 4-6let to mám zpátky i bez dotace a můžu si s tím dělat co chci, klidně i doplnit o akumulaci.
Toto je hypoteticky “kdyby to bylo na me” jak by jste si to predstavoval - nebo to jde udelat dnes prakticky?
Pokud bych do toho pridal i strechu RD tak zvladnu na barak odhadem 22-25kw panelu vse na jih bez zastineni.
Pokud bych se pridal se svym arealem co mam tam muzu dat odhadem kolem 50-70kw panelu.
Nekdo kdo by se mnou udelal bussiness? :)
Jako FO jsem i platce DPH, tedy pokud to ma pri vyrobne nejaky vyznam mohu si pak i odpalit DPH. Na arealu urcite na RD jen pokud to ma smysl.


Edit: na dome mam 3x32A tedy max cca 22kw, areal 3x63 tedy max cca 43kw jestli to dobre pocitam
Naposledy upravil(a) vomic dne ned bře 13, 2022 4:14 pm, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2568
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: FVE 9,9kW+baterie bez dotace

Příspěvek od tomas »

jahodovák Jaký podraz? I střídače většího výkonu než 10kW jsou schváleny pro mikrozdroje do 10kW v seznamu výrobků pro NZÚ např: SVT30890. Podraz je na straně distributorů že nerespektují legislativu a do PPDS si píšou co se jim zrovna hodí. Určuje se to podle instalovaného výkonu v panelech, střídač nehraje roli. Že se najednou začali zajímat střídače při použití akumulátorů (které legislativa nezná) a omezovat jejich použití, to je podraz.
Osobně si myslím že ta hranice 10kW padne, vzhledem k situaci s Ruskem a stále větší energetické nouzi a prý právu každého občana EU na čistou obnovitelnou energii a komunitní energetice. Těch 10kW je na právo na čistou energii málo, to je omezující. A snad se to srovná například s Austrálií kde prý je povoleno bez licence 10 kW v 1 f. a 30 kW ve 3 f přes elektroměr. A že si někdo ze střechy do sklepa pošle třeba 50kW tam nikoho nezajímá a nestrká do toho nos.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2568
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: FVE 9,9kW+baterie bez dotace

Příspěvek od tomas »

vomic píše:
tomas píše:"Oficiálně":

Kdyby to bylo na mne, tak si na střechu dám co vleze, třeba i 20-30kW se střídačem jaký budu chtít, třeba prozatím i bez akumulátorů, pořídím si licenci a přebytky prodám třeba za 4,4Kč/kWh https://www.entri.cz/vykup-vyrobene-elektriny a za 4-6let to mám zpátky i bez dotace a můžu si s tím dělat co chci, klidně i doplnit o akumulaci.
Toto je hypoteticky “kdyby to bylo na me” jak by jste si to predstavoval - nebo to jde udelat dnes prakticky?
Pokud bych do toho pridal i strechu RD tak zvladnu na barak odhadem 22-25kw panelu vse na jih bez zastineni.
Pokud bych se pridal se svym arealem co mam tam muzu dat odhadem kolem 50-70kw panelu.
Nekdo kdo by se mnou udelal bussiness? :)
Jako FO jsem i platce DPH, tedy pokud to ma pri vyrobne nejaky vyznam mohu si pak i odpalit DPH. Na arealu urcite na RD jen pokud to ma smysl.
Jde to udělat prakticky, ale ne u mne, já bydlím v paneláku. A zatím zde nemáme komunitní energetiku abych to udělal na střeše paneláku pro všechny v baráku. Musel bych do dělat přes lokální distribuční soustavu a to je hodně složité a ostatní by do toho asi nešli.
Máme ale jeden starý dům na Jižní Moravě, ale ta střecha padá a po tom tornádu tam stále ještě nemůžu sehnat tesaře a pokrývače co by udělali novou střechu. Na tu novou střechu bych potom dal okamžitě tech cca 30kW.
Jestli znáte nějakého volného střechaře v okolí Hodonína a udělá mi novou střechu (Capaco) tak tuto cestu prošlapu i bez dotací jen s tržním výkupem.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3351
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: FVE 9,9kW+baterie bez dotace

Příspěvek od marko250 »

Ale to neřeší spotřebu za 24hod v domě ne,výkup za pevnou cenu taky asi nebude pořád.Pokud mu ten barák žere 50kWh/den tak 25kWp umí dát max 150kWh/den(špička),spíše průměr 100kWh den když je parádní slunce.Z toho tedy dům ukrojí jen část bez baterky(17-20kWh) a do DS se pošle 80kWh po 4.4Kč,daň a účetní kolem toho taky něco stojí. A k tomu se musí zaplatit zbytek spotřeby domu 30-33kWh den(když svítí)+poplatky za distribuci.

Ano ty podmínky co tam pořád vymýšlí ,jen hážou klacky pod nohy,ale od vlády a této nynější obzvlášť, ještě nic pro lid nevzešlo,jen samé lobby.

vomic>pokud si to neuděláte sám(s řemeslníky),tak jste tady zbytečně,žádná firma co seženete nebude tvořit podle Vás,s tím Vás pošlou do .....
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
eman
Příspěvky: 998
Registrován: pát srp 31, 2012 9:20 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE 9,9kW+baterie bez dotace

Příspěvek od eman »

tomas píše:
eman píše:Mě by zajímalo, jak se řeší situace, kdy měnič s baterkama vůbec nepočítá? Mě třeba Solaxy připadají účinností a provedením, jako solidní stroje za rozumnou cenu, ale většina jejich produkce, prostě ignoruje baterky. :( Studer taky nepočítá s baterkama.
Jak jako nepočítá s baterkami a ignoruje je? Nerozumím otázce.
Blbě jsem to napsal. Bylo myšleno, že Studer nemá vlastní nabíječku, že z baterek jenom tahá, ale nenabíjí.
3,3kWp + 3,4kWp JJZ, 2x SmartSolar 150/85, 3xVictron MP II 5kVA v 3F režimu, Smartshunt, Cerbo GX, 16x120Ah LiFePO4 s JK BMS B2A24S20P.
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3351
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: FVE 9,9kW+baterie bez dotace

Příspěvek od marko250 »

eman píše:
tomas píše:
eman píše:Mě by zajímalo, jak se řeší situace, kdy měnič s baterkama vůbec nepočítá? Mě třeba Solaxy připadají účinností a provedením, jako solidní stroje za rozumnou cenu, ale většina jejich produkce, prostě ignoruje baterky. :( Studer taky nepočítá s baterkama.
Jak jako nepočítá s baterkami a ignoruje je? Nerozumím otázce.
Blbě jsem to napsal. Bylo myšleno, že Studer nemá vlastní nabíječku, že z baterek jenom tahá, ale nenabíjí.

NABÍJÍ,mají svou vnitřní nabíječku.60A z jedné fáze lze nastavit max.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
vomic
Příspěvky: 34
Registrován: čtv bře 10, 2022 11:04 am

Re: FVE 9,9kW+baterie bez dotace

Příspěvek od vomic »

marko250 píše: z článků od místního člena ( https://www.mivvyenergy.cz/cs/ )
Bohužel mě paní na jejich lince řekla, že mají stopstav na objednávky baterypacků.
marko250 píše: vomic>pokud si to neuděláte sám(s řemeslníky),tak jste tady zbytečně,žádná firma co seženete nebude tvořit podle Vás,s tím Vás pošlou do .....
na vše si troufám krom samotné instalace panelů a konstrukce na střechu a pak vnitřní nastavení systému, jinak když mě někdo řekne (nakreslí) jak to propojit, jak silným kabelem atd tak to určitě zvládnu. Pak ještě revize, kamarád revizák elektriky to nedělá a nezná ani nikoho kdo tu revizi FVE dělá.


Tak jsem dlouze řešil problematiku s Victronem a pán z Victronu mě vážně varoval před jakýmkoliv DYI řešením bez povolení ČEZu. Vysvětlil mě že i ostrov pokud mám zároveň DS přípojku je hybridní FVE pokud to fakt není oddělené stylem FVE zapojená přímo na samostatnou bojler spirálu kam nevede druhý kabel z DS. Prý i u Victronu jsou chvilkově nějaké přetoky ať to udělám jak to udělám pomocí stykačů, přepínačů atd ... prý se vystavuju velkýmu postihu v rovině černého odběru pokud touto cestou půjdu a že ČEZ se neštítí ani použití dronů pro kontrolu střech a porovnání zda na dané nemovitosti je povolena FVE + DS přípojka. Jasně asi je to velký nadsazený budubu, ale čekal bych ho spíš ze strany nějakého dodavatele dotačních řešení než od prodejce Victronu :)
Diablo1st
Příspěvky: 1623
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: FVE 9,9kW+baterie bez dotace

Příspěvek od Diablo1st »

Pán z Victronu to asi myslel tak, že ak máš napr. Multiplus a máš k nemu dovedenú DS, tak aj keď máš zakázaný pretok, môže niečo pretiecť.
Ak však máš ATS resp. blokované stykače tak reálne pretok nehrozí, lebo nie si spojený s DS (je tam 2cm medzera :D)
V takomto prípade ti nemôže legálne nič hroziť, lebo DS neovplyvňuješ.
Tým dronom moc neverím, lebo nemajú ti ako dokázať čo sú to za panely. Môžeš to mať čisto na ohrev vody a ak nemáš žiadny pretok nemôžu ti nič spraviť.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
vomic
Příspěvky: 34
Registrován: čtv bře 10, 2022 11:04 am

Re: FVE 9,9kW+baterie bez dotace

Příspěvek od vomic »

Diablo1st píše:Pán z Victronu to asi myslel tak, že ak máš napr. Multiplus a máš k nemu dovedenú DS, tak aj keď máš zakázaný pretok, môže niečo pretiecť.
Ak však máš ATS resp. blokované stykače tak reálne pretok nehrozí, lebo nie si spojený s DS (je tam 2cm medzera :D)
V takomto prípade ti nemôže legálne nič hroziť, lebo DS neovplyvňuješ.
Tým dronom moc neverím, lebo nemajú ti ako dokázať čo sú to za panely. Môžeš to mať čisto na ohrev vody a ak nemáš žiadny pretok nemôžu ti nič spraviť.
Pokud do multi nemám přiveden DS ale je to přes blokované stykače, jak se pak chová situace kdy dojde energie z FVE či baterek a stykače přepnou na DS? Multi to zvládne při přivedeném DS pod 20ms což neschodí ani PC ... co ale ten oddělený stykač?
Soban
Příspěvky: 3468
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: FVE 9,9kW+baterie bez dotace

Příspěvek od Soban »

Vše záleží jak to máš zapojeno - kdo vyhodnotí že to třeba přepnout, připočíst čas odpadu jednoho stykače a sepnutí druhého atd.....

Podívej mám kotel na plyn a potvora když to přepne axpert z DS na baterky a nebo obráceně tak kotel vypadne, sice zase naskočí, ale dělá to problémy, ostatní zařízení bez problémů.

Budu muset ten kotel skouknout proč to zhasíná, zda vypadne ventil přívodu plynu nebo zareaguje ochrana co hlídá plamen. Zda půjde někam přidat kondenzátor na napájení aby to nevypadlo.....
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
Diablo1st
Příspěvky: 1623
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: FVE 9,9kW+baterie bez dotace

Příspěvek od Diablo1st »

vomic píše:
Diablo1st píše:Pán z Victronu to asi myslel tak, že ak máš napr. Multiplus a máš k nemu dovedenú DS, tak aj keď máš zakázaný pretok, môže niečo pretiecť.
Ak však máš ATS resp. blokované stykače tak reálne pretok nehrozí, lebo nie si spojený s DS (je tam 2cm medzera :D)
V takomto prípade ti nemôže legálne nič hroziť, lebo DS neovplyvňuješ.
Tým dronom moc neverím, lebo nemajú ti ako dokázať čo sú to za panely. Môžeš to mať čisto na ohrev vody a ak nemáš žiadny pretok nemôžu ti nič spraviť.
Pokud do multi nemám přiveden DS ale je to přes blokované stykače, jak se pak chová situace kdy dojde energie z FVE či baterek a stykače přepnou na DS? Multi to zvládne při přivedeném DS pod 20ms což neschodí ani PC ... co ale ten oddělený stykač?
Ohľadom ATS si pozri toto video: https://www.youtube.com/watch?v=OWSlYFiPEMI

Ďalšia vec je, že ak máš dobre navrhnutú FVE bude ti to prepínať len pár krát v roku a aj to hlavne v zime.

Problém je, že akonáhle akýkoľvek menič pripojíš na sieť môže pretiecť. Do akej miery to bude problém je ťažko povedať.
Ešte by sa to dalo riešiť cez AC/DC-coupling a on-grid menič. Dal by si na dom (spomínal si 13ks panelov) 1f 3,6kW on-grid + Multiplus II s LV baterkami. Po spustení by si na garáž doplnil panely a mppt regulátor. Victron vie oddeliť dodávku z DC, takže ak by aj troška do DS pretieklo moc by to nevadilo, keďže by si tam mal legálny on-grid.
Ako má to ďaleko od ideálneho systému, ale dá sa to riešiť aj takto.
Dokonca v Amerike sa dosť často používa, lebo tá účinnosť vychádza o čosi lepšie (ušetrená jedna konverzia). Len tu je nutné pre korektné fungovanie použiť Victron a najlepšie Fronius pri on-grid (toto ale nie je podmienka a dá sa použiť akýkoľvek on-grid, len sa nemôže dať na AC-out).
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
vomic
Příspěvky: 34
Registrován: čtv bře 10, 2022 11:04 am

Re: FVE 9,9kW+baterie bez dotace

Příspěvek od vomic »

Diablo1st píše: keďže by si tam mal legálny on-grid.
to ale asi znamená mít povolení + projekt a revizi a vylučuje to skoro svépomoc ... dnes se nedá pomalu sehnat firma co namontuje FVE do léta na dotaci a shrábne si za to 200k natož firma co zajistí odbornou montáž s revizí bez dotace za normální montážní cenu - projektant prý 4k czk za 1kw systému v projektu uff :)

To samý ty baterie, obvolal jsem 1/2 republiky a 48V baterie packy cca 25kwh nabízejí většinou za cenu kolem 250+k. Nikoho krom zmíněného mivvy co by to udělal za marko250 zmíněných 130k+- jsem nesehnal a ten má stopstav na objednávky.
PetrDubi
Příspěvky: 1353
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE 9,9kW+baterie bez dotace

Příspěvek od PetrDubi »

Ahoj,
Mivvy (pokud vím) mají stop stav na dělání batery packu, ale součástky na ně prodávají dál - jenom si to musíš sám pozapojovat. Pokud si to z jejich dílů uděláš sám, tak dokonce oproti těm akupackům ještě x tisíc ušetříš.
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
eman
Příspěvky: 998
Registrován: pát srp 31, 2012 9:20 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE 9,9kW+baterie bez dotace

Příspěvek od eman »

Somodomo FVE nikdo nezlegalizuje. To už jsem zkoušel. Našel jsem jenom jednoho revizáka co "byl ochotný" to řešit a chtěl 38tis. na ruku. Takže já budu až do hrobu ilegál. :D
3,3kWp + 3,4kWp JJZ, 2x SmartSolar 150/85, 3xVictron MP II 5kVA v 3F režimu, Smartshunt, Cerbo GX, 16x120Ah LiFePO4 s JK BMS B2A24S20P.
Diablo1st
Příspěvky: 1623
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: FVE 9,9kW+baterie bez dotace

Příspěvek od Diablo1st »

Neviem ako v ČR, ale v SR sa to dá vybaviť aj svojpomocne pokiaľ neberieš dotáciu. Vtedy treba mať certifikovaného montéra.
U ZSD treba doplniť ku žiadosti toto:
- fotokópie typových listov s technickými údajmi zariadení od ich výrobcov (fotovoltaické panely, striedač a pod.);
- aktuálnu snímku z katastrálnej mapy predmetného pozemku s vyznačením záujmového územia, ktorú si môžete vytvoriť v aplikácii Geoportál alebo na Katasterportáli;
- jednopólovú schému zapojenia vyvedenia výkonu od zariadenia na výrobu elektriny smerom k deliacemu miestu
Ale treba zohnať niekoho, kto ti dá revíziu.

Čo sa batérii týka, dá sa objednať z Alibaby z EU skladu. Napr. jennywu896@gmail.com a spomenúť youtube kanál
Ray Builds Cool Stuff
Alebo Amy Peng - https://offer.alibaba.com/cps/i0ern68u? ... 0219202538 túto osobu odporúča Andy z off grid garage https://off-grid-garage.com/
Tieto dva kontakty sú z môjho pohľadu overené, lebo v zahraničí cez nich objednalo viacero ľudí.
Treba k tomu prirátať BMS napr. z tých lacnejších JK BMS, QUCC, JBD, Seplos, z tých drahších Batrium.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
vomic
Příspěvky: 34
Registrován: čtv bře 10, 2022 11:04 am

Re: FVE 9,9kW+baterie bez dotace

Příspěvek od vomic »

pro žádost je požadovaný odpovědný technik a přílohou projekt + posléze revize ... jako já to vzdávám nic bastlit z čínských článků sám nechci a i když bych to udělal jsem cca 60-80k pod cenou legálního HV řešení pomocí toho zakázanýho slova zde což bych minimálně stejně z většiny projel v platbě někomu kdo mě stím aspoň částečně pomůže neřkuli v projektu a revizi.
Začínám přemýšlet jít tou zde zakázanou cestou a k tomu si pak dobudoucna zbastlit druhou čistě ostrovní FVE, třeba jen bez baterek s přímým ukládáním do TUV, ohřevu bazénu či k tomu menší baterky třeba jen olovo pro noční provoz jezírka ...
Diablo1st
Příspěvky: 1623
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: FVE 9,9kW+baterie bez dotace

Příspěvek od Diablo1st »

Všetko si treba prerátať, len momentálne je veľký dopyt po FVE, takže to troška veci komplikuje.

Najviac vie človek ušetriť práve na tých batériách a montáži. Zmontovať 48V batériu nie je nejaký veľký problém, viď. https://www.youtube.com/watch?v=VRKcGqYfyIc
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek