ostrovní systém s napojením do distribuční sítě

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
Štěpán
Příspěvky: 3
Registrován: pon úno 07, 2022 3:18 pm

ostrovní systém s napojením do distribuční sítě

Příspěvek od Štěpán »

Dobrý den,
plánuji postavení ostrovního fotovoltaického systému na rodinném domě. Naše roční spotřeba je 28 MWh proto bych chtěl výkon okolo 20 kWp.

Největší problém vidím v měniči. Potřebuji točivé 3 fáze a aby v případě nedostatku slunce a při vybité baterii si měnič "přisál" zbytek elektřiny z distribuční sítě aniž by se vyply počítače, atd. Na internetu sem našel několik měničů které to podporují např.: Infinisolar 15kW, MPP Solar, PIP 8048MAX, PIP-5048MK, Axpert King.

Dále sem našel že měnič musí být od distribuční sítě galvanicky oddělen a to jsem nedokázal dohledat ani u jednoho z výše uvedených měničů. Někde sem četl že PIP-5048MK, Axpert King jsou bezpřetokové měniče a mají "dvojitou konverzi AC-DC (jenže nevím co to znamená). Potřebuji si být 100% jistý že nevznikne žádný přetok do distribuční sítě, protože jsou za to velké pokuty, kterou bych nerad dostal.

Dále bych se chtěl zeptat jak to bude fungovat, když fotovoltaika bude vyrábět 5 kW, ale odběr bude 10 kW. bude se kombinovat 5 kW ze sítě a 5 kW z fotovoltaiky nebo půjde všech 10 kW ze sítě?

Děkuji za vaše odpovědi.
Soban
Příspěvky: 3468
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: ostrovní systém s napojením do distribuční sítě

Příspěvek od Soban »

Taky se o to trošku zajímám a teprve začínám takže pokud tu napíši nějakou blbost buďte tolerantní a prosím oprav te mě.

Asi takto:

Jsou dva druhy měničů:

Kombinovaný měnič - u toho žádné přetoky nehrozí.

Prostě krmí rozvody z baterek a do baterek láduje napětí z panelů.
A jak prostě klesne napětí na baterkách, není dostatek energie tak se přepne na DS.

Hybridní měnič:

Tam to funguje stejně pouze s tím rozdílem že jak baterka - panely nestačí tak si pouze přicucne ze síte tolik kolik potřebuje.

Samozřejmě zde existuje riziko přetoku protože jde o to jak se to nastaví a odladí.

PS. Taky jsem si to hledal a je to popsáno tady https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?t=4512
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
Mojm10
Příspěvky: 245
Registrován: ned bře 22, 2020 11:55 am

Re: ostrovní systém s napojením do distribuční sítě

Příspěvek od Mojm10 »

1. Zjistit ucel, proc chci FVe a co ma splnovat
2. Na zaklade toho: projekt, projekt, a jeste jednou projekt.
Pokud na to nemam expertizu, musi to udelat nekdo znaly.
3. Pokud to ma byt ostrov tak galvanicke oddeleni od DS je prvotni vec. Nic jako bezpretokovy menic (z hlediska oddeleni od DS) neexistuje. Tim padem ani 'pricucavani'. Proste bud je to ostrov, nebo DS a mezitim je vzduchova mezera. Bud prepinacem sito, nebo jinym zarizenim, nebo ATS. Je jedno jesi se na pak pouzije menic hybridni (pokud umoznuje ostrovni rezim) anebo ciste ostrovni. Z toho dale vyplyva ze funkce UPS je irelevantni.
Mojm10
Příspěvky: 245
Registrován: ned bře 22, 2020 11:55 am

Re: ostrovní systém s napojením do distribuční sítě

Příspěvek od Mojm10 »

Na co je tech 28 MWh? Jaky je denni Průběh zatezey? Jaky je rocni prubeh spotreby?

Smysluplne vyuzit (nemluvim jen o ekonomicke navratnosti, musi mit tech 20kW moznost nekam jit.
Štěpán
Příspěvky: 3
Registrován: pon úno 07, 2022 3:18 pm

Re: ostrovní systém s napojením do distribuční sítě

Příspěvek od Štěpán »

Mojm10 píše:Na co je tech 28 MWh? Jaky je denni Průběh zatezey? Jaky je rocni prubeh spotreby?

Smysluplne vyuzit (nemluvim jen o ekonomicke navratnosti, musi mit tech 20kW moznost nekam jit.
V domě máme 3 boilery které jedou 8 hodin denně, každý 2200W. Pak 4 kW domácí vodárna, 6 Mrazáků, 3 lednice, 2x sporák, 2x trouba.

Roční průběh spotřeby se výrazně nemění netopíme elektrickým kotlem, nemáme klimatizaci.

V denní spotřeba se u nás je nejvyšší od 12 do 3 odpoledne protože se snažíme vše co je možně dělat na noční proud (vařit, péct, dělat v dílně, ...). během dopoledne je také nějaká spotřeba (PC, Televize, práce v dílně). odpoledne stoupne (vrací se lidi z práce).

číselně: boilery 45kWh, mrazáky a lednice 8kWh, vodárna 8kWh,
nepředpokládám že elektrárna bude vyrábět plných 20 kW.

Fotovoltaikou bych rád v domě pokryl veškerou spotřebu (co nejvíce i v zimě). což by při špatném počasí nebylo možné, a nechci každou chvíli přepínat mezi DS a fotovoltaikou z důvodu přerušení napájení pro počítače, atd.

Děkuji za váš čas.
Štěpán
Příspěvky: 3
Registrován: pon úno 07, 2022 3:18 pm

Re: ostrovní systém s napojením do distribuční sítě

Příspěvek od Štěpán »

https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?t=4512
"Kombinovaný měnič
Obsahuje solární regulátor, střídač, nabíječ akumulátoru. Většinou umí přepínat mezi různými režimy provozu. Typicky neumí docucávat ze sítě. V případě přetížení však umí zátěž kompletně přepnout na síť a panely v takovou chvíli používá jen k dobíjení baterek. Díky konstrukci u něj nehrozí přetok do DS. Může pracovat synchronně s DS, ale k jeho provozu to ve skutečnosti není vůbec nutné. Pokud svítí, dokáže vyrábět i bez DS."


Tady sem se dočetl že kombinovaná měnič by nesplňoval "docucávání" ale v případě nedostatku slunce by se automaticky přepnul. Jen si chci být opravdu jistý že nevznikne přetok do DS a že nedostanu pokutu.
Případně bych se chtěl zeptat jaký tento měnič by ste mi doporučili.

Děkuji.
Mojm10
Příspěvky: 245
Registrován: ned bře 22, 2020 11:55 am

Re: ostrovní systém s napojením do distribuční sítě

Příspěvek od Mojm10 »

Je potreba znat jakym zpusobem se to odpojeni, pripojeni k DS deje.
Mojm10
Příspěvky: 245
Registrován: ned bře 22, 2020 11:55 am

Re: ostrovní systém s napojením do distribuční sítě

Příspěvek od Mojm10 »

Uživatelský avatar
ViktorEX
Příspěvky: 416
Registrován: stř zář 16, 2020 5:45 pm

Re: ostrovní systém s napojením do distribuční sítě

Příspěvek od ViktorEX »

tak štěpáne ... no ty jedes ... podle tech spotrebicu to je trojdomek, nebo velky dum se trema bytovyma jednotkama, ocividne obydlenyma. chlapi tady se budou smat, ale shledni v klidu nasledujici videa,
https://www.youtube.com/watch?v=feBqb-ufWl0
https://www.youtube.com/watch?v=jQurvFw60xs
https://www.youtube.com/watch?v=FZBwG04ihQU
sice neortodoxni reseni, ale reseni. trochu se tam dozvis i potrebne kapacity, vykony atd
... je tam tvuj ostrov, prakticky pro jednu bytovou jednotku,

umim si predstavit, ze pro tvuj pripad by to chtelo ty regulatory celkem 3, a menice pro kazdou bytovou jednotku taky 3 (ale pozor neumi tocivou 3fazi) nebo proste neco brutalniho, co narves do celyho baraku, ale na to budes potrebovat 3 bedny po 8kw od victronu (á cca 80 tisic, což už není cenove tak daleko od 9x invertor ala video).

Musis si uvedomit, ze se ti v baraku na fazi sejdou spotrebice, a ostrov to musi pokryt. staci na fazi dva obvykle velke spotrebice ... pracka+horkovarka = 4500-4800W, plus na stejny fazi o patro vys mikrowlnka+sporak=3700W, a babca dole vam pece buchty v troube+meje nadobi = 4000W ... no a tohle divadlo na dalsich dvou fazich v podobe fenu, mycky, bojlerů a dalsich stroju.

a to jsem jeste nerozšoup. a tohle ti ten ostrov musí utáhnout. a ty draty se neptaj, jestli to chces nebo ne. jak to tam holky pustej, musis vyrabet, jinak to zhasne takze ten vykon tam proste musis mit, a ten jsem nezahrnul dalsi veci. jen tenhle pripad by vyzadoval na jedne fazi menic o vykonu 4800+3700+4000 = 12500W ... uff to jsou sakra bedny, a ty potrebujes pro tvoji 3-fázi 3x. takze 3x 8000W od victronu asi nepujde. ty to proste nedaj.

pak dalsi ... jak jsi pripojen k siti, byt pres bypass, uz je to na ohlasenku, a uz mas omezeni, projekt, ofiz nabidku, drahy jako krava. u trojdomku nevim, jak by to omezeni vypadalo, jestli to je 3x 10kwp, anebo jen 1x 10kwp jako jeden domek, jedna pripojka, to nevim, to bych kecal. volnejsi ruku mas s oddelenym ostrovem, ve videu je reseni, ne uplne idealni, ale reseni.

moje reseni pokryva jednu bytovou jednotku
1) faze pracka 2000, kavovar 2500, rychlovarka 2400, trouba 1500W + pelmel (tady mi to casto shodi jistic, kdyz se to sejde)
2) faze mycka 2000, maly varic 2000, mikrowlnka 1200 + pelmel
3) faze bojler neodborne upraven na 1000W (jede od 9:30-14:30), velky varic 3000W + pelmel

a tohle budou mit tvoje bytove jednotky taky, +feny, kulmy, cerpadla, kompresory, a dalsi kramy. hochu, tam budes muset mit elektrarnu jako krava, nebo na to zase rychle zapomen. a taky poradnou porci baterek, jednoduchym propoctem 6 baliku (ja mam dva), no mozna by stacilo 5. zase musis hlidat proud, ktery to muze v jednu odebirat, a ta baterka by se nemela utavit. mam 176Ah, umí 1C dát, 0,5C nabíjet, ten Invertor na 5000W bere asi 110A, kdyz mam baterky dve, tak umim poslat 350A, coz je cca tech 3x 110A. A nabijeni se musi take hlidat, jeden regulator da až 100A. Když budes mit 3, pak ti to ve spicce 300A x 2 = 600Ah akumulator (3x200Ah) a víc. My mame na StandBy 350W-400W, tj od zapadu slunka do rana (17 hod - 9 hod = 16 hodin *0,4 = 6,5kwh pres noc, u tebe x 3 = min 20kwh baterek, abys preklepal noc za idealnich podminek)

moje holky, kdyz to v sobotu rozjedou, tak frci pracka, mycka, do toho nekdo pusti caj(horkovarku), varej, jede bojler a ja beham po sklepe s termokamerou a odhaduji, co bouchne drive (> sranda)... no proste koukam na budiky jak je na vsech 3000 vice Wattu. ... no a u tebe je to divadlo x3. a tu elektriku neukecas. jak to nebudes mit dobre dimenzovany, tak ti budou litat pojistky.

u toho myho preperskyho reseni ... ted pres zimu to mam vypnuty, nechavam to zit svym vlastnim zivotem (od 15.11-8.2. jsem mel trvalou vrstvu snehu na hlavnim 10kwp poli), obcas kdyz vykoukne slunicko, tak to prepnu, pomocny zdroj mam nastaven na 52,0V a 30A, kdyz je potreba pomuze, ale asi neni smysl veci, aby to jelo takhle furt, jsou tam take nejake ztraty. pres leto mam nastaveno na zdroji 49,0V a kdyz chteji holky po zapadu slunce neco pustit, ptaji se, kolik mame rezervu v baterkach, ze by potrebovaly to a to, mycka ma treba jeden cyklus 1,1kwh, tak po case uz to odhadnes, jestli to baterka do rana da, nebo ne.
na co bych u tebe vyprdnul, je ta tociva trifaze. neni to rocne zas tak strasne moc, to bych pripojil naprimo a neresil to. resp bych se poohledl, jestli se ten motor neda nahradit jednofazovym. jestli to chces resit, tak do toho.

a v zime na to zapomen. jestli bydlis v nizine, a nemas problemy se snehem jako ja, tak vyrobis 10% toho, co v lete. A 20kwp na 28MWh rocne vidim jako dost poddimenzovane. protoze 28MWh = 28kwp *2 baterek (=60kwh v baterkach). Pak to pojede od brezna do rijna, zbytek je vopruz, tma, snih/dest, tma, a zase tma. my jsme meli od 1.11.-dnes (11.2.) 10 dnu, kdy vykouklou vice ci mene slunicko .... z ceho chces vyrabet? 40 dnu pred vanocema, a 40 dnu po vanocich v idealnim pripade vykon od 10:30 - 15:00, tj s tvyma 20kwp, podle toho, jak budou naklopeny, tj idealne skoro kolmo na jih 30-40kwh, a protoze to tak nebude vyrobis v mrtvem obdobi v 2-3 krasne dny 15-20kwh, kdyz v prumeru barak zblafne 76kwh denne, ostatni dny to bude 4-8kwh anebo mene.

asi tak
(polo) - Ostrov 13,8 kWp (bude 15 kWp, už to tu leží), 2x Mppt Epever 5kW, Batt Lifepo4 18kWh, 3x invertor 6kW (čistý sinus) .... 300K CZK bez práce, všechno nějaká čína,

14.7. -31.12.2021
21,4 kwh/den, 57% soběstačnost
Celkem spotřeba ... 3,69 MWh

1.1. -27.3.2022,
20,6 kwh/den, 57% soběstačnost
Celkem spotřeba ... 1,8 MWh
Uživatelský avatar
beethowen
Příspěvky: 874
Registrován: pát čer 23, 2017 7:46 pm
Bydliště: Brno-venkov

Re: ostrovní systém s napojením do distribuční sítě

Příspěvek od beethowen »

ViktorEX píše:tak štěpáne ... no ty jedes ... podle tech spotrebicu to je trojdomek, nebo velky dum se trema bytovyma jednotkama, ocividne obydlenyma. chlapi tady se budou smat, ale shledni v klidu nasledujici videa,
https://www.youtube.com/watch?v=feBqb-ufWl0
https://www.youtube.com/watch?v=jQurvFw60xs
https://www.youtube.com/watch?v=FZBwG04ihQU
sice neortodoxni reseni, ale reseni. trochu se tam dozvis i potrebne kapacity, vykony atd
... je tam tvuj ostrov, prakticky pro jednu bytovou jednotku,
To je poměrně slušná prasárna. Tím bych se moc neinspiroval. Nejvíc mě dojalo, jak říká, že ty tenší průřezy od regulátorů jsou v pohodě, že se to potom samoreguluje. že jsou ty dráty hezky teplé.
Ty odkryté sběrnice od stringů, to je taky kvalitka. :o :shock: :cry:
Diablo1st
Příspěvky: 1623
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: ostrovní systém s napojením do distribuční sítě

Příspěvek od Diablo1st »

V tomto prípade by som sa nesnažil silou mocou pokryť všetku spotrebu, lebo to ekonomicky nedáva zmysel. čiže by som skôr cielil na pokrytie základnej spotreby + TUV.
T.z.
- všetky 3f stroje dať na pevno na DS
- ak je to možné do bojlerov dať druhú špirálu, jedna by bola čisto na NT druhá na FVE
- na FVE dať len polovicu sporáku, druhú polovicu + trúbu zatiaľ nechať na DS
- na FVE dať zásuvky a svetlá, pri kuchyni bacha na súbehy, možno použiť prednostné relé
Takto by ti podľa mňa stačili aj 3x 5kW meniče + adekvátna baterka k tomu.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
Uživatelský avatar
ViktorEX
Příspěvky: 416
Registrován: stř zář 16, 2020 5:45 pm

Re: ostrovní systém s napojením do distribuční sítě

Příspěvek od ViktorEX »

beethowen píše: To je poměrně slušná prasárna. Tím bych se moc neinspiroval. Nejvíc mě dojalo, jak říká, že ty tenší průřezy od regulátorů jsou v pohodě, že se to potom samoreguluje. že jsou ty dráty hezky teplé.
Ty odkryté sběrnice od stringů, to je taky kvalitka. :o :shock: :cry:
jo, s tim dratem to byla blbost, rekni mi to jeste jednou, slysel jsem to jen 10.000x (video ma 70tis shlednuti, tak je jeste prostor). jde o zakladni princip a pochopeni rozmeru vykonů. cilem je inspirovat se, a posunout dal v situaci, kdy nam ocividne páni civilizace jdou po krku. ostrov neni raketova veda, nikdo z vas dokonalych videa nenataci, a ja jsem mel potrebu lidem trochu protrit jejich ospaly oci. kdyz ukazes zadeklovanou a zalistovanou nadheru, nikomu nepomuzes.

pozadavky od štěpána nejsou malé. zaryti solarnici by sli asi do nekolika regulatorove jednofaze. a trojfazi resit extra. bud primym napojenim na grid, nebo pouzit tu krabici 1na 3f, nebo vymenit motor za 1f. hlavne mu vysvetlete, jak je nekompatibilni jeho pozadavek s pricucavanim.
(polo) - Ostrov 13,8 kWp (bude 15 kWp, už to tu leží), 2x Mppt Epever 5kW, Batt Lifepo4 18kWh, 3x invertor 6kW (čistý sinus) .... 300K CZK bez práce, všechno nějaká čína,

14.7. -31.12.2021
21,4 kwh/den, 57% soběstačnost
Celkem spotřeba ... 3,69 MWh

1.1. -27.3.2022,
20,6 kwh/den, 57% soběstačnost
Celkem spotřeba ... 1,8 MWh
Uživatelský avatar
beethowen
Příspěvky: 874
Registrován: pát čer 23, 2017 7:46 pm
Bydliště: Brno-venkov

Re: ostrovní systém s napojením do distribuční sítě

Příspěvek od beethowen »

To jsem nevěděl, že jsou to tvoje videa. :oops:
U těchto výkonů to není už tak nějak moc sranda. Já jsem to neprojížděl celé, ale to dimenzování vodičů má i svoje další konsekvence. Asi si nemyslím, že by to mělo vyhořet, spíš budou problémy s nabíjením, protože na těch vodičích budou celkem úbytky. Regulátor většinou měří na svých svorkách, což je potom dost rozdílné napětí než na baterii a navíc se to s proudem mění, takže to ani nejde nějak dost dobře kompenzovat.
Netuším, ani jak to tam máš s jištěním, nějak to nebylo úplně patrné. Já bych to takto doma asi určitě netvořil. V oboru se pohybuju a mám před tím respekt. Většina lidí co elektriku nedělá, tak se jí nebojí a tvoří se potom různé díla. Ono to vše funguje dobře až do prvního závažnějšího problému, potom se rozhoduje.
Nakonec to máš doma ty a je to tvoje zodpovědnost. Na druhou stranu toto patří ještě k těm velmi slušným bastlům. Viděl jsem dost daleko větších průšvihů. Neber to tedy ode mně nějak úplně zle.
Uživatelský avatar
ViktorEX
Příspěvky: 416
Registrován: stř zář 16, 2020 5:45 pm

Re: ostrovní systém s napojením do distribuční sítě

Příspěvek od ViktorEX »

ty blaho, neres, vse ok, i pod plnou palbou. akorat ty dva pod prvnim reglem se na 100A ohrejou asi na 60.
muj proudovej omezovac dle katalogu snese 75A. regl propusti max 100A (5kw)= i kdyby propustil plnejch 8kw na 140V je to furt jen 57A .... vsechno v zelenym. jen zadnou paniku. ohreje se, netavi se buzirka.

budu predelevat na rail 48V a vcera prisly kably 25mm2.... vsechno ma svuj vyvoj, klidek. mam 6-tej smysl. ;)
(polo) - Ostrov 13,8 kWp (bude 15 kWp, už to tu leží), 2x Mppt Epever 5kW, Batt Lifepo4 18kWh, 3x invertor 6kW (čistý sinus) .... 300K CZK bez práce, všechno nějaká čína,

14.7. -31.12.2021
21,4 kwh/den, 57% soběstačnost
Celkem spotřeba ... 3,69 MWh

1.1. -27.3.2022,
20,6 kwh/den, 57% soběstačnost
Celkem spotřeba ... 1,8 MWh
Uživatelský avatar
beethowen
Příspěvky: 874
Registrován: pát čer 23, 2017 7:46 pm
Bydliště: Brno-venkov

Re: ostrovní systém s napojením do distribuční sítě

Příspěvek od beethowen »

Každý svého štěstí strůjcem. Tak dlouho se chodí....., atd.
Uživatelský avatar
ViktorEX
Příspěvky: 416
Registrován: stř zář 16, 2020 5:45 pm

Re: ostrovní systém s napojením do distribuční sítě

Příspěvek od ViktorEX »

tohle je štěpánovo vlákno. chod mi nadavat do myho vlakna. jsem zvyklej, max si vezmu nekolik prášků a zas dobry.
(polo) - Ostrov 13,8 kWp (bude 15 kWp, už to tu leží), 2x Mppt Epever 5kW, Batt Lifepo4 18kWh, 3x invertor 6kW (čistý sinus) .... 300K CZK bez práce, všechno nějaká čína,

14.7. -31.12.2021
21,4 kwh/den, 57% soběstačnost
Celkem spotřeba ... 3,69 MWh

1.1. -27.3.2022,
20,6 kwh/den, 57% soběstačnost
Celkem spotřeba ... 1,8 MWh
proasnet
Příspěvky: 349
Registrován: čtv kvě 27, 2021 12:06 pm
Lokalita: Rajecké Teplice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5000
Kapacita baterie [kWh]: 14,5

Re: ostrovní systém s napojením do distribuční sítě

Příspěvek od proasnet »

Zdravím Vás, dovolte mi prosím vložit můj zpozorovaný problém do tohoto vlákna.
Mám 2x ostrovní systém na RD, dva stejné měniče ( tedy voltronic, jeden je MPP Solar a druhý Easun, typy viz můj podpis ).
Zapojené tak, že z DS je jeden na fázi 1 a druhý na fázi 3, do domu pak jeden do fáze 1+2 a druhý do fáze 3
Včera jsem u druhého měniče dokončil zapojení, zapojil panely a uvedl do provozu.
Měniče mají jediné společné, a to N pól.
Když jsem se dnes díval na portál energetických dat, zjistil jsem přetoky, sice jen 30W ve čtvrthodinovém maximu, ale trvalo to několik hodin.
Vůbec mi není jasné, jak při tomto typu měniče, který má bypasové relé, může docházet k přetoku.
Počas přetoku byly oba měniče v Batery mode, tzn. oba měly relé odpojené od DS.
Stalo se to někomu z vás? Případně, můžu sem dát schéma zapojení.
Děkuji
FVE.pdf
(114.77 KiB) Staženo 151 x
2x5kW paralel SML-5K jako ostrov se zálohou z DS, 5kWp, Lifepo4
Pawel
Příspěvky: 812
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am

Re: ostrovní systém s napojením do distribuční sítě

Příspěvek od Pawel »

Nejsem odborník a tak mě berte s rezervou, zeptám se co je to konkrétně za typy měničů? Provozujete nějaký spotřebič který běží na více fází kde používáte fázi jak DS a FV? Jsou výstupy napětí z měničů stejné jako z DS?
proasnet
Příspěvky: 349
Registrován: čtv kvě 27, 2021 12:06 pm
Lokalita: Rajecké Teplice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5000
Kapacita baterie [kWh]: 14,5

Re: ostrovní systém s napojením do distribuční sítě

Příspěvek od proasnet »

Jsou to v podstatě jako Axperty ostrovní se zálohou ze sítě. Nepřicucávají, mají bypasové relé.
V domě nepoužívám žádný spotřebič na více fází, ani by nefungoval, když jsou fáze 1+2 a 3, tedy dvoufázový rozvod jinak řečeno.
Každý z měničů má vstup z DS a výstup do domácnosti, na DS se měnič připojí v případě nedostatku energie z FV+bat či na přetížení. V případě, že se měnič přepne na DS, tak vnitřní relé odpojí FV od sítě, a výstup připne ke vstupu. Proto mi to přijde jako absurdní, ale zjistil jsem to z grafu na portálu energetických dat, kde vidím data za předchozí den z elektroměru, mám od DS elektroměr s datovým připojením. Distribučka je SSD.
2x5kW paralel SML-5K jako ostrov se zálohou z DS, 5kWp, Lifepo4
Pawel
Příspěvky: 812
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am

Re: ostrovní systém s napojením do distribuční sítě

Příspěvek od Pawel »

Přece se nemůže vracet bypasem EE do DS. Jiné spojení tam není. Ty bypasy se spínají současně?

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek