Fotovoltaické panely a sníh

Srovnání výkonů v zimním období, odmražování panelů, zimni údržba, čištění panelů v zimním období, péče o panely v zimě, zkušenosti s provozem v zimním období.
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2706
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Fotovoltaické panely a sníh

Příspěvek od kybos »

Jaké máte praktické zkušenosti s odstraňováním sněhu z FV panelů? Já jsem je nainstaloval na vrchol střechy (pozice pro ometání nevhodná bez zvýšeného rizika, které nehodlám podstupovat) a chtěl bych se zeptat, zda má někdo zkušenosti s jejich elektrickým ohřevem (chod nakrátko), případně jiným způsobem odstraňování sněhu (například sprchováním vodou). Po letošním prvním sněžení zůstaly pod sněhem (sklon cca 45°) a kdyby to tak mělo zůstat celou zimu, bylo by to dost nešikovné.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Fotovoltaické panely a sníh

Příspěvek od mypower.cz »

Jakmile vyjde prvni slunce, snih sklouzne sam. Jakmile slunce neni, je jedno jestli tam snih je nebo neni, protoze i bez snehu by panely vyrobily sotva par W, protoze by nebylo slunce. Je-li slunce, prvni co je na strese bez snehu jsou panely.

Obrázek

U panelu, ktere jsou pod mensim uhlem, nebo vodorovne to smysl pravdepodobne ma, ja mam 2letou zkusenost s panely pod uhlem 45st.

Prvni uklouznuvsi snih sebou veme i ten pod sebou a cele to jede dolu. Samozrejme lze tomu vzdy pomoci, ale pokud je pristup nebezpecny, neresil bych to.
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am

Re: Fotovoltaické panely a sníh

Příspěvek od joseff »

na teto fotce to vypada, jako bys tam ani ty spodni panely nemel - jsou dobre maskovane
atom
Příspěvky: 436
Registrován: sob čer 02, 2012 8:22 pm
Bydliště: 580m n.m. na Vysočině

Re: Fotovoltaické panely a sníh

Příspěvek od atom »

fotka nebude ze dneška :)
ale není pravda, že že je jedno jestli tam leží sníh, když nesvítí slunce. Ráno byly panely namrzlé s 4cm vrstvou sněhu, dávali 12w. Po odhrnutí plastovou lopatkou už to bylo 110w a po oškrábání námrazy škrabkou na autoskla přes 200w.
Takže lepší tomu sněhu pomoct dolů, když nesvití. Bylo -1°C v té době, teď je +1,5°C asi by to samo nesjelo...
2x Tristar / 17kWh v lithiu / 7,3kWp na střeše / 2xXTM-4000 / >31MWh :o / start 05/2012 s 440Wp.
Uživatelský avatar
Lui
Příspěvky: 1228
Registrován: pon srp 08, 2011 3:14 pm
Lokalita: Senec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: cca 35kwp
Kapacita baterie [kWh]: malá
Bydliště: Slovensko

Re: Fotovoltaické panely a sníh

Příspěvek od Lui »

joseff píše:na teto fotce to vypada, jako bys tam ani ty spodni panely nemel - jsou dobre maskovane
To preto lebo sú tam ešte neni... ;) .... :lol:
málo kwp ::pv:: , 60V 1,2kAh , 15S 600P Lion *batt* + 60V 198Ah Lifepo4 *batt* , 10 x MPPT VT-80 , 4xStuder XTH 8000 vo výstavbe ,
Záloha:180Wp ::pv:: ,12V LiFePO4 60Ah *batt* , epsolar 10 ,victron 350w sinus
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am

Re: Fotovoltaické panely a sníh

Příspěvek od joseff »

kybos píše:Jaké máte praktické zkušenosti s odstraňováním sněhu z FV panelů? Já jsem je nainstaloval na vrchol střechy (pozice pro ometání nevhodná bez zvýšeného rizika, které nehodlám podstupovat) a chtěl bych se zeptat, zda má někdo zkušenosti s jejich elektrickým ohřevem (chod nakrátko), případně jiným způsobem odstraňování sněhu (například sprchováním vodou). Po letošním prvním sněžení zůstaly pod sněhem (sklon cca 45°) a kdyby to tak mělo zůstat celou zimu, bylo by to dost nešikovné.
Ahoj, ja v zime panely podle aktualniho pocasi a podle vyhledu ometam. Pokud je kolem nuly, pada mokry snih a zda se, ze bude svitit slunicko, tak se na to vykaslu. Pokud ale snezi a mrzne a nevypada to na slunce, tak odmetam i dvakrat za den, aby snih na panelech nenamrzl. Pokud snezi, tak je dobre pockat az dosnezi - ometu panely a vim, ze pokud nebude snezit, tak mi od dalsiho rana hned budou vyrabet. Beru to uz jako samozrejmost, tak jako odhrnovani snehu pred domem. Delam to z pudy - vydelam 3 stresni tasky ve stredu pod polem panelu, touto dirou se protahnu (stojim porad vevnitr na pude) a pomoci saloveho smetaku na dlouhem klacku je pekne ometu, chce to trochu cviku, ale uz to mam nacvicene a zabere to jen chvilicku - je to takova rozcvicka, vzdycky se u toho i v te nejvetsi zime pekne zahreju:). Navic pohled ze strechy na zasnezene okoli je moc hezky, tak se vzdycky i chvilku kocham ...

Pozice na vrcholu strechy je vyhodna - potvrzuju, ze pokud sviti slunce, tak staci kousek nezasnezeneho panelu a jak se panel trochu ohreje, tak z nej snih sjede. Pokud je vrstva snehu mala, tak panely vyrabi elektrinu (samozrejme omezene) i po snehovou pokryvkou.

Sprchovani vodou bych radeji neriskoval, mohl by to byt celkem velky teplotni sok a nevim co by na to reklo sklo panelu - aby neprasklo. Obcas taky delam jen to, ze delam snehove koule a opatrne jimi hazim na panely - jak koule po panelu sjizdi, tak za sebou dela cesticku - staci opravdu par takovych obnazenych mist a jak se panel vyrobou a slunickem zahreje, tak snih sjede.
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am

Re: Fotovoltaické panely a sníh

Příspěvek od joseff »

LUI píše:
joseff píše:na teto fotce to vypada, jako bys tam ani ty spodni panely nemel - jsou dobre maskovane
To preto lebo sú tam ešte neni... ;) .... :lol:
Aha, takze to nejen tak vypada, ale opravdu tam nejsou!:) A ja si rikal, ze je to aktualni fotka z dnesniho rana - u nas taky trochu snezilo a na panelech byl prvni snih.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Fotovoltaické panely a sníh

Příspěvek od mypower.cz »

Ja jsem rano sel kolem panelu, byly zasnezene, a ted jsem si sel udelat fotku a snih je dole. Hnedka jak vylezlo jen trosicku slunko, snih se odsunul, timpadem panel zacal vyrabet on neco vic, timpadem se malicko zahral coz tomu snehu jeste vic pomuze a jede dolu jak po masle. Venku jsou 3 stupne, takze treba dneska to ometat ani nemelo smysl. Rano to byla tak 2cm vrstva odhadem.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Fotovoltaické panely a sníh

Příspěvek od mypower.cz »

Takto to vypada ted bez pomoci.. Rano to bylo zasypane 2cm snehu komplet cela strecha...

Obrázek
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Fotovoltaické panely a sníh

Příspěvek od mypower.cz »

joseff píše:staci opravdu par takovych obnazenych mist a jak se panel vyrobou a slunickem zahreje, tak snih sjede.
jj.. tohle je presne ten efekt, kdy snih trosku popojede sam od sebe - nahrne se .. a obnazi horni radu clanku .. od te chvile to jede rychleji a rychleji.
JiříK
Příspěvky: 1021
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: Fotovoltaické panely a sníh

Příspěvek od JiříK »

V adminově případě tomu pomáhají též poněkud diskutabilní tepelně-izolační vlastnosti střechy :-) Já tomu musel pomoct. Na jedné střeše odmést dolní třetinu, pak to sjede samo, i když je pod mrakem. Na druhé střeše jsem na to vzal hadici. Teda poté, co jsem uvedl do chodu zamrzlý kohoutek :-)
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am

Re: Fotovoltaické panely a sníh

Příspěvek od joseff »

JiříK píše:V adminově případě tomu pomáhají též poněkud diskutabilní tepelně-izolační vlastnosti střechy :-) Já tomu musel pomoct. Na jedné střeše odmést dolní třetinu, pak to sjede samo, i když je pod mrakem. Na druhé střeše jsem na to vzal hadici. Teda poté, co jsem uvedl do chodu zamrzlý kohoutek :-)
To jsi jako normalne pokropil vodou ze studny/vodovodu? Tzn. venku bylo kolem 5 stupnu a voda mohla mit teplotu 10 stupnu? Pri takovem rozdilu to asi neni az takovy sok, ale nemohlo by sklo pri vetsim rozdilu popraskat? Tusite nekdo jaky by mohl byt maximalni rozdil teplot vody a panelu, aby to sklo preckalo bez ujmy? Da se to nejak spocitat?
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2706
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Fotovoltaické panely a sníh

Příspěvek od kybos »

mypower.cz píše:Takto to vypada ted bez pomoci.. Rano to bylo zasypane 2cm snehu komplet cela strecha...
Podle fotografie to vypadá, že některé články dvou panelů (spodní řada) jsou celé zakryté sněhem. Kolik diod je v panelu použito pro přemostění těchto zakrytých článků? Není potom problém v tom, že pokud je takto částečně zakrytý panel paralelně připojen k jinému nezakrytému panelu (pokud nemá měnič vstupy pro více oddělených stringů s odděleným řízením MPPT), že tento celý panel (případně celý string) je v podstatě vyřazen z dodávky energie do měniče? Předpokládám, že panely jsou vzhledem k vlastnostem použitého měniče zapojeny sério-paralelně.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am

Re: Fotovoltaické panely a sníh

Příspěvek od joseff »

Podle fotografie to vypadá, že některé články dvou panelů (spodní řada) jsou celé zakryté sněhem. Kolik diod je v panelu použito pro přemostění těchto zakrytých článků? Není potom problém v tom, že pokud je takto částečně zakrytý panel paralelně připojen k jinému nezakrytému panelu (pokud nemá měnič vstupy pro více oddělených stringů s odděleným řízením MPPT), že tento celý panel (případně celý string) je v podstatě vyřazen z dodávky energie do měniče? Předpokládám, že panely jsou vzhledem k vlastnostem použitého měniče zapojeny sério-paralelně.
Presne tak, samozrejme, ze to vykon panelu hooodne omezi, ale pokud slunce nesviti, tak stejne vykon neni valny a rozhodovani o ometeni panelu tedy zavisi na slozitosti/pracnosti jak se na strechu dostat a case, ktery clovek ma ... na druhou stranu - v tomto obdobi je kazda Wh dobra. Pokud slunce jen trochu vysvitne, tak je to dole behem chvilky, protoze se panely zahreji.

U nas dnes treba bylo cely den zatazene, ale bylo hodne rozptyleneho svetla - az jsem se divil kolik to vyrabi a baterky se dostaly do absorbce.
JiříK
Příspěvky: 1021
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: Fotovoltaické panely a sníh

Příspěvek od JiříK »

To jsi jako normalne pokropil vodou ze studny/vodovodu? Tzn. venku bylo kolem 5 stupnu a voda mohla mit teplotu 10 stupnu? Pri takovem rozdilu to asi neni az takovy sok, ale nemohlo by sklo pri vetsim rozdilu popraskat? Tusite nekdo jaky by mohl byt maximalni rozdil teplot vody a panelu, aby to sklo preckalo bez ujmy? Da se to nejak spocitat?[/quote]


A když jsou panely v létě rozhicované a přijde průtrž? To je totéž, ještě je tam i větší rozdíl teplot. Já to samozřejmě nespláchnul dočista do čista. Jen to pořádně namočil, aby se ta kaše sesunula.
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
Uživatelský avatar
Lui
Příspěvky: 1228
Registrován: pon srp 08, 2011 3:14 pm
Lokalita: Senec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: cca 35kwp
Kapacita baterie [kWh]: malá
Bydliště: Slovensko

Re: Fotovoltaické panely a sníh

Příspěvek od Lui »

Podla môjho názoru,je velmi nepravdepodobné takto zničit panel....
Ja som len tak zo srandy skúsil pustit vodu na úplne horúce panely.....a "hasil" som ich kým úplne nevychladly..... :lol:
No ale zaujímavý bol výsledok vnútri v baterkarni s výkonom.... 8-)
málo kwp ::pv:: , 60V 1,2kAh , 15S 600P Lion *batt* + 60V 198Ah Lifepo4 *batt* , 10 x MPPT VT-80 , 4xStuder XTH 8000 vo výstavbe ,
Záloha:180Wp ::pv:: ,12V LiFePO4 60Ah *batt* , epsolar 10 ,victron 350w sinus
JiříK
Příspěvky: 1021
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: Fotovoltaické panely a sníh

Příspěvek od JiříK »

Jo, jo. Výkon pěkně poskočí nahoru. :mrgreen:
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am

Re: Fotovoltaické panely a sníh

Příspěvek od joseff »

Tak to asi byly moje predstavy mylne. Stejne by me ale zajimalo jaky teplotni rozdil by sklo znicil - pokud je tu nekdo kdo zna odpoved, moc by me to zajimalo.

Je ale fakt, ze nez prijde prutrz, tak se zamraci a kdyz se zamraci, tak panely chladnou a kdyz maji treba kolem 40 stupni kdyz na ne zacne prset voda o teplote rekneme 20 stupnu, tak to neni takovy sok, navic zacina prset postupne, takze to neni takovy proud jako z hadice a sklo se postupne chladi, no nevim ...

Kdyz to ale LUI testoval a neznicil, tak mu verim.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Fotovoltaické panely a sníh

Příspěvek od mypower.cz »

ja bych rekl ze pokud bude -15 tak jak letos kdysi v lednu tusim, panely nebudou pod snehem a chrstnes na to 100stC vodu z rychlovarky, tak je to jistota :D Ale cert vi, mozna ani toto nic neudela, ale rekl bych ze takove podminky v prirode nastanou zridka kdy. Leda ze bys bydlel u nejakeho gejziru, ale v bezprostredni blizkosti takovych prirodnich utvaru se obvykle taky nebydli :)
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Fotovoltaické panely a sníh

Příspěvek od mypower.cz »

kybos píše:Podle fotografie to vypadá, že některé články dvou panelů (spodní řada) jsou celé zakryté sněhem. Kolik diod je v panelu použito pro přemostění těchto zakrytých článků? Není potom problém v tom, že pokud je takto částečně zakrytý panel paralelně připojen k jinému nezakrytému panelu (pokud nemá měnič vstupy pro více oddělených stringů s odděleným řízením MPPT), že tento celý panel (případně celý string) je v podstatě vyřazen z dodávky energie do měniče? Předpokládám, že panely jsou vzhledem k vlastnostem použitého měniče zapojeny sério-paralelně.
U spodnich monokrystalu mam vysledovano ze musi byt zakryta cela rada clanku (na fotce sloupec - panely jsou otocene o 90st jinak nez se bezne davaji) aby vykon klesl dost zasadne. Pokud je zakryty jen jeden clanek z rady, pak ta ztrata sice neni zanedbatelna, ale neni az tak vysoka a plati, ze cim vice ten panel jede, tim rychleji snih jede pryc take a ve spolupraci se sluncem o to vic i z tech poslednich zakrytych clanku.

(aneb zkusenost se zapomenutym prknem na panelu pri montazi jedne FVE :D )

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek