Fotovoltaické panely a sníh

Srovnání výkonů v zimním období, odmražování panelů, zimni údržba, čištění panelů v zimním období, péče o panely v zimě, zkušenosti s provozem v zimním období.
rva
Příspěvky: 3539
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Fotovoltaické panely a sníh

Příspěvek od rva »

Ometám pravidelně - je to taková rozcvička před snídaní. Ale mám panely přístupné ze země, nebo nejvýše z šesté příčky žebříku. Panelů je přes sto, takže si to někdy rozdělím nadvakrát. Za důležité pokládám aby byly ometeny alespoň částečně, pak se zbytek rychleji ohřívá a odtaje.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
kuli
Příspěvky: 441
Registrován: pon bře 01, 2021 10:27 am
Lokalita: Horná Orava
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Fotovoltaické panely a sníh

Příspěvek od kuli »

Aj ja to beriem ako rozcvičku a musí ťa to baviť, len včera po príchode z práce som už nemal na to chuť
a v noci zase snežilo.

Prístup mám zo zeme 6 m palicov a drevený zhrňač, aby som panely nepoškriabal.
Trvá mi to 10 - 20 min, podľa kvality a kvantity dodávky z neba.

Dnes je to ale primrznuté a po slnku ani náznak tak kašľem na to.
8,64 kWp JJZ 12 % sklon, 24 x 360 Wp Longi Full Black , 3 x PIP 5048 MK na 1 f, Batéria Li-ion Tesla 12s - 40 kWh/ pracovný rozsah batérii 42 - 49 V
glottis
Příspěvky: 2076
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Fotovoltaické panely a sníh

Příspěvek od glottis »

kuli píše:Plastohliník pod tým mám natiahnutý ( v lete mi do 13.00 ohreje bojler na 45 Celzia a potom ohrievam bazén )
len viac energie by som do toho dal, ako by som následne získal.

Možno použiť zemný výmenník, ale 12 Celzia zo zeme je asi málo.

Foto z montáže :
12C by nemuslo byt malo ale kdo vi. Bys musel zkusit. Treb aby to stacilo, aby se aspon ta namraza pustila panelu a pak by to slo stahnout
Iamwonder
Příspěvky: 6
Registrován: ned říj 02, 2022 11:32 am

Re: Fotovoltaické panely a sníh

Příspěvek od Iamwonder »

Roztají se panely i když jsou jen v serii a připojené do střídače? Pokud ometu jen jeden panel? A ještě jestli zavisí jestli se omete na začátku stringu nbeo na konci (jakoby u + nebo -)?
glottis
Příspěvky: 2076
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Fotovoltaické panely a sníh

Příspěvek od glottis »

Iamwonder píše:Roztají se panely i když jsou jen v serii a připojené do střídače? Pokud ometu jen jeden panel? A ještě jestli zavisí jestli se omete na začátku stringu nbeo na konci (jakoby u + nebo -)?
ne, musis omest vsechno. Snih rozpusti slunce, ne proud. Pres zasnezene panely by stejne nic neteklo ikdyz by jeden chtel
Iamwonder
Příspěvky: 6
Registrován: ned říj 02, 2022 11:32 am

Re: Fotovoltaické panely a sníh

Příspěvek od Iamwonder »

Někdo tu právě psal že v tom stringu když není odebírán proud a část se osvítí mění na zbytkový proud a pomůže to odtát zbytek, ale asi jsem to tedy nějak nepochopil.
rva
Příspěvky: 3539
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Fotovoltaické panely a sníh

Příspěvek od rva »

Aby se zastíněný panel nepřehříval, jsou v krabičce bypass diody a proud ze zbytku stringu pak teče přes ně: https://www.i4wifi.cz/cs/faq/1823
Ale ve FV panelu není tato dioda přes každý článek, ale přes sérii článků. Když se v této sérii některý článek zastíní, tak se bude zahřívat. A stačí k tomu trochu špíny, jak jsem naměřil termokamerou: https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... na#p148976
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek