Fórum | MyPower.CZ | Obnovitelné zdroje energie - energetická soběstačnost | Poslední návštěva: pon lis 18, 2019 5:38 am

Fotovoltaické panely a sníh

Polykrystalické, monokrystalické, amorfní, nebo jejich kombinace? Zapojení panelů, provozní napětí a proud, montáž panelů, vliv počasí na panely (zima, kroupy, bouřka), jištění panelů před bouřkou, atd.
Předchozí

Re: Fotovoltaické panely a sníh

Příspěvekod jirkadj » čtv led 23, 2014 11:25 am

Navíc pozoruju - (na mé druhé menší ostrovní FVE) že když je okolo ometených panelů sníh
(tedy bílá odrazová plocha) ...tak to dává víc ! Sníh tedy funguje částečně jako zrcadlo"
jirkadj

Příspěvekod solárník » čtv led 23, 2014 11:30 am

Jo to je normalni, pri zasnezenem okoli stoupa intenzita rozptyleneho zareni.

Je to stejne, jako kdyz je v lete uplne jasno, tak taky panely davaji mene, nez kdyz je polojasno, protoze pri polojasnu se zareni odrazi od bilych mraku a pridava se cast energie k primemu paprsku.
solárník

Příspěvekod jose » čtv led 23, 2014 11:46 am

solárník píše:Jo to je normalni, pri zasnezenem okoli stoupa intenzita rozptyleneho zareni.

Je to stejne, jako kdyz je v lete uplne jasno, tak taky panely davaji mene, nez kdyz je polojasno, protoze pri polojasnu se zareni odrazi od bilych mraku a pridava se cast energie k primemu paprsku.

A nedávají panely v jasném letním dni menší výkon, protože jsou zahřáté na vyšší teplotu? S teplotou klesá Voc i Vmp, tedy i výkon panelu. Když je polojasno, tak možná dávají větší špičkový výkon, ale neklesá náhodou denní výroba kvůli zastínění mraky?
jose

Příspěvekod solárník » čtv led 23, 2014 12:46 pm

Ano, všechno souvisí se vším.

Ale kdybychom instalovali měřič W/m2 (přesný pyranometr, který není závislý na teplotě), pak by bylo vidět, že při jinak stejných podmínkách bude intenzita záření při polojasné obloze dosahovat znatelně vyšších hodnot, než kdyby v tu chvíli bylo zcela jasno.

Tím jsem nikdy netvrdil, že budou celkové výnosy za ten den vyšší, protože, jak bylo správně řečeno - při polojasnu bude sice teplota panelů nižší a W/m2 při přímém slunečním svitu vyšší, ale občasné zakrytí panelů mraky výnosy sníží.
solárník

Příspěvekod solárník » pát led 24, 2014 9:26 am

Ráno jsem koukl na střechu a všechny panely bílé. Včera ani neodmrzly, byly bílé celý den. Dnes ráno celé pole výkon 2W. Vylezl jsem tam a zkusmo odmetl sníh ze dvou panelů (co šlo, je tam namrzlý led, který nejde). Výsledek - výkon stoupl na 6W :lol:
solárník

Příspěvekod kybos » pát led 24, 2014 10:44 am

Taky jsem ometal a polepšil si z 88W na 115W.
7,5 kWp poly Renesola + 3x Tristar MPPT60 (>40 MWh) + 48V VRLA 180 Ah + LiFePO 540 Ah + UPS 8kW (OPTI-Solar SP8000-SW) + 3F nabíječka 4,8kW (DELTA) Start: 2012
kybos

Příspěvekod solárník » pát led 24, 2014 11:04 am

Nakonec jsem se přemohl a ometl všechny důkladně. Do některých stačilo ťuknout a celé se to sesypalo. Zřejmě jak jsem ometl první dva, tak ta energie z nich podehřála led na ostatních. Nakonec teď 101W. Nicméně anemometr je totálně tuhý. Chtěl jsem ho rozhýbat a nepodařilo se. Točí se, ale silně ztuha. Stejně tak jeho směrovka. Asi je tam někde zmrzlá voda. Zatím se mi to nikdy za cca 2 roky nestalo. Asi ta mrznoucí mlha zalezla až do ložiska.
solárník

Příspěvekod kybos » pát led 24, 2014 11:41 am

solárník píše:Nicméně anemometr je totálně tuhý. Chtěl jsem ho rozhýbat a nepodařilo se. Točí se, ale silně ztuha. Stejně tak jeho směrovka. Asi je tam někde zmrzlá voda. Zatím se mi to nikdy za cca 2 roky nestalo. Asi ta mrznoucí mlha zalezla až do ložiska.

To je důvod, proč bych neřídil VE pomocí dat z anemometru. Už se mi to stalo vícekrát.
7,5 kWp poly Renesola + 3x Tristar MPPT60 (>40 MWh) + 48V VRLA 180 Ah + LiFePO 540 Ah + UPS 8kW (OPTI-Solar SP8000-SW) + 3F nabíječka 4,8kW (DELTA) Start: 2012
kybos

Příspěvekod jirkadj » sob led 25, 2014 1:54 am

Já dnes ometl jen ty FV panely 1,5kW co mám na Ostrovní FV straně střechy - mám na tom závyslé dobíjení batt pro domácí osvětlení ,terárko pro plaza , a jiné drobnosti - mobily , TV atd ..

Tu část střechy 10kW - co mám pouze na prodej v tarifu VC ..jsem nechal být - FVE 10kW dávala pod sněhem beztak NULA (relátka na střídačích do sítě pořád jen cvakali - tak sem úplně shodil jističe - a kašlu teď na prodej).
Bez tak jsem po ometení části pak lapal po dechu ... měl jsem toho dost ,a nadával jsem tradičně na ty bílý ledový sračky") ... Navíc mi spadlo koště tak blbě na půl střechy - že se kněmu nedostanu a budu ho tam muset nechat do jara :)
jirkadj

Příspěvekod ok1lpd » sob led 25, 2014 9:26 am

solárník píše:Nakonec jsem se přemohl a ometl všechny důkladně. Do některých stačilo ťuknout a celé se to sesypalo. Zřejmě jak jsem ometl první dva, tak ta energie z nich podehřála led na ostatních. Nakonec teď 101W. Nicméně anemometr je totálně tuhý. Chtěl jsem ho rozhýbat a nepodařilo se. Točí se, ale silně ztuha. Stejně tak jeho směrovka. Asi je tam někde zmrzlá voda. Zatím se mi to nikdy za cca 2 roky nestalo. Asi ta mrznoucí mlha zalezla až do ložiska.

Ahoj, koukni se na ložiska, taky se mi to stalo a kupodivu odešly obě v téměř stejnou dobu, ložiska není problém sehnat...Michal
ok1lpd

Příspěvekod solárník » sob led 25, 2014 10:32 am

Michal: pořád doufám, že až to rozmrzne, tak že se to začne točit, kdyby ne, víš, kde ložiska sehnat? (GIOM3000)
solárník

Příspěvekod goodbie » sob led 25, 2014 10:40 am

solárník píše:Michal: pořád doufám, že až to rozmrzne, tak že se to začne točit, kdyby ne, víš, kde ložiska sehnat? (GIOM3000)

ložiska kupuji na www.arkov.cz ;)
goodbie

Příspěvekod ok1lpd » sob led 25, 2014 3:53 pm

já je kupuji v Husinecké na Žižkově:-))
ok1lpd

Předchozí

Zpět na Fotovoltaické panely