Axpert King - nastavenie, rezimy, postrehy

Měniče Axpert
Uživatelský avatar
shuty
Příspěvky: 706
Registrován: ned úno 05, 2017 7:21 pm

Axpert King - nastavenie, rezimy, postrehy

Příspěvek od shuty »

Ahojte kolegovia.
Ako som pisal vo svojom vlakne, konecne sa mi podarilo dotiahnut a napojit DS do svojho menica MPP Solar PIP-5048MK (Axpert King). A teraz trosku bojujem s nastavenim menica a jeho spravanim.

Rezim SUB, teda prisosavanie, som celkom pochopil a zvladol naklikat tak aby mi to vyhovovalo.

teraz skusam rezim SBU, takze bez prisosavania.
Zistil som ze ak mam nastavenu logiku ECO tak je menic stale v bypase a neprepina sa mi na solar a baterku ani ked je nabita a slnko svieti.
logika Auto mi zase vsetko taha cez ac dc ac konverziu a menic sa do bypasu neprepne.
tiez ma zarazilo ze ak sa baterka uplne vybije tak menic si ju veselo dobije aj ked ma dobijanie z DS zakazane. sice dobije len par ah (cca 4ah) ale aj tak. mam uz firmware ktory nedobija z ds. (71.93)

Kolegovia ktory pouzivate uz dlhsie tento menic, viete mi prosim napisat ako vlastne funguje? ako funguju rezimy, co ste odpozorovali, zistili alebo ako mate menic nastaveny, ako ho pouzivate?
budem vdacny za kazdy poznatok.
**********
•MPP Solar PIP-5048MK•3.69kWp•18kWh LiFePo4•
mmv
Příspěvky: 220
Registrován: úte dub 13, 2021 10:45 pm
Lokalita: východ Prahy
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13500
Kapacita baterie [kWh]: 20
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Axpert King - nastavenie, rezimy, postrehy

Příspěvek od mmv »

9900Wp 6×ESM-450H, 6×UL-450M-144HV 8×VDS-S144 zzj 15°, 3600Wp 8×AS-6m144VV vvs 30° 2× Epever 4415, 1×Easun 8048, Axpert king 5kW, 240Ah staré olovo, 450Ah LI-ION mivvyenergy.cz
rasto1
Příspěvky: 885
Registrován: pon lis 11, 2019 2:48 pm

Re: Axpert King - nastavenie, rezimy, postrehy

Příspěvek od rasto1 »

shuty píše:Ahojte kolegovia.
Ako som pisal vo svojom vlakne, konecne sa mi podarilo dotiahnut a napojit DS do svojho menica MPP Solar PIP-5048MK (Axpert King). A teraz trosku bojujem s nastavenim menica a jeho spravanim.

Rezim SUB, teda prisosavanie, som celkom pochopil a zvladol naklikat tak aby mi to vyhovovalo.

teraz skusam rezim SBU, takze bez prisosavania.
Zistil som ze ak mam nastavenu logiku ECO tak je menic stale v bypase a neprepina sa mi na solar a baterku ani ked je nabita a slnko svieti.
logika Auto mi zase vsetko taha cez ac dc ac konverziu a menic sa do bypasu neprepne.
tiez ma zarazilo ze ak sa baterka uplne vybije tak menic si ju veselo dobije aj ked ma dobijanie z DS zakazane. sice dobije len par ah (cca 4ah) ale aj tak. mam uz firmware ktory nedobija z ds. (71.93)

Kolegovia ktory pouzivate uz dlhsie tento menic, viete mi prosim napisat ako vlastne funguje? ako funguju rezimy, co ste odpozorovali, zistili alebo ako mate menic nastaveny, ako ho pouzivate?
budem vdacny za kazdy poznatok.
Mam sice 2 paralelne (buduci tyzden 3 :-) ) ale SUB ide slnko len do baterie a celu spotrebu taha z DS pokial sa nedobije bateria.
Cize v zime trosku problem, ale ziadny menic nie je idealny a treba vyskusat na svojej instalacii co mu vyhovuje.
7425Wp-J 27ks, 4125Wp-Z 15ks - SUN275-60P; 3525Wp-J plot 15ks TSM-235PC05; Li-ion 30kWh CATL; 3x5048MK do 1f.
Uživatelský avatar
shuty
Příspěvky: 706
Registrován: ned úno 05, 2017 7:21 pm

Re: Axpert King - nastavenie, rezimy, postrehy

Příspěvek od shuty »

rasto1 píše: Mam sice 2 paralelne (buduci tyzden 3 :-) ) ale SUB ide slnko len do baterie a celu spotrebu taha z DS pokial sa nedobije bateria.
Cize v zime trosku problem, ale ziadny menic nie je idealny a treba vyskusat na svojej instalacii co mu vyhovuje.
tak to ze ti to ide len do baterky je hadam nastavenim priority chargeru - SBL, lebo ja ked som skusal SUB a nastavil charger na SLB UDC tak do baterky neslo nic a vsetko islo do zataze + sa dososavalo z DS.
**********
•MPP Solar PIP-5048MK•3.69kWp•18kWh LiFePo4•
rasto1
Příspěvky: 885
Registrován: pon lis 11, 2019 2:48 pm

Re: Axpert King - nastavenie, rezimy, postrehy

Příspěvek od rasto1 »

shuty píše:
rasto1 píše: Mam sice 2 paralelne (buduci tyzden 3 :-) ) ale SUB ide slnko len do baterie a celu spotrebu taha z DS pokial sa nedobije bateria.
Cize v zime trosku problem, ale ziadny menic nie je idealny a treba vyskusat na svojej instalacii co mu vyhovuje.
tak to ze ti to ide len do baterky je hadam nastavenim priority chargeru - SBL, lebo ja ked som skusal SUB a nastavil charger na SLB UDC tak do baterky neslo nic a vsetko islo do zataze + sa dososavalo z DS.
No vidis navzahom sa obohatime :-)
Asi som neprepol letne nastavenia :-)
Ale uz som kludny, lebo som v ostrove a jedine co je na nich zle je hlucnost.
7425Wp-J 27ks, 4125Wp-Z 15ks - SUN275-60P; 3525Wp-J plot 15ks TSM-235PC05; Li-ion 30kWh CATL; 3x5048MK do 1f.
Uživatelský avatar
shuty
Příspěvky: 706
Registrován: ned úno 05, 2017 7:21 pm

Re: Axpert King - nastavenie, rezimy, postrehy

Příspěvek od shuty »

no ludia akosi sa nik neozyva.... a to viem o tom ze tento menic tu pouziva hodne vela ludi....

cez den som isiel na SUB, a rezim online. teraz vecer po zotmeni samozrejme menic vsetko tahal cez internu nabijacku takze vetraky hucali jak blazon a ucinnost biedna. skusil som tam dat rezim eco a ponechat SUB. preplo to na bypass. vyzera ze spotreba menica sa bere z bateriek. neham to teraz takto cez noc a rano som zvedavy co urobi menic ked vyde slnko.
**********
•MPP Solar PIP-5048MK•3.69kWp•18kWh LiFePo4•
rasto1
Příspěvky: 885
Registrován: pon lis 11, 2019 2:48 pm

Re: Axpert King - nastavenie, rezimy, postrehy

Příspěvek od rasto1 »

shuty píše:no ludia akosi sa nik neozyva.... a to viem o tom ze tento menic tu pouziva hodne vela ludi....

cez den som isiel na SUB, a rezim online. teraz vecer po zotmeni samozrejme menic vsetko tahal cez internu nabijacku takze vetraky hucali jak blazon a ucinnost biedna. skusil som tam dat rezim eco a ponechat SUB. preplo to na bypass. vyzera ze spotreba menica sa bere z bateriek. neham to teraz takto cez noc a rano som zvedavy co urobi menic ked vyde slnko.
koli tomu ti nikto nepise, lebo ho maju vacsinou v paralelnom zapojeni.
7425Wp-J 27ks, 4125Wp-Z 15ks - SUN275-60P; 3525Wp-J plot 15ks TSM-235PC05; Li-ion 30kWh CATL; 3x5048MK do 1f.
Uživatelský avatar
shuty
Příspěvky: 706
Registrován: ned úno 05, 2017 7:21 pm

Re: Axpert King - nastavenie, rezimy, postrehy

Příspěvek od shuty »

a co ma paralelny rezim spolocne s nastavenim menica? logiku musia mat menice rovnaku, ci je menic sam alebo je ich 5.

rano sa u mna nic nedialo. eco rezim - stale bypas a aj po nabiti baterie na nastavenych 53V back to discharge. musel som to rucne prehodit na online
**********
•MPP Solar PIP-5048MK•3.69kWp•18kWh LiFePo4•
mdockal
Příspěvky: 22
Registrován: čtv úno 27, 2020 8:11 pm

Re: Axpert King - nastavenie, rezimy, postrehy

Příspěvek od mdockal »

shuty pouzivas icc nebo watchpower? ze zacatku kdyz jsem mel watchpower tak jsem musel obcas i vypnout a zapnout axperta aby se zmenilo nastaveni. nejake foto nastaveni, to uz pak bude moct reagovat asi vice clenu
Uživatelský avatar
shuty
Příspěvky: 706
Registrován: ned úno 05, 2017 7:21 pm

Re: Axpert King - nastavenie, rezimy, postrehy

Příspěvek od shuty »

Ludia to myslite vazne? okrem dvoch uzivatelov, ktorym dakujem za reakcie, nie je nikto iny schopny napisat par slov k pouzivaniu Kinga? To akoze co ma znamenat? Tak na co je toto forum, na co su tu ludia ked nevedia napisat ani bodku k tomu co im doma visi na stene? ste neandrtalci, zaostali, iq hojdacieho konika alebo co sa deje? kazdy druhy pouzivate axperta a kazdy druhy toho druheho mate kinga.
ako vazne chodte vsetci kingouzivatelia do riti, hanbite sa! cest vynimkam!
toto forum stoji za hovno. Najprv admin povyhadzuje, blokne a da na blacklist jedny z najvacsich kapacit co tu boli koli svojmu egu? lebo mu nevyhovoval format akym sa vyjadruju, ake maju nazory? a ze nechce mat forum takehoto smeru? a kam sme sa dopracovali po jeho smrti? (cest jeho pamiatke a klobuk dolu co dokazal). sami ongrid, same dotacie, same arogantnosti, bez baterky, uz to tu clovek nespoznava a az na par clenov ktorym dakujem si nema clovek ani s kym normalne slovo prehodit.
a momentalny admin stranky lzahradil? akoze ked mikelovi napisem ze ako by sa dalo objednat lifepo4 clanky tak hned mi pise do sz ze nech to objednam cez mypower ze podporim forum, ale ked som po nom nieco chcel ani sa neobtazoval odpisat.

skoda sem chodit, strata casu. uz som tu precital hadam vsetku mudrost co sa tu skryvala a na tie dristy co sa tu teraz objavuju nie som zvedavy, navyse ak nie je skoro nik ochotny odpovedat na banalne zadanie tak naco?
uz ma to tu nebavi.
zbohom, ja idem dalej....
**********
•MPP Solar PIP-5048MK•3.69kWp•18kWh LiFePo4•
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3351
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Axpert King - nastavenie, rezimy, postrehy

Příspěvek od marko250 »

Pokud si to pamatuji tak firmware 71.93 sice řešil nedobíjení z AC,ale zase v SUB jen jel z DS a dobíjel z panelů baterku,nikoli spotřebu s dososávaním.Navíc neuměl přejít MPPT do floutu a pral bulk. Měnil si ho?
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
lzahradil
Site Admin
Příspěvky: 922
Registrován: ned srp 12, 2012 1:18 am
Lokalita: blízko Plzně
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5840
Kapacita baterie [kWh]: 28
Bydliště: CZ

Re: Axpert King - nastavenie, rezimy, postrehy

Příspěvek od lzahradil »

shuty píše:Ludia to myslite vazne? okrem dvoch uzivatelov, ktorym dakujem za reakcie, nie je nikto iny schopny napisat par slov k pouzivaniu Kinga? To akoze co ma znamenat? Tak na co je toto forum, na co su tu ludia ked nevedia napisat ani bodku k tomu co im doma visi na stene? ste neandrtalci, zaostali, iq hojdacieho konika alebo co sa deje? kazdy druhy pouzivate axperta a kazdy druhy toho druheho mate kinga.
ako vazne chodte vsetci kingouzivatelia do riti, hanbite sa! cest vynimkam!
Je tu dost lidi co ma Kinga, to pravdu jiste mas. I ja mam Kinga a proto zareaguji na tvuj prispevek. V prvni rade si uvedom ze budes li si vynucovat odpoved timto tonem a urazkama, zcela jiste ti nikdo neodpovi. A pokud nejsi (a to doufam ze nejsi) zaostalej nebo nemas IQ houpaciho konika jako my, jak jsi nas tu oznacil, navstivis cast fora s Axpertem do ktereho jsi vlozil tento prispevek a projdes temata tykajici se nastaveni. Verim ze tam odpoved najdes kdyz i ja tam reseni teto problematiky vidim. Nebo si otevres manual a tam je vse docela dobre popsane.

O dalsi casti tveho prispevku nic psat radsi ani nebudu....

Plno lidi si pripravuje sve elektrarny na letni provoz nebo vyuzivaji pekneho pocasi a zacinaji delat na zahradach a tak tu u fora sedet nemusi.

Ale k tematu
Pokusim se do toho nezamotat a napsat to co ocekavas kdyz se nesnazis vlastnim badanim nebo ctenim fora ci manualu

Nastaveni ktere hledas pokud mas dost baterek bude v lete nasledujici:

01: SBU, 10: AUT, 11: 2a, 16: SLBUDC, 23: BYE

v zime to delam tak ze nastavim pres den - kdy je sance ze to da na DC strane vic jak ty 2A aby se nedobijelo nikdy z AC
01: SUB, 10: AUT
a pres noc nebo hodne spatnej den prepnu volbu 10 na ECO.

Axpert se snazi mit baterku vzdy pripravenou pro pripad ze vypadne AC, takze plnou.

Volba 16 urcuje co se vstupni energii:
1) SBL zda nejprve dobijet baterky a pak do vystupu
2) SLB zda nejprve pokryt vystup a pak zbytkem dobijet baterky
u kazde z teto volby je moznost UDC - zakaz nabijeni ze site kdyz neni dostatek energie, UCB - povoleni nabijeni ze site kdyz neni dostatek energie

Snad ti to pomuze
FVE 5,84kWp [Axpert 5048MK - LiFePO4 580Ah@48V (zatím) | 3x Axpert MSXE 2400W - NiCd 800Ah@24V]
Uživatelský avatar
shuty
Příspěvky: 706
Registrován: ned úno 05, 2017 7:21 pm

Re: Axpert King - nastavenie, rezimy, postrehy

Příspěvek od shuty »

Chcem sa vsetkym ospravedlnit za ten moj vcerajsi prejav. neviem co to do mna voslo, mal som zrejme nejaku slabsiu chvilku a prepiskol som to na plnej ciare.
mrzi ma ak som tym kohokolvek urazil alebo sa ho dotkol.
vdaka za postrehy a reakcie
**********
•MPP Solar PIP-5048MK•3.69kWp•18kWh LiFePo4•
kuli
Příspěvky: 441
Registrován: pon bře 01, 2021 10:27 am
Lokalita: Horná Orava
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Axpert King - nastavenie, rezimy, postrehy

Příspěvek od kuli »

Ja to mám nastavené ako lzahradil, akurát 23 : BYD ( Bypass deaktivovaný). Pri preťažení mi to preplo priamo na DS, cez Bypass a potom po znížení záťaže naspäť z baterii.


Tiež mi to prepínalo cez AC - DC -AC, keď sa batéria vybila pod 44 V. Keď sa batéria dobila na 48 V
( niekedy aj menej V ), tak to preplo z baterii a dobíjanie zo siete vyplo.
( treba počkať reaguje aj 10 min, asi je to zámerne, aby to necvakalo stále. )
Mám firmvare 71.97

Pohraj sa z nastavením 12 - 44 V, 29 - 40 V ( Mám bateriu 12 s Lion tak musel som ísť tak nízko.)

Nezachytil som akú máš batériu, ak je mäkká tak to menič vyhodnotí, že je slabá a ihneď prepína.
Alebo slabé kábli k baterii, prechodové odpory ( to hádam nie, dúfam že si to dobre nadimenzoval )

Teraz, keď mám zapojené 2 - 3 meniče a je dostatok slnka a batérii sa všetky problémy vyriešili samé, lebo idem v ostrove.

Meniče mám zapnute iba pol roka, tak ešte nemám toľko skúseností.

P.S.: Musíš byť trpezlivý a skúšať
8,64 kWp JJZ 12 % sklon, 24 x 360 Wp Longi Full Black , 3 x PIP 5048 MK na 1 f, Batéria Li-ion Tesla 12s - 40 kWh/ pracovný rozsah batérii 42 - 49 V
lzahradil
Site Admin
Příspěvky: 922
Registrován: ned srp 12, 2012 1:18 am
Lokalita: blízko Plzně
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5840
Kapacita baterie [kWh]: 28
Bydliště: CZ

Re: Axpert King - nastavenie, rezimy, postrehy

Příspěvek od lzahradil »

kuli píše:Ja to mám nastavené ako lzahradil, akurát 23 : BYD ( Bypass deaktivovaný). Pri preťažení mi to preplo priamo na DS, cez Bypass a potom po znížení záťaže naspäť z baterii.
Pokud mas BYD (bypass vypnuty) tak ti ale zhasne barak v pripade ze to pretizis. Pokud budes mit BYE tak ti to jen cvakne a jedes dal. Stejne to je i v pripade slabe baterie.
Samozrejme je vhodne to mit udelane tak, aby jsi to nepretizil.
FVE 5,84kWp [Axpert 5048MK - LiFePO4 580Ah@48V (zatím) | 3x Axpert MSXE 2400W - NiCd 800Ah@24V]
kuli
Příspěvky: 441
Registrován: pon bře 01, 2021 10:27 am
Lokalita: Horná Orava
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Axpert King - nastavenie, rezimy, postrehy

Příspěvek od kuli »

lzahradil píše:
kuli píše:Ja to mám nastavené ako lzahradil, akurát 23 : BYD ( Bypass deaktivovaný). Pri preťažení mi to preplo priamo na DS, cez Bypass a potom po znížení záťaže naspäť z baterii.
Pokud mas BYD (bypass vypnuty) tak ti ale zhasne barak v pripade ze to pretizis. Pokud budes mit BYE tak ti to jen cvakne a jedes dal. Stejne to je i v pripade slabe baterie.
Samozrejme je vhodne to mit udelane tak, aby jsi to nepretizil.
Tiež som si to myslel, lenže Bypass nezakážem iba ho deaktivujem, takže to pri preťažení prepne na DS

Sú tam tri možnosti :
- byF - Bypass zakázaný
- byd - Bypass deaktivovaný
- byE - Bypass aktivovaný
8,64 kWp JJZ 12 % sklon, 24 x 360 Wp Longi Full Black , 3 x PIP 5048 MK na 1 f, Batéria Li-ion Tesla 12s - 40 kWh/ pracovný rozsah batérii 42 - 49 V
lzahradil
Site Admin
Příspěvky: 922
Registrován: ned srp 12, 2012 1:18 am
Lokalita: blízko Plzně
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5840
Kapacita baterie [kWh]: 28
Bydliště: CZ

Re: Axpert King - nastavenie, rezimy, postrehy

Příspěvek od lzahradil »

Jo vidíš to jsem si ani nevšiml že tam je volba navíc. Ve verzi co jsem v tom měl do minulého týdne nebo kdy jsem to přehrával tam bylo jen zapnuto/vypnuto.

A při vypnutém se to chovalo tak, že prostě vypnul. Se zapnutým prepl na DS a pak hlava nehlava bez ohledu na nastaveni chvíli dobíjel z DS. Ale to je v pořádku. K tomuhle stavu by ideálně dojít nemělo
FVE 5,84kWp [Axpert 5048MK - LiFePO4 580Ah@48V (zatím) | 3x Axpert MSXE 2400W - NiCd 800Ah@24V]
dusanmsk
Příspěvky: 315
Registrován: pát říj 15, 2021 10:41 am
Lokalita: Stredocesky kraj
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 11250
Kapacita baterie [kWh]: 9.6
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Axpert King - nastavenie, rezimy, postrehy

Příspěvek od dusanmsk »

Ahoj, je mozne robit nastavenia axperta (SUB, SBU, bypass, ...) nejak zvonku, automatizovane? LAN, 232, 485, ...? Diky.
30*375 Wp JJZ, 2xXTM4000, 2xVT-80, 2xUS5000
teapack
Příspěvky: 111
Registrován: ned říj 17, 2021 2:09 pm

Re: Axpert King - nastavenie, rezimy, postrehy

Příspěvek od teapack »

Ahoj, umí to např. SolPipLog (na raspberry připojeném k Axpertovi). Jde to přes to nastavit na dálku, nebo i na základě času. Mám to vyzkoušené na PIP-5048MKX (Axpert King II).
https://github.com/njfaria/SolPipLog/
Případně to jde i přes příkazy, ale do toho jsem se nepouštěl...
kuli
Příspěvky: 441
Registrován: pon bře 01, 2021 10:27 am
Lokalita: Horná Orava
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Axpert King - nastavenie, rezimy, postrehy

Příspěvek od kuli »

Dajú sa nejaké veci nastavovať aj cez WatchPower ( cez wifi ) ale som to ešte neskúšal, že vraj to blbne. Má aj oneskorenie údajov a ukazuje mi jeden miesto W - kW. To by bola výroba :o
Naposledy upravil(a) kuli dne stř bře 16, 2022 7:21 pm, celkem upraveno 1 x.
8,64 kWp JJZ 12 % sklon, 24 x 360 Wp Longi Full Black , 3 x PIP 5048 MK na 1 f, Batéria Li-ion Tesla 12s - 40 kWh/ pracovný rozsah batérii 42 - 49 V

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek