Poraďte rekuperační jednotku v cene 40 tisíc

Ohřev TUV, aku nádrže, boilery, ohřívače vody, vytápění, klimatizace
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2717
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Poraďte rekuperační jednotku v cene 40 tisíc

Příspěvek od kybos »

Doporučuji ti prostudovat si tohle vlákno https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... 00R#p35877

P.S. : Rekuperační jednotku ER100R stále ještě provozuji (22 let provozu) zatím bez závady a s původním ventilátorem.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
ZdZ
Příspěvky: 813
Registrován: pon led 24, 2022 7:27 pm

Re: Poraďte rekuperační jednotku v cene 40 tisíc

Příspěvek od ZdZ »

pročetl jsem to, ale nenašel jsem tam nic konkrétního co koupit
Ostrov. Aktuálně v provozu 15 kWp 12+10+10 55°jih, 30kWh 48V + 3kWk 12V Lifepo4 a 2x Easun smp 5kW sfázovaný + 3x Must mppt 6kW + UPS 12V 500Va + 3F měnič 3x400V 6kW.
Nabíječka 1kW z generátoru. Elektro koltel 48V DC, 9kW 9 stupňů regulace. 750lt aku nádrž, 200l bojler. 3x split klima na topení a chlazení a samozřejmě automat na uhlí. Protože jsem Eko a Wegan v jedné osobě :-) !
ZdZ
Příspěvky: 813
Registrován: pon led 24, 2022 7:27 pm

Re: Poraďte rekuperační jednotku v cene 40 tisíc

Příspěvek od ZdZ »

tak se na to asi vykašlu, když vidím co to jsou za krámy za ty nehorázný peníze
bldc nesmrtelnej motor, jak se uvádí a realita, zrezlej vnitřek, voda protejká víkem,...
Ostrov. Aktuálně v provozu 15 kWp 12+10+10 55°jih, 30kWh 48V + 3kWk 12V Lifepo4 a 2x Easun smp 5kW sfázovaný + 3x Must mppt 6kW + UPS 12V 500Va + 3F měnič 3x400V 6kW.
Nabíječka 1kW z generátoru. Elektro koltel 48V DC, 9kW 9 stupňů regulace. 750lt aku nádrž, 200l bojler. 3x split klima na topení a chlazení a samozřejmě automat na uhlí. Protože jsem Eko a Wegan v jedné osobě :-) !
teapack
Příspěvky: 111
Registrován: ned říj 17, 2021 2:09 pm

Re: Poraďte rekuperační jednotku v cene 40 tisíc

Příspěvek od teapack »

Já mám v plánu poskládat rekuperační jednotku sám. Jako základ chci použít jedno z těchto řešení:
http://www.rekuperace-cofa.cz/?page_id=210
https://www.rekupex.cz/28-recuboxy-oplastene-vymeniky
K tomu dva EC ventilátory, vlastní regulace, možná ještě elektrický předehřev...
ZdZ
Příspěvky: 813
Registrován: pon led 24, 2022 7:27 pm

Re: Poraďte rekuperační jednotku v cene 40 tisíc

Příspěvek od ZdZ »

k té bedně stačí přidat filtry dva ventilátory a je vyřešeno, akorát aby tam byla nějaká rozumná účinnost a ten výměník se za pár let nerozpadl a motor po třech letech nezdechl, protože v takovém případě nemá rekuperaci vůbec smysl montovat, to už je lepší jen řízený větrání a do vstupu topit

ale to dodání 31 týdnů je fakt vtipný
Ostrov. Aktuálně v provozu 15 kWp 12+10+10 55°jih, 30kWh 48V + 3kWk 12V Lifepo4 a 2x Easun smp 5kW sfázovaný + 3x Must mppt 6kW + UPS 12V 500Va + 3F měnič 3x400V 6kW.
Nabíječka 1kW z generátoru. Elektro koltel 48V DC, 9kW 9 stupňů regulace. 750lt aku nádrž, 200l bojler. 3x split klima na topení a chlazení a samozřejmě automat na uhlí. Protože jsem Eko a Wegan v jedné osobě :-) !
teapack
Příspěvky: 111
Registrován: ned říj 17, 2021 2:09 pm

Re: Poraďte rekuperační jednotku v cene 40 tisíc

Příspěvek od teapack »

Jo, ta dodací lhůta je krutá... Sleduju to delší dobu a dřív tam bylo 8 týdnů. Jinak nabízí i boxy s integrovanými filtry a bypassem...
Bytelnější se zdá ta druhá verze z pozinkovaného plechu, ale bojím se, aby to brzy nezačalo rezavět...
PetrDubi
Příspěvky: 1352
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Poraďte rekuperační jednotku v cene 40 tisíc

Příspěvek od PetrDubi »

U Recucofa byla na podzim dodací lhůta měsíc a používá normální výměník určený pro průmyslové rekuperace, je tam i štítek výrobce. Filtry má ta krabice v sobě a jsou to velké rukávové filtry (náhradní u nich stojí asi 150 Kč za kus), takže jediné co je potřeba je připojit ventilátory. Dala by se asi bez problémů napojit i na stávající větrání. Hlavně ten výměník je tak 2x takovej jak u té druhé firmy a řekl bych že i než u Atrey.
Jinak uvnitř je PIR izolace potažená hliníkem, tak snad to nebude reznout.
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
ZdZ
Příspěvky: 813
Registrován: pon led 24, 2022 7:27 pm

Re: Poraďte rekuperační jednotku v cene 40 tisíc

Příspěvek od ZdZ »

teda ten rekucofa má eshop u nějakejch domácích potřeb, vypadá to prapodivně
a návod je teda fakt na dnešní dobu psycho, malůvky jak z pomocný školy
http://www.rekuperace-cofa.cz/wp-conten ... 50-500.pdf

vnitřek je al výměník, ten snad nezrezne, jen ta skříňka je plechová http://www.rekuperace-cofa.cz/?page_id=210
kdyby to vydrželo aspoň 15 let funkční tak za ty peníze se mi to líbí, na co cpát do chřtánu atree 40 tisíc, když se to dá za 18 postavit komplet s motorama na 230V, který jsou bezporuchový a řídit je triakem, kvůli ztrátě pár watům na triaku bych to vůbec neřešil a spolehlivost takovejch motorů je parádní a kdyby se větráky daly mimo barák tak to může bejt na chodbě a bude to úplně tichý, hele to je nápad

navíc to většinu roku bude pohánět solár, takže spotřebu tady nemá cenu snad ani řešit

zatím mám u větrání tenhle větrák, za ním cca 2m sonoflex pr. 100 a na místnost a dva lidi to bohatě stačí a není to téměř slyšet
https://www.ventilatory.net/td-silent-1 ... gIU9_D_BwE

jestli máte ještě nějaký odkazy na levnější výměníky tak sem s nima, začíná se mi to fakt líbit, hlavně za ty peníze
Ostrov. Aktuálně v provozu 15 kWp 12+10+10 55°jih, 30kWh 48V + 3kWk 12V Lifepo4 a 2x Easun smp 5kW sfázovaný + 3x Must mppt 6kW + UPS 12V 500Va + 3F měnič 3x400V 6kW.
Nabíječka 1kW z generátoru. Elektro koltel 48V DC, 9kW 9 stupňů regulace. 750lt aku nádrž, 200l bojler. 3x split klima na topení a chlazení a samozřejmě automat na uhlí. Protože jsem Eko a Wegan v jedné osobě :-) !
PetrDubi
Příspěvky: 1352
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Poraďte rekuperační jednotku v cene 40 tisíc

Příspěvek od PetrDubi »

On ten eshop to jenom za nějakou provizi nabízí, ale objednávky předává výrobci, což je asi živnostník. Po objednání se mu ozval ten výrobce, upřesnili jsme si co přesně chci, kdy to bude hotový, způsob platby a podobně. Za 3 týdny se mi pán ozval znovu, že se to urychlilo, protože čeká na nějaké díly pro další zakázky, potvrdili jsme si co přesně chci a začala výroba, která trvala dva dny. Přišel mi email s informacemi pro platbu dvou částek (jedna byla za ventilátory k didavateli ventilátorů a druhá za rekuperací a a pár potrubních věci) s tim, že po zaplacení bude všechno odeslané. Po zaplacení přišlo sledování zásilky u TopTransu a přivezli mi dvě velký krabice - v jedný rekuperace a ve druhý ventilátory, obchvat, pár redukcí, návody a faktury.
Za mě domluva bez problémů, jednání solidní a zpracování slušný.
Jinak jednotka je slepená z PIR izolace s hliníkovou fólií a ten pozink plech je jenom z vnější strany a hrdla pro připojení potrubí. Odtok kondenzátu je měděný. Jen ten výměník je dovnitř vlepený, takže není vyjímatelný, ale já jsem ho nevyndaval ani u té předchozí rekuperace za 10 let funkčnosti. Na dezinfekcí je jednoduš to vystříkat dezinfekcí nebo to udělat jako při dezinfekci klimy v autě, protože přes ty filtry se to stejně prachem nějak nezanáší.
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
thomas.007
Příspěvky: 346
Registrován: pát říj 28, 2016 2:30 pm

Re: Poraďte rekuperační jednotku v cene 40 tisíc

Příspěvek od thomas.007 »

No, levnější už asi bude jen trubka v trubce...tedy to stojí jen trubky a izolace navíc 8-)
Sám o téhle koncepci několik let uvažuji, místo na půdě k tomu mám, ale ne a ne se k tomu dokopat. Účinnost je sice menší, ale tlakové ztráty jsou menší také a stačí tak menší příkon ventilátorů. Jen bych vnější trubku udělal z plastu kvůli kondenzaci a těsnosti a tu vnitřní bych nechal kovovou pro přívod čistého vzduchu.
https://mech.fsv.cvut.cz/~smilauer/inde ... rekuperace
cipis
Příspěvky: 4359
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Poraďte rekuperační jednotku v cene 40 tisíc

Příspěvek od cipis »

Jj, on to tam píše, v tom dodatku dole. Jinak skvělý návod a dokumentace provedení.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
PetrDubi
Příspěvky: 1352
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Poraďte rekuperační jednotku v cene 40 tisíc

Příspěvek od PetrDubi »

Kdyby někdo chtěl řešit ovládání rychlosti AC ventilátorů a nechtěl si to řízení dělat komplet sám, tak já jsem použil https://rpishop.cz/automatizacni/2700-w ... ry-pi.html
Řídím to přes I2C. Minimální ryhlost aby se rozběhly ventilátory je cca. 40%, ale použitelné pro vzduchotechniku (aby to i něco protlačilo skrz potrubí) je tak od 50-60% do 100%. Výrobce k tomu má na wiki i nějaký knihovny a ukázkový programy (na RPi a arduino), já jsem na arduinu chvíli laboroval s tou jejich knihovnou, ale nakonec jsem si z ní jenom vytáhnul těch pár příkazů co potřebuju (nastavení frekvence sítě, zapnutí kanálů a nastavení rychlosti kanálů) a posílám to přímo (bez knihovny), protože je to jednodušší a ještě ušetřím paměť.
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm

Re: Poraďte rekuperační jednotku v cene 40 tisíc

Příspěvek od dracekvo »

Nevím jestli má cenu se s tím vyrábět pomocí trubek.

Tačí koupit výměník a udělat si k tomu bednu už je to nejmenší
https://www.rekupex.cz/hlinikove-vymeni ... duchu.html
ZdZ
Příspěvky: 813
Registrován: pon led 24, 2022 7:27 pm

Re: Poraďte rekuperační jednotku v cene 40 tisíc

Příspěvek od ZdZ »

dracekvo píše:Nevím jestli má cenu se s tím vyrábět pomocí trubek.

Tačí koupit výměník a udělat si k tomu bednu už je to nejmenší
https://www.rekupex.cz/hlinikove-vymeni ... duchu.html
tenhle výměník nebude horší než třeba používá atrea ? nebo je to něco jednodušího ?
účinnost píšou taky kolem 93% což je parádní údaj, jestli nekecají

za tu cenu ani nemá cenu dělat centrální rozvody vzduchotechniky, ale do každé místnosti dát jeden, mám teda jen tři místnosti :-)
a koupelnu bych neřešil, tam se nic neušetří
Ostrov. Aktuálně v provozu 15 kWp 12+10+10 55°jih, 30kWh 48V + 3kWk 12V Lifepo4 a 2x Easun smp 5kW sfázovaný + 3x Must mppt 6kW + UPS 12V 500Va + 3F měnič 3x400V 6kW.
Nabíječka 1kW z generátoru. Elektro koltel 48V DC, 9kW 9 stupňů regulace. 750lt aku nádrž, 200l bojler. 3x split klima na topení a chlazení a samozřejmě automat na uhlí. Protože jsem Eko a Wegan v jedné osobě :-) !
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm

Re: Poraďte rekuperační jednotku v cene 40 tisíc

Příspěvek od dracekvo »

Tak toto je jen samotný výměník. Je potřeba si k tomu vyrobit krabici a to vše okolo aby z toho byla rekuperační jednotka.
ZdZ
Příspěvky: 813
Registrován: pon led 24, 2022 7:27 pm

Re: Poraďte rekuperační jednotku v cene 40 tisíc

Příspěvek od ZdZ »

krabice je to poslední a pak už jen ventilátory a hotovo, zrovna tohle je jednoduchá záležitost
Ostrov. Aktuálně v provozu 15 kWp 12+10+10 55°jih, 30kWh 48V + 3kWk 12V Lifepo4 a 2x Easun smp 5kW sfázovaný + 3x Must mppt 6kW + UPS 12V 500Va + 3F měnič 3x400V 6kW.
Nabíječka 1kW z generátoru. Elektro koltel 48V DC, 9kW 9 stupňů regulace. 750lt aku nádrž, 200l bojler. 3x split klima na topení a chlazení a samozřejmě automat na uhlí. Protože jsem Eko a Wegan v jedné osobě :-) !
ZdZ
Příspěvky: 813
Registrován: pon led 24, 2022 7:27 pm

Re: Poraďte rekuperační jednotku v cene 40 tisíc

Příspěvek od ZdZ »

tak jsem neodolal a jeden hliníkový výměník objednal, udělám pokusně papírovou krabici, napojím na 2m sonoflex dva ventilátory a uvidíme jak to fachá :-)

teď je evidentní, že se při současný situaci zaplatí i rekuperace, kór kdyř si jí člověk smontuje komplet sám
Ostrov. Aktuálně v provozu 15 kWp 12+10+10 55°jih, 30kWh 48V + 3kWk 12V Lifepo4 a 2x Easun smp 5kW sfázovaný + 3x Must mppt 6kW + UPS 12V 500Va + 3F měnič 3x400V 6kW.
Nabíječka 1kW z generátoru. Elektro koltel 48V DC, 9kW 9 stupňů regulace. 750lt aku nádrž, 200l bojler. 3x split klima na topení a chlazení a samozřejmě automat na uhlí. Protože jsem Eko a Wegan v jedné osobě :-) !
thomas.007
Příspěvky: 346
Registrován: pát říj 28, 2016 2:30 pm

Re: Poraďte rekuperační jednotku v cene 40 tisíc

Příspěvek od thomas.007 »

Tak ten deskový výměník za 3k je super, díky za tip, asi trubku opustím a dám se nakonec do tohodle :-)
Místo sice na půdě mám, okapová roura není drahá, ale té izolace by padlo hodně a byla by to drbačka.
Otec dělal vzduchotechniku (bez rekuperace) do své dílny ze staré ledničky, ventilátor ze škody 100 s 1f Tatramat motorem dovnitř, zvukově krásně zatlumený + odpružený silentblokama kvůli vibracím a dvířka původní a držela na magnetickém těsnění...
Jenže to bych musel sehnat nějakou malou hotelovou vyřazenou lednici (úzké půdní schůdky)...ikdyž mě teď napadlo tu lednici rovnou využít na předehřev nasávaného vzduchu a zvýšit tak účinnost rekuperace ;-)
ZdZ
Příspěvky: 813
Registrován: pon led 24, 2022 7:27 pm

Re: Poraďte rekuperační jednotku v cene 40 tisíc

Příspěvek od ZdZ »

doba trabantům ventilátorů ze škodlivek a okapovejch rour na výrobu rekuperace poháněnejch dízlovým motorem ze starý oktavie je dávno pryč :-)
Ostrov. Aktuálně v provozu 15 kWp 12+10+10 55°jih, 30kWh 48V + 3kWk 12V Lifepo4 a 2x Easun smp 5kW sfázovaný + 3x Must mppt 6kW + UPS 12V 500Va + 3F měnič 3x400V 6kW.
Nabíječka 1kW z generátoru. Elektro koltel 48V DC, 9kW 9 stupňů regulace. 750lt aku nádrž, 200l bojler. 3x split klima na topení a chlazení a samozřejmě automat na uhlí. Protože jsem Eko a Wegan v jedné osobě :-) !
avatar
Příspěvky: 484
Registrován: ned kvě 08, 2011 10:16 am

Re: Poraďte rekuperační jednotku v cene 40 tisíc

Příspěvek od avatar »

Mam https://www.rekupex.cz/ asi pul roku ale toto je pouze box svařovany plast zatepleny s kvalitnim vyměníkem .ventilatory jsou venku a jake si das je na tobe... obyc nebo pořadne ja mam kovove Vents VK . FIltr lehce vymenis za cokoliv a kupujes to na metraž hlavne. Jedine co doporucuji to koupit uz s bypasem na leto ja to musim prepojit . Mam i zemní 50-60m vyměník takze to nemusim ohrivat proti zamrzani. A take je to pro coveka co je trosku kutil a nastaví si to vetrani jak potrebuje pokud umis i s andurinem tak si to udelas jak potrebujes:) tak mrkni

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek