Počasí

Obecná diskuze na téma "soběstačnost" s využitím alternativních zdrojů energie, jejich využití v běžném životě, potravinová soběstačnost atd.
Odpovědět
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: Počasí

Příspěvek od vlkazajac »

Nemáme teraz veľké starosti s počasím, len si tak bahníme..... Ale niekto musí makať, aby zachoval rod. Kto to je ?
dravec.jpg
Celkom určite toho vie ten krásavec o počasí viac, ako my, len sa nevykecáva. Stojí za to pozorovať ho, aby sme moc nezaostávali. Vie toho veľa o energetickom manažmente, nie že by bol lenivý, ale aj on musí šetriť energiu. Viem, kedy vylieta na lov, aby využíval stúpavé prúdy. No, moc toho neviem.....
( Tokina 400 mm / 5,6 z ruky a bez stabilizácie, Nikon D3200 )
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Počasí

Příspěvek od rottenkiwi »

Tomu ja veľmi nerozumiem. Vtáky, či my ľudia, musíme využívať energiu efektívne,
aby sme prežili, niekde na úrovni 100 W na človeka.

A vo Vesmíre, keď sa spoja dve čierne diery s hmotnosťou 30 a 30 hmot. Slnka,
sa za 1/20 sekundy vyžiaria do okolia 3 hmot. Slnka, čo je ekvivalent 10 na 49-tu W.

To je strašné plytvanie, nie ? :)
To je toľko : 10 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 W.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Reputace: 421
Bydliště: Brno - venkov

Re: Počasí

Příspěvek od volente »

Nekonečný vesmír - nekonečně energie. To se to potom plýtvá. :lol: :lol:
Nedávno jsem se "prořekl", že moje elektrárna funguje na jadernou fůzi. Hned jsem byl uzemněn, že to ještě nikdo nevynalezl, tak jsem dotyčného upozornil že už to funguje miliardy let. :o
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Počasí

Příspěvek od youda »

Vidíš, a třeba takový komár musí zase kroutit hlavou nad tím, jak energií plýtváme my, lidé. On jí spotřebuje násobně méně a přitom si lítá, zatímco my se jen plazíme po zemi. Takže ikdyž se zdá, že některé procesy ve vesmíru neuvěřitelně plýtvají energií, určitě to má nějaký důvod a z pohledu systému jako celku to vlastně žádné plýtvání není.

Mimochodem, čím hlubší znalosti mám o tom, jak funguje svět okolo nás, fyzika, prostor, čas, energie... tím víc jsem přesvědčen, že Bůh existuje. Protože ten pidiaturní svět částic, záření, vln, DNA, virů a prostě všeho je neuvěřitelně úžasnej a promakanej.

Možná ani neexistujeme, ale jsme jen hromada virtuálních objektů běžících na smartphonu, který má Bůh strčený v někde kapse ;) Pokud by svět byl skutečně jen simulací, pak by to i krásně vysvětlovalo, proč je rychlost světla pro běžné fyzikální jevy nepřekročitelná, zatímco pro kvantovou teleportaci není její překonání žádný problém.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Počasí

Příspěvek od youda »

vlkazajac píše:... Ale niekto musí makať, aby zachoval rod. Kto to je ?
Podle tý myši v zobáku bych řekl že to bude Káně Myšilov :lol:
Nebo je to myš, která si vzala taxíka?
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: Počasí

Příspěvek od vlkazajac »

Nie som znalec, ale údajne je to niektorý z myšiakov. Možno z neostrého detailu ho niekto identifikuje.
detail pazur (1).jpg
Po tom prvom snímku hneď nasledoval útok lastovičiek a myšiak si za letu preložil korisť do ľavej nohy, aby mal voľný zobák. Letecká bitva, lastovičky sú perfektné stíhačky !
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
willcz
Příspěvky: 590
Registrován: úte zář 06, 2016 2:52 pm
Reputace: 105

Re: Počasí

Příspěvek od willcz »

Tech chybejicich 100Wh me dnes fakt stve ;-)
299.png
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 427
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Počasí

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

dnes mám 20,1kWh , Ti těch 100Wh rád dám a budem oba kulatí :D .

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Počasí

Příspěvek od rottenkiwi »

Ako ten Studer vie, že či nejaký článok v banku nie je zlý, a že to SOC potom bude určite nižššie ?
MOnitoruje to každý článok a na základe toho, koľko tam je balancér schopný pri danej záťaži,
teplote a stave článkov, natlačiť do zlých, prepočítava SOC ?

Vobec mi nesedia tie počty, že 74.8 % z 330 A@51.2 V je 14.2 kWh.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Počasí

Příspěvek od rottenkiwi »

U nás je napotvoru takéto počasie, že cez deň leje a večer sa vyčasí. :)
No nemohlo by to byť opačne ? Kto ten Vesmír vlastne programoval ?
Přílohy
duha_18172018_2s.jpg
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Uživatelský avatar
peater
Příspěvky: 249
Registrován: pát bře 20, 2015 9:25 pm
Reputace: 14

Re: Počasí

Příspěvek od peater »

No ano je to jak na potvoru. Taky jsem to několikrát postřehl...…. no u nás leje od rána až do večera. Aspoň nějaký dnešní zisk 6,5 kWh.
9000Wp, 48v, 2x Pip-5048 MK paralelně, Li-ion 470Ah, ICC monitoring, GreenBonO vytěžovač
https://pvoutput.org/list.jsp?userid=50768
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Počasí

Příspěvek od rottenkiwi »

Toto by oči fotovoltaika chceli vidieť každý deň. Pozrite na tú krivku. Síce bolo +33 *C,
ale celý deń bez obláčika a z 3.15 kWp sa urobilo 21 kWh.

Ešte je tam ráno rezerva, keď mi 60 % panelov v tieni domu začína výrobu až o 8:50.
Ešte na tej modrej krivke vidno rozdiely medzi ochladenými na horúcimi panelmi.
Tie výbežky smerom hore je ochladenie o 10 *C, potom výkon klesá, ako sa panel nahrieva.

Ešte som včera zistil, že panely v tej horúčave mali na eternitovej streche 52 *C,
ale tie na tráve na trackeroch až 57 *C, skor som si myslel, že to bude opačne.
Přílohy
FVE_04082018.png
Naposledy upravil(a) rottenkiwi dne ned srp 05, 2018 3:35 pm, celkem upraveno 1 x.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Počasí

Příspěvek od ota »

Slunce, teplo OK ale problém začíná být voda.
Studna zatím má vodu ale rybník se spadnul už o čtvrt metru.
Už jsem začal vodu i recyklovat a odpad z kuchyně ve kterém neni nic špatného pouštím na zahrádku a ke kořenům stromů aby neopadalo ovoce.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: Počasí

Příspěvek od mypower.cz »

ota píše:Slunce, teplo OK ale problém začíná být voda.
Studna zatím má vodu ale rybník se spadnul už o čtvrt metru.
Už jsem začal vodu i recyklovat a odpad z kuchyně ve kterém neni nic špatného pouštím na zahrádku a ke kořenům stromů aby neopadalo ovoce.
Dle yr.no ma u nas na chate spadnout 58mm v sobotu rano. Nastesti je chata na kopci, takze se neutopime. Si myslim ze se ale yr trosku sekl. To by byl jinak slejvak jako prase tak na 150 200 litrových sudu na destovku :))
58mm.jpg
kyocera
Příspěvky: 1197
Registrován: čtv led 15, 2015 1:37 pm
Reputace: 275

Re: Počasí

Příspěvek od kyocera »

Zdravím,
investovali jste v minulosti do studny aby jste měli vodu ?
Ale stát se chystá studny občanům zabavit a zpřístupnit čerpání vody z Vaší studny
všem , aby kdokoliv mohl bez ohlášení vstupovat na Váš pozemek a čerpat vodu
z Vaší studny .Více zde
http://forum24.cz/dalsi-zasah-statu-do- ... reby-obce/
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dotace NE, 6,9kWp ,reg.Harmonie Ver.1, 60A,aku 4kWh LTO,BMS Sokol 400E,řízení Leonardo, LF a HF měnič vlastní Ver.1 a Ver.2, LF Modrá trojka 3kVA,modul HIS,ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.1
Příprava instalace panel 18kWp,reg.Harmonie12kW Ver.4,měnič AC-DC-AC 1f PECKA 22kW,BMS Sokol 400E řízení Leonardo 360V, modul HIS, DC modul AFDD,modul chytré řízení,Aku 360V, ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.4
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 427
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Počasí

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

Kiwi - teplota ::pv:: je závislá na okolnostech chlazení nejen z přední strany ale také zezadu :idea: . Čím lepší větrání zezadu , tím menší teplota a vyšší výkon ;) .

Oto - u nás voda ze studny neteče už skoro měsíc :? kva , splachovat hajzl pitnou vodou mě sere čím dál víc :hell: . Děšťovka dojde přinejlepším ve čtvrtek :shock: .
Foukne-li občas nějaký větříček , víří čerstvě spadané suché listí :eek2: . Brno je nějaký zakletý či co ... kařdej pršící mrak hrnoucíse na Brno zastaví pršení aby až nás přeletí tak mohl pokračovat ::facepalm:: , nebo se mrcha rozdělí vedví , obletí celý město a na druhý straně se spojí do původní ho tvaru ... fakt supr :cry: .

Kyocero - neměl Bys laskavě něco pozitivnějšího ? Ty bereš takovýhle hoaxy vážně ?

Elektronům zdar *sun* *sun* *sun* :sm1:
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
jahodovák
Příspěvky: 1913
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Reputace: 216
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Počasí

Příspěvek od jahodovák »

Tak jsem včera byl na varhaním koncertě v Deštném a při cestě domů jsem si trošku zajel přez hory a v na Kačerově to začalo,spustil se pořádný lijavec a do toho kroupy tak centimetr veliké,za chvíli to vypadalo jako na začátku zimy,louky bílé a na silnici tak 10 centimetrů krup a do toho omlácené větvičky ze stromů.Jel jsem sotva 30 a misty jsem se obával,že tam zapadnu,teprve nad Hláskou to přešlo v déšt a u nás už bylo po dešti.Sice napršelo asi tak půl sudu vody ale takovou spoušt co byla na horách bych si nepřál.Myslím,že kdo měl nějaké ovoce,tak už nic nemá.Jen lituju,že jsem nechal doma lepší mobil,takže žádné foto nemám.Jinak pokud si myslíte že s těma studnama je to jen žert,tak tohle je jen takovej nástřel,aby věděli jak se k tomu veřejnost postaví,aby to potom mohli potichu schválit s plnou parádou.Je třeba pozorně sledovat situaci a pomalu se na to připravit...
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
Uživatelský avatar
Honza_H
Příspěvky: 50
Registrován: ned říj 23, 2016 11:14 am
Reputace: 16

Re: Počasí

Příspěvek od Honza_H »

Tady dnes v okolí Kolína zapršelo decentně na dvě hodiny. Jen to umylo prach.
S tou studnou to nebude tak jednoduchý. Mám zrovna zpracován projekt na průzkumný vrt a budoucí studnu. Maximální vydatnost 0,45M3/den. To asi obec neutáhnu. Spíše si myslím utočí na soukromé zemědělce a majitele rybníků a jezer.
Nedokážu si představit, že by obec přijela s cisternou a nasála si ode mne vodu ze studny. Stejně při takovýchto extrémech nebude voda nikde.
FVE 7,6kW, VE 500W, 2x Axpert 4kW, 1x Epewer 2,2 kW, 48x LiFePo 100Ah, 32x LiFePo 280Ah
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Počasí

Příspěvek od rottenkiwi »

U nás to pred pár rokmi po období sucha vyzeralo takto, ako na videu. Poda bola suchá
a hodinový intenzívny lejak spláchol všetko do potoka. A 1 m široký a 0.5 m hlboký potok,
sa zmenil za pár min. na niečo, čo vytrhávalo asfalt z cesty.
https://www.youtube.com/watch?v=qibP6GjE0Ek&t=14s
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Reputace: 150
Bydliště: Okolie Popradu SR

Re: Počasí

Příspěvek od JonasPP »

Chalani istotne Mi poviete čo sa môže diať. Dneska krasne slnko svieti,niet ani mračka,len troška pofukuje,dokonca ani sparno nieje. Problem ale je tento,že dneska sledujem od rana energiu,čo preteka cez axpert a som zhrozeny. Som doma marod skoro mesiac,tak pravidelne chodim pozerať na merače a nechapem tomu čo dneska merače ukazuju. Bežne keď je takto vonka,tak je citiť ako slnko pečie a aj keď som mal panele rozpalene,tak z nich išlo 2790W každy deň (2980W ak kuklo slnko z poza mrakov). Ale dneska maximalne išlo 2230W a to som polku panelov ochladil,lebo som vapkoval na dvore,tak som fukol aj na panele,no rozdiel bol smiešnych 50W. Neviete chalani o dajakom prachu v atmosfere,alebo dajakom inom svinstve,čo na nas striekaju. Mate aj iny podobnu skusenosť?

Odoslané z IRON_2 pomocou Tapatalku
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek