funkce regulátoru

Diskuze na téma solárních, větrných a ostatních regulátorů, datové komunikace mezi regulátory a PC, instalace software, zapojení regulátorů, chování a zkušenosti s různými typy regulátorů.
Jarin
Příspěvky: 103
Registrován: ned říj 24, 2021 10:07 pm

funkce regulátoru

Příspěvek od Jarin »

Zdravím,
rád bych se zeptal na přesnou funkci regulátoru. Tedy k čemu slouží vím, ale chtěl bych si ujasnit jeho chování v různých stavech

Budu-li mít např. MTTP regulátor 100V/40A a tomu odpovídající panely, tak max. proud tekoucí z regulátoru je 40A.
Budu-li mít k tomu baterie s úhrnnou kapacitou 200Ah, tak bych je měl správně nabíjet max. proudem 1/10C, tj. 20A (mluvím teď o Pb bateriích). Co s tím udělá tento 40A regulátor ?

- povalí do baterií maximální možný proud, tzn. klidně až těch 40A, čímž se bude zkracovat životnost baterií ? A proto by bylo nutné navýšit kapacitu na 400Ah ?
- nebo se dá nějak v regulátoru nastavit max. nabíjecí proud podle kapacity baterií, zde tedy na 20A?
- v případě že ano, tak jak se regulátor zachová, když bude dobíjet baterie a zároveň bude potřeba odběr i od následných spotřebičů v domácnosti (přes měnič)? Zůstal by výstupní proud stále 20A a jen by se dělil mezi baterie a spotřebiče? Nebo to regulátor nějak pozná a je schopen navýšit proud až do svého maxima?
- a když by pro spotřebiče bylo potřeba více proudu, tak by 20A (popř. 40A - to podle předchozího bodu) dodal regulátor a další potřebný by šel z baterií?
- z čeho jsou napájeny spotřebiče, když jsou baterie plně nabité a i panely dodávají proud?

Děkuji za ujasnění
j.
Mirek123
Příspěvky: 70
Registrován: pát čer 07, 2019 8:23 pm

Re: funkce regulátoru

Příspěvek od Mirek123 »

-Da se nastavit max. - napr 20A
-Bude davat stale max 20A a zbytek se cucne z baterek- pokud bude potreba
-Napajeji se z baterek, max. "pritok" proudu z panelu je 20A (v tvem prikladu), zbytek se necha na strese - panelum to neublizi.
-Pokud bude potreba treba jen 5A, doda regulator 5A z panelu, do a z baterky nepotece nic (je nabita.) Pokud bude potreba vic nez doda regulator (20A), pricucne se z baterky- tim se zacne vybijet z plne nabiteho stavu.
Vse vztazeno k tvemu prikladu.
FRSO
Příspěvky: 2279
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: funkce regulátoru

Příspěvek od FRSO »

Jarin píše:Zdravím,
rád bych se zeptal na přesnou funkci regulátoru. Tedy k čemu slouží vím, ale chtěl bych si ujasnit jeho chování v různých stavech

Budu-li mít např. MTTP regulátor 100V/40A a tomu odpovídající panely, tak max. proud tekoucí z regulátoru je 40A.
Budu-li mít k tomu baterie s úhrnnou kapacitou 200Ah, tak bych je měl správně nabíjet max. proudem 1/10C, tj. 20A (mluvím teď o Pb bateriích). Co s tím udělá tento 40A regulátor ?

- povalí do baterií maximální možný proud, tzn. klidně až těch 40A, čímž se bude zkracovat životnost baterií ? A proto by bylo nutné navýšit kapacitu na 400Ah ?
- nebo se dá nějak v regulátoru nastavit max. nabíjecí proud podle kapacity baterií, zde tedy na 20A?
- v případě že ano, tak jak se regulátor zachová, když bude dobíjet baterie a zároveň bude potřeba odběr i od následných spotřebičů v domácnosti (přes měnič)? Zůstal by výstupní proud stále 20A a jen by se dělil mezi baterie a spotřebiče? Nebo to regulátor nějak pozná a je schopen navýšit proud až do svého maxima?
- a když by pro spotřebiče bylo potřeba více proudu, tak by 20A (popř. 40A - to podle předchozího bodu) dodal regulátor a další potřebný by šel z baterií?
- z čeho jsou napájeny spotřebiče, když jsou baterie plně nabité a i panely dodávají proud?

Děkuji za ujasnění
j.
Ano, bude se snažit tlačit těch 40A, pokud nelze nastavit na něm proud menší, ale většina aku Pb snese i C5, v okamžiku dosažení konečného napětí ABS pak začne stejně proud klesat, u MPPT Victron se dají nastavovat všechny parametry. Pokud bude aku ve fázi float a panely budou dávat dostatečný proud do zátěže, tak to půjde přímo z panelu, pokud to stačit nebude, tak si potřebný zbytek veme z aku.

Než jsem to napsal, tak už byla odpověď od kolegy. :yes:
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 28.3.2024 8500kWh
Jarin
Příspěvky: 103
Registrován: ned říj 24, 2021 10:07 pm

Re: funkce regulátoru

Příspěvek od Jarin »

Díky oběma, aspoň to mám potvrzené 2x :-) Díky moc.

Takže v případě nastavení proudového omezovače regulátoru na 20A se bude baterie nabíjet ideálně. A max proud, který systém bude moct dodávat do spotřebičů bude 40A (20A z regulátoru a k tomu ještě 20A z baterií, neboť pro co nejdelší životnost baterie též doporučuje nepřekračovat vybíjecí proud 1/10C)

V případě, že bychom přistoupili na to, že baterii lze nabíjet i 5C = 40A a regulátor tedy necháme na 40A, tak regulátor může spotřebičům dodat 40A a baterie opět těch 20A = 60A. Což v 24V systému je cca 1440W

Uvažuji správně?
Mirek123
Příspěvky: 70
Registrován: pát čer 07, 2019 8:23 pm

Re: funkce regulátoru

Příspěvek od Mirek123 »

Baterie se bude nabije proudem vzdy mensim (nebo rovnym) 20A, v zavislosti na odberu menice - 14A do baterky a 6A do menice.
POKUD bude proud do menice omezen na 40A (???) a ZAROVEN pujde z panelu 20A, pak z bat. pujde jen 20A. Pokud prestane svitit, menic si cucne proud, aby pokryl zatez na vystupu - vse z baterky - 40A
Asi si to predstav jako sud s vodou (baterka), vyska hladiny odpovida SOC, zvrchu je pritok zuzeny (tvych 20A z panelu) a dole je odtok (proud do menice). A pomoci regulace pritoku je nastavena max. hladina v sudu (SOC=100%) A vecer se zastavi pritok zhora a je pouze odtok, poklesne hladina .............
Posledni odstavec - mas pravdu. Ale musi svitit, jinak celych 60A pujde z baterky.
Asi to neni moc "vedecke", ale da se to dobre predstavit a ono to tak vlastne funguje.
FRSO
Příspěvky: 2279
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: funkce regulátoru

Příspěvek od FRSO »

Jarin píše:Díky oběma, aspoň to mám potvrzené 2x :-) Díky moc.

Takže v případě nastavení proudového omezovače regulátoru na 20A se bude baterie nabíjet ideálně. A max proud, který systém bude moct dodávat do spotřebičů bude 40A (20A z regulátoru a k tomu ještě 20A z baterií, neboť pro co nejdelší životnost baterie též doporučuje nepřekračovat vybíjecí proud 1/10C)

V případě, že bychom přistoupili na to, že baterii lze nabíjet i 5C = 40A a regulátor tedy necháme na 40A, tak regulátor může spotřebičům dodat 40A a baterie opět těch 20A = 60A. Což v 24V systému je cca 1440W

Uvažuji správně?
Jj, prostě to řeknu jednoduše, maximum výkonu z panelů určuje MPPT, pokud je potřeba odebírat měničem výkon vyšší než dá MPPT, tak si zbytek dobere z aku, nabíjecí proud pokud je velký jak 1/10C, tak se přidá ještě další aku paralelně. Více kapacity v aku je lepší zásoba energie pro horší počasí. Nebo pak aku Lifepo4 a tam se dá nabíjet v pohodě proudem 0,5C.
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 28.3.2024 8500kWh
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: funkce regulátoru

Příspěvek od vlkazajac »

Jarin píše:...........baterie s úhrnnou kapacitou 200Ah, tak bych je měl správně nabíjet max. proudem 1/10C, tj. 20A (mluvím teď o Pb bateriích). Co s tím udělá tento 40A regulátor ?

- povalí do baterií maximální možný proud, tzn. klidně až těch 40A, čímž se bude zkracovat životnost baterií ? A proto by bylo nutné navýšit kapacitu na 400Ah ?
........
Bolo už vysvetlené. To kafe nie je až tak horúce, treba pripustiť. Z panelov pôjde 40 A len zriedkakedy a je vhodné pre prípad, keď by sa tak mohlo stať, mať pripojenú záťaž. S obľubou sa používa ohrev vody v bojleri ako tzv. vyťažovanie.

Pre krátkodobé stavy nie je žiadnym hriechom kalkulovať s 1/5 C s ohľadom na výnimočnosť takých podmienok. Navyše, ak je batéria okolo poludnia nabitá povedzme na 80 %, regulátor sám obmedzuje prúd, aby neprekročil napätie bulk.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm

Re: funkce regulátoru

Příspěvek od dracekvo »

A nebo použít takový regulátor, který umí pracovat se zbytkem systému. Z hlavy např. victron a battery monitor victron.
Regulátor pak ví kolik teče přímo do baterie a nabíjí podle toho (tj. kompenzuje spotřebu kterou aktuálně odebírá měnič).
Jestli existují levnější alternativy to netuším. Ale kouknul bych se na parametry aku, co udává výrobce. 1/10C nabíjecí proud už většinou u takhle velkejch baterek neplatí. Teď jsem narychlo hledal a nějaká Narada 200Ah má psaný konstantní nab. proud 33A.
Takže já bych to moc neřešil.
Jarin
Příspěvky: 103
Registrován: ned říj 24, 2021 10:07 pm

Re: funkce regulátoru

Příspěvek od Jarin »

vlkazajac píše:je vhodné pre prípad, keď by sa tak mohlo stať, mať pripojenú záťaž. S obľubou sa používa ohrev vody v bojleri ako tzv. vyťažovanie.
A to je další věc, kterou jsem se chtěl zeptat.
Kdybych chtěl spotřebiče pouze na přebytek - typicky třeba právě ten bojler. Jak na to?
Příklad: baterie plně nabité a soláry stále budou dodávat. Vzniká přebytek, který odvedu do bojleru. Pak se ale zatáhne / noc a soláry mají stopku. V tu chvíli já ale nebudu chtít naskladněnou energii v bateriích plácat na ohřev bojleru. Jak se řeší toto?

- odpojit baterie, mít je plné stranou a nechat jen regulátor dodávat do bojleru?
- lze provozovat vůbec regulátor bez baterií
- časový spínač u bojleru, který by na noc bojler odpojoval? To ale neřeší případ slabého slunečního svítu = slabého výkonu solárů, kdy by si bojler asi přicucával i z baterek

Jak se toto řeší?

Děkuji. Děkuji všem tu za všechny rady

J.
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm

Re: funkce regulátoru

Příspěvek od dracekvo »

Jednoduché řešení je spínání pomocí napětí na aku.
Sofistikovanější pomocí něčeho s vlastní logikou.

Ne, regulátor bez baterek není možné provozovat. V návodu je velké varování. Připojit do regulátoru panely bez baterie může způsobit jeho smrt.
Pawel
Příspěvky: 812
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am

Re: funkce regulátoru

Příspěvek od Pawel »

Na bojler stačí toto http://shop.mypower.cz/bel-regulator-mr4316ac-ng-4095 to baterie nepotřebuje.
Jarin
Příspěvky: 103
Registrován: ned říj 24, 2021 10:07 pm

Re: funkce regulátoru

Příspěvek od Jarin »

Ještě bych se chtěl zeptat na hybridní měniče. Kdy je vhodný a kdy ne, výhody, nevýhody. Jestli chápu dobře, tak funguje jako jakási UPSka, jen obráceně. Jedu ze solárů, případně z baterií a když už nemám šťávu, tak se přepne na DS a dům frčí na DS a ještě si baterie dobiju. To se mi jeví užitečné, ale asi to bude mít nějaké háčky.
Matess
Příspěvky: 1518
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: funkce regulátoru

Příspěvek od Matess »

nevím co přesně znamená hybridní měnič, ale já si pod hybridem představuji přifázovaný měnič (tzn ten u kterého hrozí přetok) s baterií. Tzn je připojený k síti, vyrábí jen kolik je třeba pro pokrytí spotřeby a zbytek dodáva do baterie. Když je baterie vybitá může či nemusí (dle konfigurace) přebytky tlačit do DS a v případě výpadku může i nemusí mít nějaký výstup jako UPS.

Hybridní za mě znamená přifázovaný - nikoliv UPS.

To co popisuješ je podle mě kombinovaný měnič, tzn má v sobě nabíječ, invertor a solární nabíječ. Ten se bude chovat jak popisuješ.

Rozdíl je v tom že kombinovaný neumí dodat do sítě a jeho výstup je omezený jeho výkonem. Pokud výkon překročíš přepne se na síť a celý odběr jde ze sítě.

Hybridní bude mít mikropřetoky, pokud jeho výkon nezvládne všechno dodat dodá co bude moct a jen zbytek se vezme ze sítě.

Pro pořádek....
přifázovaný dodává do sítě a nic neřeší. (on grid, 1f, 3f symetrický)
přifázovaný s limiterem dodává do sítě pro vykrití vlastní spotřeby (on grid s limiterem - dle i4wifi gridfree - má mikropřetoky), může být i 3f asymetrický
s dvojitou konverzí - konvertuje AC -> DC -> AC a SOLAR -> MPPT -> DC -> AC. Primárně krmí baterii, když baterie nestačí docucává ze sítě bez rizika přetoku, ale současně pouze do výše svého výkonu. Má navíc ztrátu na konverzi při provozu ze sítě, ale nabízí čistý a stabilní výstup.

Jsi tu nový... na wiki je odkaz na základy. Začni alespoň tam a potom se ptej.

https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... dy#p120227
Jarin
Příspěvky: 103
Registrován: ned říj 24, 2021 10:07 pm

Re: funkce regulátoru

Příspěvek od Jarin »

Ano v tom případě jsem myslel kombinovaný. Domníval jsem se mylně, že hybridní a kombinovaný je totéž (význam obou slov je myslím totožný, nebo minimálně velmi podobný). Netušil jsem, že se jedná o naprosto jiná zařízení. Proto mě mátlo, že někde je psáno, že se používají a jinde zase, že se nesmí kvůli přetokům používat. Teď je to jasné.

Takže můj dotaz byl na kombinovaný měnič. Kdy ano a kdy ne, proč. Na první pohled se zdá být toto řešení velmi výhodné, teda není-li cílem solárníka úplná nezávislost na DS.

A děkuji za odkaz na zdejší wiki.
Matess
Příspěvky: 1518
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: funkce regulátoru

Příspěvek od Matess »

jasný v pohodě...
hele abych tě ještě zmátl tak jsou i měniče co mají hybridní funkce, ale umí fungovat i bez nich. Funguje to tak že jedou jako kombi měnič, tzn jako UPS odděleně a když nestačí výkon tak se přifázují k síti a docucnou zbytek ze sítě. Problém je že reakce má trošku zpoždění a v momentě kdy se odběr rázně sníží nestihnou se od sítě odpojit a dochází k přetoku. Takový měnič nemusí být špatnou volbou za předpokladu že ho umíš správně nastavit (a budeš věřit že to tak opravdu funguje) a budeš doufat že se v budoucnu legislativa změní a budeš moct přebytky prodávat.

Hodně lidí se na to kouká skrze prsty, protože ten prodej výhodný prostě není, ale na druhou stranu je to zelená nevyužitá energie která pomáhá všem a je škoda ji zahazovat.
Jarin
Příspěvky: 103
Registrován: ned říj 24, 2021 10:07 pm

Re: funkce regulátoru

Příspěvek od Jarin »

Tak jsem myslím zase trošku pokročil tak bych se zeptal dále

Panely 4x 285 W dorazily, zapojeny budou 2s2p, 1140Wp celkem, Voc = 38,7V *2
Systém jsem zvolil 24V
Baterie 1x (zatím) LiFePo 24V/100Ah
Měnič 24V/220V budu muset dokoupit, plánuju 3000W sinus

(zbývají mi tu zatím nevyužité 2x PB 12V/100Ah, měnič 12V/220V 3000W sinus)

Tak a teď ještě poslední důležitá věc - regulátor: Jaký regulátor byste mi k tomu doporučili?
100V/50A je nezbytné minimum ​
Vybírám mezi Victron (ten má ale řady BlueSolar a SmartSolar) a EPsolar řada Xtra? Co byste doporučili v mém případě? Jaký je mez nimi rozdíl, výhody/nevýhody, vaše zkušenosti.

Děkuji

jh
Matess
Příspěvky: 1518
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: funkce regulátoru

Příspěvek od Matess »

pokud 4 panely není maximum které můžeš použít, tak bych nešel do 24V ale rovnou do 48V. Stojí to sice něco navíc, ale je to levnější než koupit 2x.

Pokud kouknu na ostrovní elektárany, tak tento nestojí zase tolik

https://www.ostrovni-elektrarny.cz/?kom ... f1-p570016

akorát solární nabíječ je jen PWM, takže třeba myslet na to že 2 panely v sérii je MAX. Ty tvoje panely jsou docela ideál pro 48V PWM. Doporučuji nepřipojovat víc jak 8 panelů (4p2s)

Jako další varianta je vzít něco lepšího a to jest třeba king - umí docucávat ze sítě bez rizika přetoku (má dvojitou konverzi)

https://www.ostrovni-elektrarny.cz/?kom ... f1-p570011
Ten ale potřebuje 3 panely v sérii. Doporučuji nepřekračovat 4p3s

a pokud chceš šetřit za každou cenu a nebojíš se trochu riskovat záruku, tak se dá koupit klon z číny od poláků.

4000W / 5000VA / PWM
https://www.aliexpress.com/item/1005003 ... 11a1ElJ3kO

4000W / 5000VA / MPPT
https://www.aliexpress.com/item/3284837 ... mainSearch
Jarin
Příspěvky: 103
Registrován: ned říj 24, 2021 10:07 pm

Re: funkce regulátoru

Příspěvek od Jarin »

Ten King se mi líbí, já už dříve pokukoval po něčem, co umí docucávat ze sítě. Ale měl jsem obavy z těch přetoků. Mně nejde o nezávislost na síti, spíše mít soláry jako zálohu pro případy větších výpadků DS. Ale když už je budu mít, tak proč nenapájet i něco v domě trvale. Takže docucávání ze sítě mi nevadí, naopak aspoň budou vždy dobité baterie bez ohledu na počasí. Ale bojím se těch přetoků, nechci mít nějaké oplétačky s ČEZem.
Takže King je pro toto naprosto OK?


Jinak ty 4 panely jsou na delší dobou (dlouhou / furt ?) finále. Zvolil jsem 24V jako finanční kompromis. Víc si dovolit nemůžu. Při 24V si můžu dovolit koupit komponenty z vyšších řad, při 48V bych čudlařil někde na spodní hraně. Rohodl jsem se proto pro 24V, a do toho zainvestovat co nejvíce můžu.


Takže kdybych měl jistotu v Kingovi s těmi přetoky a rozhodl se pro něj, tak bych zvolil verzi Axpert King 24V 3000W. Je to vlastně regulátor s měničem v jednom a cenově to výjde úplně stejně, jako bych použil měnič původně zamýšlený Victron SmartSolar 100/50 a k tomu měnič EPever IPower 3000W / 24V

Takže mám jít do toho Kinga spíše?
Druhá varianta je ten měnič a regulátor zvlášť, a tam váhám mezí Victron SmartSolar 100/50 a EPsolar Tracer 5420AN 200/50.

A teď babo raď. Nebo kdokoliv jiný zde.
Díky
jh

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek