Dva regly (FV a vodní turbína) Victron v systému.

Diskuze o regulátorech Victron
Honzík
Příspěvky: 59
Registrován: pát dub 19, 2013 4:10 pm
Bydliště: Polnička

Dva regly (FV a vodní turbína) Victron v systému.

Příspěvek od Honzík »

Ahoj, mám v systému Victron dva regly MPPT. Jeden na lince VEDirect 1, ten je napájen fotovoltaikou, a druhý na VEDirect 2, který je napájen vodní turbínou. Jsou připojeny do Color control jednotky. V momentě kdy je už nabito a není taková spotřeba, tak začne jako první odlehčovat výkon regulátor turbíny (VEDirect 2) a druhý s fotovoltaikou (VEDirect 1) dává třeba plný výkon....A já to potřebuji naopak, aby jako první odlehčovala fotovoltaika a regulátor turbíny byl zatížen, aby se mě turbína neroztáčela příliš rychle....Myslím si, že stačí přehodit turbínu na VEDirect 1, a fotovoltaiku dát na VEDirect 2 ?
Díky za názor někoho znalého,... že Františku .
FRSO
Příspěvky: 2279
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: Dva regly (FV a vodní turbína) Victron v systému.

Příspěvek od FRSO »

Honzík píše:Ahoj, mám v systému Victron dva regly MPPT. Jeden na lince VEDirect 1, ten je napájen fotovoltaikou, a druhý na VEDirect 2, který je napájen vodní turbínou. Jsou připojeny do Color control jednotky. V momentě kdy je už nabito a není taková spotřeba, tak začne jako první odlehčovat výkon regulátor turbíny (VEDirect 2) a druhý s fotovoltaikou (VEDirect 1) dává třeba plný výkon....A já to potřebuji naopak, aby jako první odlehčovala fotovoltaika a regulátor turbíny byl zatížen, aby se mě turbína neroztáčela příliš rychle....Myslím si, že stačí přehodit turbínu na VEDirect 1, a fotovoltaiku dát na VEDirect 2 ?
Díky za názor někoho znalého,... že Františku .
To by mohlo vyřešit ten problém, nebo nastavit pro panely o něco menší konečné napětí, zkus a uvidíš, co ale až se nabije aku naplno a pak se odlehčí stejně ta turbína, i když přes noc nejspíš úplně ne, jedině pak nějak vytěžovat, aby se nedocílilo konečné napětí tak brzy.
Naposledy upravil(a) FRSO dne sob úno 12, 2022 4:17 pm, celkem upraveno 1 x.
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 28.3.2024 8500kWh
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: Dva regly (FV a vodní turbína) Victron v systému.

Příspěvek od vlkazajac »

To by som tiež rád vedel - aké sú možnosti regulácie turbíny, predovšetkým hydraulické ?
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Atman
Příspěvky: 305
Registrován: ned čer 20, 2021 10:09 am
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 11525
Kapacita baterie [kWh]: 28
Bydliště: Západné Slovensko

Re: Dva regly (FV a vodní turbína) Victron v systému.

Příspěvek od Atman »

Tiež mám dva regly Victron MPPT a pracujú podobne. Myslím že nie je nijaký rozdiel v pripojení VEDirect, vedirect neriadi regle, tam idú iba dáta, regle riadi iba VECan. Takže to spôsobuje rozdiel v meraní napätia a hlavne stratách vo vodičoch. Môj slabší je 35A a silnejší 100A a menší premeriava večer bez prúdu o cca 0,05V a pri plnej záťaži až o 0,2V - takže tenké vodiče ( hrubšie sa tam strčiť nedajú ) Keď som ich mal nastavené identicky, menší takmer nikdy nešiel do absorbcie. Perfektne sa to dá kontrolovať na vrm portáli. Nastavením napätia reglov po stotinkách si naprosto presne nastavíš, kedy ktorý začne uberať.
spolu 11,5kWp - JVV 2,2kWp sklon 45°, JJZ 4,9kWp sklon 55°, JJZ 4,4kWp sklon 24°
Victron Easysolar 5000/48V + Epever Ipower plus 5000/48V iba na vyťažovanie TUV, ÚK, bazén + ďalší 5kW Ipower záloha a príprava na nabíjanie elektromobilu.
Victron Bluesolar MPPT 150/35, Smartsolar 250/85. Lifepo4 48V/560Ah cca 28kWh -16x 320Ah LiitoKala ( reálna kapacita 283 - 294Ah) + 16x 280Ah Eve spolu na Victron Smartshunte.
Honzík
Příspěvky: 59
Registrován: pát dub 19, 2013 4:10 pm
Bydliště: Polnička

Re: Dva regly (FV a vodní turbína) Victron v systému.

Příspěvek od Honzík »

Máš pravdu, mezi VEDirect 1 a 2 není rozdíl, chová se to stejně....
Akorát, že mám oba regly podřízené systému kde jsou Pylontech baterie a řídí si je to oba stejně, ale právě menší regulátor, kde je turbína, odlehčuje dříve a ta se mě pak roztáčí a já to musím škrtit na naváděcích lopatkách (Francisova horizontální turbína)....
DanoP
Příspěvky: 938
Registrován: stř črc 06, 2016 12:27 pm
Bydliště: Trnava, Slovensko

Re: Dva regly (FV a vodní turbína) Victron v systému.

Příspěvek od DanoP »

Problem je, ze aj ked sa nastavi zhodne napatie na oboch regloch (napr. absorbcne napatie, resp. cielove napatie pri riadeni z BMS) tak skutocne spravanie regulatora zavisi aj na kalibracii merania napatia regulatoru. Takze aj ked sa obom posle rovnake cielove napatie, tak ten co nameria menej bude sa snazit "tlacit viac" ak druhy uz bude na hranicnom napati. Neda sa to riesit inak len bud posielat rozne cielove napatia, alebo prekalibrovat jeden z regulatorov.
1,77kWp monokryštál + Fangpusun MPPT 150/45, 1,6kWp +Victron MPPT 250/60, 2xStuder XTM4048 + 25kWh LiFePO4, vlastny monitoring na https://www.mms-softec.sk/pip/
turbyho
Příspěvky: 97
Registrován: sob lis 27, 2021 5:56 pm

Re: Dva regly (FV a vodní turbína) Victron v systému.

Příspěvek od turbyho »

nebo zkusit pouzit DVCC (slave regly) a jedno externi prime mereni napeti na baterii - treba SmartShunt (vyzaduje ess). Respektive pokud jde o kompatibilni baterii tak by melo stacit zapnout a nastavit dvcc a overit, ze jsou regly rizene z gx/baterie (slave). vice viz:

https://www.victronenergy.com/media/pg/ ... ntrol.html
16x410Wp + 16x450Wp, 2xSmartSolar 250/100, 1xMP II Quatro 4kW v serii s 2xMP-II 2.4kW, 2x16x280Ah lifepo cina - poloostrov v polabi (bez ess)

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek