Počasí

Obecná diskuze na téma "soběstačnost" s využitím alternativních zdrojů energie, jejich využití v běžném životě, potravinová soběstačnost atd.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Počasí

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

včera 0,2kWh/1kWp , předevčírem 0,27kWh/1kWp :( . Celej minulej týden začal bejt k prdu - holt se zjevně hlásí zima .
Nebejt bonusových kreditů tak bych sál z DS , doufám že dotáhnu celej měsíc :sm1: .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2717
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Počasí

Příspěvek od kybos »

Jsem na tom úplně stejně: 200Wh/kWp za den. Přešel jsem na zimní provoz, kdy po dobu NT žije dům výhradně z DS a kromě toho se v NT spíná nabíječka, která je nastavená na 3,33 V na článek LiFePO, aby dotovala akumulátor tak, aby byl na konci NT plně nabitý. Střídač běží pouze v době VT.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm

Re: Počasí

Příspěvek od dumi »

Jakej mas rozdil ceny mezi VT a NT? vyplati se to? kvuli VT cyklovat baterie? Ja mam rozil asi 0,4Kc/kWh nebo kolik a prijde mi ze to nema moc smyls. ale jsem zacatecnik, tak si necham rad poradit. Diky.
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Počasí

Příspěvek od kodl69 »

Zkus se podívat do ceníku, malá nápověda je, že je to pro různý tarify různý a taky je rozdílnej poplatek za jistič...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm

Re: Počasí

Příspěvek od dumi »

to ja vim, v ceniku se orientuju, proto sem se ptal jakej ma rozdil on, protoze pri mem rozdilu 0,4 Kc/kWh to nepovazuji za smysluplny. Zajimal me pohled zkusenejsiho.
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
rva
Příspěvky: 3526
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Počasí

Příspěvek od rva »

dumi píše:Jakej mas rozdil ceny mezi VT a NT? vyplati se to? kvuli VT cyklovat baterie? Ja mam rozil asi 0,4Kc/kWh nebo kolik a prijde mi ze to nema moc smyls. ale jsem zacatecnik, tak si necham rad poradit. Diky.
U mne D25d = Aku8 3x25A to dělá po započtení všech poplatků, doplatků, paušálů v minulém období
VT 4,47 Kč/kWh
NT 1,85 Kč/kWh
a teda rozdíl 2,62 Kč/kWh. Proto též v době NT jede v zimě vše na NT a současně se dobíjejí baterky.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm

Re: Počasí

Příspěvek od dumi »

Pri tomhle rozdilu to chapu, diky.
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2717
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Počasí

Příspěvek od kybos »

dumi píše:Jakej mas rozdil ceny mezi VT a NT? vyplati se to? kvuli VT cyklovat baterie? Ja mam rozil asi 0,4Kc/kWh nebo kolik a prijde mi ze to nema moc smyls. ale jsem zacatecnik, tak si necham rad poradit. Diky.
Pro následující období mám s D25d tyto aktuální ceny včetně DPH:
VT: 4,73 Kč/kWh
NT: 2,30 Kč/kWh
Rozdíl: 2,43 Kč/kWh
Ceny jsou uvedeny bez stálých plateb nezávislých na množství odebrané energie a velikosti jističe.
Cena uložení energie do baterií mi v současnosti vychází kolem 3Kč/kWh.
Rozdíl cen mezi diferencí VT a NT a cenou akumulace 3,00-2,43= 0,57 Kč/kWh je v podstatě poplatek za komfort zálohy (cca 15 kWh) a uhradí jej rozdíl COP tepelného čerpadla vzduch-voda, které díky této akumulaci může topit v době, kdy jsou vyšší venkovní teploty bez ohledu na dobu platnosti nízkého tarifu.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Počasí

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

k udržení NT je podmínkou i určitý poměr mezi VT a NT - při překročení tě můžou hodit do horší kategorie (nevýhodnější) nebo rovnou hodit jen do VT . Nejsem si uplně jist zda-li toto již natvrdo platí , vím že tyto podmínky zveřejnilo závislácké ERU .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
xmasin
Příspěvky: 1767
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Počasí

Příspěvek od xmasin »

Poměr odběru VT/NT zatím neplatí, ale byl součástí NTS. Otázka je, zda ho zachovají, třeba pro tepelná čerpadla by se pak NT neuplatnil.
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm

Re: Počasí

Příspěvek od dracekvo »

A má to dobíjení během NT cenu?
Když si vemu tak to je ztráta na účinnosti nabíječky, ztráta v baterkách, ztráta při převodu zpět na 230V, ztráta samotným behem měničů ve stand by.
Já si teda myslím, že je lepší měniče vypnout a čekat na slunce. A pokud se mi v baterkách objeví nějaká smysluplná energie, tak tu si nechat na pokrytí VT.
střídač_N
Příspěvky: 698
Registrován: sob říj 21, 2017 2:22 pm

Re: Počasí

Příspěvek od střídač_N »

dracekvo píše:A má to dobíjení během NT cenu?.......
No, jistěže nemá, a dodávám, nejlepší fotovoltaika je tarif D25d.

Pokud koupím nové baterky, nikdy!!!!! se nezaplatí.
Ostatní potřebné komponenty k FVE jsou na hranici rentability, snad nejlépe jsou na tom panely. I tak v konkurenci s nízkým tarifem neobstojí.

Smiřme se s tím, že budeme muset ujít ještě dlouhou cestu, než si řekněme: po deseti letech to bude již jen vydělávat. Určitě to však nepůjde současnou zavedenou cestou.
FRSO
Příspěvky: 2279
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: Počasí

Příspěvek od FRSO »

střídač_N píše:
dracekvo píše:A má to dobíjení během NT cenu?.......
No, jistěže nemá, a dodávám, nejlepší fotovoltaika je tarif D25d.

Pokud koupím nové baterky, nikdy!!!!! se nezaplatí.
Ostatní potřebné komponenty k FVE jsou na hranici rentability, snad nejlépe jsou na tom panely. I tak v konkurenci s nízkým tarifem neobstojí.

Smiřme se s tím, že budeme muset ujít ještě dlouhou cestu, než si řekněme: po deseti letech to bude již jen vydělávat. Určitě to však nepůjde současnou zavedenou cestou.
Konečně správný příspěvek střídač, jsi mě předběhl, ale nevadí bylo to řečeno dobře. Co si budeme nalhávat, FVE se vyplatí hlavně tam, kde není DS-chatky, menší stavení, atd. Ostatní aplikace v domácnostech jsou zatím jen koníček :)
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 28.3.2024 8500kWh
dub042
Příspěvky: 272
Registrován: pát kvě 09, 2014 8:11 pm

Re: Počasí

Příspěvek od dub042 »

Přesně tak, s tím jsem počítal hned na začátku, že se mi peníze nevrátí, ale ten pocit nezávislosti zato stojí...
rva
Příspěvky: 3526
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Počasí

Příspěvek od rva »

dracekvo píše:A má to dobíjení během NT cenu?
Když si vemu tak to je ztráta na účinnosti nabíječky, ztráta v baterkách, ztráta při převodu zpět na 230V, ztráta samotným behem měničů ve stand by.
Já si teda myslím, že je lepší měniče vypnout a čekat na slunce. A pokud se mi v baterkách objeví nějaká smysluplná energie, tak tu si nechat na pokrytí VT.
Elektrárnu jsem si nepořizoval proto, abych koukal, jak je vypnutá. Navíc všechny ztráty jsou teplo za cenu NT, které též v zimě využiju.
I v zimě chci svůj koníček provozovat.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2717
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Počasí

Příspěvek od kybos »

střídač_N píše:
No, jistěže nemá, a dodávám, nejlepší fotovoltaika je tarif D25d.

Pokud koupím nové baterky, nikdy!!!!! se nezaplatí.
Ostatní potřebné komponenty k FVE jsou na hranici rentability, snad nejlépe jsou na tom panely. I tak v konkurenci s nízkým tarifem neobstojí.

Smiřme se s tím, že budeme muset ujít ještě dlouhou cestu, než si řekněme: po deseti letech to bude již jen vydělávat. Určitě to však nepůjde současnou zavedenou cestou.
Střídači, myslím si, že zde není na místě tak kategorické hodnocení. Vše záleží na podmínkách, za kterých fotovoltaiku realizujeme a v jakých ji budeme užívat a v neposlední řadě i na cenové hladině, v jaké je tarif D25d nabízen. V poslední době došlo k výrazným cenovým změnám a určitě nebyly poslední. Pokud se podaří lobistům a vládní klice prosadit atomovou budoucnost naší energetiky, což je dle převládajících názorů rozhodujících osobností docela pravděpodobné, tak se můžeme těšit na výrazný růst cen elektrické energie, protože někdo tu dostavbu bude muset zaplatit a nepředpokládám, že to bude ze společného měšce státního rozpočtu. Když uvážíme, že skutečné náklady výstavby překračují většinou minimálně dvojnásobek projektované ceny, do které se nezapočítává ani cena dočasného úložiště radioaktivního odpadu, natož pak cena trvalého úložiště, pak mohu předpokládat, že se cena elektrické energie radikálně zvýší. Při předpokládaném přesunu mobility z oblasti spalování fosilních paliv směrem k elektromobilitě můžeme také očekávat, že stát tuto komoditu opatří nejméně 100% spotřební daní, jako to udělal u nafty. Protože předpokládám, že životnost fotovoltaických panelů, jakožto základní součásti FVE by mohla dosáhnout i dvaceti let, jak někteří výrobci slibují, je nutno řešit ekononiku FVE v tomto časovém horizontu. Nabíječe za tu dobu vyměníme možná třikrát, střídače dvakrát ale panely a konstrukce by mohly 20 let vydržet. Otázka životnosti akumulátorů je pro mne zatím otevřená, nové technologie jsou příliš mladé na to, než abychom mohli věštit jejich životnost v reálných číslech. Kdo si dnes troufne odhadnout ceny elektřiny byť jen za deset let? Kdybych chtěl věštit podle minulosti, pak musím vzít v úvahu, že za posledních dvacet let vzrostla cena energií přibližně na desetinásobek. A to se tunelín platil ze státního rozpočtu a jím vyrobená energie se navzdory smělým plánům téměř beze zbytku vyváží. Pokud takovou stavbu budou muset nyní zaplatit výrobci elektřiny, nutně to budou muset promítnout do její ceny. A už se nám tu rýsuje zcela nový rámec pro nejednoznačné hodnocení toho, co má smysl a co smysl nemá v daném časovém horizontu.
P.S.: Možná ještě není k dispozici poslední faktura, ale stálo by za to podívat se alespoň do aktuálního ceníku před uskutečněním tak kategorických prohlášení. Nízký tarif už nějakou dobu není zdaleka tak nízký jak bývalo dobrým zvykem. Tak se může brzy stát, že bude ekonomické cíleně nahrazovat nízký tarif z DS fotovoltaikou i v D25d.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Uživatelský avatar
Marcus81
Příspěvky: 373
Registrován: pát dub 28, 2017 8:05 pm
Lokalita: Senec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: cca 16kWp
Kapacita baterie [kWh]: 30kW Pb
Bydliště: Blízko Senec, SVK

Re: Počasí

Příspěvek od Marcus81 »

Ostatní aplikace v domácnostech jsou zatím jen koníček.
Presne tak, ja to tak aj ziatial beriem, ale dufam, ze casom sa táto namaha vyplati a budeme chodit so sirokym usmevom ak ceny poletia hore :D
Hybrid, 4x260Wp Amerisolar, 6x260Wp Mono CSun, 2x260Wp Aleo, 9x 230Wp JuliSolar, 32x Astronergy 245Wp, 3f-Victron Energy Multiplus 48/5000, 750 Ah trakčná, 800 Ah OPzV stacionarne, 3xMPPT Victron Energy 150/70-Tr, 1xMPPT Victron Energy 150/45-Tr, AC-out Coupling Fronius Symo 4.5-3-M
zatial vsetko vo výstavbe...
rva
Příspěvky: 3526
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Počasí

Příspěvek od rva »

Očekávám též růst cen elektřiny, ale z jiného důvodu. Dle http://oenergetice.cz/elektrina/eurosta ... -prumerem/ je nejdražší elektřina tam, kde vsadili na zelené zdroje a odstoupili od jádra (Německo, Dánsko) a my jsme soused Německa, tak vysokými cenami budeme nepříznivě ovlivněni. ČEZ toho může využít a vybudováním další jaderky pak dodávat chybějící elektřinu do Německa.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Počasí

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,
střídač_N píše: No, jistěže nemá, a dodávám, nejlepší fotovoltaika je tarif D25d.
Máme to chápat tak , že na dovolenou k Jadranu je nejlepší jet šalinou a né vlastním autem ?
střídač_N píše:Pokud koupím nové baterky, nikdy!!!!! se nezaplatí.
Ostatní potřebné komponenty k FVE jsou na hranici rentability, snad nejlépe jsou na tom panely. I tak v konkurenci s nízkým tarifem neobstojí.

Smiřme se s tím, že budeme muset ujít ještě dlouhou cestu, než si řekněme: po deseti letech to bude již jen vydělávat. Určitě to však nepůjde současnou zavedenou cestou.
Vážený Střídači , smiř se s tím , že TOTO FÓRUM je o nadšencích do fotovoltaiky pro nadšence do fotovoltaiky jež fotovoltaiku berou jako zálibu , koníček či koně jež je obohacuje nejen nenákupem el. z DS .

Máš-li či Znáš-li recept na ekonomicky rychle návratný FVE systém , neváhej a poděl se , inspiruj nováčky aby neopakovali naše "chyby" .
Děkuji za pochopení a těšíme se na senzačně převratné novinky .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
FRSO
Příspěvky: 2279
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: Počasí

Příspěvek od FRSO »

No já taky nejezdím k Jadranu vlastním autem, protože se to opravdu pro 3 pasažéry nevyplatí. S CK mám stejně dopravu gratis, tak to raději utratím za občerstvení. Jinak střídač na fóru nehání FVE jako takovou, ani nikoho neodrazuje od toho, jen vyjádřil svůj názor jak se věci ve skutečnosti mají.
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 28.3.2024 8500kWh