Počasí

Obecná diskuze na téma "soběstačnost" s využitím alternativních zdrojů energie, jejich využití v běžném životě, potravinová soběstačnost atd.
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am

Re: Počasí

Příspěvek od joseff »

Ronn píše:
joseff píše: ...

Pokud se tak neděje, :o ... Jaký je to typ střídače?
Jsou to dva Froniusy, jeden je IG Plus 4000W, druhý menší 2500W – u něj přesný typ nevím. Před rokem proběhla revize FVE po 5 letech, vše by mělo být v pořádku...
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am

Re: Počasí

Příspěvek od joseff »

mati píše:...

je to přesně tak - "dobré" střídače mají v sobě ochrany proti provozu ve výše uvedeném stavu ( třeba Kostal,SMA ) a navíc Čez požaduje aby v rozvaděči FVE byly instalovány další blokační relé ( hlídají jak napětí všech tří fází a také frekvenci ). Popisovaný stav od joseff-a je divný.. podle mne byla FVE komplet vypnutá a nestandardní napětí šlo z DS ( a na primáru trafa chyběla fáze - ddto kodl ).
FVE samozřejmě splňuje veškeré požadavky, jinak by ji nepřipojili do sítě. Právě protože mi to připadalo velmi divné, tak jsem to sem napsal.:) Ještě doplním, že jsem se samozřejmě šel podíval i na střídače. Bylo to odpoledne a střídač který měl osluněné panely (Fronius IG Plus 4000 W) byl zapnutý a na jeho fázi (naměřil jsem 240 V) jsme vařili to kafe, menší Fronius (2500 W) už neměl přímo osluněné panely a neustále blikal/cykloval ve fázi sychronizace (na jeho fázi jsem naměřil 120 V), ve třetí fázi bez střídačů bylo 60 V – fáze měřeny doma v zásuvkách. 4kvadrantní elektroměl nesvítil. Je zajímavé, že si FVE vytvořila takovýto "ostrov" na jedné fázi.
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Počasí

Příspěvek od kodl69 »

Pravděpodobně se žádná ostrovní síť nevytvořila, ale byla to pravděpodobně jediná "nepostižená" fáze, takže 1f střídač do ní posílal to co měl. Že nesvítí elektroměr, nemusí nic znamenat, třeba jenom to, že zdroj pro napájení elektroniky je třeba jen na jedné fázi. Pokud by tohle trvalo i při vypnutém hl. jističi, je to evidentně chyba. Pokud vím, tak "anti island" ochranu mají všechny běžný střídače v sobě, a navíc je ještě v rozvaděči hlídací relé napětí a kmitočtu, který by to mělo taky spolehlivě vypnout.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
mati
Příspěvky: 363
Registrován: ned bře 03, 2013 12:11 pm
Bydliště: Paka - city

Re: Počasí

Příspěvek od mati »

joseff píše:
mati píše:...

je to přesně tak - "dobré" střídače mají v sobě ochrany proti provozu ve výše uvedeném stavu ( třeba Kostal,SMA ) a navíc Čez požaduje aby v rozvaděči FVE byly instalovány další blokační relé ( hlídají jak napětí všech tří fází a také frekvenci ). Popisovaný stav od joseff-a je divný.. podle mne byla FVE komplet vypnutá a nestandardní napětí šlo z DS ( a na primáru trafa chyběla fáze - ddto kodl ).
FVE samozřejmě splňuje veškeré požadavky, jinak by ji nepřipojili do sítě. Právě protože mi to připadalo velmi divné, tak jsem to sem napsal.:) Ještě doplním, že jsem se samozřejmě šel podíval i na střídače. Bylo to odpoledne a střídač který měl osluněné panely (Fronius IG Plus 4000 W) byl zapnutý a na jeho fázi (naměřil jsem 240 V) jsme vařili to kafe, menší Fronius (2500 W) už neměl přímo osluněné panely a neustále blikal/cykloval ve fázi sychronizace (na jeho fázi jsem naměřil 120 V), ve třetí fázi bez střídačů bylo 60 V – fáze měřeny doma v zásuvkách. 4kvadrantní elektroměl nesvítil. Je zajímavé, že si FVE vytvořila takovýto "ostrov" na jedné fázi.
Co dělaly ty střídače to mi není jasné , protože by neměly mít napětí na AC výstupu - protože:
- jak jsem psal výše hlídací třífázové relé by mělo při nesouladu napětí jaký píšeš nedovolit sepnutí stykače na tom AC výstupu měniče ( měničů ) - v tomto stavu je Kostal Piko 4.2 mrtvý - pokud je tam instalován stykač a relé a funguje jak píšeš , tak je zde vada ( porouchat se může cokoliv kdekoliv ).
-Podle mne se kafe ohřívalo z té jediné nepostižené fáze DS a měniče do ní nepřispívaly!
- k poznámce kodl69 - FVE o tomto výkonu budou mít třífázové měniče - si myslím , že bylo v připojovacích podmínkách a výkon se počítá dohromady - jinak souhlas - byl jsi rychlejší.
2x 390Wp Trina Solar ,6x 240Wp Schutten, 10x NexPower 145Wp ,2x Solyndra 200Wp, Victron SmartSolar MPPT 150/35 ,Victron SmartSolar MPPT 250/60 , Victron BlueSolar MPPT 100/50 , Axpert MKS2400WPlus , 2x200Ah 24V Winston LiFePo4 , 4x Pylontech UP2500 , Victron Multiplus II 24/3000/32
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am

Re: Počasí

Příspěvek od joseff »

mati píše:...
-Podle mne se kafe ohřívalo z té jediné nepostižené fáze DS a měniče do ní nepřispívaly!
...
No právěže se kafe ohřívalo na té fázi, kde je připojený větší Fronius 4000 W a byl zapnutý (viděl jsem to, byl jsem se podívat), aktuální výkon byl něco málo přes 2000 W (rychlovarná konvice má 2000 W), takže tento měnič do této fáze určitě přispíval.

Je to jedno, taková situace už možná nikdy nenastane, proto jsem to napsal jako zajímavost.
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Počasí

Příspěvek od kodl69 »

Stejně bych si pro svůj klid zkusil ten hlavní jistič shodit při podobné zátěži na dané fázi, jestli všechno funguje jak má, viz příspěvek výše. Ostatně tohle by se mělo kontolovat při pravidelné revizi FVE...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Ronn
Příspěvky: 266
Registrován: pon úno 08, 2016 2:09 pm
Bydliště: Ondřejov

Re: Počasí

Příspěvek od Ronn »

joseff píše: ... střídač který měl osluněné panely (Fronius IG Plus 4000 W) byl zapnutý a na jeho fázi (naměřil jsem 240 V) jsme vařili to kafe...
Tento typ střídače je "chytrý jak rádio" jen tak mu nenamluvíš, že není "grid-tie". Když "necítí" DS, vyhlásí error code "State 117" - No AC grid. Když už se Ti ho podaří obelstít pomocí jiného měniče (např. Multiplus) a připojíš ho na AC výstup Multiplusu, pak Tě po chvíli čeká error code "State 108" Islanding. Pro udržení F-IG PLUS v ostrovním režimu musíš mít buď a) větší zátěž nebo b) výrazně vyšší výrobu a službu zátěže pak přebíra nabíječka Multiplusu. I tak to ovšem Fronius občas pozná a padá do "State 108".
Myslím si, že DS tam tedy byla.
joseff píše: ... menší Fronius (2500 W) už neměl přímo osluněné panely a neustále blikal/cykloval ve fázi sychronizace (na jeho fázi jsem naměřil 120 V), ve třetí fázi bez střídačů bylo 60 V – fáze měřeny doma v zásuvkách. 4kvadrantní elektroměl nesvítil. Je zajímavé, že si FVE vytvořila takovýto "ostrov" na jedné fázi.
V tomto případě měnič běžel na DC z panelů a opakovaně hlásil error code 113 AC voltage too low.

Jak ale píše kodl69 - pro klid bych ověřil chování obou měničů shozením jističe. Správně by oba střídače měly zahlásit State 117.
FVE01 - 3,9kWp JolyWood 390 (JJZ 230°/43°sklon) => Fronius IG Plus 5kW => AC-OUT 3xMultiplus 5000VA<=>48V 550Ah LiFePO4 <= SmartSolar RS 450/200 <= 15,6kWp Jolywood 390
FVE02 - 9,75kWp JolyWood 390 (JJZ 230°/43°sklon) => SolarEdge => AC-OUT 3xMultiplus 5000VA
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Počasí

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

v mý bývalý on-grid FVE bylo kontrolní relé HRN-43 (3f , napětí , freqence , sled fází , přítomnost fází) po cca 4 letech provozu podrbalo a nefungovalo jak mělo . Ono HRN ovládalo stykač spínající AC do střídače :arrow: jakýkoli chybový stav odpojil střídač od DS a bylo po ptákách :? .
Pokud jel jeden střídač i při podrbaný DS , není něco v pořádku . Pokud by takový stav zjistil DS , byl by z toho pořádný malér :o .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Počasí

Příspěvek od brumlaj »

mati píše:........- jak jsem psal výše hlídací třífázové relé by mělo při nesouladu napětí jaký píšeš nedovolit sepnutí stykače na tom AC výstupu měniče ( měničů ) - v tomto stavu je Kostal Piko 4.2 mrtvý - pokud je tam instalován stykač a relé a funguje jak píšeš , tak je zde vada ( porouchat se může cokoliv kdekoliv ).........
Jenže Kostal Piko 4.2 je třífázový a jeho připojení musí být dle podmínek přes třífázové hlídací relé. To co popisuje joseff jsou dva jednofázové měniče které mohou mít samostatně jednofázové hlídání - a právě v tomto případě se jasně ukázalo toto řešení jako výhodné. Prostě vyrábí tam kde je napětí o.k.. Kostal Piko 4.2 by sám od sebe v tomto případě odmítl pracovat nehledě na to že by případně měl samostané hlídání každé fáze. Takže prst nahoru za řešení rodičovské FVE. Spíš je divný ten 4Q. Dle mne by měl být funkční při napětí na kterékoli fázi. Dotaz na joseffa je zda elměru pouze nešlo podsvícení a jinak fungoval? Když jsi zmáčknul tlačítko nerožnul se? Displej byl prázdný, nebo jen nepodsvětlený? Jo a to zbytkové napětí na dvou odpojených fázích znamená že na ně vnáší napětí nesouměrná 3f zátěž od poruchy až do konce vedení DS na té části kde jsou rodiče připojeni.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Uživatelský avatar
mati
Příspěvky: 363
Registrován: ned bře 03, 2013 12:11 pm
Bydliště: Paka - city

Re: Počasí

Příspěvek od mati »

Dobře tedy ( to spoustu věcí vysvětluje ) - já předpokládal , že provozovatel DS nepovoloval připojovat FVE o takovémto výkonu s jednofázovými měniči.
2x 390Wp Trina Solar ,6x 240Wp Schutten, 10x NexPower 145Wp ,2x Solyndra 200Wp, Victron SmartSolar MPPT 150/35 ,Victron SmartSolar MPPT 250/60 , Victron BlueSolar MPPT 100/50 , Axpert MKS2400WPlus , 2x200Ah 24V Winston LiFePo4 , 4x Pylontech UP2500 , Victron Multiplus II 24/3000/32
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am

Re: Počasí

Příspěvek od joseff »

brumlaj píše:...Spíš je divný ten 4Q. Dle mne by měl být funkční při napětí na kterékoli fázi. Dotaz na joseffa je zda elměru pouze nešlo podsvícení a jinak fungoval? Když jsi zmáčknul tlačítko nerožnul se? Displej byl prázdný, nebo jen nepodsvětlený? Jo a to zbytkové napětí na dvou odpojených fázích znamená že na ně vnáší napětí nesouměrná 3f zátěž od poruchy až do konce vedení DS na té části kde jsou rodiče připojeni.
Elměr jsem nijak podrobně nezkoumal/nemačkal. Jen jsem otevřel rozvaděč a viděl jsem, že na elektroměru nesvítí displej a ani nic nezobrazuje - prostě displej byl prázdný/vypnutý.

FVE je orientována východ/západ, na silnějším střídači jsem nikdy neviděl více jak 3500 W, takže by mělo být všechno v pořádku, když je do jedné fáze možné dodávat max 3600 W.
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Počasí

Příspěvek od brumlaj »

mati píše:...... já předpokládal , že provozovatel DS nepovoloval připojovat FVE o takovémto výkonu s jednofázovými měniči.
PPDS ČEZu ještě v roce 2013 dovolovala výrobnu do 4600W na jednu fázi. Pouze vyšší výkon se musel dělit do tří fází. Takže záleží co, jak a kdy se budovalo.... prostě je to možné.
joseff píše:Elměr jsem nijak podrobně nezkoumal/nemačkal. Jen jsem otevřel rozvaděč a viděl jsem, že na elektroměru nesvítí displej a ani nic nezobrazuje - prostě displej byl prázdný/vypnutý. ....
Hmm, pokud byl displej prázdný tak to netuším v jakém byl stavu když v baráku byla přítomna jedna fáze.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
ome
Příspěvky: 159
Registrován: úte čer 03, 2014 5:16 pm

Re: Počasí

Příspěvek od ome »

Uz to zacina :( Vcera a dnes na vychode hmly. Z FV 1,5 kWp celkovo za dva dni spolu vyrobene 240 Wh. A to este nieje na paneloch sneh.
500Wp seriovo balkon JZ a 960Wp paralelne strecha J a JV,
epsolar 2210, 24v 19xKPH 150 + 12xSunica 70 cca 3,3 kW/h, menice modif. sinus 1000W cina a PJ 3000W LF
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Bydliště: Brno - venkov

Re: Počasí

Příspěvek od volente »

Nejen na východě Slovenska, ale i na jihu Moravy. Mlha a inverzní oblačnost.
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
mobilik
Příspěvky: 2675
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)

Re: Počasí

Příspěvek od mobilik »

Ome, u nas uz s asi tyzden som nevidel slnko. Maximalne vyjde na 5min. rano okooo siedmej a potim cele dni zamracene a hmla. SAKRA.. :-( Uz nech je jar.

Odoslané z Lenovo P2a42 pomocou Tapatalku
Čo bolo bolo, bude len horšie...
Uživatelský avatar
peater
Příspěvky: 249
Registrován: pát bře 20, 2015 9:25 pm

Re: Počasí

Příspěvek od peater »

:?No hlásím u nás na Moravě první sníh. Panely zcela pokryté..... :? Zítra to snad sleze, jinak budu muset nějak ohrnout aby se baterky aspoň trochu dobíjely. :roll:
9000Wp, 48v, 2x Pip-5048 MK paralelně, Li-ion 470Ah, ICC monitoring, GreenBonO vytěžovač
https://pvoutput.org/list.jsp?userid=50768
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Bydliště: Okolie Popradu SR

Re: Počasí

Příspěvek od JonasPP »

Oj ta Ja som na tom dobre.Zopar dni svietilo slnko a nasnežilo až dneska 10cm a stale sneži.Čakal som podla sprav aspoň 30cm cez noc a tak mam baterie plne pre pripad nudze.Uvidime kolko cm bude zajtra rano,či sa vôbec dostanem do roboty. :D Po tom uvitam každeho u nas na dvore pri hromadnej gulovačke. :D
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh
MareC3k
Příspěvky: 491
Registrován: pát říj 05, 2012 8:37 pm
Bydliště: SK pri Presove

Re: Počasí

Příspěvek od MareC3k »

Dnes mam asi rekordne najnizsiu dennu vyrobu.... 249Wh z takmer 7kWp panelov... :?
musim dokupit dalsie ::pv:: ..... veeela ::pv:: :lol:
+- 25kWp, 53V 700Ah LifeYpo4+zaloha olovo, 2x5kW Axpert + 3x XTM 4000+Victron quattro 15.000, 5x Victron 250/100, https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?t=780 KIA EV6
Uživatelský avatar
Frenky
Příspěvky: 815
Registrován: pon led 21, 2013 6:36 pm
Lokalita: Doubravička
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8700
Kapacita baterie [kWh]: 25
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Doubravička

Re: Počasí

Příspěvek od Frenky »

MareC3k píše:Dnes mam asi rekordne najnizsiu dennu vyrobu.... 249Wh z takmer 7kWp panelov... :?
musim dokupit dalsie ::pv:: ..... veeela ::pv:: :lol:
Kdyby tak šlo koupit sluníčko *sun* nebo alespoň nějak podplatit. :mrgreen:
24x Solární panel JINKO SOLAR 225 Pmpp=225W, 2x Regulátor STUDER VT-80, 2x Střídač Studer XTM 4000-48, BSP, RCC, 1x AKU 48V LFP200Ah 1x AKU 48 V LFP280Ah. Řizení a dohled, SDS, vlastní vyčítání arduinem DUE v krabičce (ARMOSY), export dat do RPi s databází a html stránkou.
http://95.85.214.80, viewtopic.php?t=4809
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Počasí

Příspěvek od kodl69 »

Tak to je ještě hodně, u mě prostě 0.00kWh - pod sněhem to fakt nedá nic.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.