Fotovoltaické panely a sníh

Srovnání výkonů v zimním období, odmražování panelů, zimni údržba, čištění panelů v zimním období, péče o panely v zimě, zkušenosti s provozem v zimním období.
jirkadj
Příspěvky: 18
Registrován: pát lis 15, 2013 1:47 am

Re: Fotovoltaické panely a sníh

Příspěvek od jirkadj »

Navíc pozoruju - (na mé druhé menší ostrovní FVE) že když je okolo ometených panelů sníh
(tedy bílá odrazová plocha) ...tak to dává víc ! Sníh tedy funguje částečně jako zrcadlo"
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: Fotovoltaické panely a sníh

Příspěvek od solárník »

Jo to je normalni, pri zasnezenem okoli stoupa intenzita rozptyleneho zareni.

Je to stejne, jako kdyz je v lete uplne jasno, tak taky panely davaji mene, nez kdyz je polojasno, protoze pri polojasnu se zareni odrazi od bilych mraku a pridava se cast energie k primemu paprsku.
Uživatelský avatar
jose
Příspěvky: 277
Registrován: pon zář 12, 2011 2:25 pm
Bydliště: Kvasice

Re: Fotovoltaické panely a sníh

Příspěvek od jose »

solárník píše:Jo to je normalni, pri zasnezenem okoli stoupa intenzita rozptyleneho zareni.

Je to stejne, jako kdyz je v lete uplne jasno, tak taky panely davaji mene, nez kdyz je polojasno, protoze pri polojasnu se zareni odrazi od bilych mraku a pridava se cast energie k primemu paprsku.
A nedávají panely v jasném letním dni menší výkon, protože jsou zahřáté na vyšší teplotu? S teplotou klesá Voc i Vmp, tedy i výkon panelu. Když je polojasno, tak možná dávají větší špičkový výkon, ale neklesá náhodou denní výroba kvůli zastínění mraky?
Měnič Xantrex XW6048; 0,5 baterie Tesla Model 3 (40 kWh)
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: Fotovoltaické panely a sníh

Příspěvek od solárník »

Ano, všechno souvisí se vším.

Ale kdybychom instalovali měřič W/m2 (přesný pyranometr, který není závislý na teplotě), pak by bylo vidět, že při jinak stejných podmínkách bude intenzita záření při polojasné obloze dosahovat znatelně vyšších hodnot, než kdyby v tu chvíli bylo zcela jasno.

Tím jsem nikdy netvrdil, že budou celkové výnosy za ten den vyšší, protože, jak bylo správně řečeno - při polojasnu bude sice teplota panelů nižší a W/m2 při přímém slunečním svitu vyšší, ale občasné zakrytí panelů mraky výnosy sníží.
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: Fotovoltaické panely a sníh

Příspěvek od solárník »

Ráno jsem koukl na střechu a všechny panely bílé. Včera ani neodmrzly, byly bílé celý den. Dnes ráno celé pole výkon 2W. Vylezl jsem tam a zkusmo odmetl sníh ze dvou panelů (co šlo, je tam namrzlý led, který nejde). Výsledek - výkon stoupl na 6W :lol:
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2707
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Fotovoltaické panely a sníh

Příspěvek od kybos »

Taky jsem ometal a polepšil si z 88W na 115W.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: Fotovoltaické panely a sníh

Příspěvek od solárník »

Nakonec jsem se přemohl a ometl všechny důkladně. Do některých stačilo ťuknout a celé se to sesypalo. Zřejmě jak jsem ometl první dva, tak ta energie z nich podehřála led na ostatních. Nakonec teď 101W. Nicméně anemometr je totálně tuhý. Chtěl jsem ho rozhýbat a nepodařilo se. Točí se, ale silně ztuha. Stejně tak jeho směrovka. Asi je tam někde zmrzlá voda. Zatím se mi to nikdy za cca 2 roky nestalo. Asi ta mrznoucí mlha zalezla až do ložiska.
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2707
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Fotovoltaické panely a sníh

Příspěvek od kybos »

solárník píše:Nicméně anemometr je totálně tuhý. Chtěl jsem ho rozhýbat a nepodařilo se. Točí se, ale silně ztuha. Stejně tak jeho směrovka. Asi je tam někde zmrzlá voda. Zatím se mi to nikdy za cca 2 roky nestalo. Asi ta mrznoucí mlha zalezla až do ložiska.
To je důvod, proč bych neřídil VE pomocí dat z anemometru. Už se mi to stalo vícekrát.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
jirkadj
Příspěvky: 18
Registrován: pát lis 15, 2013 1:47 am

Re: Fotovoltaické panely a sníh

Příspěvek od jirkadj »

Já dnes ometl jen ty FV panely 1,5kW co mám na Ostrovní FV straně střechy - mám na tom závyslé dobíjení batt pro domácí osvětlení ,terárko pro plaza , a jiné drobnosti - mobily , TV atd ..

Tu část střechy 10kW - co mám pouze na prodej v tarifu VC ..jsem nechal být - FVE 10kW dávala pod sněhem beztak NULA (relátka na střídačích do sítě pořád jen cvakali - tak sem úplně shodil jističe - a kašlu teď na prodej).
Bez tak jsem po ometení části pak lapal po dechu ... měl jsem toho dost ,a nadával jsem tradičně na ty bílý ledový sračky") ... Navíc mi spadlo koště tak blbě na půl střechy - že se kněmu nedostanu a budu ho tam muset nechat do jara :)
Uživatelský avatar
ok1lpd
Příspěvky: 19
Registrován: pon říj 08, 2012 6:45 pm
Bydliště: Neggercity near Prag

Re: Fotovoltaické panely a sníh

Příspěvek od ok1lpd »

solárník píše:Nakonec jsem se přemohl a ometl všechny důkladně. Do některých stačilo ťuknout a celé se to sesypalo. Zřejmě jak jsem ometl první dva, tak ta energie z nich podehřála led na ostatních. Nakonec teď 101W. Nicméně anemometr je totálně tuhý. Chtěl jsem ho rozhýbat a nepodařilo se. Točí se, ale silně ztuha. Stejně tak jeho směrovka. Asi je tam někde zmrzlá voda. Zatím se mi to nikdy za cca 2 roky nestalo. Asi ta mrznoucí mlha zalezla až do ložiska.
Ahoj, koukni se na ložiska, taky se mi to stalo a kupodivu odešly obě v téměř stejnou dobu, ložiska není problém sehnat...Michal
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: Fotovoltaické panely a sníh

Příspěvek od solárník »

Michal: pořád doufám, že až to rozmrzne, tak že se to začne točit, kdyby ne, víš, kde ložiska sehnat? (GIOM3000)
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Bydliště:

Re: Fotovoltaické panely a sníh

Příspěvek od goodbie »

solárník píše:Michal: pořád doufám, že až to rozmrzne, tak že se to začne točit, kdyby ne, víš, kde ložiska sehnat? (GIOM3000)
ložiska kupuji na www.arkov.cz ;)
Uživatelský avatar
ok1lpd
Příspěvky: 19
Registrován: pon říj 08, 2012 6:45 pm
Bydliště: Neggercity near Prag

Re: Fotovoltaické panely a sníh

Příspěvek od ok1lpd »

já je kupuji v Husinecké na Žižkově:-))
Uživatelský avatar
macherko1
Příspěvky: 46
Registrován: stř bře 24, 2021 3:16 pm
Bydliště: Bytča

Re: Fotovoltaické panely a sníh

Příspěvek od macherko1 »

Ja to robím opačnym koncom vysavača tadial ide teply vzduch za 20 minut hotovo
Poloostrov /Faza L1:JV: 325Wp /10ks poly 3250Wp +Axpert VMIII 450V Mppt + OpSZ fG Forte 48V/620Ah Faza L2:JV: 285Wp /12ks Poly + MPP Solar PIP5048GK 450V MPPT-OpSZ IGB 48V/840Ah,GreenBono AKU
miroc
Příspěvky: 371
Registrován: ned srp 12, 2012 10:12 am
Lokalita: SK - pri TT
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7900
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Fotovoltaické panely a sníh

Příspěvek od miroc »

Tiez mi vcera zamrzol anemometer meteostanice GIOM. A tiez to nie je prvy krat.
Trochu ma to hneva, lebo mam hotove zariadenie na bezpecnostne vypinanie veternych turbin. Je to nezavisla paralelna ochrana (realizacia home made od kamarata na moje zadanie). Ma to moznost riadit nezavisle dve turbiny, v tom zmysle, ze pri nastavenom vetre ich zapne a potom pri urcitej hodnote vypne na nastaveny cas. Pri este vyssej hodnote vypne na dlhsi, tiez nastavitelny cas. A ma to svoju vlastnu meraciu vrtulku. Ak ta zamrzne, tak budu turbiny vypnute.
Co ma dost vyrusuje, lebo to moze odstavit turbiny napriek tomu, ze fuka a ich vykon by sa hodil. A liezt na vrchol zladovateleho stoziara uz nie je velka zabava. Na druhej strane je to mozno aj tak trochu pozitivne, lebo ak zamrzne anemometer, je predpoklad, ze bude nejaka namraza aj na vrtuli. A ta by nemusela byt rovnomerna, takze take krutenie rozbalancovanej vrtule by nicomu neprospievalo.
Neviem ci je nejaky sposob, ako zabranit zamrznutiu anemometra... Inak pravidelne mi anemometre odstavuju lietajuce pavuciny, ktore tu "snežia" na jesen.
O malých domácich veterných elektrárňach: http://www.vawt.om2cm.sk/
kuli
Příspěvky: 441
Registrován: pon bře 01, 2021 10:27 am
Lokalita: Horná Orava
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Fotovoltaické panely a sníh

Příspěvek od kuli »

Zase ten sneh. Neviem či to má význam to vôbec sťahovať dolu.
Je to namrznuté - včera som to začal, ale ihneď ma to prešlo.
Našiel som toto :
https://www.mojevideo.sk/video/18c13/po ... rechy.html

Ale mám malý sklon 12 %, tak neviem či to bude fungovať.

Nápady ?!
8,64 kWp JJZ 12 % sklon, 24 x 360 Wp Longi Full Black , 3 x PIP 5048 MK na 1 f, Batéria Li-ion Tesla 12s - 40 kWh/ pracovný rozsah batérii 42 - 49 V
kuli
Příspěvky: 441
Registrován: pon bře 01, 2021 10:27 am
Lokalita: Horná Orava
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Fotovoltaické panely a sníh

Příspěvek od kuli »

4BE0E17D-F491-4F85-A09A-EE5CFD1472AD.jpeg
8,64 kWp JJZ 12 % sklon, 24 x 360 Wp Longi Full Black , 3 x PIP 5048 MK na 1 f, Batéria Li-ion Tesla 12s - 40 kWh/ pracovný rozsah batérii 42 - 49 V
glottis
Příspěvky: 2064
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Fotovoltaické panely a sníh

Příspěvek od glottis »

na panely je to blbost, tohe lsunda jen snih tak na hrubo a tu namrznute urcite ne. To bys to pak musel skrabat nebo strikat teplou vodou nebo pod tim zatopit. A stejne to pak vyrobi velke prd a nebo to v noci zase zapada snehem. Kdyz bys na tom byl opravdu zavislej tak ti asi nic jineho nezbude ale pak bys mel mit panely asi udelane jinak .. abys tam mohl lip jit nebo na kolmo
kuli
Příspěvky: 441
Registrován: pon bře 01, 2021 10:27 am
Lokalita: Horná Orava
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Fotovoltaické panely a sníh

Příspěvek od kuli »

Plastohliník pod tým mám natiahnutý ( v lete mi do 13.00 ohreje bojler na 45 Celzia a potom ohrievam bazén )
len viac energie by som do toho dal, ako by som následne získal.

Možno použiť zemný výmenník, ale 12 Celzia zo zeme je asi málo.

Foto z montáže :
Naposledy upravil(a) kuli dne ned pro 11, 2022 11:59 am, celkem upraveno 1 x.
8,64 kWp JJZ 12 % sklon, 24 x 360 Wp Longi Full Black , 3 x PIP 5048 MK na 1 f, Batéria Li-ion Tesla 12s - 40 kWh/ pracovný rozsah batérii 42 - 49 V
kuli
Příspěvky: 441
Registrován: pon bře 01, 2021 10:27 am
Lokalita: Horná Orava
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Fotovoltaické panely a sníh

Příspěvek od kuli »

F2B2FC3B-9797-4812-A17B-65031C04A018.jpeg
8,64 kWp JJZ 12 % sklon, 24 x 360 Wp Longi Full Black , 3 x PIP 5048 MK na 1 f, Batéria Li-ion Tesla 12s - 40 kWh/ pracovný rozsah batérii 42 - 49 V

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek