Počasí

Obecná diskuze na téma "soběstačnost" s využitím alternativních zdrojů energie, jejich využití v běžném životě, potravinová soběstačnost atd.
Odpovědět
Trosecnik

Re: Počasí

Příspěvek od Trosecnik »

To je ovšem brutální rozdíl 0.28 kWh/kWp/den versus 2.5 kWh/kWp/den, při vzdálenosto od sebe 12 km. To je vzdálenost lokalit v rámci kterých se během dne běžně pohybuji (mezi nimi klidně i pěšky) a nikdy mi nepřišlo že by se počasí tak razantně mohlo lišit (pominu-li letní deštíčky).

Také je možné, že máte každý jinak orientované panely... I když u těch 2.5 kWh/kWp/den mi to skoro příjde, že muselo to slunce svítit alespoň 6-7 hodin v kuse.
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Reputace: 485
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Počasí

Příspěvek od marko250 »

čistý JZ ,poly,sklon 49° od země a v OV-Zábřeh pracuji tak vím ,že tam svítilo celé poledne.Asi mu tam řádil Mittal-hehe.2,9kW dávalo pole maximálně ale jinak od 10:00-15:30hod celkem jelo.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm
Reputace: 70

Re: Počasí

Příspěvek od solárník »

No jo tam u vás byla díra v mracích. Tady u Kladna z 2,5kWp soláru dnes 0,43kWh a včera ještě méně :(
RCZf
Příspěvky: 305
Registrován: stř dub 10, 2013 5:48 pm
Reputace: 8
Bydliště: Ostrava

Re: Počasí

Příspěvek od RCZf »

To je tezke. Pracuji v centru Ostravy coz je nejakych 6,5km od domova. Nekdy je ten rozdil tak znacny, ze se musim podivat na kamery , jestli se nejedna o poruchu. Jo a jen tak mimochodem. Dnes rano to fouka mezi 8-10m/s
RCZf
Příspěvky: 305
Registrován: stř dub 10, 2013 5:48 pm
Reputace: 8
Bydliště: Ostrava

Re: Počasí

Příspěvek od RCZf »

Dnes to slunko pere jak obusek. Jeste neni obed a panely uz dnes daly 13kWh a kdyz se divam smerem na Hlucin tak sedobily hnus. Vitr se stale drzi kolem 8m/s ;-)
mobilik
Příspěvky: 2675
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Reputace: 265
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)
Kontaktovat uživatele:

Re: Počasí

Příspěvek od mobilik »

Dnes mam siesty den za sebou kedy panely nedali ani 300Wh... A tak dobre zacal mesiac. Uz nech je jar. :wink:

Odoslané z Lenovo Vibe Z2 Pro.
Čo bolo bolo, bude len horšie...
Uživatelský avatar
ixo
Příspěvky: 489
Registrován: stř říj 10, 2012 6:11 pm
Reputace: 22
Bydliště: Bratislava

Re: Počasí

Příspěvek od ixo »

Ja posledné dni vyrábam denne 0.03 - 0.07 kWh. Nonstop celé dni hustá inverzia a na panaleoch sneh a ľad. Zajtra má vyjsť slnko, tak snáď to všetko vyrieši. ;)
1900 Wp, LiFePo 8x200Ah + 123\SmartBMS, Tristar MPPT 60A, Meanwell 1 kW, PowerJack 5kW, Bratislava
Monitoring systému: https://panel.homeinfo.sk/?id_objekt=15 ... elektraren
(Ne)návratnosť systému: https://tinyurl.com/cx74hkv
Zdieľaná databáza meničov: https://tinyurl.com/mx6gvsj
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Počasí

Příspěvek od kodl69 »

Tady je to taky bída, možná poprvé vytáhnu nabíječku, abych dal něco do baterek, nějak to nestačí ani na DC spotřebu... Sníh jsem částečně odhrnul hned první den, než přimrznul, ale i tak jsem se přes 0.3 kWh nedostal, a denní spotřeba na DC je 1kWh a víc...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Reputace: 485
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Počasí

Příspěvek od marko250 »

AAAAAAááááá tak to je odplata za včerejšek u mě za celý den jen 1,5kWh :-) .
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: Počasí

Příspěvek od vlkazajac »

Do rána mrzlo, ráno ma vydesila zlá predtucha :
problem.jpg
Ale nič nie je tak zlé, ako to na prvý pohľad vyzerá !

Slniečko si zažartovalo. Ráno chvíľu svieti panelom od chrbta, ale už na aktívnu plochu a od mokrého pozinku sa odráža jeho obraz odzadu na panel. Klasické prasiatko.
prasiatka.jpg
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Počasí

Příspěvek od kodl69 »

už ta střecha zažila zimu se sněhem? Vypadá to, že používáš panely jako zádržný systém na sníh, to není doporučovaný řešení.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: Počasí

Příspěvek od vlkazajac »

Je to strecha na koterci pre psa, necele 3x4 m. Sklon nejakych 7 stupnov. Predne dva panely su na hrane strechy, takze sneh prepadava az na zem. Zadne dva su s odstupom aspon 2,5 m, ked musim, na strechu zboku vyskocim a panely ometiem metlou. Rovnako aj priestor pod nimi. Tento rok som musel asi dvakrat ?
Teraz su v letnej polohe, na zimu dobrych 60 stupnov.

A ako som uz spomenul nedavno, na zimu ich premontujem, budu 4 takmer nastojato vedla seba na spodnej hrane strechy. Na leto ich zasa zvalim dozadu. A co je najdolezitejsie, kazdy pripojim paralelne k pwm regulatorom. To kvoli tienom, ktore ma terorizuju. Viac pre zimne zisky energie urobit nemozem. Tracker sa neoplati.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: Počasí

Příspěvek od vlkazajac »

Aby som odpovedal uplne, este by som dodal, ze sneh pri tom malom sklone strechy zostava na mieste a neposuva sa pod panely. Takze nikdy nedochadza ku kontaktu s panelmi.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm
Reputace: 70

Re: Počasí

Příspěvek od solárník »

Dnes uhodil blesk někde velmi blízko mého domu a odpálilo mi to SDS MACRO a ještě dva tepelné senzory :(. Byly zapojené do toho SDS a jeden byl teplovodivě přichycený na trubku mezi radiátory na měření teploty radiátorů a druhý vedl do bojleru pod jeho teploměr.

SDS jsem nakonec po resetu rozchodil (sláva), ale senzory teploty i vstup/výstup onewire ze SDS je mrtvý :(

Působí to na mne, že v síti nastalo velké přepětí a vybilo se mi ze sítě buď na rozvod radiátorů, nebo přes bojler do rozvodu vody, což jsou obojí poměrně dost uzemněné konstrukce.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: Počasí

Příspěvek od tomas »

Taky to mohla být indukce, máš stíněné datové vodiče a správně pospojované stínění?
Zažil jsem něco podobného když uhodil blesk do stromu vedle domu. V domě vše elektronické co mělo kabel délky více jak cca 1m bylo zničené. Tedy např. USB a PS2 porty počítačů pokud v nich byla myš, klávesnice nebo jen volně připojený nestíněný kabel, atd... Zabezpečovačka a telefony byly sice tahány stíněnými vodiči, ale montážníci stínění nikam nepřipojili nebo dokonce i ucvakli, takže to bylo také vše zničené.
Ale pokud neodešlo nic jiného tak to byl rozdíl potenciálů mez sítí (bojlerem) a topením. Je nutno vše (vodovod i topení) dobře pospojovat s PEN vodičem v hlavním rozvaděči alespoň Cu 6mm2 (ideálně 16mm2), krátké trasy bez smyček.
solárník píše: Působí to na mne, že v síti nastalo velké přepětí a vybilo se mi ze sítě buď na rozvod radiátorů, nebo přes bojler do rozvodu vody, což jsou obojí poměrně dost uzemněné konstrukce.
Dvě uzemněné konstrukce které nejsou dobře vzájemné propojené je to nejhorší co může být, tam je často měřitelný rozdíl potenciálů i když není bouřka. A co teprve jak do té jedné konstrukce udeří nebo je jen blíže (třeba jen vodivostí půdy) k místu úderu než ta "druhá zem". Proto se nikdy nesnažit dělat dva nebo více zemních systémů, na Zemi je jen jeden zemní potenciál a proto jen jedna zem (jako pól, vodič, konstrukce atd..) musí být.
Díky tomu často například odchází ovládání automatických vrat v plotech, zvláště když jsou vrata v bouřce otevřená. Několik metrů kovového plotu potom sloupek s čidlem potom otevřená brána a zase další sloupek s čidlem (nebo motorem) a potom zase metry plotu. Obě čidla (nebo motor a čidlo) vedou do řídící desky kde se vzájemně přes elektroniku propojují dva různé zemní potenciály dvou oddělených plotů. Mám fotku jak taková čidla ze sloupků vrat vyletěla ven při úderu blesku v okolí takového plotu, a protože řídící deska byla připojena i do PC sítě, tak to odneslo i vše v PC síti. Přitom stačilo sloupky vrat v zemi propojit zemnícím páskem, a nic by se nestalo.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm
Reputace: 70

Re: Počasí

Příspěvek od solárník »

Ještě večer jsme zjistili že nám odešla jedna LCD televize. Nedělá nic. Kéž by jen pojistka, ale mám obavu, že bude taky mrtvá. Docela se divím, že solární ongrid střídače asi vydržely (jeden určitě, poté večer ještě jel. U druhého si nejsem zatím jistý).

Na SDS MACRO jsem zjistil že je ještě onewire vstup B, což není kostička ale přímo 3 kontakty na svorkovnici vcc gnd data. Ty po spojení s novým Dallasem teplotu kupodivu měří. Původní senzory jsou ovšem mrtvé, stejně jako původní vstup. Úvaha o způsobu zničení je problematická, protože to SDS je ještě k tomu napájeno z DC soláru, ale má samozřejmě různé senzory i na AC síti. Senzor bojleru byl izolovaný poměrně pěkně, byl to originál tento http://onlinetechnology.cz/eshop/zbozi/ ... zdrene-10m . Na topení byl izolovaný v podstatě pouze barvou na trubkách, byl to průchozí tento http://onlinetechnology.cz/eshop/zbozi/ ... ukci-1wire , kde Dallas byl přes tepolovodivou pastu přimáčknut na měděný pásek, nalisovaný na holou trubku. Tedy buď probila barva pod PCB, nebo samotný Dallas. Trubky topení nejsou asi uzemněné nikde (odhaduji). I když několik desítek cm vedou ze sklepa zeminou (v nějaké poměrně chabé izolaci, k tomu jsem se zatím nedostal to modernizovat). Kotel a vodovodní soustavu neustále spojuje voda v hadici na dopouštění. To bude asi poměrně dobrý vodič. Tedy je to v podstatě spojené s vodovodním sytémem, který vede v zemi dlouhé metry. Žádné zemnící pásky tam doposud nejsou.
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Reputace: 72
Bydliště:

Re: Počasí

Příspěvek od goodbie »

Kdysi mi blesk udělal to samé ale byl dost dalekou ale to elektromagnetické pole bylo dost silné na to aby zlikvidovalo jeden router DC DC měnič a přerazil jednu 125A pojistku,když někde proletí může to být uzemněno sebelépe a nadělá to vždy škody jediné řešení je prostě když je člověk doma vše vypnout a modlit se.Jinak voda zase tak dobrým vodičem není čím je čistější tím hůře vodí.
dub042
Příspěvky: 272
Registrován: pát kvě 09, 2014 8:11 pm
Reputace: 14

Re: Počasí

Příspěvek od dub042 »

Toho se bojím nejvíc, všechno sice uzeměný, ale jakmile by šlahnul blesk do baráku, myslím, že je s elektronikou ámen
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Počasí

Příspěvek od kodl69 »

To solárník: v normě je pro pospojování kov. částí, kterými může projít část bleskového proudu min. 16mm2 mědi. A k těm kov. hmotám patří třeba i krb. vložka (komín má vevnitř vodivou vrstvu sazí) Může to pospojování být taky z AlMdSi 8mm co je na hromosvody, nebo z pozink železa (dá se přivařit) ale v hotové instalaci je řešitelná buď měď nebo hliník. Všechny tyhle věci by měly být propojený na vstupu do budovy (plyn, voda, PEN instalace, uzemnění) a pak nejkratšíma trasama to ostatní -plyn. kotel (nerez komín je skvělej bleskosvod), krb. vložka, anténní stožár, konstrukce panelů... No a pak už jenom přepěťovky a je šance, že ledacos přežije.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
mopadzi
Příspěvky: 989
Registrován: úte led 24, 2012 8:55 am
Reputace: 51
Lokalita: Okolí Uherského Brodu
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Počasí

Příspěvek od mopadzi »

otázkou je jak je provedený zemnič u baráku, jak jsem na to koukal tak asi je to 6mm2 měd a tyčka...Dá se udělat i druhý zemnič?
kdo si hraje nezlobí
9xRenesola 240Wp+9x Benq 265Wp, 6xTrina 410Wp, 14x Leapton 450Wp, 2xStuder VT65 1xVT 80, 2x XTM4000-48, 40kW Lifepo4..vše ve výstavbě, hotovo 99%. BMW i3 BEV

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek