MorningStar TriStar MPPT controler 60A

Diskuze na téma regulátorů TriStar Morningstar
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm

Re: MorningStar TriStar MPPT controler 60A

Příspěvek od drama »

Já takové věcičky nemám (rád), ale v opeře to musí fungovat, jen se musí vypnout Compression/Mini/Turbo mód, aby to nepředžvýkávaly opeřené proxyservery. Nebo si to protunelujte z nějaké veřejné IP adresy (třeba na obskurní port).
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: MorningStar TriStar MPPT controler 60A

Příspěvek od vata »

Jedno starší Pocket PC (Windows mobile 5) se mi tady nudilo, tak proč jej nevyužít. Operu se mi na adresách lokální sítě rozchodit nepodařilo, ale třeba tady někdo využije informaci, že nakonec zafungoval šíleně pomalý prohlížeč Minimo. Z HP IPAQ jsem tedy udělala bezdrátový display Tristaru :)
Přílohy
pdaatristar.jpg
Naposledy upravil(a) vata dne sob úno 11, 2012 4:22 pm, celkem upraveno 1 x.
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: MorningStar TriStar MPPT controler 60A

Příspěvek od PavelR »

vata píše:Jedno starší Pocket PC (Windows mobile 5) se mi tady nudilo, tak proč jej nevyužít. Operu se mi na adresách lokální sítě rozchodit nepodařilo, ale třeba tady někdo využije informaci, že nakonec zafungoval šíleně pomalý prohlížeč Minimo. Z HP IPAQ jsem tedy udělala bezdrátový display Tristaru :)
planuju taky tento rugulator. jsem zvedav jak se nato bude tvarit prohlizec v galaxy tab
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: MorningStar TriStar MPPT controler 60A

Příspěvek od vata »

Zdravím uživatele tohoto regulátoru.
Mám problém s vysokým napětím na baterii (>15V) vlivem teplotní kompenzace, shazuje mi to měnič. Na baterkách mám teplotu těsně nad nulou. Parametr max. regulation voltage nějak nezabírá, tak jsem si říkala, že to zkusím nastavit skrz min - max compensation temp., ale v těch parametrech je tak nějak zmatek: ve formuláři je min / max hodnota prohozená s hodnotami v přehledu... Nevíte někdo, jak to nastavit?
Díky :)
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: MorningStar TriStar MPPT controler 60A

Příspěvek od mypower.cz »

vata píše:Mám problém s vysokým napětím na baterii (>15V) vlivem teplotní kompenzace, shazuje mi to měnič.
:D Vitej v klubu shozenych menicu .. me to taky pekne irituje :) (pro ostatni podotykam ze morningstara nemam, mam hloupejsi PWM regulator). Matej mi rikal ze mi upravi jeden 300W menic (az prijde na to kde) na 16V. A bude klid .. Jak se otepli tak bude zas myslim pokoj s timto ostrovne-fotovoltaickym bugem .. :) To se poladí :) :repair:
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: MorningStar TriStar MPPT controler 60A

Příspěvek od PavelR »

mypower.cz píše:
vata píše:Mám problém s vysokým napětím na baterii (>15V) vlivem teplotní kompenzace, shazuje mi to měnič.
:D Vitej v klubu shozenych menicu .. me to taky pekne irituje :) (pro ostatni podotykam ze morningstara nemam, mam hloupejsi PWM regulator). Matej mi rikal ze mi upravi jeden 300W menic (az prijde na to kde) na 16V. A bude klid .. Jak se otepli tak bude zas myslim pokoj s timto ostrovne-fotovoltaickym bugem .. :) To se poladí :) :repair:
Myslim ze by to nemuselo byt tak zly to poladit budto v tom menici bude par komparatoru co budou lidat vstupni napeti nebo to bude primo delat ridici io oboje by pri trose stesi melo jit jednoduzse obejit.
ake beztak bych ty hranice napajeni menil jen co nejmene aby neodesla vykonova cast.
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: MorningStar TriStar MPPT controler 60A

Příspěvek od vata »

Doufám, že to půjde v tom regu nějak seštelovat, hrabat se v měniči, to se mi moc nechce...
Přes víkend musím těm baterkám vymyslet konečně nějaký zateplený domeček, už se tam válí čtyři kousky 100Ah na zemi, není to ani praktické, ani pěkné a bohužel je to dost nebezpečné...
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: MorningStar TriStar MPPT controler 60A

Příspěvek od PavelR »

vata píše:Doufám, že to půjde v tom regu nějak seštelovat, hrabat se v měniči, to se mi moc nechce...
Přes víkend musím těm baterkám vymyslet konečně nějaký zateplený domeček, už se tam válí čtyři kousky 100Ah na zemi, není to ani praktické, ani pěkné a bohužel je to dost nebezpečné...
pokud chces mohl bych mit nekolik 80A diod pred menic abys snizila napeti je to sice ztrata ale pokud jsou prebytky ....
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: MorningStar TriStar MPPT controler 60A

Příspěvek od PavelR »

Dioda :-)
Přílohy
čkd dioda.jpg
čkd dioda.jpg (4.58 KiB) Zobrazeno 1488 x
JiříK
Příspěvky: 1021
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: MorningStar TriStar MPPT controler 60A

Příspěvek od JiříK »

Vzhledem k tomu, že v levných(=mých) měničích jsou elektrolyty na 16V.... Jako dělobuch je to dost dobré. Už mám vyzkoušeno. Vážení, otázečka-kolik vydrží na vstupu APCčko? Dvanáctivoltové, samozřejmě. To jen kdyby náááhodou mi ulítly NiCd a prdla pojistka na spojce s olovem. Neví, netuší někdo?
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
Uživatelský avatar
Lui
Příspěvky: 1230
Registrován: pon srp 08, 2011 3:14 pm
Lokalita: Senec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: cca 35kwp
Kapacita baterie [kWh]: malá
Bydliště: Slovensko

Re: MorningStar TriStar MPPT controler 60A

Příspěvek od Lui »

JiříK píše: Vážení, otázečka-kolik vydrží na vstupu APCčko? Dvanáctivoltové, samozřejmě. To jen kdyby náááhodou mi ulítly NiCd a prdla pojistka na spojce s olovem. Neví, netuší někdo?
Tak na toto by som tiez rad poznal odpoved....
....na APC smart 2200 (48V) som uz vyskusal napetie 62 V..... :eek2: .....prezilo.... :yes:
málo kwp ::pv:: , 60V 1,2kAh , 15S 600P Lion *batt* + 60V 198Ah Lifepo4 *batt* , 10 x MPPT VT-80 , 4xStuder XTH 8000 vo výstavbe ,
Záloha:180Wp ::pv:: ,12V LiFePO4 60Ah *batt* , epsolar 10 ,victron 350w sinus
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: MorningStar TriStar MPPT controler 60A

Příspěvek od mypower.cz »

JiříK píše:Vzhledem k tomu, že v levných(=mých) měničích jsou elektrolyty na 16V.... Jako dělobuch je to dost dobré. Už mám vyzkoušeno.
A toš to by se dalo vyměnit i s elektrolytem, nebo ne ? Ale zase pravda co obvody za tim .. jestli ty to snesou :roll: Pak teda leda mirna vykonova ztrata a to napeti proste snizit o volt. Mam ale jeden malinky 200W menic, ktery tady tim netrpi. No jako ja mam skoro vsechno uz na DC. Jedine kdy je problem, kdyz se zapne miniPC, ja jsem permanentne na NTB ale u miniPC je PC monitor na 220V tak pres den kdyz jsou baterky pred dobitim, tak se tak 2x 3x kratce vypne a zapne .. Nejprijemnejsi to neni ale prezit se to da. A pak uz je pokoj az do doby pokud se baterky nedostanou zase do plneho dobiti (zaleze a vyleze slunko).
JiříK
Příspěvky: 1021
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: MorningStar TriStar MPPT controler 60A

Příspěvek od JiříK »

Jenže pak ti nastane opačný problém, když klesne napětí na 11,5V, tak se ti ta potvora pro změnu vypne. A s NiCd můžeš jít až na 10V, to už žádný měnič nepobere. Schválně zkusím, do kolika pojede to APC.
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: MorningStar TriStar MPPT controler 60A

Příspěvek od vata »

PavelR píše: pokud chces mohl bych mit nekolik 80A diod pred menic abys snizila napeti je to sice ztrata ale pokud jsou prebytky ....
No, napadlo mě gesto "zpátky na stromy" a vrátit měniči 16mm kabely. Teď tam jsou 35, a jak vidět podle Tristar logu, i při zátěži kolem 20A na tom metrovém kabelu měnič vypne při napětí 15,1V, velmi rychle potvora... Diody - nad tím jsem přemýšlela krátce, tam by ten úbytek dělal příliš moc...

Co je to mimochodem za diody?
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: MorningStar TriStar MPPT controler 60A

Příspěvek od vata »

Zatím se to pokouším řešit postupným snižováním parametru max regulation voltage, už su na 14.8V... Při 14.9 jsem měla peak 15.16V, který měnič samozřejmě hnedka ofrflal. K těm špičkám dochází v MPPT před přechodem do režimu absorbce (při téhle kose je abpsorční napětí 14.93). To jsu teda zvědavá, jak to bude fungovat, protože takto by už nemělo dojít k dosažení cílového napětí a reg by měl jet celý den v MPPT... No, uvidíme.
Naposledy upravil(a) vata dne sob úno 11, 2012 6:05 pm, celkem upraveno 1 x.
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: MorningStar TriStar MPPT controler 60A

Příspěvek od PavelR »

vata píše:
PavelR píše: pokud chces mohl bych mit nekolik 80A diod pred menic abys snizila napeti je to sice ztrata ale pokud jsou prebytky ....
No, napadlo mě gesto "zpátky na stromy" a vrátit měniči 16mm kabely. Teď tam jsou 35, a jak vidět podle Tristar logu, i při zátěži kolem 20A na tom metrovém kabelu měnič vypne při napětí 15,1V, velmi rychle potvora... Diody - nad tím jsem přemýšlela krátce, tam by ten úbytek dělal příliš moc...

Co je to mimochodem za diody?
Mam podobny. vypadaji jak na obrazku jedna vazi tak 0,4kg max proud 80A jsou to stary diody z CKD ja je mam z promitacky z kina. i s velikym chladicem ....
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: MorningStar TriStar MPPT controler 60A

Příspěvek od PavelR »

vata píše:Zatím se to pokouším řešit postupným snižováním parametru max regulation voltage, už su na 14.8V... Při 14.9 jsem měla peak 15.16V, který měnič samozřejmě hnedka ofrflal. K těm špičkám dochází v MPPT před přechodem do režimu absorbce (při téhle kose je abpsorční napětí 14.93). To jsu teda zvědavá, jak to bude fungovat, protože takto by už nemělo dojít k dosažení cílového napětí a reg by měl jet celý den v MPPT... No, uvidíme.
nejde zmensit tepelna kompenzace? proc kompenzovat kdyz pak nic nefunguje
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: MorningStar TriStar MPPT controler 60A

Příspěvek od vata »

Tak už je to asi usazené - 14.8V jako max. regulation voltage stačí - napětí na baterkách se ve špičkách dostává na 15.01 a měnič drží :)

Taková zajímavost - nevíte někdo náhodou, jaký proud (charge current) to live data view ukazuje v noci? Dneska tam mám první noc delší dobu -0.1A. Do panelů to neteče - mám za každým panelem diodu.
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
avatar
Příspěvky: 484
Registrován: ned kvě 08, 2011 10:16 am

Re: MorningStar TriStar MPPT controler 60A

Příspěvek od avatar »

vata :chci se zeptat co mas za baterie ze jim davas 14,8 ?

ja mam Trakční baterie VARTA PROFESSIONAL DEEP CYCLE 230Ah (20h), 12V, LFD230

kde mam nastaveno presne podle manualu k baterce dobíjecí napětí v morningstaru

a to 14,4 V normani režim dobíjení jednou za 28 dni Equalize režim a to 14,6 po dobu 1 hodiny

pak mam nastaveno absorbční režim a to po dobu 2h a 30 min a to 14,15 V dale při poklesu na 12,50V se znovu začne dobíjet
Float režim je nastaven na 13.38 V po dobu 30 minut vyskočení z float je na 12,5 V

Nastaveni sem většinou pomalu upravaoval ale při mém výkonu panelů max 6,2 Amper a 90 Watt je to teměř jedno

protoze nemam zátěž stále připojenou a kontroluji osobně jen baterie nemam totiž doposud Rele modul kterým bych vše zautomatizoval.

A také mi chybí výkon v panelech.

proto mi je divné že nahrazujete kabely ale neupravujete v morningstaru volty podle toho jak pořebujete
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: MorningStar TriStar MPPT controler 60A

Příspěvek od vata »

Jsou tam AGM Bannery (SBV-12/100x4 paralelně), jistěže mají absorpční napětí na 14,30, ale jsou ve sklepě v zimě, takže po korekci je napětí těsně pod 15. V regulátoru je parametr max. regulation voltage, který je absolutní (není teplotně korigován) a udává max. napětí, které reg. pustí do baterií. Potíž je v tom, že není Tristar tak rychlý, a občas mu to na krátkou dobu uteče, když si hraje s MPP a při přechodech k absorpci.

Nabíjecí parametry jsou odvozeny od třetího presetu AGM (14,3 absorpce, 13,7 float, žádná equalizace). Z papírů k baterkám jsem nic kloudného nevyčetla, takže jsem si ty hraniční napětí prostě zvolila podle svého - pořád lepší jak u CXN, kdy si vybrat nemůžete vůbec nic :)
Inteligentní ostrov - www.vati.cz

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek