Axpert King - nastavenie, rezimy, postrehy

Měniče Axpert
prog
Příspěvky: 31
Registrován: sob dub 09, 2022 6:33 pm

Re: Axpert King - nastavenie, rezimy, postrehy

Příspěvek od prog »

Asi jsem přišel na to, proč Axpert King dobíjí baterku ze sítě, i když to má zakázané. Zřejmě je to nouzové opatření v případě, že napětí baterie klesne k battery shutdown + 2V. Nabíjí pak cca 500W ze sítě, lhostejno, co je nastaveno.

Mám 3x US3000 a nastavil jsem:
Battery shutdown = 45V (3V na článek)
Back to grid = 48V (cca 30% SoC)
Back to battery = 50V (cca 50% SoC)
SBU
ScB UdC

Přes den jede z baterek a ze solárů. Ze sítě nebere nic. Když se v noci nebo během hnusného dne vybije pod 30% SoC, tak jede spotřebu čistě ze sítě (se ztrátou přes dvojitou konverzi) a dobíjí baterky pouze ze slunce, pokud je. Jakmile se dobije přes 50%, tak zas jede bez sítě.
V tomto počasí to funguje celkem pěkně. Ideální by bylo, kdyby místo té dvojité konverze byl bypass (ECO mode). Snad to v další verzi Solar Assistantu půjde.
wattman
Příspěvky: 58
Registrován: pon lis 15, 2021 9:07 pm

Re: Axpert King - nastavenie, rezimy, postrehy

Příspěvek od wattman »

wattman píše:Nemate nekdo zkusenost s downgradem firmware?
Idealane primo ze 72.00 na 71.xx nektery dobre vyladeny.
Odpovim si sam, neni s tim problem. Nejdrive jsem reflashnul 72.00 jestli se bude chovat lip nez ten nejspis nakopnuty po bource. Zlepsilo se to, pri testovani to uz nezamrzalo pri komunikaci.

Ted uz je tam 71.97a. Jediny rozdil co tam na prvni pohled vidim, je nizsi zobrazovane napeti baterie nez je ve skutecnosti.
wattman
Příspěvky: 58
Registrován: pon lis 15, 2021 9:07 pm

Re: Axpert King - nastavenie, rezimy, postrehy

Příspěvek od wattman »

prog píše:Asi jsem přišel na to, proč Axpert King dobíjí baterku ze sítě, i když to má zakázané. Zřejmě je to nouzové opatření v případě, že napětí baterie klesne k battery shutdown + 2V. Nabíjí pak cca 500W ze sítě, lhostejno, co je nastaveno.

Mám 3x US3000 a nastavil jsem:
Battery shutdown = 45V (3V na článek)
Back to grid = 48V (cca 30% SoC)
Back to battery = 50V (cca 50% SoC)
SBU
ScB UdC

Přes den jede z baterek a ze solárů. Ze sítě nebere nic. Když se v noci nebo během hnusného dne vybije pod 30% SoC, tak jede spotřebu čistě ze sítě (se ztrátou přes dvojitou konverzi) a dobíjí baterky pouze ze slunce, pokud je. Jakmile se dobije přes 50%, tak zas jede bez sítě.
V tomto počasí to funguje celkem pěkně. Ideální by bylo, kdyby místo té dvojité konverze byl bypass (ECO mode). Snad to v další verzi Solar Assistantu půjde.
Mam stejnou zkusenost s tim 500W dobijenim ze site u fw 72.00. Dokonce pokud to padne jeste jednou behem noci zpet na tu uroven, priste to dobiji 1kW.
bobik600
Příspěvky: 131
Registrován: čtv pro 23, 2021 4:38 pm
Lokalita: Klatovy
Výkon panelů [Wp]: 1600Wp 1995Wp 1100Wp
Kapacita baterie [kWh]: 7,2kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Klatovsko

Re: Axpert King - nastavenie, rezimy, postrehy

Příspěvek od bobik600 »

teonas píše:
bobik600 píše:Ono to chvilku (pár dní) trvá, než měnič začne respektovat to nabíjení 2A. Blbý je, že když v noci začne nabíjet, tak nepřestane dokuď baterie není nabitá, i když už z PV jde energie víc než dost.
Díky, tak snad se tím bude opravdu časem řídit.
Jinak přesně tohle jsem zaznamenal - to nevypnutí dobíjení i při svitu a překročení back to battery, ale nevím kdy by to skončilo, jelikož jsem mu na chvíli shodil ac in a to přerušilo nabíjení, po obnově ac in už nabíjet nezačal. Jestli by takto dobíjel celou baterku, tak to je už celkem dost závažná chyba...
Dneska se mi v noci spustilo to nabíjení 2A. A když mi z PV šlo do baterky kolem 800W, tak se nabíjení z DS vyplo, i když SOC bylo tak na polovině. Takže beru zpět. Měnič umí zrušit dobíjení z DS, když je dostatek energie z panelů. Nejspíš mu to ale trochu trvá.
Pawel
Příspěvky: 812
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am

Re: Axpert King - nastavenie, rezimy, postrehy

Příspěvek od Pawel »

Nabíjení se vypne na základě dosaženého napětí na baterii. Myslím že je to poz. 12 a 13.
Pawel
Příspěvky: 812
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am

Re: Axpert King - nastavenie, rezimy, postrehy

Příspěvek od Pawel »

Měl bych také dotaz provozujete někdo Kinga 145V s výkonem pole 4500Wp?
Uživatelský avatar
Camel
Příspěvky: 152
Registrován: čtv čer 11, 2020 6:40 am
Bydliště: Kousek od Šumperka

Re: Axpert King - nastavenie, rezimy, postrehy

Příspěvek od Camel »

Pawel píše:Měl bych také dotaz provozujete někdo Kinga 145V s výkonem pole 4500Wp?
Ano kamarád to takto má 10 panelů 450Wp zapojených 2s5p. Jihozápadní orientace cca 45°.
4020Wp: 1470Wp JV, 1560Wp JZ, 990Wp SZ
EPsolar 150VDC/40A 4415N XTRA + EPsolar 150VDC/50A 5415AN
EPever IPower Plus 5000W 48V
Axpert King (145V) 5000W 48V
7200Wh starší olovo + 4800Wh Li-ion
Pawel
Příspěvky: 812
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am

Re: Axpert King - nastavenie, rezimy, postrehy

Příspěvek od Pawel »

Díky.
wattman
Příspěvky: 58
Registrován: pon lis 15, 2021 9:07 pm

Re: Axpert King - nastavenie, rezimy, postrehy

Příspěvek od wattman »

U znameho resime problem, nove zprovoznena 10.8kWp vychod/zapad 3f King vykazuje prilis optimisticke vykony, ale napr. na skutecnem nabiti AKU to vubec neodpovida, "ztraceji" se desitky kWh.

MPPT Kinga ujizdi, to se obecne vi, ale mereni me docela prekvapilo.
SA vykazuje PV current 5.6A, lcd panel uplny nesmysl 9A a klestakem namereno 2.9A. Na vsech trech menicich velmi podobne nesmysly.

U klestaku UNI-T bych tak velkou chybu vyloucil, u me jsem chvili na to na svem Kingovi zmeril spravne hodnoty v rozumne toleranci radove par %, take spocitany vykon U*I odpovida. tomu co King vykazuje.

Neresil jste nekdo podobny problem?

a) spatne hned fyzicky na zacatku pri mereni na bocniku nebo zesilovani?
b) nejaka "specialni korekce" ve firmware? Slo by to nastavit? Prerazit fw?

Diky za postrehy.
camel1cz
Příspěvky: 765
Registrován: pon bře 21, 2011 11:12 pm
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3780
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Axpert King - nastavenie, rezimy, postrehy

Příspěvek od camel1cz »

Měření axperta lze kalibrovat. Řeší se to třeba zde.
5 kVA Axpert King @ 3,78 kWp [12x AUO 315Wp mono]
18 kWh [5x Pylontech US3000]
Rozpracováno:
Fangpusun MPPT 150/70 Tr @ 1,89 kWp [6x AUO 315Wp mono]
5 kVA Axpert King II @ 5,52 kWp [12 x AS 460Wp mono]
wattman
Příspěvky: 58
Registrován: pon lis 15, 2021 9:07 pm

Re: Axpert King - nastavenie, rezimy, postrehy

Příspěvek od wattman »

camel1cz píše:Měření axperta lze kalibrovat. Řeší se to třeba zde.
Vim, ze jde ladit napeti bat, ted se divam je tam i moznost napeti PV. Ale neni tam nic o proudu. Jako slo by to zbastlit i pres sundani napeti dolu, je to pres ruku, otazka kde se co rozhodi jinde.

Neznate nekdo prikazy primo na korigovani proudu? Jestli teda existuji.
Foxxx
Příspěvky: 214
Registrován: úte bře 05, 2013 8:34 am
Bydliště: Podolí Brno-venkov

Re: Axpert King - nastavenie, rezimy, postrehy

Příspěvek od Foxxx »

Zdravím majitele kinga

Provozuji Kinga u rodičů v režimu SBU a přepínáme na bypass když to počasí neni nic moc .

Chtěl jsem přepnout na režim SUB když konečně na moravě zasvítilo a bat se konečne naladovaly na 90% po pár dnech.

Problém je že po přenastavení a vypnutí bypass king stále nabýjel baterie a celou spotřebu ládoval ze sítě. ikdyž jsme spotřebu udělaly vyší než výrobu. Nastavení bylo SLB UDC a režim SUB . Obrazky na display by seděly ale výrobu cpal stále jen do baterie. Nic nepomohlo.

Díky za postřehy

foxxx
Ostrov na chatě 6 x 55Wp amorf + oplocký = 10L bojler. 1,2Kw (6x poly), 24V 140Ah LiIon :-) . PCM60X , Mppsolar 3000VA / 2,4Kw , rozvody 24V/12V
lzahradil
Site Admin
Příspěvky: 922
Registrován: ned srp 12, 2012 1:18 am
Lokalita: blízko Plzně
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5840
Kapacita baterie [kWh]: 28
Bydliště: CZ

Re: Axpert King - nastavenie, rezimy, postrehy

Příspěvek od lzahradil »

Pravděpodobně jsi měl aktivovánu volbu ECO místo AUT.
Solár jede do baterek dokud nejsou plné a AC OUT jde z AC IN jakoby to bylo v bypassu

Je tomu tak ?

Já mám na zimu špatné podmínky, jsem blízko kopce takže slunce, když se zadaří v zimě objevím až po poledni a pak už je tak nízko že vadí sousední baráky.

Na zimu nastavuju automat tak, že hodnotu AUT měním v době 17-08 na ECO, trvale SLB UDC, a SBU 13-15 jinak SUB.

Už aby ta zima byla prič a jel jsem pouze SBU bez nutnosti mit připojené AC IN.
FVE 5,84kWp [Axpert 5048MK - LiFePO4 580Ah@48V (zatím) | 3x Axpert MSXE 2400W - NiCd 800Ah@24V]
Foxxx
Příspěvky: 214
Registrován: úte bře 05, 2013 8:34 am
Bydliště: Podolí Brno-venkov

Re: Axpert King - nastavenie, rezimy, postrehy

Příspěvek od Foxxx »

Tak jak to popisuješ tak bych to nějak chtěl. Teď sem psal brachovi je u našich a máme tam celou dobu AUT takže nevím proč se to chovalo jako kdyby bypass. Asi to celé pošlu do defaultu a nastavím znova. FW tam je ten poslední. Jinak tomu nechápu

Světelně podnínky máme obdobné. V apce svítilo Line Mod. Obrazky na display ukazovaly jako kdyby mělo docházet k dososává s DS k panelům ale strkal to do baterek. A spotrebu tahal prez dvojtou konverzi celou z DS
Ostrov na chatě 6 x 55Wp amorf + oplocký = 10L bojler. 1,2Kw (6x poly), 24V 140Ah LiIon :-) . PCM60X , Mppsolar 3000VA / 2,4Kw , rozvody 24V/12V
Lukinon
Příspěvky: 157
Registrován: úte úno 08, 2022 10:31 am

Re: Axpert King - nastavenie, rezimy, postrehy

Příspěvek od Lukinon »

Zdravím potřeboval bych poradit nejde mi na axpertu mks lll 5kw nastavit výstupní napětí na 220v. Půl roku jede na 230v a teď jsem chtěl změnit a když to zadám v měniči a nebo i přes aplikaci tak tam zůstane 230v. Potvrdím 220v vyjedu z nastavení a jak tam znovu najedu je tam 230v.
PetrDubi
Příspěvky: 1353
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Axpert King - nastavenie, rezimy, postrehy

Příspěvek od PetrDubi »

A zkusil jsi ho po té změně úplně vypnout a zase zapnout?
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
Lukinon
Příspěvky: 157
Registrován: úte úno 08, 2022 10:31 am

Re: Axpert King - nastavenie, rezimy, postrehy

Příspěvek od Lukinon »

To ne,ale pořád měním nějaké nastavení a vše jde jednoduše předělat bez vypnutí. Spíš mě napadlo jestli tam není nějaká evropská norma a 230v je tam fixní.
teonas
Příspěvky: 51
Registrován: stř led 15, 2020 10:34 am
Lokalita: okolí Třebíče
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5500
Kapacita baterie [kWh]: 10
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Axpert King - nastavenie, rezimy, postrehy

Příspěvek od teonas »

Vidím, že opravdu všichni řeší stejné věci (proto tak trochu nechápu proč takovou základní věc Axper neumí). Dal jsem tedy také 11 = 2A (a SLB UCB už jsem měl), což mi přijde jako dobré kompromisní řešení problému => Ale teď mám podobný problém, který se tu už také řešil - měnič novou hodnotu 2 A v nastavení prostě nerespektuje! Ani po opakovaném restartu (vše odpojit a pak znovu zapnout), si v režimu dobíjení ze sítě při vybité baterce klidně nabíjí baterku 500W (10A - to bylo původní nastavení v pol. 11) a přitom mi MPPT ze solárů dodává klidně dalších 10 A, odběr AC tam byl stabilně kolem 100W, a napětí baterky je přitom už za hranou napětí switch back to battery (zvedne se přes hranici tím nabíjecím výkonem). Tak jsem ještě víc snížil back to battery voltage, abych neměl 1/3 baterky nabitou v době kdy se v klidu zvládne dobít ze soláru. Ale i tak je to mrhání energií na AC-DC-AC a omezení potencionální solární energie do baterky.
Žádný solar asisstant apod. nepoužívám, hodnoty přepisuju na display.
Jak donutím měnič respektovat nastavení?
Díky
Ten Axpert je prostě duchařina. Mě se ho například doteď nepodařilo donutit respektovat nastavení dobíjení na 2A jak už jsem psal dávno. A to už byl restartován mnohokrát...
Používám ho většinou v režimu bez ac in a přepínam ručně sítě, ale kdyby mi chodil na 2A, tak nechám ac in trvale. Ale docela mě to na něm s.re :evil:
camel1cz
Příspěvky: 765
Registrován: pon bře 21, 2011 11:12 pm
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3780
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Axpert King - nastavenie, rezimy, postrehy

Příspěvek od camel1cz »

Tohle je divný, přesně tak to používám a funguje to - nabíjí 2A z AC IN. Na starším FW nejde akorát nabíjení úplně vypnout.
Bude to nějaká souhra s jiným nastavením. Jestli je zájem, můžu ti poslat komplet výpis mého nastavení.
5 kVA Axpert King @ 3,78 kWp [12x AUO 315Wp mono]
18 kWh [5x Pylontech US3000]
Rozpracováno:
Fangpusun MPPT 150/70 Tr @ 1,89 kWp [6x AUO 315Wp mono]
5 kVA Axpert King II @ 5,52 kWp [12 x AS 460Wp mono]
Lukinon
Příspěvky: 157
Registrován: úte úno 08, 2022 10:31 am

Re: Axpert King - nastavenie, rezimy, postrehy

Příspěvek od Lukinon »

Zkoušel někdo přepnout to napětí na 220v.
Napětí sníží příkon spotřebičů

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek