Napětí vůči zemi?

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
sitra
Příspěvky: 288
Registrován: ned led 25, 2015 12:28 pm

Re: Napětí vůči zemi?

Příspěvek od sitra »

já se do tohoto odborného kroužku nechci nějak zapojovat, ale nebude jednodušší udělat instalaci na TN-C-S? Rozpojit, uzemnit, chránit? Tohle jsou všechno jenom amatérské plky, které nikam nevedou.
RT E2A, Certifikace ČFA, FVE experiment od roku 2015, zpracování projektové dokumentace Victron.
ostrov - Victron 3x Multiplus II 48/5000, Longi 16x455Wp, CERBO GX, GX Touch 50, Pylontech 5x US3000C...
Franta2776
Příspěvky: 2429
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm

Re: Napětí vůči zemi?

Příspěvek od Franta2776 »

A proč to nenechat za měničem jako IT síť???
18190Wp=13500Wp jihovýchod 27x500Wp, 4690Wpjihozápad Leapton 14x335Wp, cca 8000W 90ks vakuové trubice jihozápad, baterie štítkových 73kWh(Lifepo4 17Sx260Ah, trakční gel štítkových 1230Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Mppt Easun 6048
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
Uživatelský avatar
bublich
Příspěvky: 407
Registrován: sob črc 11, 2020 12:42 am

Re: Napětí vůči zemi?

Příspěvek od bublich »

bokser01 píše: Jestli se pletu tak mě opravte.
No a co jsi nepochopil na tom mém elaborátu výše?
Předně bych to nepřipojoval do zásuvky ale napevno a hlavně mimo chránič.Nevím zda Tvoje zásuvka je na chrániči.
To uzemnění co zřídíš připoj na tu N z výstupu měniče a pak na žlutozelený můstek za chráničem co bude na výstupu měniče..Bude tam místo rozdělení sítě z TNC na TNS a to by správně stejně mělo být přizemněno.
bokser01
Příspěvky: 1319
Registrován: pon úno 07, 2022 2:43 pm
Lokalita: Okolí Pardubic
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 7770
Kapacita baterie [kWh]: 14,4

Re: Napětí vůči zemi?

Příspěvek od bokser01 »

bublich píše:
bokser01 píše: Jestli se pletu tak mě opravte.
No a co jsi nepochopil na tom mém elaborátu výše?
Předně bych to nepřipojoval do zásuvky ale napevno a hlavně mimo chránič.Nevím zda Tvoje zásuvka je na chrániči.
To uzemnění co zřídíš připoj na tu N z výstupu měniče a pak na žlutozelený můstek za chráničem co bude na výstupu měniče..Bude tam místo rozdělení sítě z TNC na TNS a to by správně stejně mělo být přizemněno.
Ano to je samozřejmě v plánu nemít na přívodu žádnou zásuvku. ale kvalitní přívod tak jak má být
MUST 3KW 80A MPPT 24V/ 3,75kWp stringy 5s3P 200wp + 5s1P 150wp. 2 měnič MUST 3KW 80A MPPT 24V 4kWp stringy 2S4P 400wp bifacial + 2S1P 410wp Baterie 14,4KWh olovouhlik (6x JPC12-200), Celek tedy 7770Wp :yes:
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2568
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Napětí vůči zemi?

Příspěvek od tomas »

Franta2776 píše:A proč to nenechat za měničem jako IT síť???
Protože IT síť by už nemohl přepnout na TN síť (distribuční síť). V IT síti nefungují proudové chrániče, místo nich se používají hlídače izolačního stavu. Mezi těmito síti by se nemohl jednoduše přepínat.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Franta2776
Příspěvky: 2429
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm

Re: Napětí vůči zemi?

Příspěvek od Franta2776 »

tomas píše:
Franta2776 píše:A proč to nenechat za měničem jako IT síť???
Protože IT síť by už nemohl přepnout na TN síť (distribuční síť). V IT síti nefungují proudové chrániče, místo nich se používají hlídače izolačního stavu. Mezi těmito síti by se nemohl jednoduše přepínat.
Myslím,že nemáš pravdu v IT síti se proudové chrániče používají a nemusí se jistit všechny živé části.Hlídač izolačního stavu není podmínkou.
https://elektrika.cz/data/clanky/sit-it

Po přepnutí na bypass to bude TN-C-S
18190Wp=13500Wp jihovýchod 27x500Wp, 4690Wpjihozápad Leapton 14x335Wp, cca 8000W 90ks vakuové trubice jihozápad, baterie štítkových 73kWh(Lifepo4 17Sx260Ah, trakční gel štítkových 1230Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Mppt Easun 6048
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
bokser01
Příspěvky: 1319
Registrován: pon úno 07, 2022 2:43 pm
Lokalita: Okolí Pardubic
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 7770
Kapacita baterie [kWh]: 14,4

Re: Napětí vůči zemi?

Příspěvek od bokser01 »

Celý problém vidím v tom že měnič nebyl prostě přizemněný... Jakmilem je přizemněný všechno je správně. Ať jde síť nebo nejde stále mám za měničem stejný typ sítě jako před ním. Proto nemám rád tyto měniče kde lze zapojit prostě do zásuvky... Pak někdo vytáhne kabel ze zásuvky a je tento stav... Proto jak je na obrázku mého měniče třeba připojení do zásuvky tak to je nesmysl prostě zem musí být stále. Pokud tedy nemá člověk v rozvodu za měničem přizemněno což jsem neměl protože za měničem vede sice sejný typ sítě jako před ale za měničem již není spojen PEN s distribucí ale je to samostatný okruh. Považuji to za vyřešené měnič je uzemněný na tvrdo a je po problému... Zbytečné starosti. :D
MUST 3KW 80A MPPT 24V/ 3,75kWp stringy 5s3P 200wp + 5s1P 150wp. 2 měnič MUST 3KW 80A MPPT 24V 4kWp stringy 2S4P 400wp bifacial + 2S1P 410wp Baterie 14,4KWh olovouhlik (6x JPC12-200), Celek tedy 7770Wp :yes:
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2568
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Napětí vůči zemi?

Příspěvek od tomas »

Franta2776 píše: Myslím,že nemáš pravdu v IT síti se proudové chrániče používají a nemusí se jistit všechny živé části.Hlídač izolačního stavu není podmínkou.
https://elektrika.cz/data/clanky/sit-it

Po přepnutí na bypass to bude TN-C-S
Nesmysl. Proudový chránič ve skutečné IT síti nebude při první poruše nikdy fungovat, protože tato síť nemá napětí a tedy ani proud proti zemi a tak přes chránič nemůže téct poruchový proud do země který by ho vybavil.
Dále se musí jistit všechny pracovní vodiče (póly), tedy minimálně dvou pólové jističe. A pokud má do zásuvek po domě natažené dva vodiče TN-C tak z toho IT neudělá.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Franta2776
Příspěvky: 2429
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm

Re: Napětí vůči zemi?

Příspěvek od Franta2776 »

tomas píše:
Franta2776 píše: Myslím,že nemáš pravdu v IT síti se proudové chrániče používají a nemusí se jistit všechny živé části.Hlídač izolačního stavu není podmínkou.
https://elektrika.cz/data/clanky/sit-it

Po přepnutí na bypass to bude TN-C-S
Nesmysl. Proudový chránič ve skutečné IT síti nebude při první poruše nikdy fungovat, protože tato síť nemá napětí a tedy ani proud proti zemi a tak přes chránič nemůže téct poruchový proud do země který by ho vybavil.
Dále se musí jistit všechny pracovní vodiče (póly), tedy minimálně dvou pólové jističe. A pokud má do zásuvek po domě natažené dva vodiče TN-C tak z toho IT neudělá.
Já bych spíš řekl,že si tu IT síť vykládáš po svém.Na portálu Elektrika určitě neuvádí nesmysly.
Je na tomto něco k nepochopení:
V případě jedné poruchy mezi živou a neživou částí se automatické odpojení nevyžaduje.

Ten proudový chránič se pří zkoušce samozřejmě propojí jinak v provozu propojen není a ještění taky stačí pouze jednoho pólu.
18190Wp=13500Wp jihovýchod 27x500Wp, 4690Wpjihozápad Leapton 14x335Wp, cca 8000W 90ks vakuové trubice jihozápad, baterie štítkových 73kWh(Lifepo4 17Sx260Ah, trakční gel štítkových 1230Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Mppt Easun 6048
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Napětí vůči zemi?

Příspěvek od PavelR »

chlapi co pořád řešíte. Citace z elektrika.cz:

V ČR ČSN 33 2000-4-473 praví:
čl. 473.3.1.1 ....Všechny fázové vodiče musí být vybaveny nadproudovým prvkem . . .
čl. 473.3.1.2N1 Ustanovení čl. 473.3.1.1 platí i pro krajní vodiče (váš případ DC)
Poznámka: Proč tam je pojistka? Kvůli zkratovým poměrům? S výhodou se používá 2pol jističe DC, který spřaženě vypíná oba krajní vodiče najednou.
K tomu návrhu: Když někde v objektu dojde k zemnímu spojení nejištěného L- a poté v rozvaděči k zemnímu spojení na L+ avšak před pojistkou, co ten zkrat vypne ?


V IT se jistí všechny póly, proudový chránič se nepoužívá.
Franta2776
Příspěvky: 2429
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm

Re: Napětí vůči zemi?

Příspěvek od Franta2776 »

Ale my se bavíme o AC straně za měničem.

- V síti IT mohou být pro monitorování, hlídání a ochranu použity následující přístroje:

hlídače izolačního stavu
přístroje pro monitorování reziduálního proudu
systémy pro vyhledávání izolačních poruch
nadproudové ochranné přístroje
proudové chrániče
18190Wp=13500Wp jihovýchod 27x500Wp, 4690Wpjihozápad Leapton 14x335Wp, cca 8000W 90ks vakuové trubice jihozápad, baterie štítkových 73kWh(Lifepo4 17Sx260Ah, trakční gel štítkových 1230Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Mppt Easun 6048
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2568
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Napětí vůči zemi?

Příspěvek od tomas »

Ano při první poruše se odpojení nevyžaduje, ale porucha musí být signalizována. Což proudový chránič signalizovat nebude. To vám bude signalizovat pouze hlídač izolačního stavu a který podle vás zase není podmínkou. A tedy při první poruše o které nebudete vědět se tato síť dostane do stavu uzemněné IT sítě, což je z definice IT sítě blbost a musí se tedy porucha izolace hledat a co nejdříve odstranit protože je to nedefinovaný stav který může být takto standardně provozován, ale o tom nebudete vy vědět a další porucha už může někoho ohrozit na zdraví.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Franta2776
Příspěvky: 2429
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm

Re: Napětí vůči zemi?

Příspěvek od Franta2776 »

tomas píše:Ano při první poruše se odpojení nevyžaduje, ale porucha musí být signalizována. Což proudový chránič signalizovat nebude. To vám bude signalizovat pouze hlídač izolačního stavu a který podle vás zase není podmínkou. A tedy při první poruše o které nebudete vědět se tato síť dostane do stavu uzemněné IT sítě, což je z definice IT sítě blbost a musí se tedy porucha izolace hledat a co nejdříve odstranit protože je to nedefinovaný stav který může být takto standardně provozován, ale o tom nebudete vy vědět a další porucha už může někoho ohrozit na zdraví.
Já jsem se o signalizaci nic nedočetl,ale sloužit můžou 2 panelové voltmetry zapojené proti zemi.Ona ta IT síť je bezpečnější než standardní sítě co se používají proto se používají ve zdravotnictví.
Přizemnění jednoho polů za měničem pokud ho necháme přejít bypasu odporuje normě:Za místem rozspojení se nesmí pe+n spojit, řešit so může zemnící relé.Ale kdo ho má???
Měřil někdo proud mezi zemí a odpojenými výstupy měniče,co tam teče???
18190Wp=13500Wp jihovýchod 27x500Wp, 4690Wpjihozápad Leapton 14x335Wp, cca 8000W 90ks vakuové trubice jihozápad, baterie štítkových 73kWh(Lifepo4 17Sx260Ah, trakční gel štítkových 1230Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Mppt Easun 6048
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Napětí vůči zemi?

Příspěvek od PavelR »

ve zdravotnictví se to používá řekl bych z důvodu odolnosti proti první poruše.A taky ne všude. Celej špitál na tom není.


Zemní relé má každej hybrid. Victron 100pro. po přechodu do ostrovu se výstupní N spojí s PE. Aby fungovaly chrániče korektně.
Pořád nerozumím tomu proč by bylo vhodné doma pužívat IT. co to přináší. Krom potřeby vícepolových spínacích prvků.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2568
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Napětí vůči zemi?

Příspěvek od tomas »

Franta2776 píše:Pokud není přímo dotyk mezi fází a nulovým vodiče za měničem,tak co mi hrozí???Nic.Pokud mezi zemí a fází nerosvítím např:žárovku tak tam proud neteče.Je to izolovaná síť.
Izolovaná IT síť je také v ČR VN a VVN vedení, přesto sáhnutí si na tuto izolovanou síť nedopadá dobře. To není jen o zdroji, ale o celé síti, kapacitních proudech a svodech a atd...
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Franta2776
Příspěvky: 2429
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm

Re: Napětí vůči zemi?

Příspěvek od Franta2776 »

PavelR píše:ve zdravotnictví se to používá řekl bych z důvodu odolnosti proti první poruše.A taky ne všude. Celej špitál na tom není.


Zemní relé má každej hybrid. Victron 100pro. po přechodu do ostrovu se výstupní N spojí s PE. Aby fungovaly chrániče korektně.
Pořád nerozumím tomu proč by bylo vhodné doma pužívat IT. co to přináší. Krom potřeby vícepolových spínacích prvků.
Přináší to vyšší bezpečnost a bezvýpadkovost provozu.
Já třeba nemám v baráku pořádnou zem a takových bude více..Pokud mi technik přijde měnit elektroměr na sloupku a bude se v tom rozvaděči hrabat a rozpojí ten PEN ode mě,tak bude mít mezi vodičem ode mne a zemí v rozvaděči 115V. Bude z toho průser a nikoho nepřesvědčíš,že jsem galvanicky odpojený od sítě.Následovat může neshopenka,ublížení na zdraví,soud,odškodné,právníci a odstrašující případ pro všechny :cry: :cry: :cry:

Nejsem si jistý těmi vícepolovými spínacími prvky, protože norma mluví o fázích ne o živých částech.A ta svorka N na měniči je živá část ne fáze.
18190Wp=13500Wp jihovýchod 27x500Wp, 4690Wpjihozápad Leapton 14x335Wp, cca 8000W 90ks vakuové trubice jihozápad, baterie štítkových 73kWh(Lifepo4 17Sx260Ah, trakční gel štítkových 1230Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Mppt Easun 6048
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2568
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Napětí vůči zemi?

Příspěvek od tomas »

Franta2776 píše:[
Přizemnění jednoho polů za měničem pokud ho necháme přejít bypasu odporuje normě:Za místem rozspojení se nesmí pe+n spojit,
Nesmysl. Na jednoduché učňovské poučky zapomenete a používejte vlastní hlavu. Také jsem tomu ještě jako učen věřil. Spousty těch obrázků sítí je i v učebnicích špatně. Už jsem na to upozorňoval zde: https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... 54#p160406 ale jinak perfektní video a nemění to význam toho jeho výkladu.
Spojení/rozpojení PEN na PE a N se bere dle dohody od pohledu ze strany zdroje a dle dohody se tomu říká rozpojení. Ale je to jen dle dohody, ve skutečnosti je to ekvivalentní a v síti s více zdroji nelze říct jestli v těchto mnoha místech děláte spojení nebo rozpojení. Záleží jen kterým směrem se na to díváte a jak daleko dohlédnete. Jestli zůstane pouze na hranici svého rozvaděče se několika světelnými a zásuvkovými okruhy nebo do dokážete chápat komplexně jako funkční celek s více spolupracujícími zdroji a dohlédnete od jedno zdroje ke druhému.
Zpravidla do určité oblasti distribuční oblasti pracuje několik distribučních transformátorů paralelně. Každý takový transformátor má 5 svorek u, v, w, n, PE, podobně jako třífázové měniče a střídače. Je tedy v provedení TN-S. A jak si asi myslíte že ho přepojí do distribuční sítě která je v provedení TN-C a kolik je v takové síti spojení/rozpojení N s PE? V distribuční síti je minimálně tolik spojení/rozpojení PE s N kolik je do ní zapojeno zdrojů a distribučních traf. Nebo si snad myslíte že distributoři nedodržují normy? Každý dům má zpravidla potom zase přechod z TN-C má TN-C-S. Zkuste se zamyslet třeba na tím jaký je rozdíl mezi TN-C-S a TN-S a kde tyto sítě jsou. Potom vám to snad vše dojde.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Atman
Příspěvky: 305
Registrován: ned čer 20, 2021 10:09 am
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 11525
Kapacita baterie [kWh]: 28
Bydliště: Západné Slovensko

Re: Napětí vůči zemi?

Příspěvek od Atman »

Franta2776 píše: Přináší to vyšší bezpečnost a bezvýpadkovost provozu.
Já třeba nemám v baráku pořádnou zem a takových bude více..Pokud mi technik přijde měnit elektroměr na sloupku a bude se v tom rozvaděči hrabat a rozpojí ten PEN ode mě,tak bude mít mezi vodičem ode mne a zemí v rozvaděči 115V. Bude z toho průser a nikoho nepřesvědčíš,že jsem galvanicky odpojený od sítě.Následovat může neshopenka,ublížení na zdraví,soud,odškodné,právníci a odstrašující případ pro všechny :cry: :cry: :cry:
Presne z dôvodu možnej poruchy PEN, prípadne zavlečenia nejakého napätia od distribúcie mám zduplovanú zemnenie na vzdialenom konci okruhu od prívodu z elektromera, nakoľko vlastné prizemnenie v hlavnom rozvádzači som pri kúpe domu nemal a nemám asi doteraz kvôli technickej nerealizovateľnosti. Moje najbližie uzemnenie DS má ZSE dobrých 100m ak nie viac od môjho pozemku a to sa mi zdá dosť veľa. Zemničov nie je nikdy dosť.
spolu 11,5kWp - JVV 2,2kWp sklon 45°, JJZ 4,9kWp sklon 55°, JJZ 4,4kWp sklon 24°
Victron Easysolar 5000/48V + Epever Ipower plus 5000/48V iba na vyťažovanie TUV, ÚK, bazén + ďalší 5kW Ipower záloha a príprava na nabíjanie elektromobilu.
Victron Bluesolar MPPT 150/35, Smartsolar 250/85. Lifepo4 48V/560Ah cca 28kWh -16x 320Ah LiitoKala ( reálna kapacita 283 - 294Ah) + 16x 280Ah Eve spolu na Victron Smartshunte.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2568
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Napětí vůči zemi?

Příspěvek od tomas »

Franta2776 píše:[Pokud mi technik přijde měnit elektroměr na sloupku a bude se v tom rozvaděči hrabat a rozpojí ten PEN ode mě,tak bude mít mezi vodičem ode mne a zemí v rozvaděči 115V. Bude z toho průser a nikoho nepřesvědčíš,že jsem galvanicky odpojený od sítě.Následovat může neshopenka,ublížení na zdraví,soud,odškodné,právníci a odstrašující případ pro všechny :cry: :cry: :cry:

Nejsem si jistý těmi vícepolovými spínacími prvky, protože norma mluví o fázích ne o živých částech.A ta svorka N na měniči je živá část ne fáze.
Dělat přechod TN-C na TN-C-S v nepřístupném zaplombovaném rozvaděči pro dům který je zpravidla i na jiném uzemnění než ten elektroměrový rozvaděč je šílenství. A to je důvod proč se nejen tyto průsery stávají. Kdyby jste měl přechod TN-C na TN-C-S až v domě tak to nehrozí. K tomu mám i mnoho fotek. Například
elektroměrový pílíř
elektroměrový pílíř
Víte jaká je v tom pilíři vlhkost? A to zvláště když tam nenasypou do té spodní části písek, tak v tom pilíři neustále "prší" jak se střídá slunce a tma.
Přechod sítě TN-C na TN-C-S musí být kontrolovatelný a revidovatelný, což zaplombovaný elektroměrový rozvaděč nesplňuje. Navíc ten rozdíl zemních potenciálu. Si to zkuste nakreslit kudy ten proud poruchový proud musí projít aby v tomto případě vyrazil jistič a jaká bude impedance mezi L-N a L-PE a N-PE když ten bod přechodu TN-C na TN-C-S můžete mít několik desítek metrů od domu a z toho plynoucí dotyková napětí při poruše.
Mimochodem uzemnění elektroměrových pilířů se moc často nedělá, zpravidla je to na hranici pozemku a není tam na to prostor. Jestli tam občas někdo natluče zemnící tyč tak je to co jsem v praxi viděl světlá výjimka. Takže mít rozdělení TNC na TN-C-S na takovém spíše neuzemnění je v rozporu s normou.
A připojovat PEN přes elektroměr je v rozporu s připojovacími podmínkami. Odpojení elektroměru nesmí způsobit rozpojení PEN. Je sice pravda, že to občas někde ještě vidím o občas to z prominutím nějaký blb ještě takto zapojí, ale technici distributora už jsou v tomto naštěstí nekompromisní a elektroměr do takového rozvaděče nenamontují. V případě historického provedení to odmítnou už zpětně zaplombovat pokud to někdo odplomboval.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
sasy
Příspěvky: 51
Registrován: sob čer 26, 2021 11:33 am

Re: Napětí vůči zemi?

Příspěvek od sasy »

Já jsem dal za AXPERTA oddělovací trafo.Připojil na výstup L a N z AXPERTA vinutí primáru a na sekundáru jsem jeden výstup spojil se zemí v rozvaděči baráku a druhý je jako L v TNC rozvodu.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek